تبدیل بایوس Legacy به UEFI در ویندوز 10
تبدیل بایوس Legacy به UEFI در ویندوز 10

آموزش تبدیل بایوس Legacy به UEFI در ویندوز 10

در نسخه‌های قبلی ویندوز اگر می‌خواستید که بایوس Legacy یا Master Boot Record) MBR) را به UEFI یا GUID Partition Table) GPT) تبدیل کنید، آنگاه باید سیستم‌عامل را از ابتدا نصب می‌کردید. حال در ویندوز 10 می‌توانید با استفاده از ابزار MBR2GPT به‌آسانی به تبدیل بایوس Legacy به UEFI بپردازید.

نکاتی برای تغییر Legacy به UEFI

گرچه تغییر Legacy به UEFI در ویندوز ۱۰ ساده است اما چند نکته وجود دارد که باید بدانید:

  • هنگام تبدیل Legacy به UEFI در ویندوز ۱۰ هیچ داده ای از دست نخواهید رفت، با این حال برای احتیاط از اطلاعات خود بکاپ بگیرید.
  • شما باید از Windows 10 v1703 یا بالاتر استفاده کنید؛ اگر در این باره مطمئن نیستید دکمه ویندوز و R را فشار دهید و عبارت winver را تایپ و اینتر کنید. در خط دوم باید نسخه v1703 یا بالاتر را مشاهده کنید.
  • دیسکی که می خواهید تبدیل کنید نباید بیشتر از ۳ پارتیشن داشته باشد. اگر بیش از ۳ پارتیشن دارید موارد اضافی را ادغام و یا حذف کنید.
  • اگر از BitLocker برای رمزگذاری سیستم خود استفاده می کنید. قبل از شروع فرایند تبدیل؛ درایو را رمزگشایی کنید و محافظت در برابر BitLocker را غیرفعال کنید. با فعال بودن این قابلیت ویندوز ۱۰ نمی تواند برای تغییر بایوس از Legacy به UEFI اقدام کند.
  • بعد از تبدیل ویندوز Legacy به UEFI  ممکن است مجبور شوید تنظیمات فریم ویر مادربرد خود را تغییر دهید. بسته به تولید کننده مادربرد این کار از موردی به مورد دیگری متفاوت خواهد بود. برای سادگی کار دفترچه مادربرد خود را مطالعه کنید.

چرا باید چنین کاری را انجام دهیم؟

هم UEFI و هم Legacy هر دو نرم‌افزارهای یکپارچه شده با مادربورد کامپیوتر شما بوده که از طریق آن‌ها می‌توانید برخی از تنظیمات سطح پایین مهم را کنترل کنید. BIOS/UEFI به شما امکان کنترل مواردی همچون ترتیب بوت، سخت‌افزارهای وصل شده، سرعت فن، چراغ‌های فیزیکی روی مادربورد و حتی دستکاری ولتاژ CPU را می‌دهد. UEFI نسخه پیشرفته‌تر BIOS بوده و از مزیت‌های آن می‌توان به زمان بوت سریع‌تر، پشتیبانی از درایوهای با ظرفیت بالاتر، روش‌های آپدیت بهتر و همچنین حالت 64 بیتی (BIOS تنها 16 بیتی است) اشاره کرد.

برترین مقالات :

خرید کامپیوتر صنعتی

خرید کامپیوتر استوک

کیس مناسب حسابداری

تست سرعت لپ تاپ

چگونه UEFI  Boot را فعال کنیم؟

خب اولین کاری که باید انجام دهید این است که مشخص کنید در حال حاضر از بایوس Legacy استفاده می کنید یا خیر. برای اطلاع از این موضوع؛ در کادر جستجوی منوی Start عبارت Create and format hard disk partitions را وارد و اینتر کنید تا ابزار داخلی Disk Management باز شود. حالا روی دیسکی که ویندوز را نصب کرده اید کلیک راست کنید و Properties را انتخاب کنید. در پنجره Properties سربرگ Volumes را کلیک کنید. در اینجا اگر Master Boot Record (MBR) را در کنار Partition style مشاهده می کنید؛ در حال حاضر بایوس شما Legacy است.

تغییر بوت از UEFI  به Legacy با استفاده از Command Prompt

بعد از این که تایید کردید که از بایوس Legacy استفاده می کنید؛ از سیستم خود بکاپ بگیرید و برای تغییر بوت از UEFI به Legacy اقدام کنید.

مقالات پیشنهادی :

مینی کیس های لنوو

مینی کیس های دل

خرید کامپیوتر بالا رده

خرید کامپیوتر اسمبل شده

در این روش ما از Command Prompt استفاده خواهیم کرد. کلید ویندوز و X را فشار دهید؛ روی Shut down or sign out کلیک راست کنید و در حالی که کلید Shift را نگه داشته اید روی دکمه Restart کلیک کنید.

با انجام این کار صفحه Advanced Start-up باز خواهد شد. در اینجا به مسیر Troubleshoot -> Advanced Options بروید و Command Prompt را انتخاب کنید.

