رفع-ارور-فرمت-اجباری-هارد
آموزش رفع ارور فرمت اجباری هارد

آموزش رفع ارور فرمت اجباری هارد

ارور فرمت اجباری هارد اکسترنال

امروز در این مقاله اموزشی میخواهیم بپردازیم به رفع ارور فرمت اجباری هارد اکسترنال ، حتما برای شما هم ارور فرمت اجباری هارد پیش آمده که موقع وصل کردن هارد اکسترنال به رایانه، نتوانید از آن استفاده کنید ، یعنی در این زمان پیغام You need to format the disk به نمایش در بیاید .

هنگام نمایش این ارور شما نمیتوانید از هارد خود استفاده کنید و سیستم کامپیوتری از ما میخواهد که هارد خود را فرمت کنید . حوب در اینجا راه حل چیست ؟ تا پایان این مقاله هماه ما باشید تا رفع ارور فرمت اجباری هارد اکسترنال .

قبل از بررسی راهکارهای رفع ارور You need to format the disk در هارد اکسترنال، باید بدانید که اصلا چرا چنین کد خطایی نمایش داده می شود؟ این مسئله دلایل مختلفی دارد. خوب فکر کنید و ببینید که آیا هارد شما قبلا ضربه نخورده است؟ چون این یکی از دلایل اصلی نمایش پیغام ارور اجباری در حافظه های جانبی است. ضربه خوردن یا افتادن هارد از ارتفاع، امکان آسیب دیدگی قطعات داخلی آن را افزایش می دهد. دیگر دلیل صدور ارور فرمت اجباری هارد اکسترنال و فلش مموری، ویروسی شدن حافظه و یا سیستم مورد استفاده می باشد. الکتریسیته و انتقال ناقص نیروی برق به حافظه جانبی هم در شرایطی ممکن است باعث صدور پیغام You need to format the disk  شود.

محصولات پیشنهادی ما :

خرید کامپیوتر لنوو

خرید مینی کیس استوک

دلایل ارور فرمت اجباری هارد اکسترنال:

 • وجود مشکل در فایل سیستم :

اگر یک فایل یا دایرکتوری مربوط به آن آسیب ببیند و یا سیستم عامل توانایی خواندن آن را نداشته باشد، پیام “The Volume does not contain file system” در کامپیوتر به نمایش درخواهد آمد. این موضوع ثابت می‌کند که سیستم عامل در دسترسی به فایل سیستم با مشکلات جدی مواجه است. در نتیجه سیستم از کاربر درخواست می‌کند تا با فرمت کردن هارد، آن را به حالت اولیه بازگرداند.

 • بد سکتور :

با بد سکتور شدن بخش‌هایی از هارد، دسترسی سیستم‌ عامل به فایل‌های ذخیره شده در آن قسمت‌ها محدود می‌شود. به همین دلیل کاربر با این پیام مواجه خواهد شد “ You need to format the disk in drive X:before using it”

 • وجود بد افزار یا ویروس

وجود بد افزارها می‌تواند یک تهدید بسیار جدی برای فایل‌های ذخیره شده بر روی سیستم باشد. این موضوع باعث می‌شود تا پیام ارور فرمت اجباری هارد برای کاربر به نمایش دربیاید و وی مجبور به انجام این کار شود.

 • انطباق پذیری:

شاید برای شما هم اتفاق افتاده است که یک درایو USB و یا SD card را به کامپیوتر وصل کردید اما هیچ یک از فایل‌های موجود بر روی آن‌‌ در سیستم نمایش داده نشده است. دلیل این امر، تفاوت فایل سیستم حافظه اکسترنال و فایل سیستم کامپیوتر است. برای رفع این مشکل،‌ کاربر باید مجددا حافظه‌ اکسترنال را با فایل سیستم مشابه کامپیوتر خود فرمت کند.

اونیکس-کالا
اونیکس-کالا

روش هایی برای حل مشکل ارور فرمت اجباری هارد :

 • اسکن کامپیوتر به وسیله آنتی ویروس

کمی قبل‌تر هم اشاره کردیم که ویروس‌ها می‌توانند به فایل سیستم آسیب وارد کنند و موجب دیده شدن ارور فرمت اجباری هارد شوند. در نتیجه استفاده از یک آنتی ویروس به منظور بررسی تمام بخش‌ها و پاکسازی سیستم از تمامی ویروس‌ها، می‌تواند یک روش مناسب برای تضمین سلامت سیستم باشد. با استفاده از این راه حل،‌ دیگری نیازی به فرمت مجدد هارد وجود ندارد.

