تفاوت-ویندوز-32-بیت-و-64-بیت-چیست؟
تفاوت ویندوز 32 بیت و 64 بیت چیست؟

تفاوت ویندوز 32 بیت و 64 بیت چیست؟

ویندوز 32 بیت و 64 بیت

در این مقله میخواهیم درباره ی تفاوت ویندوز 32 بیت و 64 بیت با هم صحبت کنیم . وقتی شما یک نصب کننده قابل بوت ویندوز را ایجاد می‌کنید یا آن را از طریق یک دیسک نصب می‌کنید، می‌توانید انتخاب کنید که نسخه ۳۲ بیت یا ۶۴ بیت ویندوز روی کامپیوتر شما نصب شود. اگر مطمئن نیستید این دو چه هستند، سوالی است که می‌تواند شما را مایوس کند. و البته انتخاب گزینه‌ی اشتباه، باعث می‌شود نتوانید بهترین عملکرد کامپیوترتان را از آن خروجی بگیرید.

فرق ویندوز 64 و 32 بیت در چیست؟

فرق ویندوز 32 و 64 بیتی در معماری و پردازشی است که در حافظه رم خواهند داشت. در ویندوز 32 بیت شما محدد هستید که حداکثر از 4 گیگ حافظه رم استفاده کنید اما در نسخه 64 بیت می‌توانید از کل حافظه رم به دلیل پردازش بالایی که روی تک تک بیت‌ها انجام می‌گیرد برخوردار شوید. در ادامه به بررسی معماری ویندوز 32 بیت و 64 بیت می‌پردازم و در نهایت بر اساس همین بررسی به تفاوت‌های بین ویندوز 64 و 32 بیتی می‌رسیم.

محصولات پیشنهادی :

خرید کامپیوتر لنوو

خرید مینی کیس استوک

کامپیوتر دسکتاپ اماده

خرید لپ تاپ استوک

تفاوت نسخه ویندوز 32 بیت و 64 بیت نیز درست به همین شکل است، اگر هتل را به عنوان رم در نظر بگیریم، هر یک از این اتاق‌ها یک سلول از این رم را تشکیل خواهند داد که در اختیار مسافران(پردازش‌های سیستم) قرار می‌گیرد. هر یک از این سلول‌ها نیز دارای یک شناسه هستند که در مثال هتل میتوان این شناسه‌ها را همان شماره اتاق در نظر گرفت. وقتی قرار است داده‌ای از رم خوانده شود به کمک این شناسه‌ها انجام می‌گیرد، درست مانند این است که در سالن هتل کسی به دنبال کسانی که در اتاق 22 قرار دارند باشد، در این صورت به کمک شناسه اتاق می‌تواند با افرادی که در این اتاق قرار دارند ارتباط برقرار کند. در رم نیز این ارتباط از طریق شناسه هر سلول مورد پردازش(ارتباط) قرار می‌گیرد.

ویندوز 32 بیت به دلیل محدودیتی که دارد تنها قادر است 2 به توان 32 شناسه را تولید کرده و بخواند که در این صورت چیزی حدود 4 گیگ از حافظه رم قابل شناسایی است و امکان خواندن سایر سلول‌ها را نخواهد داشت. در مثال هتل نیز همین اتفاق می‌افتد و وقتی تعداد مسافر بیشتر از تعداد اتاق‌های خالی باشد، برخی مسافران امکان اسکان نخواهند داشت. اما اگر هتلی را انتخاب کنید که ظرفیت گنجایش بزرگ‌تری داشته باشد، در این صورت به همه مسافران اتاق تعلق خواهد گرفت. انتخاب هتلی با گنجایش بیشتر در بررسی معماری رم همان ویندوز نسخه 64 بیتی است.

در ویندوز 64 بیت امکان ساخت شناسه برای حافظه رم برابر است با 2 به توان 64 که عدد خیلی بزرگی حاصل خواهد شد و از آنجایی که هنوز در دنیا ممکن است به این میزان محاسبه نیاز نباشد، تقریبا میتوان گفت که شما از هر رم که استفاده کنید امکان شناسایی و خواندن حافظه آن به صورت کامل فراهم است. در کامپیوترهای امروزی حداقل رم بیش از 4 گیگ است، بنابراین استفاده از ویندوز 64 بیت معقول‌تر خواهد بود، چرا که میتوانید از کل حافظه رم استفاده کنید.

برترین مقالات :

خرید کامپیوتر صنعتی

خرید کامپیوتر استوک

کیس مناسب حسابداری

تست سرعت لپ تاپ

تفاوت ویندوز 32 بیت و 64 بیت چیست؟

فرق-ویندوز-64-و-32-بیت-در-چیست؟
فرق-ویندوز-64-و-32-بیت-در-چیست؟

ویندوز کامپیوتر ما ۶۴ بیتی است یا ۳۲ بیتی؟

در ویندوز ۱۰ با کلیک راست روی دکمه‌ی استارت و انتخاب گزینه‌ی System یا رفتن به منوی Settings > System > About می‌توانید در قسمت Device specifications و روبه‌روی گزینه‌ی System Type نسخه‌ی ویندوز نصب‌شده روی سیستم و نیز معماری پردازند‌ه‌ی خود را مشاهده کنید.

