خرید کامپیوتر استوک
راهنمای خرید هارد دیسک

خرید هارد دیسک

خرید هارد دیسک

هارددیسک‌ (HDD) و حافظه SSD با دو تکنولوژی متفاوت، اصلی‌ترین حافظه‌های ذخیره‌سازی رایانه‌های شخصی هستند. مولفه‌های انتخاب کدام هستند؟

هارد دیسک یکی از قدیمی ترین قطعات کامپیوتر است که همچنان جایگاه خود را در سیستم های امروزی کمابیش حفظ کرده و تاکنون در برابر هجمه اس اس دی مقاومت خوبی از خود نشان داده است. هنوز بسیاری از دستگاه ها مانند ذخیره سازهای تحت شبکه و سیستم های نظارتی به هارد دیسک نیازمند هستند. همچنین افزایش نرخ ارز باعث افزایش عجیب غریب قیمت اس اس دی ها و رو آوردن مجدد کاربران به هارد دیسک شده است .

خرید هارد دیسک

هارد دیسک‌ها از نظر ظاهری به دو نوع اینترنال و اکسترنال تقسیم بندی می شوند.

معیارهای مهم در خرید هارد دیسک

خرید هارد اینترنال (Internal HDD) ممکن است برای برخی از کاربران کمی مشکل باشد و دلیلش هم آشنا نبودن آن‌ها با فاکتورها و معیارهای مهمی است که در هنگام خرید هارد باید به آن‌ها توجه کنند و نکات قابل ذکری که باید در نظر داشته باشند.

در این قسمت به مهمترین معیارها و نکاتی که هنگام خرید هارد داخلی یا اینترنال باید در نظر داشته باشید، خواهیم پرداخت.

 نوع و ابعاد هارد

هارد دیسک‌ها در انواع مختلف سایزها و اندازه‌ها به بازار عرضه می‌شوند که ممکن است مصرف انرژی، حافظه کش و … متفاوتی داشته باشند.

اولین فاکتوری که باید هنگام خرید هارد در نظر داشته باشید، نوع و اندازه آن است که عبارت اند از:

۳.۵ اینچی

این هارد دیسک‌ها اغلب در کامپیوترهای شخصی دسکتاپ (Desktop PC) استفاده می‌شوند. به عبارت ساده تر، همان هاردهایی که در داخل کیس‌ها استفاده می‌کنیم، اغلب از نوع ۳.۵ اینچی هستند. طول این هاردها ۱۴۶ میلیمتر، عرضشان ۱۰۱.۶ میلیمتر و ارتفاعشان در دو اندازه ۱۹ یا ۲۵.۴ میلیمتری در دسترس هستند.

خرید کامپیوتر استوک

اگر هاردی برای کامپیوتر رومیزی خود می‌خواهید، اگرچه از نوع ۲.۵ اینچی نیز می‌توانید استفاده کنید، بهتر است نوع ۳.۵ اینچی را در نظر داشته باشید.

۲.۵ اینچی

این هارد دیسک‌ها معمولاً در لپتاپ‌ها و نوت بوک‌ها استفاده می‌شوند. بنابراین اگر قصد تغییر و ارتقاء هارد لپتاپ را داشته باشید، نوع ۲.۵ اینچی را انتخاب کنید. این هاردها با طول ۱۰۰ میلیمتر، عرض ۶۹.۸۵ میلیمتر و ارتفاع در شش اندازه ۵ یا ۷ یا ۹.۵ یا ۱۲.۵ یا ۱۵ یا ۱۹ میلیمتری در دسترس است.

هارد دیسک‌های اینترنال:

هارد دیسک اینترنال رده‌های مختلف کاربری دارند:

همراهان عزیز توجه داشته باشند رده بندی و گروه بندی هارد دیسک کار آسانی نیست و به راحتی می توان هر نوع هارد دیسکی را برای هر نوع کاربری مورد استفاده قرار داد.

اما استفاده هر هارد دیسکی برای هر کاری بدان معنی نیست که آن هارد دیسک برای آن منظور خاص دارای عملکردی بهینه باشد و یا مناسب آن کار ساخته شده باشد.

بنابراین ما سعی می کنیم رده بندی را بر اساس عملکرد بهینه انجام دهیم. ابتدا به ساکن، برخی از خصوصیات مهم هارد دیسک را با هم مرور می کنیم.

اونیکس کالا
اونیکس کالا

سازگاری بالای هارد دیسک

هارد دیسک اصولا قطعه ی بسازی است، با همه نوع دستگاهی که درگاه SATA داشته باشد به راحتی مچ می شود و اصولا اذیت و دردسری ندارد.

هارد دیسک‌ها معمولا طول عمر طولانی دارند و به غیر از آسیب فیزیکی، تنها در صورتی که منبع تغذیه سیستم دچار مشکل باشد آسیب می بینند. آسیب هارد دیسک معمولا به شکل Error Smart در نرم افزار های HD Sentinel و HD Tune قابل مشاهده است و همیشه سعی کنید هر از گاهی هارد دیسک خود را از نظر سلامتی المان های SMART تحت نظارت دوره ای قرار دهید.

