تست-سلامت-رم-کامپیوتر
تست سلامت رم کامپیوتر

تشخیص سلامت رم کامپیوتر

یکی از قطعات کامپیوتر که دچار مشکلات مختلفی میشود رم کامپیوتر می باشد و همانطور که میدانید رم کامپیوتر یکی از بخش های اساسی و مهم سیستم ما می باشد .

همانطور که میدانید سیستم کامپیوتر ما برای انجام بسیاری از کار ها از رم استفاده میکند . اگر رم سیستم شما دچار مشکل بشود ساعت هنگ کردن سیستم کامپیوتری و مشکلاتی از این قبیل میشود .

نشانه ها و علائم خرابی رم کامپیوتر کدامند ؟

  • زمانی که شما مشغول کار کردن با یک برنامه خاص هستید ، ممکن است ویندوز به صورت ناگهانی فریز شود. این فرآیند سبب میشود که بازکردن مرورگر هایی نظیر اینترنت اکسپلورر حتی تا ۴ دقیقه به طول انجامد.  این مورد نشانه ای از معیوب بودن رم است ؛ حال آن که برخی از کاربران تصور می کنند ممکن است ویروس های مخرب به سیستم آن ها حمله کرده باشد!
  • نشانه ی بارز دیگر خرابی رم ، نمایش صفحه آبی مرگ است! این صفحه باعث ار کار افتادن سیستم میشود. البته گاهی بر اثر نصب یک برنامه یا نرم افزار ، این خطا ممکن است ایجاد شود. اما زمانی که رم معیوب است ، بدون نصب هیچ برنامه جدید یا اعمال تغییرات ، این صفحه را مشاهده خواهید کرد.
  • ممکن است حین کار با یک برنامه خاص در ویندوز ، سیستم به صورت پی در پی ری استارت میشود. البته ری استارت شدن ویندوز دلایل مختلفی می تواند داشته باشد ، اما زمانی که رم کامپیوتر و لپ تاپ خراب باشد ، ری استارت شدن بدون انجام تغییر خاصی روی کامپیوتر رخ می دهد.
  • خرابی فایل ها و عدم ذخیره شدن آن ها ، از نشانه های دیگر رم معیوب می باشد.  به عنوان مثال اگر فایل ها به نحوی که شما در ویندوز فرمان داده اید ، ذخیره نشوند و هارد درایو را نیز از جهت سلامت بررسی کرده باشید ، می توانید از خراب شدن رم یا مموری مطمئن شوید.
  • ممکن است هنگام کار با کامپیوتر یا لپ تاپ ، رنگ های نامتعارفی را مشاهده کنید. این رنگ ها بر اثر خراب شدن رم و ارسال ناموفق دیتا روی اسکرین نمایان میشوند.
  • شنیدن صدای بوق ممتد ،یکی از نشانه های خرابی رم است. بسته به نوع سخت افزاری که استفاده می کنید ، خرابی رم با این صدا به شما گزارش میشود.
نشانه-ها-و-علائم-خرابی-رم-کامپیوتر-کدامند-؟
نشانه-ها-و-علائم-خرابی-رم-کامپیوتر-کدامند-؟

چطور سلامت رم را برسی کنیم ؟

امروز در این مقاله اونیکس کالا میپردازیم به روش های تشخیص سلامت رم کامپیوتر ، همانطور که میدانید روش های مختلفی در ویندوز وجود دارد و همچنین نرم افزارهای برای تشخیص سلامت رم کامپیوتر نیز وجود دارم که به معرفی این دو روش میپردازیم .

تست سلامت رم با Windows Memory Diagnostics Tool

این ابزاری که به شما معرفی خواهیم کرد ، یکی از اسانترین روش های تست سلامت رم کامپیوتر می باشد .

  • برای اینکه به Windows Memory Diagnostics Tool دسترسی داشته باشید باید به کنترل پنل بروید و آنجا به دنبال Administrative Tools بگردید.
  • اگر در همان محیط کنترل پنل کلمه memory را هم تایپ کنید عبارت diagnose your computer’s memory problems را مشاهده خواهید کرد. کلیک بر روی این عبارت دروازه ورود شما به تست سلامت رم است.
  • وقتی روی diagnose your computer’s memory problems کلیک کردید سیستم شما در مورد ری استارت کردن کامپیوترتان از شما می‌پرسد. چون این تست باید زمانی که سیستم شما روشن می‌شود انجام شود.
  • پس با ری استارت شدن سیستم‌تان برای عیب یابی رم کامپیوترتان موافقت کنید.

نکته مهم :

همچنان که مراحل عیب یابی رم سیستم شما پیش می‌رود در پایین صفحه بخش Status می‌توانید خطاهایی که شناسایی می‌شوند را ببینید. اگر هم بخواهید تنظیماتی چون نوع تست را تعیین کنید کافی است کلید F1 را فشار دهید و یکی از انواع Basic, Standard,  Extended را برای تست سلامت رم کامپیوترتان انتخاب کنید.

در این قسمت از مقاله میخواهیم یک نرم افزارکاربردی برای تست سلامت رم کامپیوتر را معرفی کنیم ، ان هم نرم افزار Memtest86 می باشد .

نرم افزار Memtest86

یک نرم افزار قدیمی برای سنجش سلامتی رم است که هم برای ویندوز، هم مک و هم لینوکس ارائه شده است. برای انجام تست سلامت با Memtest86 باید فایل نصبی آن را روی یک فلش مموری یا یک سی دی بریزید و بعد روی فایل در درایو مربوطه دو مرتبه کلیک کنید تا نصب شود. بعد از آن باید کامپیوتر خود را ری استارت کنید.

همچنان که مراحل عیب یابی RAM شما پیش می‌رود منویی با تعدادی گزینه برای شما ظاهر می‌شود (Available versions و Troubleshooting Options) که بهتر است کاری به آن‌ها نداشته باشید و بگذارید مراحل سنجش سلامت RAM شما به صورت پیش فرض پیش برود.

پس از اتمام تست خطاهای رم برای شما نمایش داده می‌شوند. البته انجام شدن این فرایند نسبت به Windows Memory Diagnostics Tool که ابزار پیش فرض ویندوز بود زمان بیشتری می‌برد.