در ویندوز ۷ و نسخه‌های قبلی، با کلیک راست روی گزینه‌ی Computer در منوی استارت و انتخاب گزینه‌ی Properties یا استفاده از کلیدهای ترکیبی Win + Pause در تمام نسخه‌های ویندوز، به صفحه‌ی مشخصات ویندوز می‌روید و روبه‌روی قسمت System Type می‌توانید اطلاعات ویندوز و معماری پردازنده را مشاهده کنید.

چه عاملی کامپیوتر را ۳۲ یا ۶۴ بیتی می‌کند؟

بسته به نوع معماری پردازنده (CPU) استفاده‌شده در رایانه، سیستم شما ۳۲ یا ۶۴ بیتی خواهد بود. اکثر پردازنده‌های موجود تولیدشده در سال‌های گذشته در دسته‌ی ۳۲ یا ۶۴ بیتی جای می‌گیرند. عموما پردازنده‌های ۶۴ بیتی قوی‌تر از همتایان ۳۲ بیتی خود هستند؛ چراکه توانایی نگه‌داری و پردازش مقدار بسیار بیشتری از داده را دارند.

برای درک بیشتر بزرگی تفاوت بین این دو معماری باید اطلاعاتی از نوع عملکرد و محاسبات در سیستم دودویی داشته باشید. برخلاف سیستم شمارش ده‌دهی که می‌تواند بسته‌های ده‌تایی را شامل شود و ما در زندگی عادی از آن استفاده می‌کنیم، سیستم دودویی فقط دو واحد دارد: صفر یا یک. بنابراین، پردازنده‌ای ۳۲ بیتی می‌تواند حداکثر ۲ به توان ۳۲ یا ۴میلیارد و ۲۹۴میلیون و ۹۶۷هزار و ۲۹۶ آدرس داشته باشد. باوجوداین، پردازنده‌ای ۶۴ بیتی می‌تواند ۲ به توان ۶۴ یا ۱۸،۴۶۶،۷۴۴،۰۷۳،۷۰۹،۵۵۱،۶۲۶ یعنی رقمی درحدود ۱۸کوینتیلیون (۱۸بیلیون گیگابایت یا ۱۶اگزابایت) آدرس ممکن داشته باشد که کاملا تفاوت دو معماری را نشان می‌دهد.

مقالات پیشنهادی :

مینی کیس های لنوو

مینی کیس های دل

خرید کامپیوتر بالا رده

خرید کامپیوتر اسمبل شده

مزایای ویندوز ۶۴ بیت

بزرگ‌ترین تفاوت مدیریت رم بیشتر در معماری ۶۴ بیت نسبت به ۳۲ بیت است. سیستم عامل‌های ۳۲ بیت فقط از ۴ گیگابایت رم یا کمتر پشتیبانی می‌کنند. این یعنی اگر کامپیوتر شما رم بیشتری داشته باشد، سیستم نمی‌تواند آن را هندل کند و در نتیجه نادیده می‌گیرد. اما در یک ویندوز ۶۴ بیت این محدودیت وجود ندارد. تفاوت ویندوز 32 بیت و 64 بیت چیست؟

در سیستم ۶۴ بیت شما دو پوشه Program Files متفاوت را در درایو سیستم خود مشاهده خواهید کرد. زیرا برنامه‌های ۳۲ بیت در مکانی جدا از نرم افزارهای ۶۴ بیت در ویندوز شما قرار می‌گیرند. اگر نرم افزارهای ۶۴ بیتی را در درایو ویندوز خود نصب کنید، آن‌ها در پوشه Program Files ذخیره خواهند شد. اما اگر نرم افزارهای ۶۴ بیتی نصب کنید، این پوشه (Program Files (x86 خواهد بود.

این به کنار، ویندوز ۶۴ بیت امنیت بیشتری دارد. به طور مثال ویندوز ۶۴ بیت درایورها را مجبور به ثبت کردن می‌کند. در حالی که این تغییرات سیستم عامل را کاملاً نسبت به حملات بیمه نمی‌کند، اما این یک معماری مدرن‌تر است که راه‌های قدیمی هک را می‌بندد.

نرم افزار ۳۲ بیت یا ۶۴ بیت؟

برخی نرم افزارها مانند گوگل کروم و مایکروسافت آفیس در نسخه ۶۴ بیتی عرضه می‌شوند. این نسخه‌ها پیشرفت چشمگیری نسبت به نسخه ۳۲ بیتی ندارند، اما کارآمدتر و پایدارتر از نسخه ۳۲ بیت خود هستند. برنامه‌های سنگین مانند ویرایشگران ویدیویی و بازی‌های بالارده، در نسخه ۶۴ بیت بهتر اجرا می‌شوند. مالتی تسکینگ نیز بین این نرم افزارها آسوده‌تر خواهد بود.