خرید کامپیوتر استوک

سرعت RPM هارد دیسک چیست؟

به تعداد چرخش دیسک داخل هارد در دقیقه، RPM گویند. برای مثال 5400RPM بدین معناست که در دقیقه 5400 دور دیسک می چرخد تا انتقال اطلاعات صورت پذیرد.

هرچه میزان این سرعت بالاتر باشد، عملکرد هارد دیسک سریعتر و سرعت انتقال اطلاعات بیشتر خواهد بود.

کش Cache هارد دیسک چیست؟

کش هارد دیسک یا Buffer، به میزان حافظه موقت موجود در هارد دیسک گفته می شود که واسط انتقال اطلاعات از/به دیسک سخت است و جابه جایی و خوانش اطلاعات، تا جایی که امکان پذیر باشد از داخل این حافظه کش صورت می پذیرد.

هرچه میزان کش هارد دیسک بیشتر باشد، حجم بیشتری از اطلاعات درون آن جای می گیرد و سرعت جابه جایی اطلاعات بیشتر می شود. بنابراین هرچه حجم حافظه کش بیشتر باشد، هارد دیسک عملکرد سریعتری دارد.  

خرید کامپیوتر استوک

هارد دیسک هیبریدی SSHD چیست؟

هارد دیسک هیبریدی که به صورت اختصار، HHD یا SSHD نامیده می شود، به نوعی از هارد دیسک گفته می شود که حجم قابل توجهی مثلا 8 گیگابایت از حافظه های NAND را درون خود جای داده است تا به عنوان یک کش قدرتمند، عملکرد کلی هارد دیسک را افزایش دهند و سرعت Boot کامپیوتر را به مانند SSD سریعتر کنند. هارد دیسک‌های هیبریدی به سختی یافت می‌شوند و کمی گران قیمت تر هستند.

هارد دیسک اینترنال پر سرعت برای گیمینگ

در زمینه گیمینگ از دیرباز شرکت های تولید کننده هارد دیسک در تلاش بوده اند تا با افزایش سرعت موتور و همچنین کاهش Latency، سرعت عمل هارد دیسک را برای عملکرد گیمینگ بهبود بخشند. در سالهای اخیر نیز با ورود هارد دیسک‌های هیبریدی SSHD، شاهد ترکیبی از حافظه های NAND در هارد دیسک به صورت محدود هستیم تا با افزایش سرعت بوت و بهبود عملکرد کلی هارد دیسک، عملکرد این قطعه حیاتی در سیستم به ایدآل مورد نظر کاربران گیمینگ نزدیک تر شود. هارد دیسک‌های هیبریدی Firecuda تولید شرکت سیگیت پیشنهاد اصلی ما به دوستاران گیمینگ است. شرکت وسترن دیجیتال نیز از قدیم الایام هارد دیسک‌های پر سرعت 10K از سری Velociraptor را در کنار هارد دیسک‌های پر سرعت سری Black، برای استفاده در عملکرد گیمینگ عرضه می‌کند. ما که هیچ وقت رنگ و روی هارد دیسک‌های Velociraptor وسترن را در ایران ندیدیم، اما سری Black همیشه حضوری ادامه دار در بازار ایران داشته است.

شرکت سیگیت اما، برای مصارف گیمینگ، هارد دیسک‌های سری Ironwolf را نیز برای مصارف گیمینگ توصیه کرده است، البته این هارد دیسک‌ها گران قیمت هستند، اما به لحاظ عملکرد بسیار خوبشان، شرکت سیگیت آنها را هم در دسته گیمینگ پیشنهاد می‌دهد.

شرکت توشیبا سری X300 را در زمینه گیمینگ عرضه کرده است که هنوز در ایران اثری از آنها یافت می نشود. به هر صورت در صورتی که در زمینه گیمینگ به دنبال هارد دیسک مناسب هستید، می توانید از میان این رده از هارد دیسک‌ها، مدل مورد نیاز خود را بر اساس سلیقه و موجودی بازار تهیه کنید.

خرید هارد دیسک
خرید هارد دیسک

هارد دیسک اینترنال کاربری عمومی

هارد دیسک‌های اقتصادی از برند های مختلف شامل سری Barracuda از شرکت سیگیت، سری P300 از شرکت توشیبا، و سری Blue از شرکت وسترن دیجیتال می‌شوند. این هارد دیسک‌ها برای انواع کاربرد ها می توانند عملکرد کمابیش مطلوبی از خود نشان دهند. برخی از مدلها مانند مدل 1 ترابایتی وسترن بلو از نظر سرعت چرخ RPM برابر 7200 دور در دقیقه است که نسبت به هارد دیسک‌های 5400 دور در این رده، پر سرعت تر است. در زمینه کش هارد هم اغلب این هارد دیسک‌ها 64 مگ کش هستند. بدیهی است هرچه حافظه کش بیشتر باشد و هرچه سرعت چرخش موتور آن بالاتر باشد، هارد دیسک عملکرد مطلوب تری از خود نشان می‌دهد. برای مقایسه قدرت و مدلها، همچنین بررسی پارت نامبر ها، دیتا شیت هر سه دسته از این هارد دیسک‌ها از هر سه برند را به همراه مدلها در این بخش در دسترس شما قرار می­‌دهیم.