بایدها و نباید های خرید کامپیوتر استوک
خرید کامپیوتر استوک و بایدها ، نبایدها

خرید کامپیوتر استوک

باید و نبایدها در خرید کامپیوتر

فایل صوتی این مقاله :

بدون شک یکی از جذاب‌ترین و درعین‌حال چالش برانگیز‌ترین مراحل تهیه و تدارک یک رایانه شخصی رومیزی انتخاب قطعات سخت‌افزاری تشکیل‌دهنده ساختار آن و جمع‌آوری اطلاعات لازمه جهت اقدام به خرید کامپیوتر استوک مناسب می‌باشد.

درحالی‌که خرید قطعات رایانه شخصی به‌صورت جداگانه و تک به تک انعطاف‌پذیری بسیار بیشتری را در اختیار فرد قرار داده و به وی اجازه می‌دهد تا با توجه به نیازها و انتظارات خود سخت‌افزارهای لازمه را تهیه نماید، اما این مهم همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد مدت زمان تقریباً فراوان و مهم‌تر از آن دانش فنی مطلوبی را به‌منظور جمع‌آوری اطلاعات نیازمند می‌باشد و که این خود برخی از اشخاص را وادار می‌نماید تا به نمونه رایانه‌های شخصی از پیش آماده شده و یا لپ‌تاپ‌ها روی آورده و وقت خود را صرف خرید قطعات نکنند؛ اما با این حال افراد حرفه‌ای و یا بهتر بگوییم کسانی که قصد دارند حداکثر کارایی در قبال هزینه پرداختی را از رایانه شخصی خود دریافت نماییده و در قیمت نهایی تمام شده محصولات نیز صرفه‌جویی‌هایی را به عمل آورند بدون شک خرید نمونه کامپیوترهای از پیش آماده شده را مدنظر خود قرار نمی‌دهند. خرید کامپیوتر استوک

یکی از بارزترین امتیازاتی که افراد نامبرده هنگام اقدام به خرید کامپیوتر استوک مورد انتخاب خود از آن بهره‌مند بوده و صرفه نظر از نکات مثبت دیگر، منبعی بسیار اساسی جهت صرفه‌جویی هنگفت برای آن دسته از اشخاصی که از محدودیت در بودجه برخوردار می‌باشند به شمار می‌رود خرید سخت‌افزارهای رایانه‌ای به‌صورت خرید کامپیوتر استوک است.

یک رایانه شخصی از پیش آماده شده (مانند نمونه‌های AIO، لپ‌تاپ، مینی کامپیوترها، پیشنهادات مغازه داران و …) همان‌طور که از نام آن می‌توان استنباط کرد تمامی قطعات تشکیل‌دهنده پیکره یک رایانه را از پیش در بطن خود جای داده و تغییر و تعویض آن‌ها نیز در برخی از موارد امکان‌پذیر نمی‌باشد که این مهم بدان معنی است که شخص خریدار در هر صورت مجبور است تا مبلغ در نظر گرفته شده برای رایانه را پرداخت کرده تا بتواند به استفاده از آن بپردازد که این قیمت نیز در بسیاری از مواقع از هزینه واقعی سخت‌افزارهای موجود بیشتر بوده و فاکتورهایی از قبیل برند کمپانی سازنده، سرهم سازی رایانه و … نیز از خریدار دریافت می‌شود؛ خرید کامپیوتر استوک

 همان‌طور که می‌دانید خرید یک قطعه الکترونیکی به‌صورت خرید کامپیوتر استوک با ریسک‌های گوناگونی همراه بوده و ترس از عدم عملکرد صحیح آن همیشه در فرد وجود دارد و ازآنجایی‌که سخت‌افزارهای رایانه‌ای نیز در دسته قطعات الکترونیکی طبقه‌بندی می‌گردند، لذا تمامی توضیحات فوق در مورد آن‌ها نیز صادق بوده و از این قاعده مستثنا نمی‌باشند.

