تشخیص کارت حافظه اصلی و تقلبی
تشخیص کارت حافظه اصلی و تقلبی

تشخیص کارت حافظه اصلی و تقلبی

چگونه یک کارت حافظه اصلی را از تقلبی تشخیص بدیم ؟

این نوع دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات از نظر حجم، برند، کیفیت و.. بسیار متنوع شده . اما مسئله ای که خرید را دشوار می کند، وجود محصولات تقلبی در بازار است.

 فلش مموری های تقلبی در ظاهر حجم خریداری شده را دارند اما در هنگام استفاده متوجه خواهید شده که این حجم غیر اصل و غیر قابل استفاده است. زیرا اطلاعات سیستمی که درون فلش قرار دارند و حاوری اطلاعات مربط به فلش هستند، ممکن است غیر واقعی بوده و تناسبی با حجم واقعی حافظه نداشته باشند. همچنین با توجه به کیفیت پایین این محصولات، ممکن است اطلاعاتی که در آن ها قرار داده می شود آسیب دیده و حذف شود.

ظاهر کارت‌های تقلبی !!!!

با اونیکس کالا همراه باشید تا نکات قابل توجهی را دربارهی کارت حافظه ها به شما گوش زد کند .

کپی از نظر چینی‌ها، اصلا پدیده بدی محسوب نمی‌شود. هر چه کپی حرفه‌ای‌تر باشد، اصلا بهتر هم است! اما هر چقدر هم که ماهر باشند و در امر کپی حرفه‌ای عمل کنند، بالاخره یک جاهایی دچار مشکل میشویم و مثل اصل ان نمیشود . زمانی که یک کارت حافظه تهیه می‌کنید، حتما به نوشته‌ها و برچسب روی آن توجه کافی داشته باشید.

هر گونه خدشه، عدم توازن، بالا و پایین بودن یا عدم تطابق بانوشته‌های درج شده روی نوع اصلی می‌تواند نشان از این باشد که کارت پیش رویتان اصل نیست.

فهرست مقالات راهنمایی خرید :

بخوانید : راهنمای خرید کامپیوتر استوک

بخوانید : راهنمای خرید کامپیوتر صنعتی

بخوانید : راهنمای خرید مانیتور استوک

تشخیص کارت حافظه اصلی و تقلبی

نکته‌هایی برای شناخت کارت‌حافظه تقلبی

ظرفیت غیرواقعی:

کارت‌حافظه‌های زیادی روی سایت‌هایی مانند eBay و دیگر سایت‌ها به فروش می‌رسند که حجم کاملا غیرواقعی دارند. برای مثال اگر در سایت eBay کارت‌حافظه‌های MicroSD را جستجو کنید، می‌توانید کارت‌هایی با ظرفیت 2 ترابایت نیز ببینید. این‌طور حافظه‌هایی اصلا وجود ندارند و قسمت ناراحت‌کننده این موضوع این است که افراد زیادی این کارت‌حافظه را خریداری می‌کنند.

غیر‌فعال/ خراب: 

برخی از کارت‌های حافظه، توسط فروشنده‌های ناشناس با قیمت‌های فوق‌العاده پائین فروخته می‌شوند. در صورتی که یکی از آن‌ها را خریداری کنید، به سرعت از کار خودتان پشیمان می‌شوید، زیرا این کارت‌ها فقط قطعه‌های پلاستیکی هستند که کار نمی‌کنند. در صورت خرید این کارت‌ها تماس با فروشنده و بازگشت پولتان را فراموش کنید.

برند تقلبی: 

برخی از کارت‌های حافظه، برندهای معروفی دارند و با قیمت‌های زیادی به فروش می‌رسند در حالی که در واقع با استفاده از قطعات ارزان توسط برخی تولیدکننده‌ها در آسیا ساخته می‌شوند. برخی اوقات نیز ممکن است کمپانی‌های کوچکی باشند که محصولات ردشده توسط برندهای بزرگ را می‌فروشند. برخی اوقات نیز ممکن است این محصولات، محصولات OEM تولیدشده توسط کمپانی‌های معتبری باشند که مشخصات آن‌ها به اشتباه بیان شده است. شناخت این محصولات معمولا سخت‌تر است و باید شماره سریال آن را با تولیدکننده چک کنید.

بخوانید : معایب مینی کیس استوک

سرعت خواندن/نوشتن کمتر: 

این موضوع خیلی اتفاق می‌افتد. شما کارت‌حافظه‌ای می‌خرید که سرعت خواندن آن 95 مگابایت بر ثانیه و سرعت نوشتن آن نیز 90 مگابایت بر ثانیه است. روی آن نیز یک برچسب V30 خورده که کم‌ترین سرعت نوشتن 30 مگابایت بر ثانیه را تضمین می‌کند. ولی هنگامی که با استفاده از کارت‌خوان سریع اقدام به کپی فایل می‌کنید، ممکن است سرعت شما از 5-10 مگابایت بر ثانیه بالاتر نرود. کارت‌حافظه‌های قدیمی و کند معمولا ارزان هستند و برخی شرکت‌ها برچسب روی کارت‌حافظه‌های فروخته نشده را عوض می‌کنند تا سریع‌تر به نظر برسند. بهترین راه برای تست این کارت‌حافظه‌ها اجرای عمل خواندن و نوشتن روی آن‌ها است. با اینکه رسیدن این کارت‌حافظه‌ها به دست مصرف‌کننده باعث تاسف است ولی احتمال خیلی کمی وجود دارد که باعث از دست دادن دیتا شوند و برای مدت زیادی بدون اطلاع دارنده کارت، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چندتا کارت حافظه تقلبی را با هم برسی کنیم !!

