مزیت های خرید کامپیوتر صنعتی
مزیت های خرید کامپیوتر صنعتی

مزیت های خرید کامپیوتر صنعتی

این روزها که کسب و کارها به سمت آنلاین بودن رفته‌اند و بازار خرید و فروش اینترنتی رونق گرفته‌است، خرید کامپیوتر صنعتی مناسب برای کسب و حتی مصارف خانگی و اداری از اهمیت بالایی برخوردار است.

با توجه به پیشرفت خرید کامپیوتر صنعتی  (Industrial PC) در سال های اخیر، تمایل به استفاده از کامپوتر در صنایعی که امکان آن را دارند بسیار بالا رفته است. این کامپوتر ها در سیستم اتوماسیون صنعتی واحد های صنعتی نقش مهمی ایفا می کنند.

بازار کامپیوتر های شخصی(PC) خرید کامپیوتر صنعتی  (IPC) از سال ۲۰۰۹ مانند سایر بازار های تجهیزات اتوماسیون و کنترل کننده های صنعتی دچار عدم ثبات شده است. در سال ۲۰۱۲ با کاهش تقاضا و کم شدن فروش در بعضی صنایع و مناطق، برخی شرکت ها سهم زیادی از بازار را از دست دادند.

در چنین موقعیتی ارائه ی نگرش نو و محصولات متمایز نسبت به رقبا اهمیت بسیاری دارد.

 شرکت های تامین کننده برای پیشی گرفتن از رقبا باید به دنبال نوآوری های جدید برای اضافه کردن به IPC ها باشند، زیرا با توجه به بهبود پیوسته ی توان محاسباتی اما عدم کفایت استفاده از پردازنده های جدیدتر به دلیل اینکه هر شرکتی امکان تولید IPC با پردازنده ی با سرعت بالا را دارد، کافی نیست.

غالبا نواوری های جدید در بازار رقابت خرید کامپیوتر صنعتی در راستای بازار مصرف است. در سال های اخیر تغییرات مشخصی را در فرآیند پردازش و محاسبات شاهد بوده ایم.

تغییرات PC های رومیزی (شامل کیس های ایستاده و خوبیده، نمایشگر، صفحه کلید و ماوس) در دو دهه اخیر بسیار ناچیز بوده است.

PC های رومیزی امروزه منسوخ به نظر میر سند زیرا در حال حاضر بیشتر تمرکز روی لپ تاپ ها و گوشی های هوشمند که دارای راحتی تحرک و راهکار های محاسباتی ساده هستند است و فناوری مورد توجه بعدی گجت های پوشیدنی است.

تاثیر این مسئه روی خرید کامپیوتر صنعتی چیست؟

 در کاربرد های صنعتی امکان محسابتا سیار بر خلاف سایر طیف های بازار مصرف، یک انتخاب نیست.

زیرا برای پردازش نیاز ها خرید کامپیوتر صنعتی  برای اجرای فرامینی مانند کنترل دستگاه های صنعتی مهم، ایمنی کارگران، نظارت روی فرآیند های حساس، نمی تواند با  انتقال توان الکتریکی توسط بی سیم و باطری قابل اطمینان باشد.

اهمیت کابل ها برای انتقال برق و ارتباطات برای IPC ها غیر قابل انکار است و همین مسئله باعث می شود قابلیت تحرک پذیری در این دسته بسیار محدود شود. زیرا ممکن است امکان تحرک بیشتر در نقطه ی کوچکی در IPC ها فراهم شود اما به طور فیزیکی به دستگاهی وصل باشد که چندین تن وزن دارد.

 از صفحه نمایش لمسی خازنی می توان به عنوان نمونه ای برای سخت افزار هایی که برای محصولات سیار توسعه یافته است که با گسترش روز به روز آن درون IPCها اضافه می شود  نام برد.

در این سال ها تفاوت نظر در مورد استفاده از صفحه های نمایش خازنی چند لمسی به نسبت صفحه های نمایش مقاوتی آنالوگ وجود داشت. در سال ۲۰۱۲ تنها ۲درصد از IPCهای پنلی موجود در بازار دارای صفحه نمایش خازنی بودند. اخیرا  به دلیل مزیت های صفحه های نمایش خازنی  در IPC ها، جایگاه بهتری پیدا کرده است و تولید کنندگان محصولاتشان را با صفحه نمایش خازنی عرضه می کنند.