سخت‌افزارهای رایانه‌ای با توجه به ماهیت طراحی و نحوه پیکربندی آن‌ها از درجات مختلفی در فعالیت طولانی مدت برخوردار می‌باشند. یک قطعه تشکیل‌دهنده ساختار کامپیوتر با این حال که به‌صورت دسته دوم تهیه شده است ممکن است سالیان سال همچنان به کارکرد خود ادامه داده و قطعه دیگری در همان ابتدای خرید آکبند و خروج از جعبه مشکل‌دار باشد.

صرفه نظر از انسانیت فرد فروشنده یک قطعه خرید کامپیوتر استوک و درستی صحبت‌های وی مبنی بر سالم بودن سخت‌افزار، احتیاط و پیروی از جوانب عقل به‌عنوان فاکتوری بسیار اساسی در خریدی مطمئن و با طیب خاطر حتی به‌صورت خرید کامپیوتر استوک همیشه مطرح می‌باشد که بر همین اساس تصمیم گرفتیم تا با تدوین مقاله‌ای بایدها و نبایدهای خرید سخت‌افزارهای رایانه‌ای به‌صورت دست دوم را خدمت خوانندگان محترم و عزیزتر از جان ارائه دهیم؛ اما پیش از پرداختن به مبحث موضوع بهتر است تا ابتدا با اصطلاحاتی در این حوزه بیشتر آشنا شویم.

اونیکس کالا
اونیکس کالا

حتماً شما نیز تاکنون عبارت Refurbished را در بسته‌بندی برخی از محصولات مشاهده کرده‌اید.

همان‌طور که می‌دانید اصطلاح خرید کامپیوتر استوک به حالتی اطلاق می‌شود که یک سخت‌افزار رایانه‌ای از دست مصرف‌کننده مجدداً به دست مصرف‌کننده‌ای انتقال یافته و هیچ‌گونه‌ای واسطه‌ای در مبدأ و مقصد مسیر قرار نگرفته باشد، اما اصطلاح اشاره شده در ابتدای پاراگراف که معادل آن در زبان فارسی عبارت مرمت می‌باشد به قطعه‌ای گفته می‌شود که به هر دلیلی بازسازی و یا نوسازی مجدد شده و دوباره به بازار عرضه گردیده است؛

به‌عنوان‌مثال سخت‌افزار مادربرد شما که به دلیل مشکلی از عملکرد مطلوب برخوردار نمی‌باشد به گارانتی بازگشت داده شده و کمپانی مربوطه نیز پس از تعمیر، مجدداً آن را برای شما ارسال می‌کند، در این حالت سخت‌افزار مادربرد مرمت شده است.

برچسب عبارت مرمت که در بسته‌بندی برخی از سخت‌افزارها به چشم می‌خورد حالات بیشماری را تحت پشتیبانی خود قرار داده و ردیابی تاریخچه آن اغلب امکان‌پذیر نمی‌باشد، اما اگر به‌صورت کلی بخواهیم به این قضیه نگاه کنیم باید گفت که یک سخت‌افزار مرمت شده در مقایسه با یک قطعه دست دوم از وضعیت و موقعیت بهتری برخوردار می‌باشد.

برخی از حالاتی که برچسب نامبرده در بسته‌بندی برخی از محصولات ممکن است مشاهده شود عبارتند از:

سخت‌افزاری آکبندی که از همان ابتدا مشکل‌دار بوده و توسط کمپانی سازنده تعمیر و مجدداً به فروش رسیده است.

سخت‌افزاری که تحت تأثیر عواملی مانند انتقال و یا در ویترین نمایش آسیب دیده و توسط کمپانی سازنده تعمیر و مجدداً به فروش رسیده است.

 سخت‌افزار جدیدی که خریداری گشته و در بازه مربوطه بدون استفاده مجدداً به فروشنده بازگردانی شده است.

سخت‌افزاری که مدتی پس از استفاده و در بازه تحت پوشش گارانتی به کمپانی سازنده بازگشت داده شده و پس از تعمیر مجدداً به فروش رسیده است.

