راهنمای-خرید-باتری-لپ-تاپ
راهنمای خرید باتری لپ تاپ

خرید باتری لپ تاپ

خرید باتری لپ تاپ کار دشواری می باشد چرا که برندهای مختلفی در بازار وجود دارند در این مقاله میخواهیم شما را راهنمای کنیم تا یک خرید موفق باتری داشته باشید .

در هنگام خرید باتری باید مطمئن شوید باتری موردنظرتان با لپ‌تاپ سازگار است، سپس به سراغ موارد دیگر بروید.  بهتر است به سراغ باتری بروید که قدرت بیشتری دارد زیرا این عامل باعث طول عمر باتری خواهد شد. ضمانت باتری نیز اهمیت دارد و باعث می‌شود با خیال راحت‌تری آن را انتخاب کنید.

چه زمان باتری لپ‌تاپ نیاز به تعویض دارد؟

اتری‌ها به‌مرور شروع به پوسیده شدن می‌کنند، زیرا شما هرروز از آن‌ها استفاده می‌کنید. اگر بیش از دو سال است از لپ‌تاپتان کار می‌کشید، صد در صد تفاوت در میزان شارژ و نگهداری شارژ را متوجه شده‌اید. بنابراین زمان آن رسیده است که باتری خود را تعویض کنید زیرا باتری خراب و فرسوده می‌تواند بر عملکرد کلی سیستمتان تأثیر بگذارد و لپ‌تاپ را  دچار مشکل کند.

مواردی که در خرید باتری لپ تاپ باید در نظر بگرید

نوع باتری

 باتری های استاندارد در انواع nicad (نیکل کادمیوم)، nimh (نیکل هیدرید فلز) و li-ion (یون لیتیوم) تولید می شوند.

تولیدکننده باتری

 بعضی از دستگاه های الکترونیکی قابل حمل صرفا از باتری های یک تولیدکننده خاص استفاده می کنند. قبل از خرید حتما در مورد این مسأله تحقیق کنید و همین طور مطمئن شوید که باتری موردنظر شما در انحصار شرکت سازنده لپ تاپ نبوده و به صوت جداگانه قابل خریداری است.

ولتاژ باتری

این ویژگی در باتری های مختلف بسیار متنوع است و دقت در انتخاب باتری با ولتاژ مناسب، اهمیت زیادی دارد.

توان الکتریکی باتری

این ویژگی با واحد میلی آمپر سنجیده می شود و بسته به نوع باتری و لپ تاپ مقادیر متنوعی دارد.

فهرستی از مطالب پیشنهادی اونیکس کالا :

راهنمای خرید کامپیوتر صنعتی

راهنمای خرید مانیتور استوک

راهنمای خرید کامپیوتر استوک

معایب مینی کیس استوک

ظرفیت باتری لپ‌تاپ


ظرفیت و یا قدرت باتری  یکی دیگر از موارد مهم است. درواقع ظرفیت باتری میزان قدرتی است که می‌تواند تولید کند و این عدد اصولاً با واحد میلی‌آمپر ساعت (mAh) بیان می‌شود. هر چه قدر ظرفیت بالاتری داشته باشد زمان بیشتری می‌تواند لپ‌تاپ شما را روشن نگه دارد. قوی‌ترین باتری‌ها ظرفیتی باتری معادل با ۵۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت دارند.

تنش باتری لپ‌تاپ


تنش پارامتر دیگری است که باید در هنگام خرید باتری جدید برای لپ‌تاپ خود در نظر داشته باشید. بیش از ۹۰ درصد لپ‌تاپ‌های موجود در حال حاضر در ولتاژ ۷.۲ ولت تا ۱۴.۸ ولت عمل می‌کنند. بنابراین باید باتری متناسب با ولتاژ لپ‌تاپ تهیه کنید. این اطلاعات بر روی باتری درج‌شده است. تفاوت‌های بسیار جزئی، مهم نیست، . برای مثال، اگر لپ‌تاپ شما ۱۰.۸ ولت باشد و اگر از باتری ۱۱.۱V استفاده کنید، مشکلی در عملکرد به وجود نمی‌آید، استفاده از باتری ۷.۲ ولت با یک لپ‌تاپ که در  ولتاژ استاندارد ۱۴.۸ کار می‌کند و یا برعکس ، توصیه نمی‌شود.

راهنمای-خرید-لپ-تاپ
راهنمای-خرید-لپ-تاپ

تعداد سلول‌های باتری لپ‌تاپ


تعداد سلول‌ها هم اهمیت دارد زیرا هرچقدر سلول‌های باتری بیشتر باشد ظرفیت باتری نیز زیادتر می‌شود و در مقابل وزن آن نیز سنگین‌تر خواهد شد. به‌صورت استاندارد اکثر باتری‌ها شش سلول دارند. اما اگر می‌خواهید لپ‌تاپ خود را بدون شارژ کردن بیشتر استفاده کنید، باید نسخه ۹ یا ۱۲ سلولی را در نظر بگیرید. بااین‌حال، این  تعداد سلول هم بر میزان سنگینی و هم هزینه باتری جدید تأثیر می‌گذارد.

