افزایش-امنیت-شبکه-وای-فای
افزایش امنیت شبکه وای فای

افزایش امنیت شبکه وای فای

در این مقاله افزایش امنیت شبکه وای فای مورد برسی قرار میدهیم پس تا پایان این مقاله همراه اونیکس کالا باشید .

قبلا برای دسترسی به اینترنت باید یک کارت خریداری می‌کردند که گاهی سرعت آن به حدی ضعیف بود که باعث خستگی می‌شد .

البته همان‌طور که می‌دانید با داشتن یک مودم کوچک و ارزان قیمت و خرید اینترنت از یک شرکت دلخواه می‌توان اینترنت را در خانه راه اندازی کرد و بخش زیادی از نیازهای دیجیتالی را بر طرف کرد .

برای افزایش امنیت شبکه وای فای می توان از روش های زیر استفاده کرد:

1-   افزایش امنیت روتر شبکه

در قسمت روترها یک رمز اصلی برای تغییر تنظیمات پیکربندی و برقراری ارتباط با ابزارهای شبکه وجود دارد. البته این رمز تنها در برخی از مودم ها وجود دارد که به صورت پیش فرض است.

در ابتدا لازم است که وارد http://19216811.mobi/ شد و رمز اصلی مودم را تغییر داد. اگر پیش تر رمز را تغییر داده اید و آن را بخاطر نمی آورید، می توانید دستگاه را به حالت پیش فرض کارخانه بازگردانید. در این صورت رمز نیز به همان پیش فرض تغییر می کند.

2-   غیرفعال کردن SSIDشبکه

روترهای بیسیم مودم به طور منظم و اتوماتیک شناسه سرویس دستگاه (SSID ) و یا اسم شبکه را در محیط منتشر می کنند. در این صورت افراد سودجو می توانند به راحتی به رمز وای فای دسترسی پیدا کنند.

برای غیرفعال کردن انتشار SSID شبکه، باید در قسمت تنظیمات، آن را مخفی کنید. در این صورت هکران از وجود شبکه وای فای بی اطلاع خواهند ماند.

مقالات پیشنهادی :

مینی کیس های لنوو

مینی کیس های دل

خرید کامپیوتر بالا رده

خرید کامپیوتر اسمبل شده

3-   استفاده از سیستم رمزگذاری WPAبه جای WEP

سیستم رمزگذاری WEP مبتنی بر ۸۰۲٫۱۱ است که امنیت زیادی ندارد و هکرها براحتی به رمز وای فای دسترسی پیدا می کنند. بنابراین می توان به جای این سیستم از WPA که دارای امنیت بالاتری است، استفاده کرد. در این سیستم میزان کاراکترهای رمز وای فای افزایش می یابد.

بنابراین می توان رمز را متشکل از اعداد و حروف بیشتری انتخاب کرد که این کار هک کردن رمز را مشکل تر می کند.

4-   استفاده مناسب از WEP

در صورتی که در مودم سیستم WPA نباشد، می توان از سیستم WEP به بهترین شکل استفاده کرد. به این معنا که رمز دستگاه را به صورت پیچیده و ترکیبی از اعداد و حروف انتخاب کنید. هک کردن و بازگشایی رمزهای ترکیبی دشوارتر است.

همچنین باید به طور مداوم رمز را تغییر داد.

5-   استفاده از فیلتر MACبرای کنترل دسترسی ها

آدرس MAC برای آداپتورهای شبکه است که با فعال کردن فیلتر MAC می توان دسترسی به شبکه را تنها برای اعضای خانواده و آشنایان محدود کرد. در حالی که در آدرس IP، امکان فعال کردن این فیلتر وجود ندارد. برای استفاده از فیلتر MAC باید آدرس ۱۲ کاراکتری MAC هر سیستم را وارد کرد.

مقالات پیشنهادی :

مینی کیس های لنوو

مینی کیس های دل

خرید کامپیوتر بالا رده

خرید کامپیوتر اسمبل شده

اگرچه باز هم امکان هک شدن آدرس MAC وجود دارد. اما به هر حال یک روش برای افزایش امنیت وای فای می باشد.