سخت‌افزاری که توسط مصرف‌کننده آسیب دیده و پس از تعمیر (توسط تعمیر کار) مجدداً به فروش رسیده است. و …

همان‌طور که مشاهده می‌کنید در برخی از موارد اشاره شده قطعه سخت‌افزاری به‌هیچ‌عنوان مورد استفاده قرار نگرفته است، به‌عنوان‌مثال یک دستگاه تلفن همراه که مدت زمانی طولانی در ویترین مغازه‌ای به سر برده و باتری آن شارژ نگشته است در هنگام استفاده ممکن است جریان الکتریسیته را قبول ننماید، در این حالت دستگاه تلفن همراه کاملاً سالم بوده و تنها با تعویض باتری آن برچسب مرمت نیز اطلاق می‌گردد. خرید کامپیوتر استوک

حال که با اصطلاحات مربوطه و تفاوت‌های موجود در بین آن‌ها تا حدودی آشنایی پیدا کردیم و دانستیم که یک قطعه بازسازی شده در حالت کلی از وضعیت و موقعیت مطلوب‌تری نسبت به سخت‌افزار خرید کامپیوتر استوک برخوردار می‌باشد، اکنون بحث را به پیش برده و بایدها و نبایدهای خرید قطعات رایانه‌ای به‌صورت خرید کامپیوتر استوک را با یکدیگر بررسی می‌نماییم.

 شایان ذکر است که توضیحات نوشته فعلی بیشتر حالت خرید یک قطعه به‌صورت خرید کامپیوتر استوک را هدف قرار داده و نیازی نیست که در بسته‌بندی محصول به دنبال عبارت Refurbished بگردید.

نکات باید ها و نیاید های مهم در خرید کامپیوتر استوک:

پیچ ها در خرید کامپیوتر استوک

onyxkala
onyxkala

پیچ های نوت بوک ها درای یک قفل کلاژ دار هستند که تنها با پیچ گوشتی و با فشار مضاعف است که برای اولین بار باز می شوند . معمولا درون محل قرار گیری پیچ ها شاهد رنگ نقره ای و آثار باز شدن بر روی پیچ هستیم که این باز شدن به دلیل ارتقاء قطعات لپ تاپ های استوک می باشد.

خرید کامپیوتر استوک کارتن ندارند و تمیزی و سالم بودن بدنه و ظاهر آن ها گرید بندی می شود و قیمت آن ها متفاوت است .

پورت ها،اتصالات و ODدر خرید کامپیوتر استوک

در بسیاری از موارد دیده شده است که پورت های خرید کامپیوتر استوک به درستی کار نمی کند و یا فروشنده ادعا می کند دارد که پس از نصب ویندوز جدید و درایورها این مشکل برطرف میشود .

بد نیست بدانید که پورت های لپ تاپ ها قابل تعویض نیستند و به برد اصلی متصل هستند.پس فکر نکنید که مانند کامپیوترهای خانگی می توان برای آنها راه حل در نظر گرفت.

در نتیجه از سلامت پورت ها مطمئن شوید .مهمترین آنها HDMI و USB است.البته گاهی اوقات ممکن است به دلیل عدم نصب درایور چیپست مشکلاتی مانند عدم شناخت سریع و سرعت پایین به وجود آید.تست و آزمایش درایو ODD یا همان DVD RW/ROM را فراموش نکنید.

تعویض یک درایو مشکل دار ODD می تواند نسبتا پر هزینه باشد.

تست هارد دیسکSSD در خرید کامپیوتر استوک

هارد دیسک و درایو های SSD یکی از مهمترین مواردی است که در هنگام خرید کامپیوتر استوک باید مد نظر قرار گیرد.

برای تست مناسب و سریع حافظه های ذخیره سازی می تواند از نرم افزارهایی مانند HD Sentinel استفاده نمایید.

این نرم افزارها در تب های مختلف خود وضعیت فضای ذخیره سازی و سلامت آن را مورد بررسی و مانیتور قرار می دهد.

البته با نمایش ساعت استفاده از هارد دیسک،می توانید به زمان استفاده و روشن بودن نوت بوک نیز دست پیدا کنید.

سیستم خنک کننده در خرید کامپیوتر استوک

سامانه های خنک کننده در لپ تاپ ها ، در دراز مدت نیاز به سرویس دوره ای دارند.

در غیر این صورت صدمات گران قیمتی به قطعاتی مانند CPU و گرافیک وارد می گردد.

