ترفندهای مخفی در ویندوز 10
ترفندهای مخفی در ویندوز 10

ترفندهای مخفی در ویندوز 10

همراهان عزیز اونیکس کالا امروز همراه شما هستیم با ترفندهای مخفی در ویندوز . اگر شما هم مثل من دوست دارید قابلیت های مخفی که در ویندوز 10 هست را بدانید و یاد بگیرید تا پایان این مقاله همراه ما باشید .

ترفندهای مخفی در ویندوز 10

سیستم عامل ویندوز مایکروسافت همیشه در حال تغییر است. هر نسخه از ویندوز شامل امکانات مختلفی بوده که هر کدام از این امکانات توسط تیمی از متخصصان متعهد ایجاد شده‌اند، هدف از طراحی این امکانات این است که بهترین تجربه‌ی ممکن را برای کاربران فراهم کنند. 

 مایکروسافت فقط در سال 2018 دو آپدیت اصلی برای ویندوز 10 منتشر کرده است، این دو آپدیت در آوریل 2018 و اکتبر 2018 منتشر شدند. فقط در همین دو آپدیت نیز حقه‌ها و امکانات مخفی زیادی وجود دارد که می‌توانیم با استفاده از آن‌ها تجربه‌ی خود در استفاده از ویندوز 10 را بهبود دهیم.

دکمه دسکتاپ :

 دکمه دسکتاپ از زمان ویندوز 7 تا به امروزه در سیستم‌عامل ویندوز قرار دارد و هنوز هم مفید است. در گوشه پایین سمت راست دسکتاپ یک دکمه مخفی وجود دارد. این دکمه در منتهی‌الیه سمت راست دسکتاپ و در کنار دکمه نمایش اعلان‌ها قرار دارد. یک نوار افقی تقریبا نامریی که دکمه‌ای در آن قرار دارد. اگر روی این دکمه کلیک کنید تمامی پنجره‌های باز کمینه می‌شوند. اگر روی دکمه فوق راست‌کلیک کنید، منویی باز می‌شود که گزینه Peak at desktop در آن قرار دارد. فعال بودن این گزینه اجازه می‌دهد، زمانی که اشاره‌گر ماوس را روی آن قرار می‌دهید به شکل موقت دسکتاپ را پشت برنامه‌های بازی که دارید مشاهده کنید. برای فعال یا غیر فعال کردن این گزینه کافی است روی آن کلیک کرده یا به مسیر
 Settings > Personalization > Taskbar > Use peek to preview the desktop
بروید و آن‌را فعال یا غیر فعال کنید. 

برترین مقالات :

خرید کامپیوتر صنعتی

خرید کامپیوتر استوک

کیس مناسب حسابداری

تست سرعت لپ تاپ

ترفندهای-ویندوز-10
ترفندهای-ویندوز-10

صفحه چرخان :

این نکته برای بسیاری از کاربران مفید نخواهد بود اما می‌توانید با فشار دادن دکمه‌های Ctrl + Alt + D و یکی از فلش‌ها صفحه‌تان را بچرخانید. فلش پایین باعث برعکس شدن صفحه می‌شود، فلش‌های چپ یا راست باعث چرخیدن 90 درجه‌ای صفحه شده و فلش بالا نیز صفحه را به حالت معمولی بر می‌گرداند. اگر از چند نمایشگر استفاده می‌کنید چنین امکانی به شما اجازه می‌دهد که صفحه‌تان را به همان شکلی که دوست دارید تنظیم کنید.

همچنین می‌توانید با کلیک راست روی صفحه‌ی دسکتاپ و انتخاب Graphics Options > Rotation صفحه‌تان را به هر شکلی که می‌خواهید بچرخانید. این امکان در ویندوز 7 و ویندوز 10 قابل استفاده است.

منوی استارت :

اگر از طرفداران استارت منوی قدیمی و بدون عنوان ویندوز هستید هنوز هم می‌توانید آن را داشته باشید. اگر در گوشه‌ی پایین و سمت چپ ویندوز روی آیکون ویندوز کلیک راست کنید منویی باز می‌شود که شامل قسمت‌های پرکاربرد ویندوز است (Apps, Features, Search, Run). توسط واسط کاربری استاندارد ویندوز نیز می‌توانید به این گزینه‌ها دسترسی داشته باشید اما دسترسی به آن‌ها توسط این منو بسیار سریع‌تر انجام می‌شود.

