تشخیص تعدادهسته پردازنده لپتاپ و کامپیوتر
تشخیص تعدادهسته پردازنده لپتاپ و کامپیوتر

تشخیص تعدادهسته پردازنده لپتاپ و کامپیوتر

تعدادهسته پردازنده لپتاپ و کامپیوتر

امروز در این مقاله میخواهیم دربارهی تعدادهسته پردازنده ها با هم صحبت کنبم .

پردازنده چیست ؟

واحد پردازش مرکزی (CPU) که از آن با عنوان مغز رایانه یاد می‌شود، تنها واحد پردازشی رایانه نیست؛ اما مهم‌ترین آن‌ها به شمار می‌رود.

سی‌پی‌یو در واقع آن بخش از رایانه است که اقدامات، محاسبات و اجرای برنامه‌ها را بر عهده دارد.

راهنمای خرید :

خرید کامپیوتر ۳ میلیونی

راهنمای خرید کامپیوتر کامل

خرید کامپیوتر اداری

سی‌پی‌یو داده‌های دستوری را از RAM دریافت، کدگشایی و پردازش می‌کند و تحویل می‌دهد. سی‌پی‌یو در انواع و اقسام دستگاه‌ها از رایانه‌ و لپ‌تاپ‌ گرفته تا گوشی‌ هوشمند، تبلت‌ و تلویزیون‌ هوشمند وجود دارد. این تراشه‌ی کوچک و معمولا مربع‌شکل روی بورد اصلی دستگاه‌ها قرار می‌گیرد و با سایر سخت‌افزارها برای اجرای رایانه‌ی شما در تعامل است.

 تفاوت هسته های فیزیکی و منطقی؟

وقتی می گوییم یک پردازنده core i5 دارای 4 هسته است یعنی شامل 2 هسته فیزیکی و 2 هسته منطقی می باشد.در اصل هسته های فیزیکی تعداد هسته هایی هستند که در واقعیت وجود دارند اما برای اینکه سرعت پردازش دستور ها توسط cpu سریعتر صورت بگیره در هر هسته قسمتی به هسته منطقی یا مجازی اختصاص داده میشه که در کل اون هسته تبدیل به 2 هسته می شود .

محصولات پیشنهادی :

خرید کامپیوتر لنوو

خرید مینی کیس استوک

خرید لوازم جانبی موبایل

کامپیوتر دسکتاپ اماده

خرید لپ تاپ استوک

عملکرد سی‌پی‌یو (پردازنده) چگونه است؟

کارکرد اصلی سی‌پی‌یو شامل سه مرحله ساده است: واکشی (Fetch)، کدگشایی (Decode) و اجرا (Execute).

واکشی

همان‌طور که از نام آن بر می‌آید در این مرحله سی‌پی‌یو یک دستورالعمل را دریافت می‌کند. این دستورالعمل به صورت یک سری از اعداد است و از RAM به سی‌پی‌یو ارسال می‌شود. هر دستورالعمل تنها بخشی کوچکی از یک عملیات است. بنابراین سی‌پی‌یو باید بداند که دستورالعمل بعدی چیست. آدرس دستورالعمل کنونی به وسیله شمارنده برنامه یا پی‌سی (PC) نگهداری می‌شود. سپس این پی‌سی به همراه دستورالعمل‌ها در ثبات (Register) دستورالعمل یا IR درج می‌شود. در نهایت طول پی‌سی برای ارجاع به آدرس دستورالعمل بعدی بسط می‌یابد.

کدگشایی

زمانی که دستورالعملی واکشی شده و در ثبات دستورالعمل ذخیره شد، سی‌پی‌یو دستورالعمل‌ها را به یک مدار که مدار کدگشایی دستورالعمل نامیده می‌شود، ارسال می‌کند. در این مرحله دستورالعمل به سیگنال‌هایی تبدیل می‌شود که برای اقدام‌های مختلف به اجزای متفاوت سی‌پی‌یو ارسال می‌شود.

اجرا

در مرحله نهایی دستورالعمل‌های کدگشایی شده به اجزای مرتبط سی‌پی‌یو ارسال می‌شوند تا اجرا شوند. نتیجه کار معمولاً در ثبات سی‌پی‌یو نوشته می‌شود تا بتوان در دستورالعمل‌های بعدی به آن ارجاع داد. این قسمت مانند حافظه ماشین‌حساب عمل می‌کند.

پردازنده-چیست-؟
پردازنده-چیست-؟

تشخیص تعدادهسته پردازنده لپتاپ و کامپیوتر

تشخیص تعدادهسته پردازنده با کمک وب سایت شرکت سازنده لپتاپ

ساده ترین روش برای آگاهی از تعداد هسته های پردازنده مراجعه به وب سایت سازنده ی دستگاه است.

