افزایش حافظه با فلش مموری
افزایش حافظه با فلش مموری

آموزش افزایش حافظه با فلش مموری

گاهی اوقات سیستم ما به دلایل مختلفی نمیتواند برنامه ای را اجرا کند و هنگ میکند ، مایکروسافت همزمان با ویندوز ویستا از یک قابلیت جدید به نام ReadyBoost رونمایی کرد که به کمک آن می‌توانید با استفاده از یک فلش مموری مناسب، حافظه رم رایانه شخصی خود را ارتقا دهید و به افزایش سرعت اجرای بعضی از نرم‌افزارها کمک کنید.

ReadyBoost چیست و چگونه کار میکند ؟

این قابلیت را می‌توان نسخه‌ای از ویژگی SuperFetch دانست. قابلیت SuperFetch نیز با ویندوز ویستا معرفی شد و با پایش برنامه‌های مورد استفاده در رایانه شخصی شما و ذخیره‌سازی فایل‌ آن‌ها روی حافظه رم قبل از باز کردن برنامه‌ها، سرعت اجرای آن‌ها را افزایش می‌دهد.

به طور خلاصه باید بگوییم که SuperFetch اطلاعات را به جای هارد به رم که سریع‌تر است انتقال می‌دهد تا سرعت پاسخگویی دستگاه شما به دستورات بهبود پیدا کند. این ویژگی علاوه بر cache کردن فایل‌ها روی حافظه رم، می‌تواند از حافظه‌های USB یا فلش مموری‌ها نیز استفاده کند.

اینجا است که ReadyBoost وارد عمل می‌شود. با اتصال فلش مموری به دستگاه خود می‌توانید داده‌های SuperFetch را روی آن ذخیره کنید و ضمن خالی کردن بار وارده به حافظه سیستم، فایل‌های کوچک را با سرعت بیشتری در اختیار داشته باشید.

افزایش حافظه با فلش مموری

ابتدا با  استفاده از This PC (در ویندوز های قدیمی‌تر بخش My Computer) یا منوی استارت به Control Panel بروید و سپس بر روی گزینه System And Security کلیک کنید.

حال نوبت به انتخاب گزینه Advance System Settings در سمت چپ پنجره باز شده می‌رسد.

 حال یک پنجره به نام System Properties برای شما به نمایش گذاشته می‌شود. اکنون تب Advanced را انتخاب نموده و در ادامه در بخش Performance، با کلیک روی دکمه Setting و انتخاب دوباره تب Advanced در پنجره جدید، به حافظه مجازی کامپیوتر خود در بخش Virtual Memoryدسترسی پیدا کنید.

روی گزینه Change کلیک کرده و آپشن Automatically manage paging file size را از حالت انتخاب خارج کنید. سپس در قسمت Costume size فضای مورد نظرتان را با توجه به حجم فلش وارد نمایید.

افزایش-حافظه-با-فلش-مموری
افزایش-حافظه-با-فلش-مموری

نکته مهم در استفاده از فلش مموری عنوان حافظه مجازی

  • همواره برای رعایت جانب احتیاط، ۱۰ مگابایت کمتر از حافظه در دسترس فلش خود را به رم اختصاص دهید. برای مثال اگر ۳۷۰۰ مگابایت در اختیار دارید، ۳۶۹۰ مگابایت یا کمتر برای رم در نظر بگیرید.
  • برای بازگرداندن فلش مموری خود به حالت عادی، مراحل بالا را تکرار کنید و Automatically Manage Paging Size را در حالت انتخاب قرار دهید.
  • فلش USB خود را به طور امن و با استفاده از safely eject از کامپیوتر جدا کنید.

فلش مموری به حافظه رم با استفاده از ReadyBoost

بعد از قرار دادن فلش مموری مناسب و فرمت کردن آن، به This PC بروید و روی درایو فلش مموری خود کلیک راست کنید. حال گزینه Properties را انتخاب کنید و به تب ReadyBoost بروید.

سپس مطابق تصویر، گزینه Use this device را در حالت انتخاب قرار دهید و بعد از تنظیم مقدار رم مورد نیاز خود، با کلیک روی apply و Ok تنظیمات را ذخیره کنید.

در این حالت اگر قصد داشتید قابلیت افزایش رم کامپیوتر با فلش مموری را غیر فعال کنید، کافی است مجدداً وارد تب ReadyBoost شوید و گزینه Do not use this device را تیک بزنید

نکته مهم زمان استفاده از ReadyBoost

  • رایانه یا لپ‌تاپ شما برای برخورداری از این قابلیت باید از درگاه USB 2.0  یا بالاتر برخوردار باشد (که البته این روزها تقریباً همه سیستم‌ها این قابلیت را دارند).
  • در صورت مجهز بودن سیستم شما به حافظه‌های SSD، این روش بهبودی در عملکرد رایانه شما ایجاد نمی‌کند.
  • فلش مموری خود را بدون بازگرداندن به حالت اول از دستگاه جدا نکنید.