سیکل شارژ باتری لپ‌تاپ


باتری‌ها نیز مانند سایر وسایل تکنولوژیک طول عمر مشخصی دارند.  درواقع زمانی که انتظار می‌رود یک باتری  به‌خوبی کار کند، و دستگاه را روشن نگه دارد و سپس خاموش شود، طول عمر باتری نام دارد.

خرید باتری هم نام لپ تاپ !!

ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که آیا باید باتری را از شرکت لپ‌تاپتان تهیه کنید یا خیر؟؟ در ابتدا باید به این نکته توجه کنید برند لپ تا شما چیست؟ برخی از شرکت‌ها ساختار بدنه و باتری لپ‌تاپ را به‌گونه‌ای طراحی می‌کنند که بهتر است از باتری‌های مختص شرکت خودشان استفاده شود. زیرا استانداردهای دقیق‌تر در آن رعایت شده که با لپ‌تاپ، انطباق بیشتری دارد. اما برخی از نام‌های تجاری اذعان می‌کنند که می‌توانید از باتری‌های برندهای دیگر نیز در لپ‌تاپ موردنظر استفاده کنید.

به‌طورکلی خرید  باتری از شرکت لپ‌تاپ ممکن است اندکی گران باشد. اما شما باکمی تحقیق می‌توانید یک باتری متناسب و سازگار با لپ‌تاپ خود و از فروشنده‌های شخص ثالث پیدا کنید و در هزینه‌های خود نیز صرفه‌جویی کنید.

پارت نامبر باتری را از کجا می توانم پیدا کنم؟

توجه کنید که یک مدل باتری ممکن است چندین مدل از پارت نامبر را ساپورت کند!بعضی سایت ها کنار مدل های سازگار با ان باتری,پاترت نامبرها را هم می نویسند!بنابراین اگر پارت نامبر خود را در لیست پارت نامبرهای باتری مورد نظر دیدین,بدون شک باتری مورد نظر سازگار با دستگاه شما است و می توانید با خیال راحت اقدام به خرید کنید.

خرید باتری لپ تاپ نو یا دست دوم ؟

برخی از باتری‌های دست‌دوم  به‌خوبی مرمت شده‌اند و عملکرد خوبی دارند  و قیمت آن‌ها نیز ارزان‌تر است اما خرید این باتری اندکی ریسک پذیر است زیرا واقعاً نمی‌دانید وضعیت باتری در چه مرحله‌ای است و ممکن است بعد از چند بار استفاده از کار بیفتد.  بنابراین از آنجا که این باتری‌های دست‌دوم ضمانت هم ندارند بهتر است  ریسک نکنید  و به سراغ یک باتری جدید بروید مخصوصاً اگر از لپ‌تاپ خود بسیار استفاده می‌کنید.

افزایش عمر باتری لپ‌تاپ

حال که تصمیم به خرید باتری جدیدی دارید بهتر است از همان ابتدا با آن اصولی برخورد کنید تا طول عمر باتری زیادتر شود. در اینجا به چند مورد از اقدامات مهم و کاربردی برای افزایش طول عمر باتری اشاره می‌کنیم:

– زمانی که می‌خواهید برای بار اول از باتری استفاده کنید ، دفعه اول کاملاً از آن استفاده نمایید ، به‌طوری‌که سیستم شما خاموش شود. سپس اجازه دهید باتری به‌اندازه ۱۲ ساعت در حالت شارژ بماند  و حتماً این ۱۲ ساعت را طی کنید سپس می‌توانید از آن استفاده کنید.

خرید-باتری-لپ-تاپ
خرید-باتری-لپ-تاپ

– برای مدت طولانی لپ‌تاپ خود را بلا استفاده نگذارید: اگر در چندین ماه گذشته فرایند شارژ و دشارژ در باتری لپ‌تاپ شما رخ نداده است مطمئن باشید که طول عمر آن را به شدت کاهش داده‌اید. بسیاری از افراد فکر می‌کنند با جدا کردن باتری لپ‌تاپ و کار کردن با جریان مستقیم برق؛ در حفظ سلامتی باتری شان قدمی برداشته اند اما آن‌ها شرایط را بدتر می‌کنند زیرا با کنار گذاشتن باتری لپ‌تاپ به مدت طولانی و عدم شارژ و دشارژ در آن، باتری شما خراب خواهد شد.

