خرید کامپیوتر صنعتی بایدها و نبایده
خرید کامپیوتر صنعتی بایدها و نبایده

خرید کامپیوتر صنعتی

بایدها و نبایدهای خرید کامپیوتر صنعتی

فایل صوتی مقاله :

خرید کامپیوتر صنعتی که وظیفه پردازش را در محیط های صنعتی به عهده دارند، مهمترین و مخاطره انگیزترین رکن سیستم های خرید کامپیوتر صنعتی محسوب می شوند.

لذا انتخاب و طراحی مهندسی و بهینه ی شبکه های اتوماسیون خرید کامپیوتر صنعتی و به خصوص انتخاب صحیح خرید کامپیوتر صنعتی موضوعی ست که به هیچ وجه از نگاه تیز بین طراحان شبکه های صنعتی مغفول نمی ماند.  

محیط های صنعتی بسته به نوع صنعت، دارای شرایط خاصی از جمله محیطی غبار آلود، درجه حرارت و رطوبت بالا و یا حتی آلودگی می باشند. برای این منظور، اولین نیازی که در کامپیوتر های صنعتی احساس می شود، عدم وجود ارتباط قطعات داخلی با محیط بیرونی است. به این دلیل از به کارگیری تجهیزات خنک کننده و گرم کننده مانند فن در این نوع تجهیزات خودداری می شود.  

خرید کامپیوتر صنعتی معمولا با طراحی بدون فن و کابل تحت آزمایش های دقیق قرار می گیرند تا مقاومت  آنها در محیط های سخت و خشن تقویت شود. علاوه بر مسائل ذکر شده باید به کیفیت قطعات بکار رفته در تجهیزات اشاره نمود. با توجه به حساسیت جنس فعالیت ها، قطعات بکار رفته در Industrial Computer معمولا از استاندارد های صنعتی مورد نیاز صنایع گوناگون همانند IEC-61850-3، EN50155 و DNV پشتیبانی می کنند. به عنوان مثال استاندارد EN50155 استانداردی مشخص برای بهره برداری، طراحی، ساخت و ساز و تست تجهیزات الکترونیکی مورد استفاده در وسایل نقلیه و برنامه های کاربردی ریلی می باشد.  خرید کامپیوتر صنعتی

با توجه به این موضوع، خرید کامپیوتر صنعتی که مخصوص صنایع ریلی طراحی می شوند با  برخورداری از استاندارد EN50155 به منظور اطمینان از عملکرد صحیح در شرایطی نظیر ولتاژهای مختلف، قطع جریان برق و تعویض منبع تغذیه، در معرض آزمایش های محیطی مختلفی قرار می گیرند. این تجهیزات در برابر اختلالات زیست محیطی از جمله لرزش، شوک و تنوع دمایی مقابله می کنند. خرید کامپیوتر صنعتی

 بر اساس آنچه گفته شد در ادامه برخی از قابلیت های خرید کامپیوتر صنعتی که هنگام تهیه ی آنها می بایست مورد توجه خاص قرار گیرند، بررسی می شود.

خرید کامپیوتر صنعتی در محیط های سخت و خشن

خرید کامپیوتر صنعتی جهت کار در محیط های سخت و خشن می بایست که توانایی مقابله با ارتعاشات، نوسانات جریان الکتریسیته، جریانات ناخواسته الکتریکی و تداخلات الکترومغناطیسی را داشته باشند و در شرایطی با وجود چنین ناهنجاری هایی به درستی کار کنند.

طراحی کامپیوتر ها با دو ورودی برق و با استفاده از ترمینال های پیچی (Screwed Terminal Block) این امکان را فراهم می کند تا نگرانی در خصوص قطعی های ناخواسته ی برق کاهش یابد.

