آموزش-افزایش-فضای-خالی-درسیستم-عامل-مک
آموزش افزایش فضای خالی درسیستم عامل مک

افزایش فضای خالی درسیستم عامل مک

افزایش فضای خالی درسیستم عامل مک

در این مقاله نکات و ترفندهای را به شما اموزش میدهیم که به شما کمک خواهد کرد تا در سیستم عامل مک خود فضای بیشتری برای ذخیره کردن داشته باشید ، پس نیازی به خرید یک هارد اکسترنال نخواهید داشت .

یکی از اولین راه های که شاید به ذهنمان برسد این است که به برنامه و مواردی را که به ان احتیاج نداریم پاک کنیم ، ولی خود همان طور که میدانید این کار حجم بسیار زیادی را برای شما ازاد نمیکند و در واقع دردی را دوا نکرده است .

 همزمان با عرضهٔ macOS Sierra، اپل یک ویژگی جدید ذخیره‌سازی بهینه شده را معرفی کرد که به شما کمک می‌کند تا فایل‌های قدیمی را حذف کنید یا موارد مورد نیاز در مک خود را به ابر منتقل کنید. این ویژگی هنوز هم در دسترس است، هر چند ممکن است در High Sierra و Mojave شاهد تغییراتی در آن باشید. به عنوان مثال، اگر برای ذخیرهٔ فایل‌های دسکتاپ از iCloud و برای عکس‌های خود از کتابخانهٔ iCloud Photo استفاده می‌کنید، آنها را در اینجا مشاهده نخواهید کرد، در عوض ممکن است Other یا System را ببینید. در مورد Other و System ما جزئیات بیشتری را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

استفاده از اپلیکیشن CleanMyMac 3

اگر حوصله ندارید که یکی یکی فایل ها را حذف کنید ، می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن CleanMyMac 3 از شر فایل‌های موقتی که سیستم‌عامل ساخته است خلاص شده، فایل‌های اضافی را حذف و فایل‌های باقیمانده پس از حذف اپلیکیشن‌ها را کاملا پاک‌سازی کنید. علاوه بر این می‌توانید فایل‌های پیوست ایمیل‌ها را نیز حذف و از دیگر ویژگی‌های مختلف این برنامه استفاده کنید. افزایش فضای خالی درسیستم عامل مک

درضمن برای حذف فایل های تکراری میتوایند از اپلیکیشن Gemini 2 استفاده کنید . خوشبختانه هردو برنامه توسط یک شرکت ساخته شده و کاربران می‌توانند هردو برنامه را با هم خریداری کنید.

کیس مناسب حسابداری

حدف فایل های تکرای با استفاده از اپلیکیشن Gemini 2

یکی از مواردی که باعث اشغال بخش اعظمی از هارد درایو می‌شود، فایل‌های تکراری هستند. این مسئله برای کاربرانی که مدت‌ها است از دستگاه خود استفاده می‌کنند، اتفاق می‌افتد. خوشبختانه برنامه‌های مختلف از جمله Gemini 2 با رابط کاربری ساده‌ای که دارند، این کار را برای شما و به ساده‌ترین نحو ممکن انجام می‌دهند.

این برنامه جهت دانلود در اپ‌استور قرار گرفته و حتی در بخش پیشنهادهای ویژه نیز وجود دارد اما پیشنهاد می‌کنیم که آن را از وب‌سایت شرکت دانلود کنید چون در این صورت می‌توانید از ورژن آزمایشی آن نیز به‌صورت رایگان استفاده کنید.

پاک-سازی-سطل-اشغال
پاک-سازی-سطل-اشغال

پاک سازی سطل اشغال

سطل آشغال مک و سطل زباله ویندوز تقریبا مشابه یکدیگر هستند. فایل‌ها پس از حذف وارد سطل اشغال می‌شوند تا در صورت نیاز مجدد یا تغییر عقیده بتوانید دوباره آنها را بازیابی کنید. برای حذف کامل این فایل‌ها و آزادسازی فضای هارد باید سطل آشغال را نیز کاملا پاکسازی کنید. اما سیستم عامل مک سطل آشغال‌های متعددی دارد پس احتمالا مجبور به خالی کردن تعداد مختلفی از آنها خواهید شد.

برای خالی کردن سطل آشغال مرتبط با اکانت کاربری در حال استفاده، بر روی آیکون سطل اشغال کلیک کرده و گزینه Empty Trash را انتخاب کنید. با این کار فایل‌هایی که به سطل آشغال انتقال داده‌اید را حذف می‌کنید.