مقالات پیشنهادی :

مینی کیس های لنوو

مینی کیس های دل

خرید کامپیوتر بالا رده

خرید کامپیوتر اسمبل شده

تشخیص تعداد هسته پردازنده با استفاده از  TASK MANAGER

متداول ترین روش برای تشخیص تعداد هسته های پردازنده دستگاه به وسیله ی Task Manager صورت می گیرد. در صورتی که ویندوز در حال اجرا، ویندوز 10 باشد، شما می توانید برای آگاهی از تعداد هسته ها ابتدا کلید های Ctrl + Shift + Esc موجود در کیبورد را به صورت همزمان فشار دهید.

سپس در قسمت آیکون های ویندوز کلیک راست نمایید و گزینه ی Task Manager را انتخاب کنید. 

تشخیص تعداد هسته پردازنده با استفاده از  SYSTEM INFORMATION

مراجعه به سیستم اطلاعات سیستم

برای این منظور کافی است عبارت ” System Information” را در داخل فیلد جست و جوی ویندوز تایپ کنید. وارد قسمت سیستم اطلاعات شوید و در میان گزینه های اطلاعات مختص دستگاه گزینه ی Processors را انتخاب نمایید. 

در قسمت Processors اطلاعات کامل پردازنده ی دستگاه نمایش داده می شود که تعداد هسته ها با عنوان CORE  تعبیه شده است. 

یک راه میان بر در خصوص آگاهی از تعداد هسته های CPU وجود دارد که از طریق پنجره ی سیستم اطلاعات نمایان می شود. برای این منظور ابتدا پنجره ی RUN را باز کنید. سپس دکمه های WINDOWS + R را فشار دهید. 

سیستم به صورت خودکار در خصوص بار گذاری تمام اطلاعات کامپیوتر، فیلدی را باز می کند که ملزم هستید عبارت msinfo32 را وارد نمایید و بر روی گزینه ی OK کلیک کنید. 

برترین مقالات :

خرید کامپیوتر صنعتی

خرید کامپیوتر استوک

کیس مناسب حسابداری

تست سرعت لپ تاپ

تعدادهسته پردازنده لپتاپ و کامپیوتر
تعدادهسته پردازنده لپتاپ و کامپیوتر

تشخیص تعداد هسته پردازنده با استفاده از CMD

CMD یا خط فرمان یکی از روش های آسان و رایج برای تشخیص تعداد هسته های پردازنده است. برای این منظور کلید های WIN + R را فشار دهید. 

در این قسمت کادری نمایش داده می شود که شما ملزم هستید عبارت CMD را وارد نمایید. سپس در محیط CMD عبارت ” wmic cpu get/format: list” را تایپ کنید.

در طی این روند اطلاعات پردازنده ی دستگاه عنوان می شود. گزینه ی “NUMBER OF CORES” حاکی از تعداد هسته های فیزیکی و واقعی پردازنده دارد. 

عبارت ” NUMBER OF LOGICAL PROCESSORS” نیز بیانگر مجموع تعداد هسته های واقعی و مجازی می باشد. 

تشخیص تعدادهسته پردازنده لپتاپ و کامپیوتر
تشخیص تعدادهسته پردازنده لپتاپ و کامپیوتر

تشخیص تعدادهسته پردازنده در لپتاپ

بطور خلاصه :

در لپ تاپ های core i3 و core i5 تعداد هسته ها همگی 2 هسته هستند.یعنی هر لپ تاپی که i3 یا i5 بود بدون شک میتونید بگید که 2 هسته ای هستن دقت کنید که منظور از 2 هسته بودن 2 هسته فیزیکی هست که در اکثر موارد همان 4 هسته ای بهشون میگن که شامل 2هسته فیزیکی و 2 هسته منطقی میباشد.

پردازنده های core i7 با پسوند های QM,EQ,HQ,MQ,MX,XM همگی 4 هسته ای هستند به غیر از این موارد هر پسوند دیگری اومد 2 هسته ای هستند مثل پسوند های Y,UE,M,E,U

تشخیص تعدادهسته پردازنده در کامپیوتر

بطور خلاصه :

کامپیوتر با پردازنده i5 که دارای پسوند های P,S,R و همچنین اونهایی که با عدد 2 شروع میشن همگی 4 هسته است بغیر از مدل سندی بریج i5 2390t که 2 هسته دارد. همچنین نسل های ivey bridg و haswell تقریبا همشون 4 هسته ای هستند به غیر این چند مدل خاص i5 3470t ,i5 4570t , i54750te که 2 هسته دارند.

تعداد هسته های کامپیوتر با پردازنده i7 که با پسوند 2 شروع میشوند همگی 4 هسته ای هستند مثل i7 2400k

تعداد هسته های کامپیوتر با پردازنده i7  که پسوند X دارند 6 هسته ای هستند مثل i7 4960x