اولین کاری که باید انجام دهید اعتبارسنجی دیسکی است که می خواهید به Legacy تبدیل کنید. دستور زیر را تایپ و اینتر کنید:

mbr2gpt /validate

اگر پیغام Validation completed successfully را مشاهده کردید می توانید به مرحله بعدی بروید و در صورت مشاهده هر گونه خطا ممکن است دیسک یا سیستم شما شرایط تبدیل را نداشته باشد.

محصولات پیشنهادی :

خرید کامپیوتر لنوو

خرید مینی کیس استوک

کامپیوتر دسکتاپ اماده

خرید لپ تاپ استوک

خرید کامپیوتر استوک در شیراز
تبدیل-بایوس-Legacy-به-UEFI-در-ویندوز-10
تبدیل-بایوس-Legacy-به-UEFI-در-ویندوز-10

بعد از اعتبارسنجی دیسک دستور زیر را وارد کنید:

mbr2gpt /convert

به محض اجرای این دستور ویندوز ۱۰ فرایند تبدیل بوت UEFI  به Legacy را شروع می کند؛ یعنی تمام فایل های مورد نیاز UEFI و GPT را اضافه می کند و بعد داده های پیکربندی بوت را بروزرسانی می کند.

حالا سیستم خود را ریستارت کنید؛ صفحه تنظیمات سیستم عامل مادربرد خود را راه اندازی کنید و آن را از Legacy BIOS به  UEFI تغییر دهید.

برای نحوه تشخیص پشتیبانی سیستم از UEFI ، بعد از ریستارت ویندوز ۱۰؛ برای اینکه مطئن شوید که نصب ویندوز UEFI موفقیت آمیزی را داشته اید؛ مانند قبل پنجره Properties دیسک را از Disk Management باز کنید و سربرگ Volumes را کلیک کنید. در اینجا شما باید در کنار Partition style عبارت GUID Partition Table (GPT) را مشاهده کنید؛ در غیر این صورت احتمالا سیستم شما از UEFI پشتیبانی نمی کند.

راهنمای خرید :

خرید کامپیوتر ۳ میلیونی

راهنمای خرید کامپیوتر کامل

خرید کامپیوتر اداری

اونیکس-کالا
اونیکس-کالا

تبدیل بایوس Legacy به UEFI از طریق تنظیمات BIOS

قبلا در مورد ریست تنظیمات بایوس لپ تاپ و کامپیوتر صحبت کردیم؛ اما مراحل فعال کردن مد UEFI از یک سیستم به سیستم دیگر متفاوت است. به طور معمول برای ورود به منوی EFI Setup و تنظیمات بوت مادربرد ایسوس UEFI فشار دادن یک کلید خاص مورد نیاز است. به طور معمول برای سیستم های Dell از کلید F2 استفاده می شود. اگر نمی دانید که مدام کلید را فشار دهید؛ Esc را فشار دهید تا منوی کاملی به شما نمایش داده شود و بعد می توانید BIOS Setup را انتخاب کنید.

به طور معمول می توانید تنظیمات مد Legacy/UEFI را در سربرگ Boot پیدا کنید. در این سربرگ شما باید Legacy را غیر فعال و UEFI را فعال کنید. حالا F10 را فشار دهید تا تغییرات ذخیره شوند و از بایوس خارج شوید.

تبدیل-بایوس-Legacy-به-UEFI-در-ویندوز-10--اونیکس-کالا
تبدیل-بایوس-Legacy-به-UEFI-در-ویندوز-10–اونیکس-کالا

تغییر حالت Legacy به UEFI با Command Prompt

برای تغییر حالت Legacy به UEFI روی Command Prompt کلیک راست کنید و Run as Administrator را انتخاب کنید. دستور زیر را وارد و اینتر کنید:

mbr2gpt.exe /convert /allowfullOS

منتظر کامل شدن پروسه باشید. وقتی کانورت تمام شد سیستم شما خاموش می شود. سیستم را روشن کنید و وارد تنظیمات بایوس شوید؛ حالا مانند روشی که در بالا توضیح دادیم مد بوت را از Legacy به UEFI تغییر دهید. تغییرات را ذخیره کنید و از بایوس خارج شوید. سیستم خود را به حالت نرمال راه اندازی کنید.

نصب ویندوز UEFI با فلش

سیستم خود را از فلش یا DVD بوت کنید. در صفحه Windows Setup کلید های شیفت و F10 را با هم فشار دهید تا به Command Prompt دسترسی پیدا کنید یا به مسیر Next –> Repair your computer –> Troubleshoot –> Advanced Options –> Command Prompt بروید. دستور زیر را تایپ و اینتر کنید:

mbr2gpt.exe /convert

وقتی که کانورت تمام شد سیستم شما خاموش می شود. سیستم را روشن کنید و وارد تنظیمات بایوس شود. مد بوت را از Legacy به UEFI تغییر دهید. تغییرات را ذخیره کنید و از تنظیمات بایوس خارج شوید.