راه-های-افزایش-عمر-هارد-دیسک
افزایش عمر هارد دیسک

افزایش عمر هارد دیسک

نکاتی برای نگهداری و افزایش عمر هارد دیسک

هنگامی که شما کامپیوتر خود را روشن می کنید، از لحظه بوت سیستم عامل تا خاموش شدن کامپیوتر، هارد دیسک فعال است و در تمامی فرآیندها نقش اصلی را ایفا می کند. زیرا کار اصلی کامپیوتر پردازش اطلاعات است و این اطلاعات در هارد دیسک ذخیره می شود. همچنین ساختار هارد دیسک حساسیت این قطعه را دو چندان می کند.

موتورهای هارد دیسک با سرعت بالایی حدود ۵۴۰۰ دور در دقیقه تا ۹۰۰ دور در دقیقه می چرخند. همچنین هد هارد دیسک با فاصله بسیار کم در حد میکرون از دیسک پلاتر موجود در هارد قرار گرفته است که این نیز حساسیت این قطعه را بالا می برد.

کیس مناسب حسابداری

افزایش-عمر-هارد-دیسک
افزایش-عمر-هارد-دیسک

نکات حفظ و نگه‌داری هارد دیسک

به شدت از تکان خوردن و ضربه دیدن هارد دیسک پرهیز کنید

از سیستم خنک کننده کیس یا فن  بر روی هارد دیسک استفاده کنید.

هارد خود را درست و اصولی پارتیشن بندی کنید

  اطلاعات خود را مدیریت و دسته بندی کنید

هارد دیسک خود را تفرق زادیی یا دفراگ (Defrag) کنید

اجازه دهید تا ویندوز هارد شما را اسکن کند

منبع تغذیه مناسب برای هارد دیسک

پشتیبان گیری از اطلاعات هارد دیسک 

منظور از دیفرگ کردن هارد دیسک چیست ؟

پس از اینکه فایل‌های اضافی و بیهوده را پاک کردید، برای افزایش عمر هارد دیسک باید به سراغ قابلیت دیفرگمنت (defragment) بروید تا هارد دیسک شما سروسامان بیشتری بگیرد. هنگامی که به فایل‌ها دسترسی پیدا می‌کنید، معمولا یک تکه‌ی واحد از داده، خرد می‌شود (به لاتین، fragmented) و در بخش‌های مختلف ذخیره می‌گردد. هرچقدر این خرد شدن بیشتر باشد، کامپیوتر شما به حافظه رم بیشتری برای دسترسی به اطلاعات موجود بر روی هارد دیسک نیاز دارد.

مطالب پیشنهادی ما :

راهنمای خرید کامپیوتر استوک

راهنمای خرید کامپیوتر صنعتی

راهنمای خرید کامپیوتر کامل

خرید کامپیوتر ۳ میلیونی

خرید کامپیوتر بالا رده

با قابلیت دیفرگمنت می‌توانید فایل‌های پراکنده را به هم پیوند بزنید و در یک محل قرار دهید. با این عمل، کارایی کامپیوتر شما بهبود پیدا می‌کند. کامپیوتر شما باید ابزار دیفرگ کردن را داشته باشد. مثلا ویندوز ۱۰ به صورت خودکار یک‌بار در هفته دیفرگمنت را انجام می‌دهد.

با این حال، خودتان هم می‌توانید هر زمان که خواستید، از قابلیت دیفرگمنت استفاده کنید. ما توصیه می‌کنیم که به عنوان یک اقدام احتیاطی، قبل از انجام دیفرگمنت از اطلاعات مهم خود بکاپ بگیرید.

محصولات پیشنهادی ما :

خرید کامپیوتر لنوو

خرید مینی کیس استوک