برای تست این قسمت می توانید از نرم افزارهایی مانند GPU-Z و CPU-Z استفاده کنید.برای تست دمای کلی قطعات نیز نرم افزارهایی مانند HW Monitor استفاده نمایید و از دمای قطعات مطلع شوید.سرعت بالای فن،نویز صوتی بالا و دمای بالای قطعات نشان از یک خنک کننده ضعیف است که نیازمند تعویض و یا سرویس دارد.

حافظه رم (RAM) در خرید کامپیوتر استوک

در برخی موارد ممکن است که خرید کامپیوتر استوک شاهد دو ماژول رم باشیم و در هنگام فروش یکی از آنها برداشته شود.

با اطلاع از مدل کامل و دقیق آن را در اینترنت جستجو کرده و از مقدار واقعی رم مطلع شوید.

 به سن و سال لپ تاپی که خریداری می کنید توجه کنید .

با توجه به اینکه طول عمر کامپیوتر به طور متوسط بین چهار تا پنج سال است، سعی کنید لپ تاپکامپیوتر کم سن و سال تری را خریداری کنید؛ چراکه یک کامپیوتر با سن کاربری بالا با مشکلات بیشتری مواجه خواهد بود تا یک کامپیوتر با عمر کمتر!

خرید کامپیوتر استوک
خرید کامپیوتر استوک

همچنین کامپیوتر که مدت زیادی از عمر آن گذشته باشد، هنگام بروز مشکل دردسرهای بیشتری را بابت تامین قطعه و… برای کاربر به وجود می آورد؛ چراکه با پیشرفت تکنولوژی، قطعات خرید کامپیوتر استوک های قدیمی در بازار کمیاب می شوند.

 پس سعی کنید اگر قصد خرید کامپیوتر استوک دارید یک نمونه جدیدترش را خریداری کنید .

در این قسمت میپردازیم به قسمت های مختلف در خرید کامپیوتر استوک

چهارچوب کیس در خرید کامپیوتر استوک

 

کیس‌های رایانه‌های شخصی رومیزی در حالت کلی تشکیل یافته از موادی همچون فولاد، آلومینیوم و یا پلاستیک می‌باشند که عملکرد اصلی آن‌ها نیز فراهم آوردن محیطی ایمن جهت کارکرد سخت‌افزارهای داخلی و ایجاد تهویه جهت عملکرد مطلوب می‌باشد.

 یک کیس تا زمانی که چهارچوب آن دست نخورده باقی‌مانده و مشکلاتی از قبیل شکستگی و یا … در بدنه آن‌ها به چشم نخورد می‌توانند به بهترین شکل ممکن به ایفای نقش خود بپردازند. علاوه بر آن مواردی که می‌توانند در کاهش ارزش یک چهارچوب کیس مفید واقع شده و از قیمت آن بکاهند نگهداری نامناسب، زنگ‌زدگی، رنگ و رو رفتگی و یا ایجاد خط و خش‌های گوناگون بر روی آن می‌باشد که تنها در ظاهر کیس تأثیرگذار بوده و در عملکرد اصلی آن مشکلی ایجاد نمی‌نمایند.

بنابراین با توجه به‌تمامی توضیحات پاراگراف فعلی می‌توانیم به این نتیجه برسیم که خرید کامپیوتر استوک

 یک چهارچوب کیس به‌صورت دست دوم منبعی مناسب جهت صرفه‌جویی در هزینه‌های تمام شده رایانه شخصی به شمار رفته و تهیه یک نمونه آکبند توفیری را در عملکرد نهایی ایجاد نمی‌کند.

ایراد دیگری که می‌توان به خرید کامپیوتر استوک چهارچوب کیس به‌صورت دست دوم اشاره کرد عدم کارکرد بخش‌های الکترونیکی آن نظیر درگاه‌های یو اس بی، جک‌های صدا، فن‌های تهویه و … می‌باشند که مجدداً اگر در حالت کلی بخواهیم به آن نگاه کنیم، تهیه نمودن تعدادی فن و یا هاب‌ یو اس بی و سپس سوار کردن آن‌ها بر روی کیس ارزان‌تر از خرید یک محصول آکبند به شمار می‌رود.