ایزولاسیون درگاه های ارتباطی نظیر درگاه اترنت، سریال و کانال های ورودی و خروجی آنالوگ و دیجیتال، از دیگر راهکارهایی ست که برای افزایش قابلیت اطمینان به خرید کامپیوتر صنعتی  مورد استفاده قرار می گیرد. رعایت الزامات استاندارد هایی نظیر ESD  می تواند در مقابل این چالش راه گشا باشد. خرید کامپیوتر صنعتی
رعایت الزامات استانداردهایی نظیر EMI در طراحی کامپیوتر ها می تواند اطمینان بخش کارکرد صحیح این تجهیزات در مقابل تداخلات الکترومغناطیسی باشد.

اونیکس کالا
اونیکس کالا

خرید کامپیوتر صنعتی بدون فن و کابل

کابل ها و فن ها لوازم جانبی اضافی هستند که پیچیدگی سخت افزاری کامپیوتر ها را افزایش می دهند.

وجود این قطعات متحرک و نقاط شکست، می تواند سبب کاهش قابلیت اطمینان به سیستم شود. فلسفه ی طراحی کامپیتورهای صنعتی بر جمع و جور بودن و عدم استفاده از کابل و فن در آن تاکید دارد. در عین حال طراحی بدون فن کامپیوترهای صنعتی، اندازه، پیچیدگی و حساسیت به گرد و غبار را کاهش می دهد.

خرید کامپیوتر صنعتی با مصرف انرژی فوق العاده کم  

تکنولوژی به روز و پیشرفته ای که  این روزها در طراحی خرید کامپیوتر صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد سبب شده تا مصرف انرژی این نوع سیستم ها به حداقل ممکن برسد.

جهت نیل به این هدف، خرید کامپیوتر صنعتی  از طراحی بدون هارد دیسک الکترومکانیکی، فن و کابل بهره می برند تا عملکرد سیستم را با کمترین انرژی مصرفی و بیشترین پایداری، تضمین کنند.

طراحی قابل اعتماد در خرید کامپیوتر صنعتی

میزان اعتماد به کارایی تجهیزات معمولا با کیفیت قطعاتی که در ساخت آنها استفاده شده ارتباط مستقیم دارد.

ارائه دهندگان IPC معمولا گارانتی ۱ تا ۳ ساله و میزان RMA حدود ۲۰ درصد را ارائه می دهند.

البته که در این میان برخی سازندگان نظیر موگزا با اطمینان از کیفیت، محصولات صنعتی خود را با گارانتی ۳ تا ۵ ساله ارائه می کنند.

– اکثر کاربران رایانه‌های رومیزی هنگام خرید کامپیوتر صنعتی یا ارتقای سیستم،

وقت زیادی صرف بررسی مشخصات فنی دستگاه‌، مانند پردازنده‌، رم، کارت گرافیک، مادربورد یا کالاهای جانبی مانند مانیتور‌، موس و کیبورد و …. می‌کنند و معمولا توجه چندانی به مشخصات کیس (case) کامپیوتر ندارند.

شاید دلیلش این باشد که به آن فقط به عنوان جعبه‌ای دربرگیرنده قطعات سخت‌افزاری می‌نگرند.

اما باید بدانید، خرید کامپیوتر صنعتی شما مشخص‌کننده مشخصات و سایز کامپیوتر؛ تعیین‌کننده سخت افزارهایی که می‌توانید درون آن تعبیه کنید، نوع سیستم خنک کننده‌ای که برای قطعات استفاده می‌کنید و همین‌طور میزان سر و صدایی‌است که کامپیوترتان تولید خواهد کرد.

اندازه کیس در خرید کامپیوتر صنعتی

 سایز کیس مورد استفاده برای رایانه، معین می‌کند که حد و اندازه کامپیوتر شما چه قدر خواهد بود. البته اگر چه کیس‌هایی با ابعاد خارجی بزرگتر معمولا فضای بیشتری هم در داخل خود برای نصب قطعات دارند، خرید کامپیوتر صنعتی

اما نحوه پیکربندی فضای داخلی تاثیر شگرفی بر نوع سیستمی ‌که می‌توانید جمع و جور کنید، خواهد داشت.