امنیت-شبکه-وای-فای
امنیت-شبکه-وای-فای

6-   کاهش برد شبکه

در برخی از روترها تنظیمات دستگاه به گونه ای است که می تواند نیروی فرستنده روتر را کاهش داد. در این صورت افرادی که در خارج از ساختمان هستند، حتی در صورت هک کردن رمز دستگاه، نمی توانند از اینترنت استفاده کنند.

البته باید به این نکته توجه داشت که مسافت سیگنال روتر را نباید بیش از حد کم کرد تا بتوان در هر گوشه ای از ساختمان از اینترنت وای فای استفاده کرد.

7-   غیرفعال کردن کنترل از راه دور

برخی از مودم ها را می توان از راه دور کنترل کرد. این کار به صورت اینترنتی انجام می شود.

البته باید برای روتر یک IP خاص انتخاب کرده باشید تا بتوانید در هر جایی که هستید، براحتی آن را کنترل کنید.

8- اهمیت موقعیت شناسی
به طور حتم مقداری از سیگنال‌های وای فای به بیرون از خانه یا محل کار نیز راه پیدا می‌کند. مقدار کمی از “نشت” سیگنال به بیرون ایرادی ندارد اما هرچه سیگنال شما به مناطق دورتری انتشار یابد، امکان شناسایی و نفوذ به آن بیشتر است.

سعی کنید روتر خود را در مرکز خانه‌ی خود قرار دهید نه در کنار پنجره‌ها. بدین ترتیب کمترین میزان ریسک را خواهید داشت.

برترین مقالات :

خرید کامپیوتر صنعتی

خرید کامپیوتر استوک

کیس مناسب حسابداری

تست سرعت لپ تاپ

10- مودم اضافه خاموش 
البته این پیشنهاد یکی از ابتدایی‌ترین روش‌ها است که در صورت رعایت آن می‌توان بخش عظیمی از هکرها را ناکام گذاشت. اگر از مودم وای فای خود استفاده نمی‌کنید، آن را خاموش کنید.

اگر تمام روز در سر کار و یا بیرون از خانه هستید و هیچ‌کس در خانه از اینترنت استفاده نمی‌کند، ضرورتی بر روشن ماندن مودم نیست. هرچه زمان دسترسی به مودم شما کمتر باشد، امکان شناسایی و هک شدن مودم نیز کاهش می‌یابد.

11- برد مودم را کوتاه کنید
اگر مودم شما دارای برد زیادی است اما شما در یک آپارتمان و یا مکان کوچک از آن استفاده می‌کنید، بهتر است با انتخاب حالت 802.11g (به جای 802.11n یا 802.11b) برد و فاصله‌ای که مودم می‌تواند سیگنال را ارسال کند، کاهش دهید.

از راهکارهای جالب دیگری که می‌توانید برای کاهش برد مودم استفاده کنید، قرار دادن آن در زیر تخت، درون یک جعبه‌ی کفش و یا پوشاندن آنتن‌های آن با فویل است! شاید این روش به نظر خنده دار بیاید اما با این کار می‌توانید برد سیگنال وای فای و حتی جهت انتشار آن را کنترل نمایید.

چگونه-شبکه‌-Wifi-را-کاملا-امن-کنیم-؟ 
چگونه-شبکه‌-Wifi-را-کاملا-امن-کنیم-؟ 

چگونه شبکه‌ Wifi را کاملا امن کنیم ؟ 

از آن ‌جایی که امروزه بیشتر ما با اینترنت سر و کار داریم بهترین و آسان‌ترین راه اتصال به اینترنت شبکه وای فای است اما یکی از دغدغه‌های اصلی بیشتر ما جلوگیری از دزدی وای فای و امنیت وای فای است.

محصولات پیشنهادی :

خرید کامپیوتر لنوو

خرید مینی کیس استوک

کامپیوتر دسکتاپ اماده

خرید لپ تاپ استوک

  • در نظر گرفتن یک رمز عبور قوی و جایگزین کردن آن به جای رمز عبور پیش‌ فرض
  •  تغییر نام شبکه وای فای
  • استفاده از نرم‌افزارهای کاربردی امنیتی
  • خاموش کردن بخش مهمان شبکه