منبع تغذیه در خرید کامپیوتر استوک

بدون شک منبع تغذیه یکی از اصلی‌ترین و اساسی‌ترین سخت‌افزارهای موجود در ساختار یک رایانه شخصی به شمار می‌رود که از متأسفانه از جانب برخی از کاربران کمترین توجه را دریافت می‌کند.

یک سخت‌افزار منبع تغذیه که وظیفه بسیار خطیر تبدیل ولتاژ AC (برق شهر) به DC (مورد استفاده توسط قطعات الکترونیکی) را برعهده دارد به‌گونه‌ای بسیار نزدیک مرگ و زندگی تمامی قطعات دیگر نظیر مادربرد، کارت گرافیک، پردازنده مرکزی و … را در دست داشته و کوچک‌ترین اختلال در عملکرد خروجی آن می‌تواند به سوختن تمامی بخش‌ها منتهی شود.

منابع تغذیه رده ارزان قیمت که المان‌های ساختاری آن‌ها از مواد بی‌کیفیتی تشکیل یافته‌اند به‌صورت کلی از عمر محدودی برخوردار بوده و اغلب در مدت زمان کوتاهی از بین می‌روند.

خرید یک منبع تغذیه به‌صورت خرید کامپیوتر استوک تنها در صورتی پیشنهاد می‌شود که از حسن نیت فرد مقابل اطمینان خاطر داشته و حدالمکان پیشینه فعالیتی سخت‌افزار را نیز از وی جویا شوید.

خرید کامپیوتر صنعتی
خرید کامپیوتر صنعتی

یک منبع تغذیه که مدت زمان فراوانی از کارکرد آن گذشته یا به‌عبارتی‌دیگر از عمر طولانی برخوردار می‌باشد معمولاً گزینه مناسبی جهت خرید به‌صورت خرید کامپیوتر استوک به شمار نمی‌رود؛ علاوه بر آن منبع تغذیه‌ای که از خروجی پایینی در مقایسه با توان مورد نیاز سخت‌افزارهای رایانه شخصی برخوردار بوده و اغلب تحت فشار قرار گرفته است نیز به دلیل تضعیف المان‌های داخلی آن و کاهش خروجی نهایی انتخابی عقلانی محسوب نمی‌گردد، اما با این وجود (منبع تغذیه در شرایط ایده آلی قرار داشته باشد) خرید سخت‌افزاری بسیار حیاتی نظیر منبع تغذیه به‌صورت خرید کامپیوتر استوکریسک بزرگی به شمار رفته و پیشنهاد می‌گردد که حدالمکان تهیه یک واحد آکبند را مدنظر خود قرار دهید.

مادربرد در خرید کامپیوتر استوک

سخت‌افزارهای مادربرد نیز به دلیل برخورداری از ماهیتی میزبان گونه و اتصال دیگر قطعات تشکیل‌دهنده ساختار یک رایانه شخصی رومیزی به آن‌ها در برخورداری از مشکلات مختلف شباهت‌های بسیاری را با منابع تغذیه داشته و از بخش عظیمی از معایب آن رنج می‌برند. خرید کامپیوتر استوک

 یک سخت‌افزار مادربرد که به هر صورتی توسط مصرف‌کننده مورد استفاده قرار گرفته است بدون شک در داخل چهارچوب یک کیس نصب و به دیگر قطعات موجود نیز متصل گردیده است.

 هر بار که مدارات مجتمع و اتصالات آشکار و در معرض محیط یک مادربرد مورد انتقال قرار می‌گیرند، خطر وجود الکتریسیته ساکن و یا تجمع بار الکتریکی در برخی از قطعات نظیر خازن و یا سلف به دلیل عدم تخلیه مطلوب آن‌ها نیز حاضر می‌باشد که این خود احتمال سوختن بلافاصله سخت‌افزار مادربرد پس از سرهم بندی کیس و شارش جریان برق در آن را افزایش می‌دهد. ازآنجایی‌که مرگ و زندگی دیگر قطعات تشکیل‌دهنده ساختار یک رایانه شخصی به دلیل اتصال به سخت‌افزار مادربرد به‌گونه‌ای به عملکرد صحیح و بی عیب و نقص آن گرده خورده است، بنابراین پیشنهاد می‌گردد که در تهیه و خرید قطعه نامبرده نیز ریسک نکرده و اهداف خود را در تهیه یک محصول آکبند متمرکز کنید. خرید کامپیوتر استوک

