آموزش-چند-مانیتوره-کردن-کامپیوتر
آموزش چند مانیتوره کردن کامپیوتر

آموزش چند مانیتوره کردن کامپیوتر

چطور کامپیوتر را چند مانیتوره کنیم ؟

امروز میپردازیم به آموزش چند مانیتوره کردن کامپیوتر ، مانیتور های اضافی به شما اجازه می دهند تا محیط کار یا دسکتاپ خود را گسترش دهید ، برنامه های بیشتری را مشاهده و تمرکز و کارایی کار با سیستم خود را افزایش دهید. برای اتصال  و استفاده همزمان چند یا دو مانیتور به کامپیوتر تنها لازم است که کامپیوتر شما پورت های لازم را داشته باشد. 

چند مانیتوره کردن کامپیوتر

وصل کردن دو مانیتور به یک کیس یا لپ‌ تاپ در نظر برخی از کاربران یکی از پیچیده‌ترین کارهای دنیا است؛ اما در واقع انجام دادن این کار به تجربه زیاد و علوم کامپیوتری خاص نیاز ندارد. کافی است کامپیوتر شما قابلیت پشتیبانی از دو یا چند مانیتور همزمان را داشته باشد. منظورمان از کامپیوتر، قسمت پردازنده گرافیکی است که می‌تواند درک درستی از وجود یک مانیتور دیگر به غیر از مانیتور اصلی را داشته باشد و تصاویر را به صورت هم‌زمان بین این دو مدیریت کند. این کار روی هر دوسیستم‌عامل ویندوز و مک اجرایی است

مقالات پیشنهادی :

مینی کیس های لنوو

مینی کیس های دل

خرید کامپیوتر بالا رده

خرید کامپیوتر اسمبل شده

از مواردی که از چند مانیتور همزمان استفاده می‌شود عبارتند از:

 • برنامه نویس‌ها می‌توانند کد خود را در یک مانیتور مشاهده کرده و مانیتور دیگر را برای یادداشت برداری یا کارهای دیگر استفاده کنند.
 • هر کسی که هنگام کار می‌خواهد صفحه دیگری را مشاهده کند. مثلا نگاه به مطلبی برای نوشتن مطلبی دیگر یا هنگام کار با دو فایل اکسل.
 • افرادی که نیاز به زیر نظر داشتن اطلاعات دارند که شامل ایمیل و یا آمار بروز می‌شود.
 • گیمرهایی که می‌خواهند بخش بزرگتری از دنیای بازی را در چندین مانیتور تماشا کنند.

تنظیم چند مانیتور در ویندوز

ویندوز استفاده از چندین مانیتور را بسیار آسان ساخته است. تنها کافی است که مانیتور جدید را به پورت مناسب پشت کامپیوترتان متصل کنید تا ویندوز به صورت خودکار فضای دسکتاپ شما را گسترش دهد. حال به راحتی می توانید پنجره ها و اپلیکیشن ها را با موس گرفته و میان مانیتورها جابجا کنید. شما می توانید بعد از اتصال مانیتور به پورت در ویندوز ۱۰ یا ۸ دکمه های ویندوز + P را به طور همزمان فشار دهید. مانند شکل زیر یک نوار کناری ظاهر می شود که حاوی حالت های نمایش است. این گزینه ها به صورت زیر هستند:

مقالات پیشنهادی :

مینی کیس های لنوو

مینی کیس های دل

خرید کامپیوتر بالا رده

خرید کامپیوتر اسمبل شده

 • PC Screen only – در این حالت ویندوز از مانیتور اصلی استفاده خواهد کرد و مانیتورهای دیگر را خاموش می کند.
 • Duplicate – ویندوز در مانیتورهای اضافی همان تصاویری را نشان می دهد که در مانیتور اصلی است.
 •  Extend – ویندوز دسکتاب شما را گسترش می دهد و به شما یک صفحه دیگر می دهد تا با آن کار کنید.
 • Second screen only – ویندوز از صفحه نمایش های اضافی استفاده می کند و مانیتور اصلی را خاموش می کند.

برای تنظیم دو مانیتور در ویندوز ۱۰، روی دسکتاپ خود راست کلیک کنید و Display Settings را انتخاب کنید و یا اینکه به مسیر Settings > System > Display بروید. روی دکمه Identify کلیک کنید تا شماره هر صفحه نمایش در صفحه ظاهر شود و این صفحه نمایش ها را بکشید و رها کنید تا ویندوز موقعیت فیزیکی آنها را بداند.

اولین شماره صفحه نمایش، صفحه نمایش اصلی شما است. روی Apply کلیک کنید تا تغییراتی را که ایجاد کردید ذخیره شود. اگر ویندوز تمام مانیتورهای وصل شده را به طور اتوماتیک تشخیص نمی دهد روی دکمه Detect کلیک کنید.

برترین مقالات :

خرید کامپیوتر صنعتی

خرید کامپیوتر استوک

کیس مناسب حسابداری

تست سرعت لپ تاپ

آموزش-چند-مانیتوره-کردن-کامپیوتر
آموزش-چند-مانیتوره-کردن-کامپیوتر

شما می توانید روی مانیتورهای متصل شده کلیک کنید و سطح مقیاس مناسب را برای آنها انتخاب کنید این برای زمانی مفید خواهد بود که وضوح تصویر در دو مانیتور متفاوت باشد، جهت های صفحه نمایش را به طور جداگانه انتخاب کنید که این زمانی مفید است که شما نیاز به چرخش تصویر داشته باشید.

در زیر Multiple displays شما می توانید نحوه استفاده از مانیتور را انتخاب کنید. این همان گزینه ای است که با فشار دادن کلید ویندوز + P ظاهر می شود که در بالا هم توضیح دادیم. در زیر Multiple display  گزینه ای به نام Make this my main display وجود دارد که با انتخاب آن مانیتور به عنوان اصلی ترین مانیتور انتخاب می شود.