برنامه‌هایی مانند iPhoto، iMovie و Mail سطل اشغال‌های اختصاصی خود را دارند. اگر فایل‌ها موقتی داخل این برنامه‌ها را حذف کرده‌اید، باید آن‌ها را از سطل آشغال‌هایشان نیز پاک کنید. برای مثال اگر از اپلیکیشن iPhoto  جهت مدیریت عکس‌هایتان استفاده می‌کنید، پس از حذف یک فایل باید آن را از داخل سطل آشغال IPhoto نیز پاک کنید تا فایل مورد نظر به ‌طور کامل از روی هارد مک‌بوک حذف شود. برای انجام این کار ابتدا بر روی گزینه سطل آشغال داخل برنامه مورد نظر کلیک راست را زده سپس گزینه empty Trash را انتخاب نمایید. افزایش فضای خالی درسیستم عامل مک

کمبود فضای ذخیره‌سازی

اگر با کمبود فضای ذخیره‌سازی مواجه شوید، هشدارهایی همراه با لینکی به تنظیمات ذخیره‌سازی خود مشاهده خواهید کرد که می‌توانید فضای ذخیره‌سازی خود را در آنجا مدیریت کنید. برای دسترسی به این بخش بدون نیاز به این لینک، مراحل زیر را دنبال کنید:

*. بر روی آیکون اپل در سمت چپ بالای صفحه نمایش کلیک کرده و About This Mac را انتخاب کنید.

*. سپس بر روی برگهٔ Storage کلیک کنید. این به شما نشان می‌دهد که چه مقدار فضای ذخیره‌سازی در اختیار دارید و چگونه استفاده می‌شود. نواری را مشاهده خواهید کرد که نشان می‌دهد چقدر از فضای ذخیره‌سازی به Photos و System و Apps و Mail و غیره اختصاص داده شده است. این در نسخه‌های بعدی macOS اندکی تغییر کرده است، زیرا اکنون می‌توان محتوای زیادی را در آی‌کلود ذخیره کرد.

مطالب پیشنهادی ما :

راهنمای خرید کامپیوتر استوک

راهنمای خرید کامپیوتر صنعتی

راهنمای خرید کامپیوتر کامل

خرید کامپیوتر ۳ میلیونی

خرید کامپیوتر بالا رده

در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که وقتی داشتیم Sierra را اجرا می‌کردیم چگونه آن را به ما نمایش داد. در این زمان ما بیش از ۹۲ گیگابایت عکس در درایو ۱۲۱ گیگاباتی خود و ۷۳۸ مگابایت مواردی قابل حذف کردن داریم.

و حالا ما آن را در «موهاوی» (Mojave) اجرا می‌کنیم، (تصویر زیر) عکس‌های ما بیشتر در آی‌کلود ذخیره هستند، و اکثر فایل‌ها و دیگر چیزها بر روی دسکتاپ ما هستند. در نتیجه فضای ذخیره‌سازی در مکینتاش ما عمدتاً به Apps (برنامه‌ها: قرمز، ۱۶٫۶۱ گیگابایت)، Photos (عکس‌ها: زرد، ۵٫۱۷ گیگابایت)، iTunes (آی‌تیونز: بنفش، ۲٫۲۹ گیگابایت)، Mail (نامه‌ها: آبی تیره، یک گیگابایت) و Music Creation (آبی روشن، یک گیگابایت) اختصاص داده شده است. بخش بزرگ در اینجا System با ۴۷٫۷ گیگابایت فضا است. همچنین کمی بیش از ۱۵ گیگابایت به حجم (volume) دوم اختصاص داده شده است که ما آن را Test نامیده‌ایم (حجم نوعی از پارتیشن است که ما در آن نرم‌افزار بتا را اجرا می‌کنیم

فضای-خالی-درسیستم-عامل-مک
فضای-خالی-درسیستم-عامل-مک

*.اگر شما در حال اجرای هر نسخه‌ای از macOS نسخه Sierra (همچون ۱۰٫۱۴ و ۱۰٫۱۳ یا ۱۰٫۱۲) هستید، روی دکمهٔ Manage کلیک کنید. این عمل پنجرهٔ دیگری را باز می‌کند که در آن چهار گزینه در اختیار شما قرار می‌گیرد: Store in iCloud (ذخیره در آی‌کلود)، Optimize Storage (بهینه‌سازی فضای ذخیره‌سازی)، Empty Trash Automatically (خالی کردن خودکار سطل زباله)، و Reduce Clutter (کاهش درهم ریختگی). همچنین شما تعدادی برگه در سمت چپ پنجره برای Applications (برنامه‌های کاربردی)، Documents اسناد، GarageBand (برنامهٔ ساخت آهنگ)، iCloud Drive (درایو آی‌کلود)، Mail (ایمیل‌ها)، Photos (عکس‌ها) و Trash (سطل زباله) را مشاهده خواهید کرد. در تصویر زیر می‌توانید ببینید که در «موهاوی» چگونه دیده می‌شود:

ایجاد-فضای-خالی-در-سیستم-عامل-مک
ایجاد-فضای-خالی-در-سیستم-عامل-مک

*. یک مک معمورتر همچنین می‌توانید برگه‌هایی برای فایل‌های iOS مشاهده کنید – که اگر از آیفون یا آیپد خود در مک خود نسخهٔ پشتیبان تهیه کنید (یا از قبل داشته باشید) می‌تواند کمک کننده باشد تا شانس بارگذاری برنامه‌های iOS را داشته باشید – هیچکدام از آنها را نباید نگه دارید، زیرا می‌توانید مواردی را که قبلاً هزینهٔ آن را پرداخت کرده‌اید به راحتی دانلود کنید. برنامه‌های iOS می‌توانند فضای زیادی را به خود اختصاص دهند، بنا بر این، از این طریق می‌توانید به سرعت فضای ذخیره‌سازی به دست بیاورید.

