هارد (H.D.D) چیست؟
تفاوت هارد SSD و HDD

تفاوت هارد SSD و HDD ، خرید کامپیوتر ، خرید کامپیوتر استوک

امروزه افراد برای بالا بردن سرعت کامپیوتر و لپتاپ خود دست به ارتقا اجزای مختلف کامپیوتر خود میکنند و یا سیستم هایی با کانفیگ بالا خریداری میکنند و هزینه ی زیادی میپردازند اما از هاردهای معمولی دیسک سخت یا همان HDD  ها استفاده میکنند…

اما سوالی که برای کاربران زیادی مطرح میباشد این است که کدامیک از این تکنولوژی های ذخیره سازی بهتر و پرسرعت است و کارایی و امنیت بالاتری دارد و کدامیک اقتصادی تر و ارزان تر می باشد ..

خرید کامپیوتر ، خرید کامپیوتر استوک

همانطور که میدانید ما هیچوقت نمیتوانیم بگوییم کدام بهتر است  و حتما باید آن را بخرید . مشتری باید بسته به نیاز و بودجه ای که برای این کار کنار گذاشته محصول خود را انتخاب کند ، اما ما میتوانیم راهنمایی جامعی برای هر کدام از مدل ها و تکنولوژی ها و معایب و مزایای هر کدام برای درست انتخاب کردن محصول خود بکنید. .

دسترسی سریع به اطلاعات

اولین نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که در hdd  ها قطعه ای به نام هد وجود دارد که متحرک است و بر روی پلتر که اطلاعات بر روی آن ذخیره شده است با سرعت بالا آن را read/write  میکند و در hdd  ها برای دسترسی به اطلاعات نیازمند این است که منتظر این بماند که سرعت چرخش پلتر به مقدار کافی برسد اما در هارد های ssd  بر خلاف hdd  ها میباشد

Ssd  ها برای خواندن اطلاعات به هیچ کدام از عملیات های بالا نیاز ندارند و میتوانند بصورت مستقیم به اطلاعات دسترسی داشته باشند. و این میتواند سرعت بارگذاری یا بوت شدن سیستم را تا چندین برابر کاهش دهد و سیستم عامل با سرعت بالاتری اجرا شود.

کامپیوتر کارکرده ، گرافیک AMD ، گرافیک اینتل چیست ؟

خرید کامپیوتر ، خرید کامپیوتر استوک

مقاومت در برابر لرزش و ضربه

در هارد های hdd بدلیل داشته قطعه متحرک و حساس به نام هد و پلتر ، به کوچکترین ضربه و لغزش و تکان ، مخصوصا در حال کار بسیار آسیب پذیر هستند اما در هارهای ssd این مشکل برطرف شده و به طور کلی از یک تکنولوژی دیگری استفاده شده که نزدیک به تکنولوژی فلش یا به اصطلاح nand استفاده شده که قطعه متحرکی درون آن نیست و تقریبا ضد ضربه هستند و اطلاعات درون IC ها ذخیره میشوند .

خرید کامپیوتر

مصرف انرژی کمتر و تولید گرمای کمتر

مصرف انرژی در تفاوت هارد HDD و SSD بالا میباشد به طوری که hdd ها حدودا ۶وات مصرف میکنند و sdd ها حدودا ۴ وات مصرف میکنند و در حالتی که از آن استفاده نمیشود به ۲وات کاهش پیدا میکند

خرید کامپیوتر

خرید کامپیوتر ، خرید کامپیوتر استوک

اطمینان بالا در ذخیره سازی اطلاعات

تفاوت هارد HDD و SSD در ذخیره سازی اطلاعات به صورت میانگین و تقریبی و در بهترین حالت نگهداری ssd ها ۲برابر hdd ها بر اساس مقیاس اندازه گیری مقاوت ابزارهای ذخیره سازی اطلاعات میباشد . طول عمر ssd  ها حدود ۱میلیون و ۲۰۰ هزار ساعت تخمین زده شده و هارد های hdd حدود ۶۰۰ هزار ساعت تخمین زده شده است .

تولید صدای هارددیسک

تفاوت هارد HDD و SSD در تولید صدای هاردهایی که از تکنولوژی hdd استفاده میکنند دارای سرو صدا هستند اما هاردهایی که از تکنولوژی ssd استفاده میکنند مانند فلش میمانند و صدای خاصی ندارند .

خرید کامپیوتر

وزن هارد

تفاوت هارد HDD و SSD وزن هاردهای hdd حدودا ۷۵۰ گرم و هارد های ssd حدودا ۸۰گرم است که این این اختلاف وزن در وزن لپتاپ ها نکته حائز اهمیتی است و همپنین حجم کمتری میگیرند.

 سرما و گرما

دمایی که هارددیسک پس از شروع به کار تولید میکند در hdd ها حدودا بین ۰ تا ۷۰ درجه سیلسیوس و در هارد های ssd بین ۰ تا ۵۵ درجه سیلسیوس میباشد.