اونیکس کالا
اونیکس کالا

از دیگر مزیت ها می توان به استفاده ی زیاد در بازار مصرف از درایور های سخت در دستگاه های سیار اشاره کرد.

سال هاست کامپیوتر های صنعتی از ذخیره کننده های سخت استفاده می کنند حتی با داشتن استحکام کمتر نسبت به درایو های دیسک هارد در لرزش ها. ذخیره کننده های حالت سخت به دلیل هزینه ی بالا در سایر کاربرد ها چندان مورد استفاده قرار نمی گیرد.

استفاده ی بیشتر از ذخیره کننده های حالت سخت  موجب تحمیل هزینه های کمتر و کاربرد بیشتر آن ها در IPC ها با دوام بالاتر و امکان توسعه ی فناوری شده است.

در سال های پیش رو IPC ها متاثر از دستگاه های مصرف کننده(از نظر سخت افزار) و نوع ارتباط و تعامل با اپراتور ها خواهند بود. همچنین استفاده از فناوری های پوشیدنی و دستگاه های سیار و قابل و حمل در کاربرد های صنعتی بیشتر می شود.

 برای مدل سازی و طراحی IPC ها بر اساس دستگاه های مصرف کننده تنها توجه به پوسته کافی نیست اما در حال حاضر فعالیت هایی در زمینه طراحی پوسته با سطوح سیاه و سفید و با لبه های منحنی انجام شده است.

خرید کامپیوتر صنعتی

حضور خرید کامپیوتر صنعتی  در صنعت باعث شد به فکر این بیوفتیم که کامپیوترهایی با گرید صنعتی داشته باشیم که قابلیت هایی خاصی مانند نحوه نصب استاندارد ضد ضربه و شوک و ضد گرد وخاک باشد به اصطلاح فن لس fanless به همین دلیل موضوع خرید کامپیوتر صنعتی  مطرح شد و روز به روز حضور خرید کامپیوتر صنعتی در صنعت چشمگیر تر شد.

کامپیوتر صنعتی با فروش کامپیوتر معمولی بسیار متفاوت میباشد و باید پارامترهای اضافه تری رو نسبت به کامپیوتر معمولی در نظر گرفت مانند:

 • نوع مادربورد که بصورت اسلاتی باشد یا سینگل بورد،
 • ضریب حفاظت در مقابل گرد و خاک IP،
 • ضریب شوک و ضربه و اینکه هارد باید HDD معمولی باشه یا از کارت ها CF باشد
 • توان مصرفی،
 • وزن کم،
 • فن لس همان بدون فن fanless ,
 • ضد ضربه و ارتعاش ،
 • ضد گرد و خاک

خرید کامپیوتر صنعتی  در حوزه های پزشکی ، نفت و گاز ، پالایشگاه و نیروگاه ها کاربرد فراوان دارد.

شرکت های تولید کننده  خرید کامپیوتر صنعتی IPC  در حوزه فروش کامپیوترصنعتی

ادونتک advantech , زیمنس siemense , nexcom , winmate , hp , dell , axiomtek

انواع خرید کامپیوتر صنعتی

مادر بورد اسلاتی

برخی از مدلهای کامپیوتر صنعتی دارای مادر بورد کارتی که توسط برد پسیو یا همان Backplane به تجهیزات دیگری مانند اسلات های PCI و… وصل می‌شوند. خرید کامپیوتر صنعتی

مزیت این مدل از خرید کامپیوتر صنعتی  در این است که برای خارج کردن مادر بورد نیازی نیست که کلیه ادوات مانند هارد و کارت های DAQ که در اسلات های PCI وصل هستند را جدا کنیم.

برد پسیو backplane کامپیوتر صنعتی

مادربورد صنعتی اسلاتی در خرید کامپیوتر صنعتی

مدل دیگر مادربورد صنعتی سینگل بورد SBC میباشد که مانند مادربوردهای معمولی هستند. و به دلیل کوچک بودن محبوبیت خوبی دارند

کامپیوتر صنعتی SBC

پس از قراردادن مادربورد های صنعتی درون کیس صنعتی می توانند بصورت رک مونت Rack mount و یا وال مانت wall mount مورد استفاده قرار بگیرند.

onyxkala
onyxkala

خرید کامپیوتر صنعتی rack mount

خرید کامپیوتر صنعتی بدون فن یا embedded

این مدل از خرید کامپیوتر صنعتی برای محیط های outdoor و ارتعاشات شدید مانند ماشین و همچنین دماهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

خرید کامپیوتر صنعتی بدون فن

پنل پی سی panel pc
به دلیل ترکیب lcd و مادربورد در یک پکیج واحد برای محیط های کم جا گزینه بسیار مناسبی است و این موضوع باعث کاهش توان مصرفی هم شده.

