تفاوت-های-کارتریج-تونر-و-یونیت-درام
تفاوت های کارتریج تونر و یونیت درام

تفاوت کارتریج تونر و یونیت درام

کارتریج تونر و یونیت درام

در این مقاله میخواهیم به پردازیم به تفاوت های کارتریج تونر و یونیت درام قبل از هر چیزی باید با ایت دو اصطلاح باید آشنا شویم پس هر کدام را جدا گانه تعریف میکنیم .

محصولات پیشنهادی اونیکس کالا

تونر کارتریج چیست؟

 تونر کارتریج یکی از مواد مصرفی پرینترهای لیزری است. تونر در واقع همان پودری است که در درون کارتریج قرار می گیرد و پرینتر با استفاده از آن، به چاپ اسناد می پردازد.

تونرتوسط قطعه‌ درام -که به روش الکترواستاتیکی شارژ شده- منتقل می­شود و طی فرآیند چاپ، توسط رولرهای داغ‌شده به کاغذ می­چسبد. مقداری از تونر کارتریج پس از چاپ، روی درام باقی می­ماند. این تونر سوخته باید قبل از داغ شدن تونر جدید از درام پاک شود. در واقع تونر در پرینتر لیزری نقشی مانند جوهر در پرینتر جوهری دارد و کارتریج تونر نقشی مشابه کارتریج جوهر را ایفا می‌کند. در تصویر زیر می توانید نمونه ای از تونر کارتریج را مشاهده نمایید.

زمانی که چاپ پرینتر شما با تم رنگی کم رنگی به تصویر کشیده می شود زمان تعویض کارتریج تونر است. از آنجای که این محصول به دو صورت شارژِی و قابل تعویض عرضه می شود متناسب با پرینتر خود می توانید دست به انتخاب بزنید. این را به یاد داشته باشید که تونر های شارژی نسبت به کارتریج تونرهای یک بار مصرف بسیار به صرفه تر هستند. کارتریج تونرهای سیاه و سفید از یک تم رنگی مشکی بهره می گیرند و کارتریج های رنگی چهار تم رنگی اصلی را در بر دارند. با چهار بار تعویض کارتریج تونر باید یک بار یونیت درام تعویض شود.

 • تونر شارژی
 • تونر یک بار مصرف
 • تعویض تونر به صرفه نیست

کارتریج های لیزری

کارتریج های لیزری تحت اشعه لیزر به صورت رنگی و چاپی به تصویر کشیده می شود. این کارتریج ها، تحت اشعه ی لیزر قرار گرفته و به واسطه ی باردار شدن قطعه ای به نام درام و جذب پودری به نام تونر، تصاویر و متون را بر روی کاغذ چاپ می کنند. تفاوت کارتریج تونر و یونیت درام

کارتریج های جوهر افشان

کارتریج های جوهر افشان شبیه مخزنی عمل می کنند که وظیفه ی حمل جوهر را دارند. این نوع کارتریج ها در حال منسوخ شدن هستند و فقط در موارد خاصی مثل چاپ عکس در عکاسی ها مورد استفاده قرار می گیرند.

ویژگی های تونر

 • تونر یک ماده سمی است و تا سی درصد ماده شیمیایی آن قابل تشخیص است.
 • بزرگی هر ذره از تونر 2% میکرون است و تا شش ساعت در هوا معلق می ماند و حتی جارو برقی های قوی قادر به جمع کردن این ذرات در هوا نیست.
 • اگر تونر روی دست شما ریخته است به هیچ عنوان نباید با آب گرم آن را بشوید زیرا سبب جذب آن در پوست می شود. بهتر است با آب سرد دست خود را بشوید تا با جذب کمتری از روی پوست شما برداشته شود.
 • عمر مفید یک ذره تونر در یک اتاق بدون رطوبت تقریباً یک سال است.
کارتریج-تونر
کارتریج-تونر