تشخیص تقلبی بودن کارت حافظه
تشخیص تقلبی بودن کارت حافظه

کارت حافظه تقلبی
کارت حافظه تقلبی

شناسایی کارت‌حافظه‌ تقلبی

کارت‌حافظه را بررسی کنید:

 در صورتی که بسته‌بندی محصول را در اختیار ندارید، قدم بعدی این است که خود کارت‌حافظه را بررسی کنید. با لیبل جلوی کارت‌حافظه شروع کنید. آیا به صورت نامساوی قرار گرفته است، یا به نظر کج می‌رسد؟ آیا لیبل با کیفیت خوبی چاپ شده است؟ به نظر می‌رسد که به راحتی کنده می‌شود؟ این‌ها همگی نشانه‌های یک کارت‌حافظه تقلبی هستند. با این‌حال بزرگ‌ترین نشانه، نبود شماره سریال منحصر به فرد است. اگر نمی‌توانید هیچ رشته بلندی از اعداد و حروف ببینید به احتمال زیاد کارت‌حافظه شما تقلبی است.

 تست کارت حافظه:

 آخرین ولی نه کم‌اهمیت‌ترین کار این است که کارت‌حافظه را روی کامپیوتر خودتان تست کنید. این مهم‌ترین قدم است و در صورتی که می‌‎خواهید آن را اجرا کنید، می‌توانید دو قدم اولیه را نادیده بگیرید زیرا این کار سریعا به شما می‌گوید که کارت‌حافظه شما واقعی یا تقلبی است. من معمولا از تست کپی فایل استفاده می‌کنم که نیازی به نرم‌افزار خاصی ندارد. از آن‌جایی که اکثر کارت‌حافظه‌های تقلبی سرعت خیلی کمتری نسبت به کارت‌های اصلی دارند، می‌توانید کارت‌های تقلبی را با اجرای همین تست کپی تشخیص دهید. برای این کار باید اول مطمئن شوید که یک کارت‌خوان سریع دارید. در غیر این صورت تست سرعت کاملا بیهوده خواهد بود. سپس یک فایل بزرگ (یک فایل ویدئو 1 تا 2 گیگابایت مناسب است) از کامپیوتر خودتان بردارید و به سادگی آن‌را داخل کارت‌حافظه بکشید و سرعت نوشتن میانگین آن‌را مشاهده کنید.

پیشنهاد : معایب کامپیوتر ALL in one

بسته‌بندی محصول را نگاه کنید:

 اول با بررسی بسته‌بندی کارت‌حافظه شروع کنید. اگر ظاهر آن خیلی ارزان به نظر می‌رسد، هیچگونه پلمبی ندارد و از پرینت‌های عجیب و غیرطبیعی روی آن استفاده شده است، این اولین نشانه از کارت‌حافظه‌های تقلبی است.

مطمئن شوید که پشت بسته‌بندی، اطلاعات مربوط به محصول مانند مشخصات و سرعت کارت، لیبل‌های مناسب، اطلاعات گارانتی و یک UPC مناسب مانند چیزی که در عکس مشاهده‌ می‌کنید را داشته باشد. به یاد داشته باشید که اگر ظاهر بسته‌بندی، تقلبی به نظر برسد، خود محصول نیز به احتمال زیاد تقلبی است.

همچنین روش دیگری برای تست کارت حافظه وجود دارد که در زیر به ان اشاره کردیم :

شما می‌توانید از طریق بخش Command Prompt، کارت حافظه جانبی تقلبی خود را به گونه‌ای تعریف کنید که برای شما کارآیی داشته باشد.

  • ابتدا وارد My Computer شوید و نام کارت حافظه خود را یادداشت کنید.
  • هم اکنون وارد بخش Run شده و عبارت Diskpart را تایپ کنید، سپس عبارت list volume را نگارش کرده و تایید کنید تا لیست درایوها نمایش داده شود.
  • درایو موردنظر خود را با عبارت select volume () انتخاب کنید و حافظه درایو را به اندازه واقعی تغییر دهید. به عنوان مثال، شما می‌خواهید ۱ گیگابایت حافظه را کم کنید، بنابراین از عدد ۱۰۰۰ استفاده کنید.
  • عبارت shrink desired () به همراه عدد مربوطه را وارد کرده و سپس تایید را بزنید. در صورتی که کارت حافظه تقلبی شما دارای فضای ۵۱۲ گیگابایت باشد، اما فقط ۸ گیگابایت فضا در اختیار شما قرار می‌دهد، باید عبارت shrink desired 504000 را وارد کنید تا ۸ گیگابایت مفید داشته باشید.

در صورتی که تمایل دارید فضای اولیه را مشاهده کنید، تنها کافی‌ست کارت حافظه خود را Format کنید.