خرید کامپیوتر صنعتی پنل پی سی

PDA  خرید کامپیوتر صنعتی پرتابل

این مدل کامپیوتر صنعتی که معروف به Hand held جهت پروژه های دیتا کالکتور data collector مورد استفاده قرار میگیرد و عموما مجهز بلوتوث، اسکنر، دوربین و… هم هستند.

خرید کامپیوتر صنعتی  pda

Labview و کارت های داده برداری DAQ در خرید کامپیوتر صنعتی

با قرار دادن کارت DAQ مانند کارت آنالوگ و کارت دیجیتال درون کامپیوتر صنعتی می توانید ورودی خروجی آنالوگ و دیجیتال رو به سیستم اضافه کرد تا پروژه هایی مانند دیتالاگر ( رکوردر ) ، آنالیز ارتعاشات برای پایش وضعیت تجهیزات دوار، سیستم مانیتورینگ کرنش و تنش و…. را با لب ویو انجام داد.

پارامتر های مهم در انتخاب و واردات خرید کامپیوتر صنعتی

نوع خرید کامپیوتر صنعتی
تعداد اسلات های PCI
رم و نوع آن DDR3 یا DDR4
CPU برند INTEL یا AMD
تعداد پورت های ارتباطی USB RS232 RS485
پارامتر های خاص مانند IP، ضد شک و غیره
نوع و ظرفیت هارد

کامپیوتر صنعتی  یا IPC ، رایانه های طراحی شده شخصی هستند که در یک محیط صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.
دنیای اتوماسیون را نمی توان بدون وجود کامپیوتر صنعتی  تصور کرد، این رایانه ها همراه با نرم افزارهای مرتبط که قادر به سفارشی سازی نیز می باشند طیف گشترده ای از وظایف اتوماسیون از قبیل کنترل ماشین آلات ، سیستم های تدارکات ،شبکه سازی ، پردازش داده ها و تصاویر را انجام می دهند.
کامپیوتر صنعتی  که وظیفه پردازش را در محیط های صنعتی به عهده دارند، مهمترین و مخاطره انگیزترین رکن سیستم های اتوماسیون صنعتی محسوب می شوند. لذا انتخاب و طراحی مهندسی و بهینه ی شبکه های اتوماسیون صنعتی و به خصوص انتخاب صحیح  کامپیوتر صنعتی  موضوعی ست که به هیچ وجه از نگاه تیز بین طراحان شبکه های صنعتی مغفول نمی ماند.
محیط های صنعتی بسته به نوع صنعت، دارای شرایط خاصی از جمله محیطی غبار آلود، درجه حرارت و رطوبت بالا و یا حتی آلودگی می باشند. برای این منظور، اولین نیازی که در خرید کامپیوتر صنعتی  احساس می شود، عدم وجود ارتباط قطعات داخلی با محیط بیرونی است. به این دلیل از به کارگیری تجهیزات خنک کننده و گرم کننده مانند فن در این نوع تجهیزات خودداری می شود.  کامپیوتر صنعتی  معمولا با طراحی بدون فن و کابل تحت آزمایش های دقیق قرار می گیرند تا مقاومت  آنها در محیط های سخت و خشن تقویت شود. علاوه بر مسائل ذکر شده باید به کیفیت قطعات بکار رفته در تجهیزات اشاره نمود.

خرید کامپیوتر صنعتی
خرید کامپیوتر صنعتی

 با توجه به حساسیت جنس فعالیت ها، قطعات بکار رفته در Industrial Computer معمولا از استاندارد های صنعتی مورد نیاز صنایع گوناگون همانند IEC-61850-3، EN50155 و DNV پشتیبانی می کنند.