توجه به خنک‌کننده‌ها در خرید کامپیوتر صنعتی

برخورداری از سیستم خنک‌کننده مناسب برای کامپیوتر شما امری ضروری است.

به‌طور کلی، اگر شما در حال تهیه کامپیوتری خانوادگی هستید که صرفا برای تماشای فیلم‌های یوتیوب و ارسال پست الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد یک فن مکنده (برای ورود هوای تازه) و یک فن دمنده (برای خارج‌کردن هوای گرم)کافی خواهد بود.

اما اگر قصد استفاده از سیستم خود برای استفاده از آخرین بازی‌های منتشر شده یا رندر سه بعدی برای تماشای فیلم‌های با کیفیت استودیوی انیمیشن پیکسار را دارید، باید از خنک‌کننده خیلی بهتری استفاده کنید. خرید کامپیوتر صنعتی

باید ها و نباید ها در خرید کامپیوتر صنعتی

 کیس‌های کامپیوتر ممکن است قطعه خیلی مهمی به نظر نیایند‌، اما وظیفه بزرگی بر عهده دارند.

onyxkala
onyxkala

حتی آماتورترین کاربران در بین ما هم می‌دانند که خیلی بد است وقتی کامپیوتری داشته باشیم که زمانی که قصد یک بازی را داریم مانند موتور جت صدا دهد و مانند تنور داغ شود. پس هنگام انتخاب کیس دقت لازم را داشته باشید. خرید کامپیوتر صنعتی

در این قسمت میپردازیم به خرید کامپیوتر صنعتی ورک استیشن z800 اچ پی

در زمان عرضه این سرور؛ اچ پی Z800 را به عنوان ستاره ای در بین ورک استیشن هایش معرفی کرد.

 در این مقاله ما بررسی می کنیم ببینیم آیا سرور Z800 اچ پی سزاوار این تعریف و تمجید هست یا باید لقب بهتری به آن داد.

در ادامه با معرفی کامل ورک استیشن Z800 با ما همراه باشید اونیکس کالا .

ورک استیشن Z800 اچ پی عالی به نظر می رسد و اچ پی به صورت هوشمندانه این سرور ایستاده را در اختیار مشتریان قرار می دهد و امکان دسترسی ساده (بدون ابزار) به قطعات داخلی را فراهم می آورد. خرید کامپیوتر صنعتی

 با وجود سطح عملکرد ارائه شده بسیار بالا در این ورک استیشن، اجرایی ساده و بدون سر و صدا دارد. هزینه اولیه ممکن است بالا به نظر برسد اما بسته به عملکرد، این دستگاه می تواند در عرض چند مدت کوتاه هزینه ای که پرداخت کرده اید را جبران کند.

برای افرادی که فکر می کنند کامپیوترها کسل کننده، خسته کننده و کاربرد کمی دارد کلمه ورک استیشن یا ایستگاه کاری می تواند این ذهنیت را در آنها تغییر دهد. ورک استیشن یا ایستگاه کاری، در واقع کارهای شما را با سرعت زیاد و به صورت کارآمد انجام می دهد. خرید کامپیوتر صنعتی

خرید کامپیوتر صنعتی ورک استیشن Z800 اچ پی برای انجام کارهای زیادی طراحی شده است اما یک تفاوت عمده با دیگر سیستم ها دارد و آن این است که Z800 برخلاف کامپیوتر ها و ایستگاه های کاری دیگر سیستم خنک کنندگی آرام و بدون سر و صدایی دارد.

خرید کامپیوتر صنعتی ورک استیشن Z800 جزو محصولات تاپ و برتر اچ پی است و در بالای جدیدترین محصولات ورک استیشن HP قرار دارد و جانشین خوبی برای ایستگاه های کاری سری xw می باشد (این سرورها هنور در وب سایت اچ پی برای خرید وجود دارند).

 سری Z یک پلت فرم جدید مبتنی بر معماری Nehalem اینتل است و سیستم های Z400 و Z600 اچ پی در رنج پایینتری از ایستگاه کاری Z800 HP قرار گرفته است.

