بهترین انتخاب کامپیوتر تک برد
بهترین انتخاب کامپیوتر تک برد

بهترین انتخاب کامپیوتر تک برد

رایانه‌ی تک‌بردی چیست؟

همان‌طورکه از نام این دسته از سیستم‌ها می‌توان حدس زد، رایانه‌ی تک‌بردی رایانه‌ای شخصی است که تمام اجزای آن ازجمل ریزپردازنده‌های مختلف، حافظه‌ی رم، درگاه‌های ورودی و خروجی (I/O) و سایر امکانات لازم روی یک برد مدار قرار داده شده‌اند. با اینکه در رایانه‌های رومیزی اجزایی مثل حافظه‌ی رم و واحد پردازش‌های گرافیکی (GPU) و واحد مرکزی پردازش‌ها (CPU) باید به برد اصلی (مادربرد) متصل شوند تا به‌عنوان عضوی از سیستم فعالیت کنند، رایانه‌های تک‌بردی تمام این بخش‌ها را روی یک برد به‌صورت درونی جای داده‌اند. اغلب این بردها که مخصوص توسعه‌دهندگان هستند، ابعاد کوچکی دارند و با اندازه‌ی کارت‌های اعتباری برابری می‌کنند؛ اما ممکن است در برخی مواقع، حتی بزرگ‌تر از مادربردهای مرسوم سیستم‌های رومیزی باشند.

چرا باید این نوع را بخریم؟

یک کامپیوتر تک برد معمولاً با هزینه کمتری نسبت به خرید مادربرد بزرگتر به نظر می آید. این تا حدودی از اجزای بسته بندی شده ناشی می شود. این رایانه ای است که خارج از جعبه عملیاتی و فقط کافیست یک سیستم عامل و رسانه ذخیره سازی را اضافه کنید و کافی برای جستجوی شما کابران می باشد.

همچنین ، از آنجا که SBC ها از تابلوهای مدار کمتری استفاده می کنند ، هزینه آن کم است. در کنار قیمت پایین ، SBC ها نسبت به رایانه های شخصی کاملاً قدرت مساوی دارند. با این حال ، یک کامپیوتر تک برد فاقد قدرت محاسبات یک رایانه رومیزی یا لپ تاپ سنتی است. به همین ترتیب ، بسیاری از SBC ها با کارهای محاسباتی سنگین مانند شبیه سازی از بازی های PlayStation 1 یا Nintendo 64 مبارزه می کنند.

سرانجام ، SBC ها معمولاً فاقد قابلیت ارتقاء یافته در تخته های مدار بزرگتر هستند. به عنوان مثال ، در Raspberry Pi 4 ، نمی توانید RAM ، CPU یا GPU را ارتقا دهید. با این وجود ، رایانه های شخصی تک برد یک کامپیوتر ایده آل برای همه چیز از یک کنسول بازی یکپارچه سازی با سیستم عامل تا یک مرکز خانگی هوشمند ، یک کامپیوتر سینمای خانگی کم مصرف (HTPC) ، یک خوشه سرور شخصی و موارد دیگر هستند.

بهترین انتخاب کامپیوتر تک برد

لوازم جانبی دردسترس برای رایانه‌ی تک‌بردی

معمولا تنوع لوازم جانبی موجود در بازار برای هر محصول با میزان محبوبیت و فروش آن رابطه‌ی مستقیمی دارد؛ بنابراین، رایانه‌های تک‌بردی نیز از این مسئله مستثنا نیستند و هرمدلی که فروش بیشتری دارد، لوازم جانبی بیشتری مانند افزونه‌ها و کیس‌های مختلف برای کاربر ارائه می‌کند. برای مثال، رزبری پای باتوجه‌به محبوبیتش، انواع لوازم جانبی نیز برایش فراهم شده است. لوازم جانبی رزبری پای محدوده‌ی وسیعی دارند که انواع کیس‌های شبیه‌سازی بازی، کیس‌های پویا تا مدل‌های مختلف بردهای افزودنی مثل PI HAT برای فراهم‌کردن LED یا شبکه‌ی داخلی اترنت را شامل می‌شوند. درمقابل، بردهای Odroid و Pine64 با وجود مدل‌های مختلف کیس‌ها و حسگرها و اجزای خارجی، همچنان به فراوانی رزبری پای نمی‌رسند.