در زیر به برخی از کاربردهای خرید کامپیوتر صنعتی و تفاوت بین آنها و کامپیوترهای معمولی اشاره می کنیم :

به طور کلی خرید کامپیوتر صنعتی  در قفسه ها و مکانهایی با مقاومت بالا در برابر لرزش ، حرارت ، گردو غبار و سرو صدا نصب می شوند.
 به علت ویژگی ضد آب و ضد انفجار بودن کامپیوتر صنعتی برای نصب در محیط های خطرناک مناسب می باشد.
دارای خنک کننده های اضافی با فیلتر گردو غبار می باشد
 حفاظت از محیط زیست با فیلتر پیشرفته EML
 منبع تغذیه با درجه بالا خرید کامپیوتر صنعتی
 -قرار دادن یک تایمر برای تنظیم مجدد سیستم به طور خودکار
CPU و مجموعه تراشه های مرتبط با ان بخشی از Matherboard نمی باشد. کارت CPU به طور جداگانه DaughterBoard به Matherboard وصل می باشد.
-Matherboard دارای شیارهای زیادی (ISA وPCI ) برای کاربردهای صنعتی مانند سوئیچ های مخابراتی ، کارت های ورود خروج و … می باشد.
در سیستم های PC صنعتی عمدتا از SingleBoard و Back Planes استفاده می شود با این حال حداکثر خرید کامپیوتر صنعتی با Matherboardهای COTS تولید شده است.
خرید کامپیوتر صنعتی معمولا در حجم هایی پایین تر از رایانه های خانگی یا اداری تولید می شود.
خرید کامپیوتر صنعتی با تابلو های مقاوم دارای IP65 از کاربردهای ظریف مشتری تا کاربردهای وسیع را انجام می دهند.
-دسترسی آسان به اجزاء کامپیوتر
اجزاء پیشرفته و دقیق برای اطمینان مناسب به صنایع
 ساخت و ساز فلزی سنگین تر در مقایسه با کامپیوترهای معمولی

-شرکت ابزار دقیق فن آوران فعالیت خود را از سال ۷۴ در زمینه خرید کامپیوتر صنعتی  و اتوماسیون صنعتی رسماً آغاز کرده و نماینده انحصاری کمپانی های Axiomtek ،ICOP ، Eagle و AMT درایران می باشد.
در ادامه محصولات این شرکت به طور مختصر معرفی می گردند :


محصولات کمپانی AXIOMTEK


۱- مادربوردهای صنعتی SBC, ATX, MINI ITX, CAPA, NANO, MANO, PC104, …
۲- شاسی های صنعتی از ۱ یونیت تا ۵ یونیت, Rackmount & Tower
3- پنل کامپیوترهای صنعتی
۴- بوردهای ورودی و خروجی آنالوگ و دیجیتال
۵- کامپیوترهای Workstation و…


محصولات کمپانی ICOP


۱- مادربوردهای صنعتی در ابعاد مختلف PC104 ، PC104+ ، ISA ، Mity Mite و…
۲- پنل کامپیوترهای صنعتی
۳- ماژول های حافظه & SATA IDE ( فلش دیسک )
۴- مبدل های PCMCIA ، IDE ، منبع تغذیه و …
۵- کامپیوترهای eBOX (تین کلاینت)
محصولات کمپانی AMT


محصولات این کمپانی عبارت است از صفحات تاچ اسکرین ( لمسی ) با ابعادی مختلف از ابعاد “۳٫۳ تا “۱۹ که با کیفیت های بالا جهت مصارف عمومی و صنعتی طراحی و ساخته شده اند. این محصولات عبارتند از :

۱-صفحات لمسی خازنی مولتی تاچ
۲- صفحات لمسی ضد بازتابش
۳- بردهای کنترلر USB
4- بردهای کنترلر R5232
محصولات کمپانی Eagel


محصولات این کمپانی عبارتند از انواع ماژولهای انتقال اطلاعات از قبیل :


۱- بوردهای ورودی و خروجی آنالوگ و دیجیتال PCI ، ISA ، PC104+ ،PC104 ، USB ، Wireless، Ethernet ، RS485 و …
۲- ماژولهای انتقال اطلاعات USB
3- ماژولهای انتقال اطلاعات PCI
4- ماژولهای انتقال اطلاعات وایرلس
۵- ماژولهای انتقال اطلاعات تحت شبکه
۶- ماژولهای انتقال اطلاعات PC104
7- ماژولهای انتقال اطلاعات سریال و …

خرید کامپیوتر استوک
خرید کامپیوتر استوک


لازم به ذکر است این شرکت توانایی تامین تجهیزات کامپیوتر صنعتی بردهای دیگر نظیر Advantech, ICPDAS, IEI, MOXA, Adlink, AAEON و … را نیز دارد.