مقالات پیشنهادی :

مینی کیس های لنوو

مینی کیس های دل

خرید کامپیوتر بالا رده

خرید کامپیوتر اسمبل شده

ترفندهای-مخفی-در-ویندوز-10
ترفندهای-مخفی-در-ویندوز-10

جابه جای صفحه نمایش :

اگر کلیدهای Ctrl + Alt + D را همزمان با یکی از کلیدهای جهت‌نما فشار دهید، صفحه‌نمایش می‌چرخد. فلش رو به پایین آن‌را به صورت وارونه چرخانده، دکمه‌های فلش سمت چپ یا راست آن‌را 90 درجه می‌چرخانند و فلش روبه بالا جهت صفحه‌نمایش را به حالت استاندارد باز می‌گرداند. اگر از چند نمایشگر استفاده می‌کنید، این ویژگی به شما اجازه می‌‌دهد صفحه را به جهت خاصی بچرخانید.
روش دیگر انجام این‌کار، راست‌کلیک روی صفحه دسکتاپ، انتخاب گزینه Graphics Options و سپس Rotate است. این ویژگی در ویندوز 7 و 10 قابل استفاده است. 

فعال کردن God Mode :

آیا یکی از آن کاربرانی هستید که می‌خواهید به تمام قسمت‌های ویندوز دسترسی داشته باشید؟ در اینصورت God Mode مختص شما ایجاد شده است. روی دسکتاپ راست کلیک کرده و New > Folder را انتخاب کنید، نام پوشه را به عبارت زیر تغییر دهید:

GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

برای اینکه وارد حالت God Mode شوید روی این پوشه کلیک کرده و از قدرت جدیدتان لذت ببرید.

مقالات پیشنهادی :

مینی کیس های لنوو

مینی کیس های دل

خرید کامپیوتر بالا رده

خرید کامپیوتر اسمبل شده

 حرکت سریع میان دسکتاپ‌های مجازی :

آیا دوست دارید از چندوظیفگی درون کامپیوتر شخصی استفاده کنید؟ مایکروسافت با ارائه دسکتاپ‌های مجازی در ویندوز 10 دسترسی به چندوظیفگی را به بهترین شکل در اختیار کاربران قرار داد. دسکتاپ مجازی به معنای واقعی کلمه چندوظیفگی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. اگر روی دکمه Task View کنار آیکون کورتانا کلیک کنید به شکل تفکیک شده تمامی پنجره‌ها و برنامه‌های باز نشان داده می‌شوند.
اگر آیکن هر یک از برنامه‌ها را با ماوس بگیرید و به سمت New Windows در بالای پنجره بکشید، برنامه مذکور به دسکتاپ جدید منتقل می‌شود. راهکار فوق اجازه می‌دهد برنامه‌های کاری، برنامه‌های شخصی و فایل‌های چندرسانه‌ای را درون دسکتاپ‌های مجزا قرار دهید. زمانی‌که دسکتاپ مجازی را تنظیم کردید، با فشار همزمان دکمه‌های Windows + Ctrl + right/left arrows قادر به حرکت سریع میان دسکتاپ‌های مجازی خواهید بود. برای حذف دسکتاپ‌های مجازی روی دکمه Task View کلیک کنید، در آیکن بالای صفحه روی دکمه ضرب‌دار کلیک کنید تا دسکتاپ مجازی بسته شود. در این حالت برنامه‌های دسکتاپ مجازی بسته شده و به دسکتاپ بعدی انتقال پیدا می‌کنند. 

حرکت-سریع-میان-دسکتاپ-در-ویندوز-10
حرکت-سریع-میان-دسکتاپ-در-ویندوز-10

 بازی‌های پنهان در کورتانا :

کورتانا یکسری بازی پنهان دارد که البته زیاد چنگی به دل نمی‌زنند، اما برای پر کردن اوقات بیکاری سرگرم کننده هستند. اگر در کادر جست‌وجوی کورتانا Rock Paper Scissors، Roll the Dice یا Flip the Coin را تایپ کنید به صفحه نصب این بازی‌ها می‌روید .

ترفندهای-مخفی-ویندوز-10
ترفندهای-مخفی-ویندوز-10

به جای تایپ کردن صحبت کنید :

تشخیص گفتار همیشه یکی از نقاط وقت ویندوز 10 بوده است اما در آخرین آپدیت ویندوز 10 به عضوی اصلی از ویندوز تبدیل شده است. به Settings > Time & Language > Speech > Related بروید و روی Speech, inking and typing privacy settings کلیک کنید تا پیشنهادات تایپی و خدمات صوتی مایکروسافت را فعال کنید.