راهنمای خرید کامپیوتر استوک

لوازم جانبی رایانه‌های تک‌بردی را به ‌چند دسته تقسیم کرد:

 • انواع کیس‌ها
 • بردهای افزودنی
 • حسگرهای مختلف
 • نمایشگرهای لمسی یا غیرلمسی
اونیکس کالا
اونیکس کالا

بهترین انتخاب کامپیوتر تک برد

قیمت

قیمت بردهای توسعه‌دهنده بسیار مهم است. پرچم‌دار شرکت رزبری پای، مدل Raspberry Pi 4، حدود ۳۵ دلار آمریکا قیمت دارد و سایر برد‌های موجود در بازار کم‌وبیش در همین بازه‌ی قیمت عرضه می‌شوند و برای خرید برخی مدل‌ها نیز تا ۱۰۰ دلار باید پرداخت کرد. البته نمونه‌های گران رایانه‌های تک‌بردی مانند UDOO Bolt نیز در بازار وجود دارند که چندصد دلار قیمت خواهند داشت. ناگفته نماند سیستم‌های تک‌بردی UDOO Bolt با پردازنده‌ی گرافیکی درونی Ryzen قدرت ارائه می‌کند که می‌تواند با لپ‌تاپ یا رایانه‌های رومیزی رقابت کند؛ بنابراین، اکثر کاربران نیازی به آن نخواهند داشت و با بردهای پنج تا دَه دلاری می‌توانند نیاز خود را رفع و با هزینه‌ی ۳۵ تا ۵۰ دلار بردهای بسیار قدرتمندتری تهیه کنند.

انتخاب رایانه‌ی تک‌بردی: انتظار ما از رایانه‌ی تک‌بردی چیست؟

اولین معیار برای انتخاب هرچیزی آن است که هدف خود را به‌خوبی بشناسیم. به‌عبارت‌دیگر، باید در وهله‌ی اول بدانید رایانه‌ی تک‌بردی موردنیازتان قرار است چه نیازهایی را پوشش دهد و انتظار شما از آن چیست؟ بنابراین، از این طریق درخواهید یافت به اجرای چه نرم‌افزارهایی و چقدر قدرت پردازشی نیاز دارید و درگاه‌های ضروری و سایر امکاناتی را طبقه‌بندی خواهید کرد که ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد.

راهنمای خرید کامپیوتر صنعتی

ندازه‌ی کوچک سیستم‌های تک‌بردی و مصرف انرژی کمشان درمقایسه‌با رایانه‌های رومیزی یا لپ‌تاپ باعث شده است برای استفاده در ابزار اینترنت اشیاء (IoT) بسیار مدنظر قرار گیرند. برای مثال، با استفاده از برد رزبری پای یا Odroid XU4 می‌توان هاب هوشمند خانگی رزبری پای یا سرور خانگی مشابه Plex ساخت و با استفاده از آن بخش‌هایی از خانه را هوشمندسازی و با گوشی هوشمند و از راه دور آن را کنترل کرد. همچنین در این سیستم‌ها، می‌توان بازی‌های قدیمی را شبیه‌سازی کرد که بسیاری از توسعه‌دهندگان آن‌ها را انجام می‌دهند. علاوه‌براین‌، رایانه‌های تک‌بردی درزمینه‌ی رباتیک نیز کاربردهای خاص خود را دارند.

برای تشخیص حوزه‌ی مدنظر شما و آنچه نیاز دارید، باید به پرسش‌هایی پاسخ دهید. این پرسش‌ها عبارت‌اند از: آیا به ایجاد شبکه‌های مختلف ازطریق وای‌فای یا اترنت یا بلوتوث نیاز دارید؟ آیا قصد دارید دستگاه خود را به‌صورت رایانه‌های هدلس (Headless Computer) راه‌اندازی کنید یا می‌خواهید از مانیتور یا نمایشگرهای لمسی یا تلویزیون یا پروژکتور بهره‌مند شوید؟ کدام اتصالات ورودی و خروجی برای کاربری شما ضروری است؟ برای مثال، درگاه USB یا GPIO چقدر در روند اجرای برنامه‌های شما کاربرد دارند؟ پاسخ به این پرسش‌ها و طرح مسائل جزئی‌تر به شما کمک می‌کند بهترین برد توسعه‌پذیر را باتوجه‌به نیاز پردازشی و اندازه و امکانات بخرید.  در علوم رایانه، به سیستم‌هایی که مبتنی‌بر شبکه و بدون نمایشگر فعالیت می‌کنند، اصطلاحا Headless Computer یا رایانه بدون‌سر می‌گویند.