  • هدف Z800 اجرای کاهای محاسباتی است که به پردازنده های چندگانه و مقدار زیادی پهنای باند حافظه نیاز دارد.
  • ما در مورد تجزیه و تحلیل داده های زیاد در صنایعی مانند اکتشاف نفت و علم موشک سازی صحبت می کنیم.

قیمت خرید کامپیوتر صنعتی ورک استیشن Z800

قیمت ورک استیشن Z800 در رنج  ۲۸۱۰ پوند تا ۵۸۰۹ پوند (بدون مالیات بر ارزش افزوده) قرار گرفته است و این هزینه شامل هزینه کارت گرافیک نمی باشد بنابراین برای محاسبه بهتر قیمت این ایستگاه کاری قیمت کارت گرافیک را نیز به این هزینه اضافه کنید.

نقطه قوت ورک استیشن Z800 طراحی آن است که شبیه دستگاه هایی است که توسط DesignWorks USA ساخته می شود.

خرید کامپیوتر صنعتی
خرید کامپیوتر صنعتی

 در قسمت جلو یک سری ریج وجود دارد که نه تنها ظاهر هوشمندانه و کاربردی را ایجاد می کند بلکه باعث عبور جریان هوا از جلوی کیس به عقب می شود و تمام قطعات داخلی را خنک نگه می دارد.

یک دسته در بالا و پشت بدنه ورک استیشن طراحی شده است که حمل و نقل این ایستگاه کاری را راحت تر می کند در صورت نیاز شما می تواند از استند یا پایه استفاده کنید و این ایستگاه کاری اچ پی را در کنار میز کار خود قرار دهید. HP همچنین بیان کرده است که Z800 دارای ابعاد مشابهی با سری xw9400 است (۲۰.۳۵×۵۲.۶۵×۴۴.۵۱ سانتیمتر) بنابراین بدون اینکه نیاز به خرید میز جدیدی داشته باشید می توانید ورک استیشن خود را به Z800 ارتقاء دهید.

اگر در ایران به دنبال خرید کامپیوتر صنعتی ورک استیشن Z800 می باشید بایستی سرمایه ای در حدود چند میلیون تومان اختصاص دهید.

مشخصات خرید کامپیوتر صنعتی ورک استیشن Z800

  • پردازنده: دو عدد پردازنده Intel Xeon 5560 2.8GHz
  • حافظه رم: ۲۴MB DDR3 RAM
  • چیپست: Intel 5520
  • کارت گرافیک: ATI FirePro 5700 Graphics
  • ذخیره سازی: هارد Fujitsu MBA3300 147GB iSCSI، هارد Hitachi Ultrastar 15K450 300GB HUS154530VLS300 SAS
  • درایو نوری Hitachi LG HL-DT-ST DVD-RAM
  • سیستم عامل: ویندوز XP – ۶۴ بیتی
  • ابعاد: ۲۰.۳۵×۵۲.۶۵×۴۴.۵۱ سانتیمتر

HP هیچ هزینه ای برای پوشش جلوی ورک استیشن Z800 صرف نکرده است و شما می توانید به درایو نوری (در این کیس دی وی دی رایتر LightScribe) دسترسی داشته باشید و همچنین دو بی (Bay) خالی ۵.۲۵ اینچ وجود دارد که در صورت نیاز می توانید استفاده کنید.

در قسمت پایین و سمت راست یک استریپ یا نوار وجود دارد که شامل دکمه ها و پورت هایی است که به صورت خطی چیده شده اند (دکمه پاور به رنگ آبی روشن، چراغ های نشانگر فعالیت هم به رنگ زرد چشمک زن می باشد). در قسمت جلو سه پورت USB و سوکت میکروفن و هدفون و همچنین پورت FireWire شش پورت وجود دارد که کاربران می توانند ویدیوهای دیجیتال خود را از این طریق ویرایش کنند. خرید کامپیوتر صنعتی

در پشت دستگاه هم ۶ پورت USB و سوکت دیگر FireWire همراه با دو پورت اترنت قرار گرفته است. اطراف ورک استیشن با پانل های کنارب فلزی بزرگ پوشانده شده است که بسیار محکم به نظر می رسد و لوگوی HP در اطراف به صورت برجسته حک شده است.