با فعال کردن این گزینه می‌توانید در برنامه‌های متنی از میانبر Windows Key + H استفاده کنید تا باکس کورتانا باز شود، سپس می‌توانید جملات مورد نظرتان را به صورت صوتی بگویید و کورتانا این جملات را به متن تبدیل خواهد کرد. باز هم نیاز دارید که نشانه‌گذاری‌ها را خودتان انجام دهید اما با این کار می‌توانید در زمان خود برای نوشتن ایمیل‌ها، پیام‌ها و موارد دیگر صرفه‌جویی کنید.

محصولات پیشنهادی :

خرید کامپیوتر لنوو

خرید مینی کیس استوک

کامپیوتر دسکتاپ اماده

خرید لپ تاپ استوک

به-جای-تایپ-کردن-صحبت-کنید
به-جای-تایپ-کردن-صحبت-کنید

 حالت تاریک File Explorer :

حالت تاریک برای منوی استارت، تسک‌بار، اکشن سنتر و دیگر اپ‌ها موجود بوده است اما حالا دیگر می‌توانید این امکان را برای File Explorer نیز فعال کنید. می‌توانید به Settings > Personalization > Colors بروید و سپس به پایین صفحه رفته و Choose your default app mode را می‌بینید، این گزینه را از light به dark تغییر دهید.

اونیکس-کالا
اونیکس-کالا

 عکس گرفتن از صفحه :

عکس گرفتن از صفحه یکی دیگر از امکاناتی است که ویندوز در آپدیت اکتبر 2018 خود عرضه کرده است. حالا دیگر می‌توانید با استفاده از ابزاری با نام Snip & Sketch این کار را به درستی انجام دهید. با میانبر Shift+Windows key+S می‌توانید یک عکس تمام صفحه یا مستطیلی از صفحه‌تان بگیرید و آن را ویرایش کنید.

ترفندهای-آموزشی-و-کامپیوتری-اونیکس-کالا
ترفندهای-آموزشی-و-کامپیوتری-اونیکس-کالا

متوقف کردن دریافت به‌روزرسانی‌ها :

همه می‌دانیم که به‌روزرسانی‌ها مهم هستند. آن‌ها جدیدترین قابلیت‌ها را به سیستم‌عامل اضافه کرده، رخنه‌ها را وصله کرده و کارهای مختلفی انجام می‌دهند. اما گاهی اوقات، روی پروژه‌ای متمرکز هستید و تمایلی ندارید در روند انجام کارها وقفه‌ای ایجاد شود. برای آن‌که کنترلی روی فرآیند دریافت به‌روزرسانی‌ها اعمال کنید، برنامه Settings را باز کنید، گزینه Update and Security را انتخاب و سپس به Windows Update بروید. گزینه‌های مختلفی برای توقف موقتی دریافت به‌روزرسانی‌ها بسته به نگارشی از سیستم‌عامل 10 که از آن استفاده می‌کنید در اختیارتان قرار دارند. 

ترفندهای-مخفی-ویندوز-اونیکس-کالا
ترفندهای-مخفی-ویندوز-اونیکس-کالا

قفل Kaimoji  و Symbols  را باز کنید :

 با فشار کلیدهای windows + . پنجره دسترسی به انواع مختلفی از اموجی‌ها و شخصیت‌‌ها ظاهر می‌شود. در این پنجره به اموجی‌ها، شخصیت‌ها و شکل‌های ساخته شده از کاراکترهای یونیکد و طیف گسترده‌ای از نمادهای مختلف دسترسی خواهید داشت.

آموزش-ترفندهای-مخفی-در-ویندوز
آموزش-ترفندهای-مخفی-در-ویندوز

Mixed Reality Viewer16 :

 به‌روزرسانی Creators ویندوز 10 قابلیتی به‌نام Mixed Reality Viewer در اختیار کاربران قرار داد. اکنون این قابلیت 3D Viewer نام دارد. در کادر جست‌وجوی ویندوز 3D Viewer را تایپ کنید و روی گزینه پیدا شده کلیک کنید. اکنون می‌توانید مدل‌هایی که در برنامه Paint 3D ایجاد کرده‌اید را درون این برنامه وارد کنید یا از کتابخانه‌ هزاران مدلی مایکروسافت گزینه موردنظر را دانلود و درون برنامه وارد کنید. این برنامه به افرادی که هدست واقعیت مجازی دارند اجازه می‌دهد سفر خود به دنیای سه بعدی و واقعیت ترکیبی را آغاز کنند. 

ترفندهای-مخفی-ویندوز
ترفندهای-مخفی-ویندوز