آموزش-رفع-مشکل-صفحه-آبی-ویندوز
آموزش رفع مشکل صفحه آبی ویندوز

آموزش رفع مشکل صفحه آبی ویندوز

صفحه آبی ویندوز

صفحه آبی صفحه مرگ در ویندوز چیست؟

در ویندوز 10 صفحه آبی مرگ (BSoD) با نام های صفحه آبی یا بخش خرابی سیستم نیز شناخته می شود. زمانی صفحه آبی مرگ در ویندوز را می بینید که یک خطای اساسی رخ می دهد و سیستم قادر به پردازش و ترمیم خودکار نیست. معمولاً این صفحه هنگام بروزرسانی به نسخه جدید ویندوز، هنگام بالا آمدن ویندوز یا به طور ناگهانی هنگام استفاده از رایانه نمایش داده می شود. در این حالات با صفحه ای مشابه تصویر زیر مواجه خواهید شد.

محصولات پیشنهادی :

خرید کامپیوتر لنوو

خرید مینی کیس استوک

کامپیوتر دسکتاپ اماده

خرید لپ تاپ استوک

دلیل آبی شدن صفحه کامپیوتر چیست ؟

همان طور که میدانید دلایل قانع کننده ای وجود ندارد ولی باید نسبت به آخرین کاهای که انجام داده اید این موارد را چک کنید :

 • درگیری های سخت افزاریداغ کردن اجزای کیس
 • مشکل در RAM
 • مشکل در تنظیمات BIOS
 • خطا های هارد درایو
 • اشکال در اتصالات قسمت های مختلف سیستم
 • سنگین بودن بازی یا برنامه اجرایی
 • و…

نمایش صفحه آبی در نسخه های مختلف ویندوز :

در ویندوز ۷ و نسخه‌های قبلی، صفحه آبی تمامی اطلاعات را نشان می‌دهد:

برترین مقالات :

خرید کامپیوتر صنعتی

خرید کامپیوتر استوک

کیس مناسب حسابداری

تست سرعت لپ تاپ

صفحه-آبی-ویندوز
صفحه-آبی-ویندوز

در ویندوز ۸ و ۱۰ این صفحه ظاهر ساده‌تری دارد:

دلیل-نمایش-صفحه-آبی-در-ویندوز
دلیل-نمایش-صفحه-آبی-در-ویندوز

اینکه در این ویندوزها توضیحاتی درباره علت مشکل نمی‌بینید، آنقدرها هم مسئله مهمی نیست. حتی در ویندوزهای ۷ و نسخه‌های قبلی آن هم امکان دارد کامپیوتر شما بلافاصله بعد از ظاهر شدن صفحه آبی و قبل از آنکه فرصت کنید توضیحات صفحه را بخوانید، به صورت خودکار ری‌استارت شود. 

البته به این نکته هم توجه کنید که : اگر برای اولین بار صفحه آبی را مشاهده کردید و ویندوز ری‌استارت شد، صبر کنید شاید ویندوز خودش مشکل را حل کرده باشد. اما اگر دوباره همان صفحه آبی ظاهر شد، ممکن است لازم باشد تنظیمات «ری‌استارت خودکار در صورت خرابی سیستم» را غیرفعال کنید. 

مقالات پیشنهادی :

مینی کیس های لنوو

مینی کیس های دل

خرید کامپیوتر بالا رده

خرید کامپیوتر اسمبل شده

آموزش رفع مشکل صفحه آبی ویندوز

رفع خطای صفحه آبی در ویندوز

برای حل مشکل صفحه آبی در ویندوز یا همان صفحه مرگ راه های متعددی وجود دارد اولین و مهمترین کار این است که هنگام پیش آمدن این مشکل به چیزی دست نزنید و سپس بسته به ناگهانی بودن این مسئله یا آخرین تغییراتی که قبل از نمایش این صفحه انجام داده اید، می توانید یکی از این راه ها را انتخاب و پیگیری های لازم را انجام دهید.

1- مشکلات سخت افزاری

مشکلات سخت افزاری غالباً با پیغام خطای “IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL” نمایش داده می شود. این ارور به معنی ناسازگاری یکی از قطعات با بقیه اجزا می باشد.

2- داغ کردن اجزای کیس

داغ کردن اجزای داخلی ممکن است دلیل دیگری برای پیش آمدن صفحه آبی در ویندوز باشد. می توانید با اضافه کردن فن و خنک کردن سیستم این مشکل را حل کنید!

3- مشکل در رم

مشکلات رم سیستم با پیام “BAD_POOL_HEADER” گزارش می شود و به احتمال زیاد اتصالات رم شما مشکل پیدا کرده است که در این صورت یا اتصال قطعه شل شده یا دارای مشکل است بر همین اساس موجب نمایش صفحه آبی مرگ در ویندوز می شود.