*. همچنین آی‌تیونز (iTunes) را در اینجا مشاهده خواهید کرد که با موسیقی که در مک خود ذخیره کرده‌اید انباشته شده است – اگر در Apple Music یا iTunes Match عضو نشوید تا موسیقی خود را در فضای ابر ذخیره کنید، می‌تواند باعث افزایش گیگابایتی شود. در تصویر زیر چگونگی سیستم ما در Sierra قبل از ذخیره کردن فایل‌ها در آی‌کلود دیده می‌شود:

اونیکس-کالا
اونیکس-کالا

بهینه کردن ذخیره‌سازی به صورت خودکار

این گزینه برنامهٔ تلویزیونی یا فیلم‌هایی را که تماشا کرده‌اید را حذف می‌کند. همچنین پیوست‌های ایمیل‌های قدیمی را نیز حذف می‌کند. به خاطر از دست دادن هیچ یک از این موارد نگرانی نداشته باشید، زیرا ایمیل‌ها به هر حال هنوز در سرور آی‌کلود ذخیره هستند، و نمایش‌هایی که از آی‌تیونز خریداری کرده‌اید را همیشه می‌توانید مجدداً دانلود کنید.

تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که بر روی Optimise کلیک کنید تا مک بقیهٔ کار را برای شما انجام دهد.

استفاده از کتابخانه عکس آی‌کلود

فایدهٔ استفاده از iCloud Photo Library (کتابخانه عکس آی‌کلود) این است که هر عکسی که در آینده در مک خود بارگذاری کنید، در سایر دستگاه‌های شما، مانند آیپد (iPad)، آیفون (iPhone) و غیره، نیز نمایش داده می‌شود.

با توجه به این که کتابخانه Photo ما (قبل از روشن کردن iCloud Photo Library) 96 گیگابایت بود، ما با پرداخت هزینهٔ ۲۰۰ گیگابایت فضای اپل شروع کردیم. ماه‌ها بعد، در حالی که تمامی اسناد، دسکتاپ، عکس‌ها و موارد دیگر را در آی‌کلود ذخیره می‌کردیم، این فضای ذخیره‌سازی ما به ۲ ترابایت کامل ارتقاء یافته بود.

۱٫ ممکن است iCloud Photo Libary را از قبل روشن کرده باشید، اما اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، می‌توانید این کار را در برنامهٔ Photos انجام دهید. به Photos > Preferences بروید.

۲٫ کادر کنار iCloud Photos را علامت بزنید.

۳٫ برای اطمینان از این که عکس‌های با رزولوشن بالا با نسخه‌های رزولوشن پایین جایگزین می‌شوند، Optimise Mac Storage را انتخاب کنید (در صورت نیاز، همیشه می‌توانید نسخهٔ رزولوشن بالای عکس‌ها را دانلود کنید).

با این تنظیم، کتابخانهٔ شما در نهایت باید کوچک شود، زیرا نسخه‌های با رزولوشن بالا جای خود را با تصاویر رزولوشن پایین عوض می‌کنند. اما توجه داشته باشید که شما همچنین نسخه‌های رزولوشن پایین تصاویر را در همهٔ دستگاه‌های خود نیز دریافت خواهید کرد، بنا بر این ممکن است که فضای ذخیره‌سازی زیادی را استفاده نکنید.

مراقب باشید که ذخیرهٔ عکس و فیلم در آی‌کلود به معنای ناپدید شدن خودکار آنها از مک شما نیست.

همچنین توجه داشته باشید که حتی اگر از iCloud Photo Library استفاده می‌کنید، اگر عکس‌ها را از مک خود حذف کنید، از آی‌کلود نیز حذف می‌شوند. آی‌کلود راهی برای تهیهٔ نسخهٔ پشتیبان از عکس‌های شما نیست تا بتوانید آنها را از مک خود پاک کنید.

محصولات پیشنهادی ما :

خرید کامپیوتر لنوو

خرید مینی کیس استوک

حذف فایل از پوشه دانلودها

همچنین پوشهٔ Downloads (دانلودها) ی شما دارای فایل‌های بزرگی است که دیگر نیازی به آنها ندارید. اگر PDFهای بزرگ، تصاویر، یا فایل‌های دیسک ایمیج (disk image) را دانلود کنید و پوشهٔ Downloads را مرتباً سر و سامان ندهید، احتمالاً مملو از چیزهایی است که دیگر مورد نیاز شما نیست. با دیسک ایمیج‌ها شروع کنید. اگر محتویات آنها را نصب کرده‌اید، دیگر نیازی به آنها نخواهید داشت. اگر آنها حاوی برنامه هستند، به هر حال باید همیشه آخرین نسخهٔ برنامه‌ها را نصب کنید.