درصورتی‌که قصد دارید در این بخش صرفه‌جویی‌هایی را به عمل آورده و هزینه تمام شده رایانه شخصی را کاهش دهید پیشنهاد می‌گردد که سخت‌افزار مادربرد را متناسب با نیازهای خود تهیه کرده و از خرید محصولات گران قیمت و برخوردار از ویژگی‌های گوناگون که به‌هیچ‌عنوان مورد استفاده قرار نمی‌گیرند خودداری کنید. خرید کامپیوتر استوک

واحد پردازنده مرکزی در خرید کامپیوتر استوک

واحدهای پردازنده مرکزی نوین و امروزی از طراحی بسیار پیچیده‌ و مختلطی برخوردار بوده و تجزیه و تحلیل جزئیات آن‌ها بدون برخورداری از دانش فنی تخصصی به‌هیچ‌عنوان امکان‌پذیر نمی‌باشد.

یک واحد پردازنده مرکزی به‌عنوان سخت‌افزاری کوچک و در ابعاد چند سانتی‌متر مربع از استقامت و ایستادگی بالایی در برابر انواع شرایط مختلف برخوردار بوده و از بین بردن آن به سادگی میسر نمی‌باشد.

کارکرد پردازنده‌ای که در همان ابتدای خروج از بسته‌بندی به فعالیت صحیح پرداخته است توسط کمپانی سازنده در دراز مدت تقریباً تضمین شده می‌باشد؛

بنابراین با توجه به این مهم خرید یک واحد پردازنده مرکزی به‌صورت خرید کامپیوتر استوک از ریسک پایینی برخوردار بوده و گزینه‌ای مناسب جهت صرفه‌جویی در هزینه‌های تمام شده محسوب می‌گردد، اما سطح پردازنده را در هنگام خرید به دقت بررسی نمایید. خرید کامپیوتر استوک

خرید کامپیوتر
خرید کامپیوتر

پردازنده‌ای که سالیان سال تحت تهویه‌ای نامناسب و سیستم خنک‌سازی نامطلوب به فعالیت پرداخته است از احتمال بیشتری در سوختن برخوردار می‌باشد.

علاوه بر آن مواردی از قبیل اعمال فشار بیش از حد به سطح پردازنده مرکزی، حمل نامناسب و از همه مهم‌تر اورکلاک ناشیانه و به دور از رعایت موازین ایمنی همگی در کنار یکدیگر ریسک خریدی نامطمئن را با فزونی همراه می‌سازند.

اگر واحد پردازنده مرکزی‌ که قصد خرید آن به‌صورت خرید کامپیوتر استوک را در سر دارید به‌وسیله نیتروژن مایع (LN2) تحت اورکلاک شدید قرار گرفته و یا پخش کننده گرمای داخلی (IHS) آن از سطح مدار چاپی جدا شده است (اصطلاحاً گفته می‌شود که پردازنده دیلید شده است)، پیشنهاد می‌شود که حدالامکان از خرید آن صرفه نظر کنید، زیرا اگرچه پردازنده مربوطه ممکن است همچنان کار کرده و به فعالیت خود ادامه دهد، اما بروز رفتارهایی عجیب و غریب و … کاملاً اجتناب‌ناپذیر می‌باشند.

کارت گرافیک درخرید کامپیوتر استوک

وجود انواع المان‌ها و سیستم‌های گوناگون نظیر تراشه شتاب‌دهنده، رگلاتور ولتاژ، چیپ‌‎های حافظه و … بر روی یک سخت‌افزار کارت گرافیک احتمال بروز مشکل در یکی از آن‌ها را با احتمال فراوانی همراه می‌سازد.

 کارت‌های گرافیک در نحوه طراحی و توسعه از شباهت‌های بسیاری با سخت‌افزار مادربرد برخوردار بوده و خطر از بین روی آن‌ها به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی نیز بالا می‌باشد، اما با این وجود سخت‌افزار نامبرده به دلیل قیمت هنگفت آن گزینه‌ای بسیار وسوسه کننده جهت صرفه‌جویی در هزینه‌ها به شمار می‌رود، مخصوصاً برای آن دسته از افرادی که هدف آن‌ها از جمع‌آوری رایانه شخصی پرداختن به بازی می‌باشد.

