افزایش-سرعت-بالا-آمدن-ویندوز
افزایش سرعت بالا آمدن ویندوز

چگونه سرعت بالا آمدن ویندوز را افزایش دهیم؟

افزایش سرعت بالا آمدن ویندوز 10 ، یکی از دغدغه های کاربران این ویندوز می باشد.زیرا هیچ چیز جریان کار را بیش از یک رایانه کم سرعت ، کند نمی کند.

چگونه سرعت بوت ویندوز را افزایش دهیم؟

وقتی دکمه پاور سیستم را فشار میدهید تا زمانی که ویندوز بالا آمده و آماده اجرا شود مدت زمانی طول خواهد کشید که به این زمان طی شده بوت ویندوز می‌گویند. در فرآیند بوت ویندوز برنامه‌ها و سخت افزارهای مختلفی در سیستم عامل شناسایی و اجرا خواهند شد تا در نهایت سیستم عامل آماده اجرا و کار کردن باشد. حال هر یک از این فرآیندها مدتی به خود اختصاص خواهد داد که اگر منابع زیادی از سخت افزار را به خود اختصاص دهد باعث بیشتر شدن زمان بوت خواهد شد. در ابتدا که اقدام به نصب ویندوز کرده باشید، تعداد برنامه‌های شما پایین است و برای همین از سرعت بوت بالایی برخوردار خواهید بود. اما رفته رفته و با گذشت زمان که تعداد برنامه‌ها افزایش یافت تاثیر بد خود را روی سیستم عامل گذاشته و به مرور با مشکل افزایش زمان بالا آمدن ویندوز مواجه خواهید شد که در این مطلب آموزش قصد دارم به معرفی روش‌های گوناگون پایین آوردن زمان بوت ویندوز بپردازم.

مقالات پیشنهادی :

مینی کیس های لنوو

مینی کیس های دل

خرید کامپیوتر بالا رده

خرید کامپیوتر اسمبل شده

تغییر تنظیمات بوت از بایوس

در اولین مرحله از اجرای سیستم عامل، بررسی خواهد شد که آیا در سخت افزار CD-ROM یا DVD-ROM لوح فشرده‌ای برای اجرا قرار دارد یا خیر. چون در بیشتر موارد صرفا برای نصب ویندوز در زمان شروع به کار CD یا DVD استفاده می‌شود و معمولا این سخت افزار فاقد لوح فشرده است، بهتر است که وارد تنظیمات بایوس شده و بوت سیستم عامل را روی هارد دیسک انتخاب کنید.

در این صورت به محض فشردن دکمه پاور مستقیما خواندن از حافظه هارد دیسک آغاز خواهد شد و دیگر مرحله بررسی CD-ROM یا DVD-ROM برای خواندن لوح فشرده اجرا نخواهد شد. با انجام این روش میتوان تا حدود یک ثانیه مدت زمان سرعت بالا آمدن ویندوز 10 یا هر ویندوز دیگری را کاهش داد. برای این کار به ترتیب زیر عمل کنید.

برای این کار سیستم خود را ری‌ستارت کنید و قبل از شنیدن صدای بیپ و بالا آمدن مشخصات بایوس کلید DEL یا DELETE کیبورد خود را چند بار فشار دهید. یا اینکه با استفاده از کلیدهای F2 و در برخی از مادربردها F12 برای این کار استفاده کنید. کلید DEL عمومی‌ترین حالت است و تقریبا در اکثر سیستم‌ها استفاده از همین کلید پاسخ خواهد داد.

حال وارد صفحه‌ای مشابه تصویر بالا می‌شوید که در اینجا باید روی سربرگ Boot کلیک کنید. سپس Boot Device Priority را با استفاده از دکمه‌های جهت صفحه کلید انتخاب کرده و دکمه اینتر را فشار دهید.

مقالات پیشنهادی :

مینی کیس های لنوو

مینی کیس های دل

خرید کامپیوتر بالا رده

خرید کامپیوتر اسمبل شده

چگونه-سرعت-بالا-آمدن-ویندوز-را-افزایش-دهیم؟
چگونه-سرعت-بالا-آمدن-ویندوز-را-افزایش-دهیم؟

حال مشابه تصویر زیر 1st Boot Device را انتخاب کرده و برای اینکه بوت شدن از طریق هارد دیسک انجام گیرد از داخل لیست باز شده گزینه Hard Drive را انتخاب کرده و Enter را بزنید.