– برای شارژ باتری از شارژرهای مختلف استفاده نکنید. سعی کنید لپ‌تاپ خود را با یک شارژر مخصوص خود شارژ کنید زیرا شارژرهای دیگر جریان و ولتاژ متفاوتی ایجاد می‌کنند و در این صورت ممکن است به باتری شما آسیب وارد کنند و یا آن را بسوزانند.

– زمانی که باتری درون لپ‌تاپ است مرتب سیم شارژ را به لپ‌تاپ وصل نکنید، زمانی که شارژ باتری صد در صد شد، شارژر را جدا کرده و با لپ‌تاپ کار کنید و زمانی که اخطار عدم شارژ ظاهر شد دوباره آن را به شارژر بزنید، اتصال ۲۴ ساعته شارژر به لپ‌تاپ هم به باتری آسیب وارد می‌کند و هم لپ‌تاپ شما را دچار مشکل خواهد کرد.

– اطمینان حاصل کنید که باتری، شارژر و لپ‌تاپ شما در هنگام شارژ شدن بیش از حد داغ نشود، در این صورت بهتر است لپ‌تاپ را خاموش کرده و عمل شارژ را انجام دهید، مکان شارژ کردن لپ‌تاپ نیز مهم است، شارژ کردت لپ‌تاپ در یک اتاق گرم و آفتابی و در تابستان ممکن است به لپ‌تاپ و باتری آن آسیب وارد کند.

– هر از چند گاهی لپ‌تاپ را با آداپتور به برق متصل کنید و سپس عملیات Defragment هارددیسک را انجام دهید.Defrag کردن باعث می‌شود اطلاعات مرتبط با هم، داخل هارد در کنار یکدیگر قرار بگیرند و هنگامی که آن‌ها فراخوانی می‌شوند، کمترین زمان و حرکت مکانیکی هد هارد دیسک انجام بگیرد و در نتیجه انرژی کمتری مصرف شود.

– در هنگام شارژ ابزارهای غیر ضروری مانند موس و USB را از لپ‌تاپ جدا کنید. همچنین گزینه‌های ارتباط بی‌سیم مانند بلوتوث و WiFi هم می‌توانند در کاهش طول عمر باتری تأثیرگذار باشند پس بهتر است زمانی که به باتری دستگاه احتیاج دارید ارتباط هدفون‌های بی‌سیم یا WiFi را با دستگاه قطع کنید.

خرید باتری لپ تاپ به سه دسته تقسیم بندی میشود :

۱٫ باتری جنیون (Genuine Battery)


این کیفیت باتری همان باتری روی لپ تاپ شما است که به سفارش سازنده لپ تاپ (ایسوس، لنوو، ایسر و …) توسط کارخانه چینی ( عمدتا شرکت Simplo و LG cell ) اسمبل و ساخته شده است. سلول های داخلی بکار رفته در این باتری ها توسط کشور ژاپن یا کره (برندهای مانند سامسونگ، الجی یا پاناسونیک) تولید شده و از لحاظ کیفیت در بالاترین سطح هستند. در واقع هیچکدام از برندهای تولید کننده لپ تاپ در ایران نمایندگی رسمی ندارند و برای تهیه باتری جنیون باید به نمایندگی این برندها در دیگر کشورها از جمله امارات و شهر دبی مراجعه کرده و با پرداخت هزینه بسیار بالا، باتری جنیون تهیه نمائید. هزینه بالای این باتری ها عمدتا به دلیل هزینه بالای کلیه کالا ها در آن کشور ( به عنوان مثال قیمت یک بطری آب معدنی در ایران حدود ۲ هزار تومان و در دبی حدود ۸۰ هزار تومان می باشد ، در حالی که محتوای هر دو کالا یکی هست ) و پرداخت هزینه بابت حق کپی رایت برند است.

باتری-لپ-تاپ
باتری-لپ-تاپ

۲٫ باتری اورجینال (Original Battery)


این نوع باتری به سفارش کارخانه های چینی اسمبل و ساخته می شود. سلول های داخلی بکار رفته در این باتری ها نیز برندهایی همچون پاناسونیک، الجی و یا سامسونگ هستند. از لحاظ کیفیت و طول عمر، این باتری ها عملکردی مشابه باتری اصلی لپ تاپ شما خواهند داشت. از لحاظ قاب، ظاهر و نوشته های روی باتری، تفاوت چندانی بین باتری اورجینال و Genuine وجود ندارد و تغییر تفاوت جزئی نیز مربوط به سری و سال ساخت باتری می باشد. ( در نظر داشته باشید کارخانه های سازنده باتری های فابریک یعنی Simplo و LG Cell تنها به برندهای اصلی تولید کننده لپ تاپ مانند ایسوس و ایسر و … باتری می فروشند و به واردکنندگان قطعات یدکی لپ تاپ به هیچ عنوان جنسی فروخته نمی شود. )

باتری های اورجینال عرضه شده در فروشگاه شهر باتری عمدتا از کارخانه های مطرح تولید کننده باتری همچون Greencell و Lewe که رقیب اصلی شرکت Simplo می باشند تهیه می شوند و در هنگام ثبت سفارش با قرارداد و تعهد گرفتن از طرف چینی به اورجینال بودن سلول و IC برد ( Texas Instruments )  به صورت ۱۰۰% اورجینال خریداری می شوند.

