آموزش-کاهش-دمای-لپ-تاپ
آموزش کاهش دمای لپ تاپ

کاهش دمای لپ تاپ

چگونه دمای لپ تاپ را کاهش دهیم ؟

حتما برای شما هم پیش امده که ناگهان دمای لپ تاپ افزایش پیدا کنه !! این یک زنگ خطر باری ما محصوب میشه . ولی اگر لپ تاپ شما هر روز افزایش دما دارد این باعث کاهش عمر لپ تاپ شما میشود ، به همین خاطر این مشکل را دست کم نگیرید ،  این در حالی است که تعداد زیادی از لپ تاپ های گیمینگ که میزان استفاده از cpu و گرافیک بسیار بالا می باشد، از فن های قوی تر و یا حتی Cooler های جانبی که دقیقا متصل به لپ تاپ هستند استفاده شده است.

اما بدلیل نوسانات قیمت ارزی خرید این لپ تاپ ها دشوار و سخت میباشد ، همچنین اگر لپ تاپ شما در رده متوسط قرار دارد، می توانید با یک سری از اصول و قواعد ساده که می توانید آنها را انجام دهید، مشکل افزایش دما را بصورت کامل برطرف کنید .

۱) مکانی مناسب برای لپ تاپ

حتما برای شما هم این سوال پیش امده که لپ تاپ در چه محیطی قرار بگبرد با در چه سطحی لپ تاپ را قرار دهیم ؟ اول از همه اینکه سعی کنید لپ تاپ را در محیط گرم قرار ندهید و روشن نکنید چرا که هوای گرم محیط را به داخل خود هدایت می کند و در نهایت منجر به گرم شدن قطعات سخت افزاری می شود و عمر لپ تاپ شما کاهش پیدا خواهد کرد. 

همچنین سعی کنید لپ تاپ را در در سطح صاف و سخت و همچنین محیط با دمای مناسب قرار دهید که به جریان ورود هوا کمک کند.

۲) استفاده از خنک کنندهای لپ تاپ

استفاده از خنک کنندها برای کاهش دمای لپ تاپ بسیار کارامد و موثر می باشد ، پس اگر در طول روز مدت زیادی از لپ تاپ خود استفاده میکنید برای بازی یا کارهای روز مزه پیشنهاد میکنیم حتما از این خنک کنندها استفاده کنید .بدون شک خنک کننده ها تاثیر بسزایی در میزان دمای لپ تاپ بگذارند. توجه داشته باشید که حتما فروشگاه های معتبر خریداری کنید چرا که برخی از این دسته از خنک کننده های فیک هیچ تاثیری ندارند. برای بررسی میزان کارکرد خنک کننده می توانید یه عدد دستمال کاغذی بر روی خنک کننده قرار دهید.

۳) جلوگیری از تابش نور افتاب

بیشتر اوقات لپ تاپ ما در محل کار یا در منزل بصورتی هست که در معرض تابش نور افتاب قرار دارد ، از این رو به هیچ وجه لپ تاپ را در مقابل نور خورشید قرار ندهید چرا که جدای از گرم شدن لپ تاپ، منجر به آسیب در قطعات پلاستیکی داخل لپ تاپ خواهد شد که نتیجه آن هم آسیب به سخت افزار می باشد و عمر لپ تاپ به مرور زمان کاهش خواهد یافت. 

کاهش-دمای-لپ-تاپ
کاهش-دمای-لپ-تاپ

۴) تمیز کردن فن لپ تاپ

وقتی مدت زیادی با کامپیوتر یا لپ تاپ خودتون کتر میکنید ممکن است که گردو غبار زیادی فن را فرا بگیرد و فراین کار ان را با تداخل مواجع کند . این در حالی است که کامپیوترهای خانگی خیلی ساده تر نسبت به لپ تاپ ها قابل تمیز شدن می باشند و این به گونه ای می باشد که شما درب کناری کیس کامپیوتر را باز می کنید و در نهایت با استفاده از ابزارهای کاربردی میزان گرد و خاک موجود بر روی فن را تمیز می کنید. اما در لپ تاپ ها بنابر ظرافتی که دارند، نمی توان این فرایند را به تنهایی انجام داد.

پس با این وجود راه حل چی هست ؟ باید سالانه لپ تاپ را به یک متخصص حرفه ای بسپاریم فرایند گردگیری فن را انجام دهد . این روش به این دلیل توصیه می شود چرا که گرد و غبار ممکن است منافذ و عملکرد فن داخلی لپ تاپ را مسدود و سخت کند که با گردگیری، این مشکل برطرف خواهد شد.

فهرستی از مطالب پیشنهادی اونیکس کالا :

راهنمای خرید کامپیوتر صنعتی

راهنمای خرید مانیتور استوک

راهنمای خرید کامپیوتر استوک

معایب مینی کیس استوک

۵) چک کردن تنظیمات بایوس

البته شاید لپ تاپ شما هیچ مشکلی نداشته باشد و تمام قطعات لپ تاپ بسیار عالی کار کنند ، اما شاید در حین نصب ویندوز از قسمت بایوس به دلیل ناخودآگاهی فن را غیرفعال کرده اید. از این رو حتما توصیه می شود که از قسمت بایوس اقدام به بررسی تنظیمات فن کنید .

۶)برسی سخت افزار ها

بیشتر ما از سخت افزارهای قدیمی استفاده میکنیم که بیشتر از سیستم عامل های قدیمی پشتیبانی می کند ،  که وقتی سیستم عامل جدید یا برنامه های مدرن را بر روی سخت افزار قدیمی دانلود و نصب می کنید، به سختی پشتیبانی صورت می گیرد و در نهایت ممکن است به دلیل عملکرد سخت و دشوار، لپ تاپ با افزایش دما روبرو شود.

همچنین با نصب سیستم عامل های جدید و حجیم میزان عملکرد باتری افزایش پیدا میکند و سریعتر خالی خواهد شد و این به نحوی است که دائما باید به شارژر متصل کنید.

دمای-لپ-تاپ
دمای-لپ-تاپ

۷)اطمینان از عملکرد فن لپ تاپ

گاهی اوقات علت گرم شدن و افزایش دمای لپ تاپ از کار افتادن فن لپ تاپ می باشد ، برای اطمینان از عملکرد فن ، لپ تاپ را روشن کنید و از سالم بودن فن لپ تاپ مطمئن شوید . اگر صدایی از فن لپ تاپ به گوش شما نرسید بدین معناست که برای فن مشکلی پیش آمده است که باید فورا به متخصصین در این زمینه مراجعه کنید .

اگر لپ تاپ شما به مدت چند ماه به همین صورت کار کند مطمئن باشد که لپ تاپ دچار مشکل میشود و باید ان را رفع کنید .

۸)برنامه مناسب برای مانیتور کردن فن

برنامه های متعددی وجود دارند که شما با استفاده از آنها می توانید فن لپ تاپ را بررسی و تنظیم و همچنین دمای لپ تاپ را تحت نظر داشته باشید. به همین دلیل برنامه های مختلفی وجود دارند که با جستجو ساده در بستر وب می توانید برنامه های متعددی را مشاهده و دانلود کنید. یکی از برنامه هایی که در این زمینه کاربرد دارد، برنامه Speed fan می باشد که حجم ۳ گیگابایتی دارد و می توانید با جستجوی ساده در بستر گوگل آنرا دانلود و نصب کنید. توجه داشته باشید که اگر تخصص کافی در این زمینه دارید، تنظیمات این برنامه را تغییر دهید و در غیر اینصورت ممکن است مشکل جدیدی را ایجاد کنید.