انرژی مصرفی / طول عمر باتریانرژی کمی مصرف می‌کند، به طور میانگین میزان مصرف انرژی آن ۲ تا ۳ وات به ازای کار بیش از ۳۰ دقیقه است. مصرف انرژی در این حافظه بیشتر است. به طور میانگین میزان مصرف انرژی آن ۶ تا ۷ وات است و باتری بیشتری مصرف خواهد کرد.
قیمتگران است. به ازای هر گیگابایت کاربر باید ۰٫۲۰$ بپردازد. نسخه پایه آن نیز یک ترابایتی است.ارزان‌تر است. به ازای هر گیگابایت کاربر باید ۰٫۰۳۰$ بپردازد. به طوری که خرید نسخه ۴ ترابایتی آن نیز بسیار ارزان خواهد بود. 
ظرفیتبه طور کلی بیش از ۱ ترابایت در نوت بوک ظرفیت ندارد و برای کامپیوترهای رومیزی حداکثر تا ظرفیت ۴ ترابایت تولید می‌شود.به طور کلی بیش از ۵۰۰ گیگابایت ظرفیت آن آغاز می‌شود و در نوت بوک‌ها شاهد ظرفیت ۲ ترابایتی آن نیز هستیم. برای کامپیوترهای رومیزی نیز حداکثر تا ظرفیت ۱۰ ترابایت تولید می‌شود.
زمان لود سیستم عاملبه طور میانگین حدود ۱۰ تا ۱۳ ثانیهبه طور میانگین حدود ۳۰ تا ۴۰ ثانیه
نویز و سروصدابخش حرکتی وجود ندارد و درنتیجه سروصدایی نیز از آن تولید نخواهد شد.صدای چرخش دیسک به واسطه باز شدن یک فایل و یا نوشتن در آن ممکن است شنیده شود.
لرزشلرزشی تولید نمی‌شود، چون بخش حرکتی وجود ندارد.بخش حرکتی و چرخش دیسک گاهی اوقات می‌تواند منجر به لرزش‌هایی هرچند حفیف شود.
تولید گرمامصرف انرژی کمتری و عدم وجود بخش حرکتی باعث تولید انرژی کمتری خواهد شد.گرمای تولید شده حافظه HDD به دلیل مصرف انرژی بیشتر، از حافظه SSD بیشتر است.
نرخ خراب شدنخراب شدن پس از ۲ میلیون ساعت کارخراب شدن پس از ۱٫۵ میلیون ساعت کار
نرخ خواندن / نوشتن اطلاعاتبه طور عمومی بالای ۲۰۰ مگابایت در ثانیه و حداکثر تا ۵۵۰ مگابایت در ثانیه خواهد بود.به طور میانگین بین ۵۰ تا ۱۲۰ مگابایت در ثانیه خواهد بود.
رمز نگاریرمز نگاری Full Disk Encryption در برخی از مدل‌ها پشتیبانی می‌شود.رمز نگاری Full Disk Encryption در برخی از مدل‌ها پشتیبانی می‌شود.
سرعت باز کردن فایل۳۰ درصد از حافظه HDD سریع‌تر خواهد بود.کندتر از هارد SSD است.
تأثیرات مغناطیسییک حافظه SSD در برابر هر نوع اثرات مغناطیسی ایمن است.اثرات مغناطیسی ممکن است باعث پاک شدن داده‌ها از آن شوند.
 
 
نقاط ضعف هارد SSD چیست ؟

در عین حال که هارد SSD مزیت هایی دارد، نقاط ضعفی هم دارد که باید به آنها اشاره شود. در زیر سه مورد از نقاط ضعف این هارد های پر طرفدار آورده شده است:

  1. بازیابی نکردن اطلاعات: یکی از اصلی ترین نقطه ضعف‌های‌ هارد SSD، نداشتن قابلیت بازیابی اطلاعات به حساب می‌آید. هنگامی که دیسک HDD از کار می‌افتد، کارشناسان غالبا قادر هستند دست کم تا حدودی داده ها را بازیابی کنند که البته این امر خود نیز وابسته به عواملی که موجب خرابی شده اند و هم چنین شرایط فیزیکی دیسک ها است که این قابلیت در هارد SSD وجود ندارد.
  2. میزان دفعات نوشتن: نقطه ضعف بعدی هارد SSD، عمر مفید آن‌ها است که با توجه به Write Cycle تعداد دفعات نوشتن در مقایسه با دیسک‌های HDD به نسبت از عمر کم تری بهره می‌برد.
  3. ظرفیت: هم اکنون هارد SSD با در نظر گرفتن ظرفیت، قابلیت رقابت با دیسک  HDD را ندارد اما قطعا این قبیل محدودیت‌ها موقتی هستند و در آینده ای نه چندان دور مرتفع خواهند شد.
مزایا و معایب هارد HDD
  • بازیابی اطلاعات در هنگام از کار افتادن البته اگر به صفحات آسیب جدی وارد نشده باشد
  • ظرفیت ذخیره سازی اطلاعات بالایی دارد
  • قیمت بسیار مناسب نسبت به ظرفیت آن
معایب هارد دیسک های HDD
  • استفاده از قطعات مکانیکی زیاد در ساخت آن که این امر باعث تولید گرما و صدا میکند.
  • تاخیردر انتشار اطلاعات
  • پایین بودن مقاومت در هنگام ضربه به دلیل قطعات مکانیکی موجود

هارد (H.D.D) چیست؟

هارد SSD چیست ؟