مقالات پیشنهادی :

مینی کیس های لنوو

مینی کیس های دل

خرید کامپیوتر بالا رده

خرید کامپیوتر اسمبل شده

4- مشکل در تنظیمات BIOS

ایجاد تغییرات در تنظیمات BIOS ممکن است عامل ایجاد صفحه آبی مرگ در ویندوز باشد. تنظیمات بایوس بسیار حساس است و اعمال تغییرات در چنین تنظیماتی خطرناک است مگر اینکه بدانید دقیقاً چه کاری انجام می دهید. در صورتی که در آن تغییرات ایجاد کرده اید تنظیمات را ریست کنید. تغییرات بایوس شایع ترین علت آبی شدن صفحه ویندوز می باشد.

5- خطا های هارد درایو

گاهی بروز مشکل در هارد کامپیوتر می تواند علت آبی شدن صفحه ویندوز یا همان صفحه مرگ باشد. مشکلاتی مثل خرابی در قطعات هارد یا اتصال کابل هارد به مادربورد می تواند دلیل این موضوع باشد. پس باید تجهیزات سیستم را مورد بررسی قرار دهید.

6- وجود مشکل در منبع تغذیه یا همان پاور

یکی دیگر از علت های مشکل آبی شدن ویندوز کافی نبودن تغذیه و برق در سیستم است. در صورت بروز این مشکل باید قطعه تغذیه را عوض کنید.

7- سنگین بودن بازی یا برنامه اجرایی

اگر در زمان استفاده از بازی یا برنامه ای با مشکل blue screen در ویندوز مواجه شدید باید بدانید این بازی با برنامه برای سیستم شما سنگین است! پس امکان استفاده از آن را نخواهید داشت.

8- جدا کردن حافظه ها و قطعات جانبی

گاهی اوقات، ممکن است بعد از اتصال یک سخت افزار جدید (مانند کارت گرافیک یا دستگاه USB) یک پیام تحت عنوان Blue Screen of Death را ببینید. در چنین حالتی سه دلیل برای بروز مشکل صفحه آبی رنگ وجود دارد:

 1. سخت افزار با نسخه ویندوز سازگار نیست.
 2. سخت افزار خراب است.
 3. بنابه دلایلی سیستم سعی در نصب درایور اشتباه دارد.

9- وجود ویروس در ویندوز

بعضی ویروس ها می توانند عامل مشکل آبی شدن صفحه یا  Blue screen of Death شوند. خصوصاً ویروسی هایی که بخش بوت را آلوده می کنند. برای از بین بردن این گونه ویروس ها و کافیست یک آنتی ویروس خوب نصب کنید.

10- راه اندازی مجدد در حالت امن یا Safe mode

اگر صفحه آبی باعث می شود که شما نتوانید از محیط معمولی ویندوز استفاده کنید کافیست کامپیوتر را با حالت safe mode بالا بیاورید و به وسیله Safe mode صفحه آبی ویندوز را عیب یابی کنید. برای اجرای Safe mode یا حالت امن در ویندوز کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

 • استارت منو را بزنید و به قسمت ریستارت ویندوز بروید.
 • دکمه Shift را نگه دارید و روی ریستارت ویندوز کلیک کنید.
 • سپس در صفحه نمایان شده گزینه Advanced options را بزنید.
 • حالا جهت رجوع به حالت سیف مود ویندوز گزینه Start-Up settings را بزنید و سپس ریستارت کنید.
 • بعد از ریستارت شدن، صفحه زیر نمایان می شود و می توانید از 3 گزینه مشخص شده یکی را با گزینه های F4,F5,F6  انتخاب کنید.

11- حذف فایل های موقت

فایل های موقت ویندوز یا temp files گاهی موجب نمایش صفحه Bsod یا همان صفحه آبی رنگ ویندوز می شوند. پس برای رفع مشکل آبی شدن ویندوز باید این قبیل فایل ها را حذف کنید. برای پاک کردن فایل های موقت کافیست که:

 • به قسمت Settings ویندوز مراجعه کنید. (از کلیدهای ترکیبی WINDOWS+I استفاده کنید.)
 • روی قسمت System کلیک کنید.
 • از بخش سمت چپ صفحه گزینه Storage را انتخاب کنید.
 • سپس روی گزینه Free up Space now کلیک کنید
 • گزینه Temporary Windows installation files را در فعال قرار دهید.

امیدواریم که این اموزش مورد توجهتون قرار گرفته باشد .

موفق باشید ، اونیکس کالا