مطالب پیشنهادی ما :

راهنمای خرید کامپیوتر استوک

راهنمای خرید کامپیوتر صنعتی

راهنمای خرید کامپیوتر کامل

خرید کامپیوتر ۳ میلیونی

خرید کامپیوتر بالا رده

 • رفع ارور فرمت اجباری هارد با استفاده از روش CHKDSK

این روش با بهره‌گیری از قابلیت‌های خود سیستم عامل، می‌تواند هشدار “The file directory is corrupted or unreadable”  را برطرف سازد. دستورات مورد استفاده در این روش علاوه بر مشخص کردن وضعیت بد سکتور در هارد، قسمت‌هایی از فایل سیستم که دستکاری شده‌اند را نیز تشخیص می‌دهد. برای حل مشکل نمایش پیام خطا مربوط به فرمت کردن هارد، مراحل زیر را اجرا کنید:

 • دکمه‌های ترکیبی Window+R را فشار دهید
 • سپس در قسمت جستجو، عبارت cmd را یادداشت کنید
 • در صفحه command prompt، عبارت “chkdsk H:/f” را وارد کرده و دکمه Enter را فشار دهید (به جای H، از نام درایوی که نیاز به فرمت دارد استفاده نمایید)

پس از این که تمام مراحل انجام شد و اسکن به پایان رسید، کامپیوتر را ریست کنید. حال می‌توان مشاهده کرد که سیستم عامل بدون هیچ مشکلی، می‌‌تواند به فایل‌های آن درایو دسترسی پیدا کند. البته استفاده از روش CHKDSK در هارد‌های RAW کارساز نیست و پس از راه اندازی مجدد سیستم، پیام “CHKDSK not available for raw drives” به نمایش در می‌آید. در نتیجه chkdsk یک روش ۱۰۰ درصد تضمینی به شمار نمی‌رود.

اگر عملیات اسکن ناموفق بود، چاره‌ای به جز فرمت کردن مجدد هارد باقی نمی‌ماند. البته این امکان وجود دارد که بتوان اطلاعات یک هارد تازه فرمت شده را مجددا بازیابی کرد.

بازیابی اطلاعات

مهم‌ترین ابزار برای انجام این کار، نرم افزارهای حرفه‌ای بازیابی اطلاعات هستند که علاوه بر فرمت کردن هارد، به شما اجازه بازیابی فایل‌های ذخیره شده را می‌دهند. حال سوال اینجاست که کدام نرم افزار می‌تواند بهترین عملکرد را ارائه دهد؟ چرا که اساسی‌ترین بحث در انتخاب نرم افزار، امنیت و قابل اعتماد بودن آن است.

ما در این مقاله از سری مقالات اموزشی اونیکس کالا از نرم افزار Remo استفاده کرده ایم. این نرم افزار در مارکت بازیابی اطلاعات عملکرد قابل دفاعی ارائه داده و جوایزی هم در این زمینه دریافت کرده است.

فرمت کردن هارد به منزله ایجاد یک فایل سیستم کاملا جدید و از بین رفتن تمام اطلاعات ذخیره شدن بر روی آن است. به همین دلیل پیش از انجام این کار، تمام اطلاعات باید به مکانی امن منتقل شوند.

برای شروع، نرم افزار Remo را دانلود کرده و بر روی سیستم خود نصب نمایید. سپس مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید.

کیس مناسب حسابداری

 • پس از اجرای نرم افزار، از منو نمایش داده شده وارد بخش Recover Partition شوید
 • سپس نام درایوی که نیاز به بازیابی اطلاعات دارد را انتخاب کرده و گزینه Scan را انتخاب کنید
 • پس از اتمام فرآیند اسکن درایو، فایل‌های بازیابی شده به دو صورت File Type View و Data View به نمایش درمی‌آیند. با انتخاب طبقه بندی مورد نظر، می‌توانید به سرعت به فایل‌ها دسترسی داشته باشید
 • اگر پس از این مرحله همچنان فایل مورد نظر شما یافت نشد، گزینه Deep Scan را انتخاب کنید
 • پس از این مرحله، با کلیک بر روی فایل، می‌توانید خلاصه‌ای از اطلاعات آن را به صورت preview مشاهده نمایید
 • با کلیک بر روی گزینه Save اطلاعات بازیابی شده در آدرسی که شما تعیین کرده‌اید، ذخیره می‌شوند
ارور-فرمت-اجباری-هارد-اکسترنال
ارور-فرمت-اجباری-هارد-اکسترنال

آموزش رفع ارور فرمت اجباری هارد

 • ه قسمت پایین سمت چپ صفحه رفته و گزینه Start را انتخاب کنید
 • عبارت Disk management را وارد کنید
 • با انجام کلیک راست بر روی نام درایو، امکان فرمت کردن درایو مورد نظر مهیا می‌شود
 • در بخش Value label می‌توانید نام درایو مورد نظرتان را انتخاب کنید
 • فایل سیستم NTFS را به عنوان فایل سیستم درایو جدید انتخاب نمایید
 • تیک کنار گزینه Perform a quick format را انتخاب کرده و بر روی Ok کلیک کنید
 • پس از اتمام فرآیند فرمت درایو، سیستم را ریست کنید تا درایو جدید نمایش داده شود .
آموزش-رفع-ارور-فرمت-اجباری-هارد
آموزش-رفع-ارور-فرمت-اجباری-هارد