یونیت درام چیست ؟

یکی از قسمت های استفاده شده در پرینتر اچ پی بوده که مسئولیت نگهداری درام را بر عهده دارد . کارتریج های اورجینال اچ پی درام هزینه بالا و قابل توجهی  دارد ، شرکت اچ پی بر آن شد تا با حذف درام از کارتریج و قرار دادن آن در یک واحد مستقل هزینه  استفاده از کارتریج های اورجینال اچ پی را به حداقل برساند بنابراین مثل کارتریج های قبل که مخزن پودر و در آن که غالباً به رنگ آبی و یا فیروزه ای رنگ است در کنار یکدیگر قرار نگرفته و و در پایان هر دوره استفاده از کارتریج و تمام شدن شارژ آن دلیلی ندارد تا درام را عوض کنید .

یونیت درام به زبان ساده محصولی است که کار انتقال جوهر از دستگاه کارتریج را به سطح کاغذ انجام می دهد. بعد از انتقال پودرهای پلاستیکی توسط تونر به یونیت درام روند چاپ روی دستگاه انجام می شود. این کار عموماً با فشار و حرارت روی کاغذ به صورت ذوب شده انجام می شود. در دستگاه های پیشرفته به منظور تشخیص خرابی یونیت دارم سنسوری تعبیه شده است که در زمان خرابی به صورت چشمک زن این خرابی را اعلام می کند.

 • انتقال جوهر از کارتریج
 • استفاده از فشار و حرارت
 • خرابی یونیت درام با سنسور

نکته مهم در یونیت درام

هرگونه تماس پوست با درام در کارتریج hp ممنوع بوده و می تواند اختلال در کیفیت چاپ و عدم وضوح تصاویر چاپ شده را موجب گردد

هرگز برای تمیز کردن درام از الکل و مواد شوینده استفاده نکنید زیرا سطح فوقانی این محصول بسیار به مواد شیمیایی حساس بوده و به سادگی آسیب می بیند

برخورد  اشیای نوک تیز و محکم می تواند خطرات جدی و آسیب های جبران ناپذیری را به درام وارد کند

توجه داشته باشید که یونیت درام را نباید در معرض نور مستقیم و یا تشعشعات رادیوی قرارداد

چگونگی از یونیت درام استفاده کنیم

برای استفاده و راه اندازه دستگاه پرینتر شما به کارتریج تونر و یونیت درام نیاز دارید. این دو به یکدیگر متصل می شوند. عموماً در دستگاه های لیزری رنگی و سیاه و سفید این روند به صورت جداگانه دنبال می شود؛ یعنی یک کارتریج درام و یک یونیت درام به صورت مجزا در دستگاه تعبیه شده است که اگر هر کدام خراب بشود به صورت جداگانه قابل تعمیر است. عمر یونیت درام بسیار طولانی تر نسبت به کارتریج تونر است.

 • تعبیه به صورت مجزا
 • عملکرد همزمان دو دستگاه
 • عمر طولانی تر یونیت درام

نیاز پرینتر ها به یونیت دارم

بدون درام به هیچ عنوان نمی توانید جوهر را به روی صفحه از طریق کارتریج انتقال دهید. این دو بخش باید با یک دیگر فعالیت کنند تا نسخه چاپی شما با کیفیت بالا به تصویر کشیده شود. از همین رو هر دستگاه پرینتر با یک درام یونیت کار خود را به راحتی به انجام می رساند.

بهترین کارتریج تونری

محصولی که یکبار مصرف نباشد و قابلیت شارژ شدن را داشته باشد بهتر است. تونرهای که قابلیت تعویض دارند قیمت ارزان تری نسبت به تونرهای شارژی دارند. تکنولوژی درام ها خیلی پیچیده نیست و با هر تعویض کارتریج تونر نیازی به تعویض آن نیست.

تفاوت کارتریج تونر و یونیت درام
یونیت-درام-چیست-؟تفاوت کارتریج تونر و یونیت درامیونیت-درام-چیست-؟