معیارهای اساسی برای اجرای پروژه‌های مبتنی‌بر رایانه‌های تک‌بردی این‌گونه طبقه‌بندی می‌شوند:

 • درگاه‌های ورودی و خروجی
 • قابلیت‌های ارتباطات شبکه
 • عملکرد پردازشی
 • هدلس بودن یا نبودن سیستم

سازگاری نرم‌افزاری و پشتیبانی از سیستم‌عامل‌ها

تقریبا تمام رایانه‌های تک‌بردی از توزیع‌های لینوکس پشتیبانی می‌کنند؛ اما شاید فردی قصد داشته باشد سیستم‌عامل غیرلینوکسی مانند Chrome OS یا اندروید یا NetBSD یا OpenBSD یا حتی نسخه‌های مختلف ویندوز مثل ویندوز ۱۰ یا ویندوز ۱۰ نسخه‌ی IoT Core استفاده کند. بعضی رایانه‌های تک‌بردی از توزیع‌های بیشتری پشتیبانی می‌کنند؛ درحالی‌که برخی از آن گزینه‌های کمتری دراختیار کاربر قرار می‌دهند. البته به‌خاطر بسپارید کمیت پشتیبانی از سیستم‌عامل‌های مختلف معیار مناسبی نیست؛ بلکه باید کیفیت اجرای آن‌ها را نیز مدنظر قرار داد. پس تنها ملاک انتخاب نباید گستره‌ی پشتیبانی باشد؛ بلکه باید سطح کیفی اجرای سیستم‌عامل در اولویت قرار گیرد.

معایب مبنب کیس ها

کامپیوتر تک برد
کامپیوتر تک برد

اغلب بردهای توسعه‌دهنده مثل رزبری پای به ارائه‌ی تصاویر برپایه‌ی پردازنده‌های ARM محدود هستند؛ اما برخی از رایانه‌های تک‌بردی مثل UDOO Bolt و LattePanda می‌توانند سیستم‌عامل‌های ۶۴ بیتی کامل را مانند ویندوز ۱۰ یا برخی توزیع‌های لینوکس x64 نظیر اوبونتو و Pop!_OS و Fedora را به‌راحتی اجرا کنند. علاوه‌بر پشتیبانی از سیستم‌عامل‌ها، رایانه‌های تک‌بردی درزمینه‌ی سازگاری نرم‌افزاری و اپلیکیشن‌ها نیز تفاوت‌های زیادی دارند که باید به این موضوع نیز توجه کنید.

بهترین رایانه‌ی تک‌بردی موجود در بازار

انتخاب بهترین رایانه‌ی تک‌بردی و به‌طورکلی انتخاب بهترین کالای الکترونیک به عوامل زیادی بستگی دارد که برای هر فردی ممکن است اولویت‌های متفاوتی داشته باشند. بااین‌حال، اگر قرار باشد در این رقابت و با درنظرگرفتن تمام شرایط مدلی را به‌عنوان برترین مدل رایانه‌های تک‌بردی انتخاب کنیم، باید به‌سراغ رزبری پای ۴ برویم. خوشبختانه با موفقیت رایانه‌های تک‌بردی مثل رزبری پای و ریزکنترل‌گرهایی (MCU) مثل Arduino می‌توانید با خاطری آسوده به گروه فوق‌العاده‌ای از بردهای مخصوص برنامه‌نویسی و میکروکنترلرهای مختلف دسترسی داشته باشید.

برد رزبری پای ۴ یکی از بهترین گزینه‌های موجود در بازار است که بیشترین پشتیبانی را دراختیار توسعه‌دهنده قرار می‌دهد. بعداز رزبری پای، بردهای پاین۶۴ و ادروید ازنظر لوازم جانبی و جامعه‌ی آماری توسعه‌دهندگان در جایگاه بعدی قرار می‌گیرد. سیستم تک‌بردی Odroid XU4 و Odroid C4 و Rock pro64 رقبای سرسخت رزبری پای به‌شمار می‌روند که به‌خوبی می‌توانند جایگزین سیستم‌های پای شوند.

رایانه‌ی تک‌بردی Asus Tinker Board نیز بسیار عالی اندروید را اجرا می‌کند و پشتیبانی بسیار خوبی برای توسعه‌دهندگان فراهم کرده است. اگر برای خرید رایانه‌ی تک‌بردی خود بودجه‌ی زیادی در نظر گرفته‌اید، UDOO Bolt می‌تواند با وجود اندازه‌ی کوچکش درحد رایانه‌ی رومیزی قدرت‌نمایی کند. برد LattePanda نیز در دسته‌ی بردهای گران‌قیمت قرار می‌گیرد و مانند مدل Bolt می‌تواند سیستم‌عامل لینوکس ۶۴ بیتی و ویندوز را بسیار روان و با قدرت اجرا کند.

درنهایت با درنظرگرفتن معیارهای کارایی و قیمت :

 • رزبری پای ۴
 • ادروید XU4
 • راک‌پرو۶۴
 • ایسوس تینکر برد
 • UDOO Bolt
 • LattePanda
بهترین کامپیوتر تک برد
بهترین کامپیوتر تک برد