افزایش-سرعت-بالا-آمدن-ویندوز
افزایش-سرعت-بالا-آمدن-ویندوز

افزایش سرعت بالا آمدن ویندوز

حذف برنامه های غیر ضروری

این یکی دیگر از موارد بارز برای سرعت بالا آمدن ویندوز 10 می باشد. اگر رایانه شما با برنامه های غیر ضروری و بلا استفاده زیادی همراه باشد ،حتی اگر از آن برنامه ها استفاده نکنید باید آن ها را حذف کنید ، زیرا آن ها ممکن است بدون اطلاع شما در پس زمینه اجرا شوند.
به دنبال برنامه هایی باشید که به ندرت از آنها استفاده می کنید و آن ها را حذف کنید. این کار حافظه بیشتری را آزاد می‌کند و باعث اجرای سریع ویندوز 10 می شوند.
در ویندوز جستجو را آغاز کنید، سپس کنترل پنل را جستجو کرده و آن را باز کنید . به نوار جستجو در داخل کنترل پانل رفته و Uninstall program را تایپ کرده و بر روی آن کلیک کنید. سپس در لیست برنامه های نصب شده حرکت کرده و موارد غیرضروری را حذف کنید.

برترین مقالات :

خرید کامپیوتر صنعتی

خرید کامپیوتر استوک

کیس مناسب حسابداری

تست سرعت لپ تاپ

غیرفعال کردن فونت‌های غیر ضروری

وقتی ویندوز را نصب می‌کنید به صورت پیشفرض فونت‌های مختلفی در ان نصب شده است که همگی انگلیسی هستند و برای زبان فارسی هم کاربردی ندارند. از سوی دیگر هر زمان که فونت جدیدی نصب کنید، به مجموعه لیست چند صدتایی فونت سیستم شما افزوده خواهد شد. بنابراین بهتر است فونت‌هایی را که استفاده نمی‌کنید و برای شما کاربردی ندارد را غیرفعال کنید. در یک آزمایش با حذف 122 فونت از مجموع 373 فونت موجود در سیستم، سرعت بوت ویندوز تا 6 ثانیه کاهش یافت.

برای این کار کافی است به مسیر C:\windows\fonts مراجعه کنید تا به لیست کلیه فونت‌های نصب شده در ویندوز دسترسی پیدا کنید. سپس هر فونت را که نیاز ندارید را اجرا کرده یا با انتخاب فونت‌ها و انتخاب دکمه hide فونت مورد نظر را مخفی کنید. در این صورت فونت از حالت نصب شده خارج شده و در زمان بوت نیز پردازشی برای فونت‌های مخفی شده انجام نگرفته و همین موضوع باعث بالا رفتن سرعت بالا آمدن ویندوز خواهد شد.

پرونده های موقت را حذف کنید تا ویندوز OS سریع تر اجرا شود

ویندوز فایل های موقتی زیادی را در هنگام کار ذخیره می کند. تمام ذخیره سازی های مورد استفاده باعث کند شدن سیستم عامل می شوند.
برای بهبود عملکرد در ویندوز رایانه با دنبال کردن دستورالعمل های زیر این فایل ها را حذف کنید.
الف. جستجو برای پاکسازی دیسک. برنامه های کاربردی را راه اندازی کنید.
ب. از شما در مورد درایو مورد نظر برای پاکسازی سوال خواهد شد . درایوی را که ویندوز در آن نصب شده است، انتخاب کرده و OK را بزنید.
ج. در پنجره بعدی گزینه های مختلفی برای پاکسازی به شما نشان خواهد داد ه شد . در صورت لزوم آنها را تیک بزنید و بر روی پاکسازی فایل های سیستم کلیک کنید.

ارتقا حافظه RAM

داشتن حافظه RAM بالا نقش به‌سزایی در افزایش سرعت و کارایی هر سیستم عامل خواهد داشت. این حافظه به صورت موقت در سیستم عامل استفاده می‌شود که وظیفه آن پردازش برنامه‌ها و دستوراتی است که CPU توسط آن انجام خواهد داد. بنابراین استفاده از یک رم با سخت افزار مناسب و بالا می‌تواند نقش بسیار بالایی در افزایش سرعت بوت ویندوز نیز داشته باشد.

پیشنهاد می‌شود برای یک ویندوز 64 بیت از حداقل حافظه 4 گیگابایت رم استفاده کنید که سرعت مناسبی داشته باشید. برای انتخاب یک رم خوب بهتر است از افراد خبره که در زمینه سخت افزار فعالیت دارند کمک بگیرید.