در یک سیستم ۶۴ بیت شما باید یک نرم افزار ۶۴ بیت را انتخاب کنید تا بهترین عملکرد را در اختیار داشته باشید. اما همانطور که گفته شد، تفاوت بین آن‌ها چشمگیر نیست. شما با زدن کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shift + Esc و کلیک روی زبانه‌ی Processes می‌توانید نرم افزارهای ۳۲ بیتی نصب شده روی کامپیوتر خود را ببینید.

ویندوز-32-بیت-و-64-بیت
ویندوز-32-بیت-و-64-بیت

در یک سیستم ۶۴ بیت شما باید یک نرم افزار ۶۴ بیت را انتخاب کنید تا بهترین عملکرد را در اختیار داشته باشید. اما همانطور که گفته شد، تفاوت بین آن‌ها چشمگیر نیست. شما با زدن کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shift + Esc و کلیک روی زبانه‌ی Processes می‌توانید نرم افزارهای ۳۲ بیتی نصب شده روی کامپیوتر خود را ببینید.

کدام نسخه را دانلود کنم؟

امروز نسخه‌های ۶۴ بیت ویندوز رایج‌تر از نسخه‌ی ۳۲ بیتی آن هستند. با این حال شما باید بسته به سیستم فعلی خود یکی از این دو را انتخاب کنید. اگر یک کامپیوتر جدید خریده‌اید، به احتمال خیلی زیاد حاوی نسخه ۶۴ بیت ویندوز است. بنابراین تنها دستگاه‌های پایین رده یا قدیمی فقط با نسخه ۳۲ بیت ویندوز عرضه می‌شوند. تفاوت ویندوز 32 بیت و 64 بیت چیست؟

اما وقتی شما نسخه کنونی ویندوز خود را آپگرید می‌کنید، داستان متفاوت خواهد بود. اگر قصد دارید یک ویندوز قدیمی‌تر را به ویندوز ۱۰ ارتقاء دهید، ابتدا باید بررسی کنید که پردازنده‌ی شما از کدام نوع است. اگر ۶۴ بیت بود، باید نسخه ۶۴ بیت را نصب کنید. اما اگر پردازنده شما از نوع ۳۲ بیت باشد، فقط می‌توانید ویندوز ۳۲ بیت را روی کامپیوتر خود نصب کنید.

اگر ویندوز ۱۰ خود را از سایت رسمی خود مایکروسافت دریافت کرده باشید، در هنگام نصب آن علاوه بر این که زبان و نسخه‌ی ویندوز مورد نظرتان را از شما می‌پرسد، شما همچنین می‌توانید معماری ۶۴ بیت یا ۳۲ بیت آن را نیز پیش از نصب انتخاب کنید.

مقالات پیشنهادی :

مینی کیس های لنوو

مینی کیس های دل

خرید کامپیوتر بالا رده

خرید کامپیوتر اسمبل شده

می‌توانیم ویندوز ۳۲ بیتی را به ۶۴ بیتی ارتقا دهیم؟

معماری پردازنده با سیستم‌عامل شما باید مطابقت داشته باشد؛ پس اگر مطابقت ندارد، ویندوز خود را می‌توانید ارتقا دهید. برای مثال، اگر از نسخه‌ی ۳۲ بیتی ویندوز ۱۰ روی پردازنده‌ی ۶۴ بیتی استفاده می‌کنید، ویندوز خود را به ۶۴ بیت می‌توانید ارتقا دهید. باوجوداین، نسخه‌های ۳۲ بیتی ویندوز نصب‌شده روی پردازنده‌های ۳۲ بیتی ارتقادادنی نیستند. برای ارتقای این سیستم‌ها باید کامپیوتری مبتنی بر پردازنده‌ی ۶۴ بیتی تهیه کنید تا از مزایای آن بتوانید بهره‌مند شوید. هر کامپیوتری که در چند سال اخیر ساخته شده، مطمئنا پردازنده و ویندوز ۶۴ بیتی خواهد داشت.

ویندوز 64 بیت را نصب کنیم ؟

برای اکثر کاربران ویندوز ۶۴ بیت امروزه به یک استاندارد تبدیل شده است و شما باید برای مزایایی همچون امنیت بیشتر، عملکرد بهتر و پشتیبانی از ظرفیت رم بیشتر از آن استفاده کنید. تنها دلایلی که شما را مجاب می‌کند از ویندوز ۳۲ بیت استفاده کنید، دو مورد زیر است:

  • کامپیوتر شما یک پردازنده ۳۲ بیت دارد
  • شما از دستگاه‌ها یا نرم افزارهای قدیمی استفاده می‌کنید