 تهیه یک کارت گرافیک در این حالت مستقیماً با معادله خطر در مقابل پاداش دریافتی گره خورده و به جمع‌آوری اطلاعات مربوطه مبنی بر تاریخچه نحوه استفاده توسط فرد فروشنده و … پیش از اقدام به خرید کامپیوتر استوک بستگی دارد.

دانلود فایل Pdf این مقاله :

فروشگاه اونیکس کالا ارایه دهنده ی ، انواع کامپیوتر (کامپیوتر استوک) ، انواع لپ تاپ از جمله لپ تاپ های اپل ، ایسوس ، لنوو ، اچ پی ، ایسر دل ، سونی و …. (لپ تاپ دست دوم)  قطعات لپ تاپ و لوازم جانبی لپ تاپ ، مانیتور ، مینی کیس و لوازم جانبی قطعات کامپیوتر رم ، انواع پردازنده ، انواع گرافیک ، مادربورد ، هارد اکسترنال ، هارد اینترنال ، حافظه  ssd اکسترنال ، حافظه  ssd اینترنال و لوازم جانبی مثل موس ،کیبورد ، پدموس ، کابل ، تبدیل ، میکروفون ، وب کم ، اسپیکر ، هدفون و هدست ، فلش مموری ، رم ریدر ، کارت حافظه ، لوح فشرده ، کیف هارد ، هاب USB ، گیرنده و فرستنده بلوتوث و …. و لوازم کامپیوتر مثل پایه مانیتور ، تاچ پد ، اچ پد اپل ، تاچ پد لاجیتک ، داپلیکیتور ، داپلیکیتور ، داپلیکیتور ، هاب USB ، لوازم کارت گرافیک ، تستر سخت افزار ، لوازم نور پردازی کامپیوتر ، جوهر خنک کننده و …تبلت و لوازم جانبی تبلت و کامپیوتر های اماده ازجمله کامپیوتر آماده اپل ، کامپیوتر آماده ایسر ، کامپیوتر آماده ایسوس ، کامپیوتر آماده دل ، کامپیوتر آماده لنوو ، کامپیوتر های اماده استوک و …. تاچ پد اپل ، داپلیکیتور ، لوازم جانبی هدقون و هدست ، لوازم کارت گرافیک  ، نرم افزار ها در شیراز می باشد ….

 

 نگاهی کوتاه :

DDR مخفف عبارت Double ‎ Data Rate است که به معنای <نرخ دو برابری داده ها> است که روشی برای ارسال داده ها در بایوس کامپیوتر است. این فناوری در اوایل قرن بیست و یکم،همراه با نسل جدیدی از حافظه های RAM عرضه شد . مهم ترین برتری این نوع حافظه ها هم این بود که با وجود کارکردن در همان کلاک قبلی، پهنای باند دو برابری نسبت به نسل قبلی و سرعت بیشتری ارائه می کر

روش نامگذاری حافظه‌های DDR 
برای نامگذاری تراشه‌های حافظه‌ی موجود در یک ماژول از عبارت DDRx-yyyy استفاده می شود که در آن حرف x  نشان‌دهنده‌ی نسلِ حافظه (نظیر DDR2  یا DDR3) و عدد yyyy  گویای سرعت کلاک موثر حافظه‌ی مورد نظر است. اما برای نامگذاری خود ماژول‌های حافظه (DIMM) از عبارت PCx-zzzz استفاده می‌شود که در آن حرف x  باز هم نشان‌دهنده‌ی نسل حافظه‌ی DDR است و عدد zzzz  حداکثر نرخ انتقال داده‌‌ی آن  ماژول حافظه را بیان می کند. 