 در بالای کیس ایستگاه کاری یک دسته و یک قفل وجود دارد بنابراین شما می توانید به صورت امن قطعات داخلی گران قیمت کیس خود را از سرقت محافظت کنید. یک راهنمای کاملا شماتیک هم در داخل کیس وجود دارد بنابراین در صورتی که نیاز به پیدا کردن یک آیتم خراب باشید و یا نیاز به ارتقاء یک قطعه سخت افزاری داشتید خیلی راحت می توانید بدون نگرانی آن را پیدا کنید.

یکی از نقاط قوت فروش ورک استیشن Z800 و هم خانواده آن امکان دسترسی بدون ابزار را فراهم می آورد و شما می توانید به قطعات داخل دستگاه به راحتی دسترسی پیدا کنید. تمام قطعاتی که ممکن است شما نیاز به دسترسی داشته باشید با رنگ سبز علامت گذاری شده اند و شما می توانید آنها را باز و بردارید که این موضوع شامل چهار هارد ۵.۲۵ اینچ، یک درایو نوری و فن ها می شود.

خرید کامپیوتر استوک
خرید کامپیوتر استوک

شاید جالبترین قطعه این ورک استیشن منبع تغذیه آن باشد که ۱۱۰۰ واتی است و دارای نرخ بهره وری ۸۸ درصدی می باشد و این چیزی است که شما در منبع تغذیه های استاندارد سیستم های دسکتاپ نمی توانید پیدا کنید. به حای یک منبع تغذیه مستطیل شکل معمولی این منبع تغذیه نازک تر بوده و در بالای شاسی قرار گرفته است که هوا را از جلو دستگاه کشیده و در پشت دستگاه خارج می کند و جریان هوای داخل کیس را بهبود می بخشد و از گرم شدن قطعات داخلی جلوگیری می کند. خرید کامپیوتر صنعتی

برای تسریع بخشیدن به تشخیص خطا، منبع تغذیه خراب را می توان در عرض چند ثانیه جدا کنید (با جدا کردن کابل های پشت کیس و برداشتن پانل های کناری). شما می توانید منبع تغذیه را نصب کنید و سیستم را دوباره روشن کنید و به نوری چراغ پشت کیس توجه کنید در صورتی که چراغ روشن نشد شما باید سیستم خود را به یک مهندس تکنسین ارسال کنید. خرید کامپیوتر صنعتی

شما می توانید بدون ابزار به کارت های PCI و گیره های کنار اسلات های PCI دسترسی پیدا کنید. اگر شما به بیش از یک کارت گرافیک حرفه ای دو اسلاته نیاز داشته باشید باز هم می توانید بدون هیچ ابزار خاصی این نصب یا ارتقاء را انجام دهید.

در داخل کیس و در مادربرد شما می توانید چهار پورت x16 PCI Express، دو پورت x8 و یک پورت ۳۲ بیتی PCI را پیدا کنید این در حالی است که این ایستگاه کاری به دو پردازنده Intel Xeon 5560 که با سرعت ۲.۸ گیگاهرتز اجرا می شوند مجهز شده است و از ۸ مگابایت حافظه کش استفاده می کند و یک QPI of 6.4GT/s را اجرا می کند. این دو پردازنده توسط تو فن بزرگ پوشش داده شده اند و بر خلاف سیستم های دسکتاپ دارای حافظه می باشد. مادربرد براساس چیپست Intel 5520 می باشد و وزن سنگینی دارد. خرید کامپیوتر صنعتی

ظرفیت حافظه در خرید کامپیوتر صنعتی ورک استیشن Z800

مادربرد دارای ۱۲ اسلات DIMM می باشد و از ۱۹۲ گیگابایت رم و DIMM های ۱۶ گیگابایت پشتیبانی می کند.