محصولات پیشنهادی :

خرید کامپیوتر لنوو

خرید مینی کیس استوک

کامپیوتر دسکتاپ اماده

خرید لپ تاپ استوک

چطور-کامپیوتر-را-چند-مانیتوره-کنیم-؟
چطور-کامپیوتر-را-چند-مانیتوره-کنیم-؟

ویندوز ۸ و ۱۰ نیز به شما اجازه استفاده از چند مانیتور به طور همزمان را می دهد. برای فعال کردن استفاده از دو مانیتور در ویندوز ۱۰ به مسیر Settings > Personalization > Taskbar بروید و گزینه Show taskbar on all displays را فعال کنید. در ویندوز ۸ روی نوار کار راست کلیک کنید و Properties را انتخاب کنید سپس گزینه Show taskbar on all displays را فعال کنید. شما همچنین می توانید نحوه نمایش دکمه های نوار کار برای ظاهر شدن را انتخاب کنید. برای مثال شما می توانید انتخاب کنید که آیا دکمه های ویندوز در نوار کار تنها این مانیتور نمایش داده شود یا در تمام مانیتورها.

برای استفاده از دو مانیتور در ویندوز ۷ روی دسکتاپ ویندوز راست کلیک کنید و Screen resolution را انتخاب کنید. روی دکمه  Identify کلیک کنید تا مانیتور ها را ببینید و برای درک ویندوز از موقعیت فیزیکی مانیتورها آنها را بکشید و رها کنید. گزینه Multiple displays را انتخاب کنید. سپس گزینه Extend را برای گسترش صفحه کاریتان انتخاب کنید.

برخلاف ویندوز ۸ و ۱۰، ویندوز ۷ ویژگی نوار کار در چند مانیتور را ندارد. برای گسترش نوار کار به مانیتورهای اضافی شما نیاز به برنامه رایگان و متن باز Dual Monitor Taskbar دارید.

چند-مانیتوره-کردن-کامپیوتر
چند-مانیتوره-کردن-کامپیوتر

اتصال کامپیوتر به تلویزیون با کابل

برای وصل كردن کامپیوتر یا لپ تاپ به تلويزيون در ویندوز یا دو مانیتوره کردن سیستم کافیست مراحل زیر را طی کنید:

 1. تلویزیون یا مانیتور خود را از طریق یکی از پورت هایی که در تصویر بالا مشاهده کردید، به سیستم خود وصل کنید.
 2. سپس دکمه های Windows + P را با هم نگهدارید.
 3. چهار انتخاب دارید که باید یکی از گزینه ها را انتخاب کنید.
  • pc screen only
  • duplicate
  • extend
  • second screen only
چند-مانیتوره-کردن-کامپیوتر--اونیکس-کالا
چند-مانیتوره-کردن-کامپیوتر–اونیکس-کالا

1- فقط مانیتور اصلی

با انتخاب این مدل فقط تصویر را در مانیتور اصلی می بینید. در این حالت در مانیتور دوم چیزی نمایش داده نمی شود.

2- تلفیق یک تصویر در دو مانیتور

گزیه دوم حالت آیینه کردن تصویر است یعنی هر تصویری که در مانیتور اصلی نمایش داده می شود در مانیتور دوم یا صفحه تلویزیون هم می بینید. از این شیوه برای تلفیق یک تصویر در دو مانیتور استفاده می شود. این روش برای آن دسته از اشخاصی که تمایل دارند دو مانیتور همزمان داشته باشند کاربردی است.

3- پخش دو تصویر متفاوت در دو مانیتور

با این حالت از اتصال مانیتور در ویندوز می توانید در مانیتور اصلی کار دیگری انجام دهید و در تصویر دوم محتوا یا برنامه دیگری را داشته باشید یا فیلم تماشا کنید. بدین ترتیب پخش دو تصویر متفاوت در دو مانیتور خواهید داشت.

4- فقط مانیتور دوم

در این حالت فقط تصویر و محتوای ویندوز را روی مانیتور دوم یا تلویزیون دارید.

 اتصال لپتاپ به تلویزیون با wifi در ویندوز

یکی دیگر از روش های اتصال کامپیوتر به تلویزیون با wifi است. بدین ترتیب سیستم شما اگر دارای قابلیت wifi باشد قادر خواهید بود آن را به تلویزیون یا مانیتور دیگری متصل نموده و تصویر دوم داشته باشید همچنین می توانید در خصوص چند مانیتوره کردن سیستم اقدام کنید. برای وصل كردن لپ تاپ یا کامپیوتر به تلويزيون یا مانیتور دوم کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا از اتصال تلویزیون و کامپیوتر به وای فای خود مطمئن شوید.
 • به قسمت تنظیمات کامپیوتر بروید.
 • به قسمت Bluetooth and other devices مراجعه کنید. (می توانید Bluetooth and other devices را در استارت منو نیز بنویسید تا پنجره مربوطه نمایش داده شود.)
 • روی add Bluetooth or other devices کلیک کنید.
 • سپس گزینه Wireless display or clock را انتخاب نمایید.
 • اکنون مدل مانیتور دوم یا تلویزیون شما نمایش داده می شود و می توانید به آن متصل شوید.
اونیکس-کالا
اونیکس-کالا

در این مقاله سعی کردیم به شما آموزش دهیم که استفاده از دو مانیتور همزمان در ویندوز چه کاربردهایی دارد و روش وصل كردن لپ تاپ به تلويزيون از طریق وای فای چگونه است ، امید واریم که این آموزش مورد توجهتون قرار گرفته باشد .