برای محاسبه‌ی حداکثر نرخ انتقال داده‌ی یک ماژول حافظه، سرعت موثر آن حافظه‌ی DDR را در عدد ۶۴ ضرب و سپس برای تبدیل حاصل به بایت بر ۸ تقسیم می‌کنند (عدد ۶۴ در این رابطه پهنای باس ماژول‌های حافظه‌ی DIMM مورد استفاده در کامپیوترهای شخصی است، ماژول‌های DIMM داده‌ها را در بسته‌های ۶۴ بیتی انتقال می‌دهند). به عبارت دیگر و به سادگی، اگر نرخ کلاک موثر یک حافظه‌ی  DDR  را در عدد هشت ضرب کنیم، حداکثر نرخ انتقال داده‌‌ی آن ماژول حافظه محاسبه می‌شود. حداکثر نرخ انتقال داده‌ی یک ماژول در فصل مشترک کنترلر حافظه و ما‌ژول را می‌توان پهنای باند آن ماژول در نظر گرفت.

امروزه لپ‌تاپ‌های بسیار باریک و سبک‌وزنی تحت عنوان اولترابوک وارد بازار شدند .

لپ‌تاپ‌های فوق سبک یا اولترابوک‌ها مناسب چه افرادی هستند ؟

افرادی که به دنبال یک لپ‌تاپ باکیفیت، قدرتمند و شیک می‌گردند که هنگام حمل آن با مشکل مواجه نشوند. نوت‌بوک‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند کم‌حجم هستند و معمولا کمتر از ۱.۵ سانتی‌متر قطر و ۱۳۶۰ گرم وزن دارند.

اولترابوک‌ها عموما از مواد پیشرفته‌ و مستحکمی ساخته می‌شوند. آلومینیوم، آلیاژ منیزیوم و فیبر کربن از جمله موادی هستند که بدنه‌ی اولترابوک‌ها را تشکیل می‌دهند تا شاهد استحکام بالای آن‌ها باشیم. بیشتر اولترابوک‌ها نمایشگری ۱۳ اینچی دارند؛ اما برخی از آن‌ها، از انواع ۱۴ و ۱۵ اینچی نیز بهره می‌برند. در ادامه به معرفی برخی از سبک‌ترین محصولات فعلی دنیای لپ‌تاپ و اولترابوک‌ها می‌پردازیم.

اولترابوک به ‌‌لپ‌تاپی گفته می‌شود که در ضمن اشغال فضای کم؛ یک دستگاه با کیفیت، قدرتمند و شیک را به کاربران ارائه کند. در واقع مزیت اصلی این ‌‌لپ‌تاپ‌ها امکان حمل آسان آن‌ها می‌باشد. نوت‌بوک‌هایی که در دسته اولترابوک قرار می‌گیرند معمولا وزنی کمتر از ۱۳۶۰گرم و قطری کمتر از ۱.۵ سانتی‌متر دارند.

اولترابوک‌ها به دلیل اینکه از ضخامت کمی‌برخوردار هستند ناچارند تا از بهترین و مقاوم‌‌ترین آلیاژ‌ها ساخته شوند. معمولا بدنه‌ی اولترابوک‌ها را از آلومینیوم، آلیاژ منیزیوم یا فیبر کردن می‌سازند تا مقاومت خوبی داشته باشند. اکثر اولترابوک‌ها از نمایشگر‌های ۱۳ اینچی برخوردارند، البته برخی موارد هم از نمایشگر ۱۴ یا ۱۵ اینچی برخوردارند. 

لنوو یوگا سری ۹۰۰


یوگا ۹۲۰، جدیدترین عضو سری ۹۰۰ یوگا لنوو است. بدنه‌ی خوش‌ساخت و زیبا و سخت‌افزار توانمند این محصولات زبانزد هستند. ‌‌به‌علاوه باید نمایشگر لمسی و قابلیت استفاده از قلم را نیز به قابلیت‌های این دستگاه اضافه کرد. عمر باتری بسیار خوب و قیمت ۱۱۹۹ دلاری این محصول نیز می‌توانند کاربران را تا حد زیادی قانع کنند. وزن این اولترابوک لنوو حدود ۱٫۳۷ کیلوگرم است. البته رقبایی هم وجود دارند که وزنی معادل ۱٫۱ کیلوگرم داشته و گزینه معقول‌‌تری جهت حمل به‌شمار می‌روند، اما همه چیز به وزنِ کم برنمی‌گردد.