اما لازم است توجه داشته باشید که با استفاده از شش ۴GB 1,333MHz DIMM  می توانید ۲۴ گیگابایت را نصب کنید. وجود فن ها به خنک ماندن DIMM ها کمک می کند و ثبات که مهتر از عملکرد است را برای شما به ارمغان می آورد. به طور طبیعی دو فن روی پردازنده وجود دارد و یک قطعه پلاستیک موجب انتشار هوا و پخش جریان هوا روی حافظه می شود.

این هوای گرم که از قسمت جلو مکیده می شود در قسمت پشت به بیرون دمیده می شود.

همانطور که می دانید گرما مشکلات جدی را ایجاد می کند و به همین خاطر روی چیپست اصلی یک هیت سینک بزرگ قرار گرفته است. HP اعلام کرده است که طراحی این سیستم به گونه ای است که حتی تحت شرایط کاری سنگین خنک بماند. با همه این فن شاید انتظار داشته باشید که با یک دستگاه پر سرو صدا مواجه شوید اما بر خلاف انتظار شما ورک استیشن Z800 کاملا آرام و بدون سر و صدا است. خرید کامپیوتر صنعتی

خرید کامپیوتر صنعتی
خرید کامپیوتر صنعتی

با وجود ۹ پورت SAS که در سراسر کف کیس قرار گرفته است و شش پورت SATA که در قسمت بالای آن قرار گرفته است کابل کشی خوشایندی ایجاد شده است. در سیستم تست ما، این کابل کشی ها با نصب دو هاردد یسک ایجاد شده است که این بدان معناست که هیچ هاردیسک معمولی وجود ندارد به جای این شما می توانید یک درایو بوت ۱۴۷ گیگابایتی iSCSI با سرعت ۱۵۰۰۰ دور در دقیقه و یک درایو ۳۰۰ گیگابایتی SAS را برای دستیابی به بالاترین عملکرد را پیدا کنید. عملکرد این دستگاه بسیار زیاد است. خرید کامپیوتر صنعتی

اچ پی تصمیم گرفته که ورک استیشن Z800 را با سیستم عامل ویندوز ایکس پی ۶۴ بیتی عرضه کند و این در حالی است که امتیاز بنچمارک ۲.۱۵ کلی ممکن است به بالاترین مقدار بکار رفته در مجموعه بنچمارک دست پیدا نکرده باشد، این امتیاز می تواند تا حدودی تحت تاثیر کارت ATI Quadro v5700 FireGL قرار گرفته باشد و تضعیف شده می باشد.

به عنوان یک ورک استیشن حرفه ای  ما SpecViewPerf 10 را دانلود و نصب کردیم و تست های برنامه های مایا و تری دی مکس استودیو را اجرا کردیم که در آزمایش سر سخت گیرانه ما این ورک استیشن به امتیازهای خوبی دست پیدا کرد.

ما متوجه برخی مشکلات گرافیک شدیم که می تواند مشکلاتیکه کارت گرافیک ارائه شده ایجاد می کند را نشان دهد. خرید کامپیوتر صنعتی

کارت سریعتر قطعا موجب بهبود امتیاز بدست آمده می شود اما به طور کلی با هر استاندارد مورد استفاده این سیستم بسیار بسیار سریع است و این کمترین جیزی است که چنین سخت افزاری با چنین برچسب قیمتی انتظار دارید.

خرید کامپیوتر صنعتی ورک استیشن Z800 جمع و جور و بدون سر و صدا است و به راحتی سرویس و تعمیر و نگهداری می شود.

قدرت تراشه های Nehalem به این معناست که هر فردی که در زمینه صنایع کار می کند می تواند عملکرد فوق العاده ای را در اختیار داشته باشد و این شامل صنایع تجزیه و تحلیل اطلاعات نفت و رندرینگ تصاویر سه بعدی می باشد. خرید کامپیوتر صنعتی

دانلود Pdf مقاله :