۳٫ باتری های کپی (HighCopy Battery)

به علت قیمت پایین تر و تولید انبوه باتری های HighCopy، این مدل باتری با قیمت ها و کیفیت های مختلفی در بازار موجود است. باتری های HighCopy هم مانند باتری اورجینال و جنیون در کشور چین اسمبل می شوند ولی تفاوت این باتری با باتری اورجینال و جنیون در سلول داخلی باتری و IC کنترلر باتری می باشد. در باتری HighCopy خبری از سلول های کره ای یا ژاپنی نیست و سلول این باتری توسط چین تولید شده است. درجه کیفی این سلول ها عمدتا ۲ و ۳ چین می باشد. مشتریانی که قصد تهیه باتری HighCopy دارند باید توجه داشته باشند که کیفیت باتری های HighCopy در بازار متفاوت است و بعضی از این مدل باتری ها شارژدهی بسیار پایینی دارند و تنها برای مدت چند ماه جوابگوی شما خواهند بود. پیشنهاد ما خرید از فروشگاه های معتبریست که علاوه بر توضیحات کامل محصول، گارانتی و پشتیبانی محصولات نیز ارائه می دهند.

کیفیت Grade A چیست؟

شاید با مشاهده بعضی از محصولات فروشگاه اینترنتی شهر باتری، با کیفیت جدیدی با نام Grade A برخورد کرده باشید. فروشگاه شهر باتری با اتکا به تجربه چندین ساله خود در زمینه فروش باتری و آداپتور، بهترین کیفیت باتری HighCopy موجود را با عنوان کیفیت Grade A ارائه می دهد. باتری های کیفیت Grade A توسط کارخانه مطرح Greencell تولید شده و از لحاظ کیفیتی بعد از اورجینال بهترین بازدهی و عملکرد را دارا می باشند. طبق تست های انجام شده توسط شهر باتری و بازخوردهای مشتریان، این مدل باتری از لحاظ طول عمر و مدت زمان شارژدهی، بازدهی ۷۰ درصدی مشابه باتری های اورجینال را دارا می باشد. با توجه به قیمت مناسب تر این کیفیت نسبت به اورجینال، یکی از گزینه های اقتصادی مناسب برای خریداران می باشد.سلول های این نوع باتری ها در دسته درجه یک چین قرار می گیرند.

خرید-باتری-لپ-تاپ
خرید-باتری-لپ-تاپ

اگر ولتاژ باتری لپ تاپ با ولتلژ باتری خریداری شده متفاوب باشد ، لپ تاپ دچار مشکل میشود ؟

بله در بعضی از مدل ها شاهد تفاوت ۴ ولتی هستیم که این مورد برای لپ تاپ مشکل ساز خواهد شد. در بعضی دیگر از مدل ها نیز شاهد تفاوت ولتاژی کمتر از ۱ ولت هستیم، به عنوان مثال در باتری ایسوس K550 در بعضی از مدل ها ولتاژ ۱۴٫۴ ذکر شده و در بعضی از مدل ها ۱۵ ولت و این تفاوت ولتاژی مشکلی ایجاد نخواهد کرد

سال ساخت باتری ها :

مسلما لپ تاپ هایی که تولید سال ۲۰۲۰ هستند باتری آنها مشکلی نداشته و تامین باتری و پشتیبانی محصولات مربوط به آن دسته از لپ تاپ هایی است که چندین سال از ساخت آنها گذشته و به مرور نیاز به تعویض باتری دارند. در شهر باتری تعداد تقاضای مشتریان برای انواع مدل ها سنجیده شده و بر همین اساس اقدام به تامین کالا می شود تا از انبار شدن باتری به مدت طولانی جلوگیری شود. به همین علت باتری های عرضه شده تماما بروز هستند.

پارت نامبر باتری لپ تا پ :

 پارت نامبر کدی اختصاصی است که از سمت سازندگان قطعات الکترونیکی به قطعه اختصاص داده می شود تا از این طریق به سادگی بتوان آن را در بازار شناسایی و پیدا کرد. از آنجایی که مدل های لپ تاپ مختلفی در بازار موجود است و ممکن است چندین مدل لپ تاپ از یک نوع باتری استفاده کنند بهتر است برای جستجوی باتری خود از پارت نامبر درج شده روی باتری استفاده نمائید.