کاربرد خرید کامپیوتر صنعتی

امروزه کاربرد خرید کامپیوتر صنعتی و ابزار دقیق در صنایع و پروسه های مختلف صنعتی به وفور به چشم می خورد. کنترل پروسه و سیستمهای اندازه گیری پیچیده ای که در صنایعی همچون نفت ، گاز ، پتروشیمی ، صنایع شیمیایی ، صنایع غذایی ، صنایع خودرو سازی و غیره بکار می آید نیازمند ابزارالات بسیار دقیق و حساس می باشند

معایب خرید کامپیوتر صنعتی:

 • عدم امکان ساخت و تعمیر بسیاری از اجزای سیستم
 • کاهش قدرت خرید به دلیل افزایش بیکاری
 • کاهش نیروی کار و افزایش بیکاری
 • نیاز مداوم به ارتقاء سیستم به دلیل عدم تولید محصولات قبلی توسط سازنده

خرید کامپیوتر صنعتی یا IPC ، رایانه های طراحی شده شخصی هستند که در یک محیط صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

دنیای اتوماسیون را نمی توان بدون وجود کامپیوتر صنعتی  تصور کرد، این رایانه ها همراه با نرم افزارهای مرتبط که قادر به سفارشی سازی نیز می باشند طیف گشترده ای از وظایف اتوماسیون از قبیل کنترل ماشین آلات ، سیستم های تدارکات ،شبکه سازی ، پردازش داده ها و تصاویر را انجام می دهند.

خرید کامپیوتر صنعتی  که وظیفه پردازش را در محیط های صنعتی به عهده دارند، مهمترین و مخاطره انگیزترین رکن سیستم هایخرید کامپیوتر صنعتی  محسوب می شوند.

لذا انتخاب و طراحی مهندسی و بهینه ی شبکه های اتوماسیون صنعتی و به خصوص انتخاب صحیح خرید کامپیوتر صنعتی  موضوعی ست که به هیچ وجه از نگاه تیز بین طراحان شبکه های صنعتی مغفول نمی ماند.

محیط های صنعتی بسته به نوع صنعت، دارای شرایط خاصی از جمله محیطی غبار آلود، درجه حرارت و رطوبت بالا و یا حتی آلودگی می باشند. برای این منظور، اولین نیازی که در کامپیوتر صنعتی  احساس می شود، عدم وجود ارتباط قطعات داخلی با محیط بیرونی است. به این دلیل از به کارگیری تجهیزات خنک کننده و گرم کننده مانند فن در این نوع تجهیزات خودداری می شود کامپیوتر صنعتی  معمولا با طراحی بدون فن و کابل تحت آزمایش های دقیق قرار می گیرند تا مقاومت آنها در محیط های سخت و خشن تقویت شود.

علاوه بر مسائل ذکر شده باید به کیفیت قطعات بکار رفته در تجهیزات اشاره نمود. با توجه به حساسیت جنس فعالیت ها، قطعات بکار رفته در Industrial Computer معمولا از استاندارد های صنعتی مورد نیاز صنایع گوناگون همانند IEC-61850-3، EN50155 و DNV پشتیبانی می کنند.

مجموعه تراشه های مرتبط با cpu و cpu بخشی از Matherboard نمی باشد.

 کارت CPU به طور جداگانه DaughterBoard به Matherboard وصل می باشد.

قطعهMatherboard دارای شیارهای زیادی (ISA وPCI ) برای کاربردهای صنعتی مانند سوئیچ های مخابراتی ، کارت های ورود خروج و … می باشد.

در سیستم های خرید کامپیوتر صنعتی عمدتا از SingleBoard و Back Planes استفاده می شود با این حال حداکثر کامپیترهای صنعتی با Matherboardهای COTS تولید شده است.

خرید کامپیوتر صنعتی معمولا در حجم هایی پایین تر از رایانه های خانگی یا اداری تولید می شود.

کامپیوتر صنعتی
کامپیوتر صنعتی

کامپیوتر صنعتی  با تابلو های مقاوم دارای IP65 از کاربردهای ظریف مشتری تا کاربردهای وسیع را انجام می دهند.

-دسترسی آسان به اجزاء کامپیتر

اجزاء پیشرفته و دقیق برای اطمینان مناسب به صنایع

دانلود Pdf مقاله :