حل مشکل فرمت نشدن فلش مموری
حل مشکل فرمت نشدن فلش مموری

آموزش حل مشکل فرمت نشدن فلش مموری

همراهان اونیکس کالا امروز در این مقاله میپردازیم به یکی از مشکلاتی که بسیاری از کاربران با ان سرو کار دارند ، مشکل فرمت نشدن فلش مموری ، حتما برای شما هم این مسئله پیش امده که زمانی بخواهید فبش مموری خودتان را فرمت کنید و با خطاهای متفاوتی روبرو شوید . برای حل مشکل فرمت نشدن فلش مموری تا پایان این مقاله همراه ا باشید .

دلایل فرمت نشدن فلش مموری چیست ؟

ما در ادامه یکسری از دلایلی که باعث میشود سیستم کامپیوتری شما ، فلش مموری را فرمت نکند اورده ایم :

  1. ویروسی شدن فلش مموری
  2. فلش مموری حاوی سکتورهای خراب است
  3. وجود بدافزار
  4. آسیب دیدن فلش مموری
  5. مشکل رایت پروتکت فلش مموری

ویروسی شدن فلش :

اگر شما از یک فلشی استفاده میکنید که به دیگران هم ان فلش را میدهید ، ممکن است که ویروسی شده باشد این کار باعث میشود هم سیستم کامپیوتری شما هم سیستم دوستانتان ویروسی شود . بهتر است قبل از باز کردن فلش و دسترسی یه محتوای داخلی فلش آن را ویروس کشی کنید .

ابتدا ویروس کش را آپدیت کنید و سپس اقدام به ویروس کشی فلش و همچنین کامپیوتر خودتان کنید و سپس فرایند فرمت کردن فلش را در پیش بگیرید. همچنین بعد از ویروس کشی وارد فلش مموری شوید و فایل های ناشناس را که دارای شماتیک عجیب هستند را بصورت دستی حذف کنید چرا که احتمالا پاک نشدن فلش مموری به دلیل آن است.

فلش مموری حاوی بدسکتور

برای بررسی و رفع این مشکل می توانید از ابزار CHKDSK.exe استفاده کنید که در قسمت زیر به آن میپردازیم :

  • دو کلید کاربری Win+R را بصورت همزمان بفشارید تا پنجره Run برای شما باز شود.
  • در این پنجره عبارت “cmd” را تایپ کنید.
  • اینک در پنجره باز شده عبارت “chkdsk g:/f /r /x” را تایپ کرده و کلید enter را بفشارید.
حل مشکل فرمت نشدن فلش مموری
حل مشکل فرمت نشدن فلش مموری

نکته مهم در این قسمت :

حرف g بالا به این دلیل استفاده شده است که اسم درایو فلش مموری در کامپیوتر ما g است. از این رو اگر برای مثال نام فلش مموری شما در This PC چیزی بجزء حرف g است، باید نام مربوط به خودش را انتخاب کنید. برای مثال “chkdsk f:/f /r /x”

غیر فعال کردن رایت پروتکت فلش

یکی دیگر از مشکلاتی که می تواند منجر به فرمت نشدن فلش مموری شود، رایت پروتکت است چرا که وقتی خواستار فرمت کردن فلش مموری هستید، با یک ارور روبرو خواهید شد و ممکن است با انجام پیچیده ترین روش ها قادر به این فرایند نشوید. 

استفاده از برنامه های که فلش مموری را فرمت میکنند

برنامه های وجودر دارند که شما با استفاده از انها میتوانید فلش مموری را فرمت کنید ، البته به این نکته توجه داشته باشید که این برنامه ها را حتما از سایت های معتبر دانلود کنید .

جابه جا کردن پورت

یکی از راحترین راه حل ها این است که شما پورت usd فلش مموری را تغییر دهید . در کامپیوترها گاها ممکن است که پورت USB به دلیل ضربه یا حالا شرایط دیگر دچار برخی مسائل و مشکلات شود که وقتی فلش را به ان متصل می کنید، قادر به برقراری ارتباط کامل نخواهد بود و از این رو در مقابل فرمت کردن فلش مموری ممکن است با ارور روبرو شوید. 

البته راه حل های دیگری هم وجود دارد که ما در این مقاله به ۵ مورد ان اشاره کردیم .

امیدواریم که این مقاله مورد توجهتون قرار گرفته باشد .