محصولات پیشنهادی :

خرید کامپیوتر لنوو

خرید مینی کیس استوک

کامپیوتر دسکتاپ اماده

خرید لپ تاپ استوک

 به دنبال برنامه های Resource_Hog در نوار ابزار باشید

برای باز کردن نوار ابزار در رایانه کلیدهای ctrl+shift+Esc را به صورت همزمان فشار دهید و بر روی جزئیات بیشتر کلیک کنید تا نمای کاملی از برنامه های رایانه شخصی شما و همچنین شبکه ، حافظه ، دیسک ، CPU و GPU در آنها مشاهده کنید.
اگر می‌بینید چیزی از منابع زیادی استفاده می کند ، می توانید روی آن کلیک راست کرده و سپس بر روی پایان کار
(End Task) کلیک کنید. در آینده می توانید یک برنامه جایگزین برای آن در نظر بگیرید. به عنوان مثال مرورگرکروم می تواند یک منبع کاملا سنگین باشد در حالی که فایرفاکس کاملا سبک تر است.
بر روی زبانه performance کلیک کنید. در پایان می توانید بر روی منبع نظارت که به شما نمای عمیق تری از میزان حافظه مورد استفاده در پردازنده ها می دهد ، کلیک کنید.
شما می توانید با پایان دادن به مراحل مختلف حافظه فشرده ببینید که آیا حافظه آزاد شده است یا خیر.

 فرایند های راه اندازی ویندوز را بهینه کنید

منظور از فرآیندهای راه اندازی برنامه هایی هستند که از لحظه بوت شدن رایانه شروع به کار می کنند .این برنامه ها زمان بوت شدن را تحت تأثیر قرار می‌دهند و سرعت کامپیوتر شما را حتی برای مدتی پس از شدن بوت کامل ، محدود می کنند.
برای این که سیستم عامل ویندوز شما سریع تر اجرا شود با دنبال کردن مراحل زیر می‌توانید شروع این برنامه ها را متوقف کنید.
با استفاده از جستجوی ویندوز Task manager را جستجو نموده و آن را باز کنید سپس بر روی تب Startup کلیک کنید.
از لیست برنامه های فهرست شده در برگه راه اندازی (Startup) جستجو کرده و تاثیر شروع آنها را بررسی کنید.
هدف غیر فعال کردن برنامه هایی است که تاثیر زیادی در شروع کار دارند . شما می توانید با کلیک راست بر روی برنامه و انتخاب غیرفعال کردن آنها را غیر فعال کنید .
همچنین اگر احساس می‌کنید برنامه‌ای غیر ضروری است آن را نیز غیر فعال کنید.

 قدرت برنامه های خود را برای سرعت بالا آمدن ویندوز 10 تغییر دهید

ممکن است به شما توصیه شود که برای حفظ عمر باتری ، رایانه خود را بر روی lower power plan تنظیم کنید. اما این نیز بر سرعت کامپیوتر تاثیر خواهند گذاشت. برنامه های قدرت ویندوز تا حد زیادی چگونگی اجرای سریع سیستم عامل را تعیین می‌کنند و با محدود کردن سرعت پردازنده فعالیت پردازنده را کنترل می کنند .
هنگامی که روند شما بدون محدودیت انجام می شود ، رایانه شما سریع ترین سرعت را اجرا کند. برای دستیابی به این هدف باید برنامه قدرت را روی متعادل یا عملکرد بالا تنظیم کنید. برای این کار باید:
۱‌ کنترل پنل را باز نموده و در کادر جستجو choose power plan را تایپ و بر روی آن کلیک کنید.
۲. روی متعادل یا عملکرد بالا کلیک کنید ، اما توجه داشته باشید که عملکرد بالا بهتر است اما انرژی بیشتری مصرف می کند.

ONYXKALA
ONYXKALA

 اسکن کردن برای ویروس ها و نرم افزارهای جاسوسی

ضروری است که ویروس ها و منابع جاسوسی را در هر فرصتی که به دست می آورید ، حذف کنید. برای این کار ابتدا به نصب یک نرم افزار آنتی ویروس نیاز دارید.
نرم افزار آنتی ویروس Avira برای این کار پیشنهاد می شود.
نرم افزار آنتی ویروس را نصب کنید ، سپس بر روی اسکن کامل کلیک کرده و به برنامه اجازه دهید تا مسیر خود را طی کند. این روند ممکن است زمان زیادی طول بکشد ، اما باعث اجرای سریع تر ویندوز 10 می شود.

از Troubleshooter در ویندوز استفاده کنید

اگر شک دارید که ویندوز به دلیل مشکلات داخلی کند است، برای اجرا شدن سریع تر ویندوز می توانید آن را با استفاده از عیب یابی داخلی ویندوز رفع کنید.
این گزینه این قابلیت را دارد که از طریق اسکن کردن فایل های سیستم ، مشکلات را تشخیص دهد و پس از تشخیص آنها را به طور خودکار برطرف می‌کند.
این عمل می تواند سرعت عملکرد رایانه شما را افزایش دهد.
کنترل پنل را باز کنید. در نوار جستجو تعمیر و نگهداری سیستم (system maintenance) را تایپ کرده و آن را باز کنید. گزینه وظایف تعمیر و نگهداری توصیه شده را به صورت خودکار انجام دهید یا (perform recommended maintenance Task automatically) را انتخاب کنید.
به سرپرست اجازه و اجرای عیب‌یابی را بدهید تا همه مشکلات را شناسایی و تصحیح کند .