چطور-به-پرینتر-بی-سیم-متصل-شویم-؟
چطور به پرینتر بی سیم متصل شویم ؟

راهنمای اتصال به پرینتر بی سیم

راهنمای اتصال به پرینتر بی سیم

 اتصال پرینتر به دستگاه از طریق سیم، کار آسانی است. اما برقراری ارتباط با پرینتر بی سیم، مراحل متفاوتی دارد که نیاز به دانستن آن برای برقراری ارتباط راحت و آسان با پرینتر دارید. این مسئله را نیز در نظر داشته باید که چندین نوع چاپ بی سیم وجود دارد.

برای مثال، پرینترهای با قابلیت بلوتوث، نوعی پرینتر بی سیم به حساب می‌آیند، همچنین پرینترهایی با قابلیت InfraRed  وجود دارند که در دسته پرینترهای بی سیم قرار می‌گیرند. در هرصورت، زمانی که صحبت از پرینتر بی سیم در میان است، منظور، پرینترهای وایرلس است که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم.

حتی وقتی بحث را فقط به مبحث ارتباط وایرلس محدود می‌کنیم، باز هم بیش از یک راه جهت ارتباط با یک پرینتر بی سیم وجود دارد و برای اتصال به هر نوع خاص از پرینتر، مراحل متفاوتی را باید طی کنید. ر

اهنمای اتصال به پرینتر بی سیم

روش‌های اتصال به پرینتر بی ‌سیم

 • تصال به یک Access Point روی یک شبکه
 • اتصال با یک یا چند کامپیوتر به طور مستقیم
 • اتصال با گوشی هوشمند و یا تبلت

هر دستگاه دارای قابلیت WiFi، از جمله یک پرینتر، می‌تواند یک یا بیش از یک نوع ارتباط WiFi را پشتیبانی کند. infrastructure، ad-hoc، wifi-direct انواع این ارتباط‌ها هستند.

نوع infrastructure نیازمند یک Access Point است که اغلب داخل روتر ایجاد می‌شود. تمامی دستگاه‌ها با قابلیت WiFi روی شبکه از طریق Access Point با یکدیگر اتصال برقرار می‌کنند و اگر شما شبکه‌ای باAccess Point  دارید، هریک از دستگاه‌های WiFi روی شبکه باید روی حالت infrastructure تنظیم شوند. در واقع هر پرینتر WiFi این حالت را پشتیبانی می‌کند. راهنمای اتصال به پرینتر بی سیم

برای این منظور، فرض را بر این می‌گذاریم که شما با راه اندازی شبکه و تنظیمات آن، بخصوص تنظیمات امنیتی، آشنا هستید و یا اینکه با کسی که به راحتی اطلاعات را از آن دریافت کنید ارتباط دارید.

اطلاعات مهمی که در تنظیم پرینتر به ان نیاز داریم

 • SSID شبکه (که نام آن است)
 • پسورد شبکه اگر داشته باشید (که الزامی است)
 • با فرض اینکه پسورد وجود دارد، نوع پروتکل امنیتی که در آن شبکه استفاده می‌شود. (۲WPA، WPA و WEP)

همچنین شما باید اطلاعاتی جهت انجام تغییرات در تنظیمات داشته باشید. برای مثال، اگر شما DHCP را که آدرس IP  را به طور اتوماتیک ارائه می‌دهد، OFF کنید، در این صورت باید یک آدرس IP به طور دستی به پرینتر اختصاص دهید. به طور مشابه اگر شما Access Point را برای اتصال به دستگاهی با آدرس MAC خاص تنظیم کرده باشید، باید قبل از نصب آدرس Mac پرینتر را در لیست وارد کنید. با فرض بر اینکه بر تنظیمات و روش نصب و راه اندازی تنظیمات آشنایی دارید مبحث را آغاز می‌کنیم. در اینجا سه نوع اتصال وجود دارد که در زیر آمده و با انتخاب هریک مراحل بیان شده را پیگیری و به پرینتر بی سیم خود متصل شوید.

 1. اتصال پرینتر با Access Point
 2. اتصال به صورت مستقیم
 3. گوشی‌های هوشمند و تبلت
اتصال-به-پرینتر-بی-سیم
اتصال-به-پرینتر-بی-سیم

اتصال به صورت مستقیم به پرینتر

بسته به اینکه پرینتر شما از چه نوعی است، ممکن است نتوانید پرینتر خود را به سایر دستگاه‌های WiFi متصل کنید.

ارتباط مستقیم نیازمند حالت Add-Hoc یا WiFi مستقیم است. حالت Add-Hoc گزینه‌ی اصلی برای اتصال بدون Access Point است. ارتباط با WiFi مستقیم، شبیه به این است که ارتباط مستقیم برقرار کرده‌ایم اما تنظیمات و استفاده از آن بسیار آسان‌تر است.

اگر پرینتر شما هریک از این دو نوع ارتباط و یا لپ تاپ شما WiFi مستقیم را پشتیبانی نکنند، در این صورت ارتباط بدون Access Point قابل انجام نیست.

اگر پرینتر شما حالت Add-Hoc را پشتیبانی می‌کند، (با مراجعه به دفترچه راهنما و یا سایت تولیدکننده محصول می‌توانید این قضیه را بررسی کنید). به روشی مشابه Access Point با وارد کردن SSID و سایر جزئیات در منوهای پرینتر و نصب درایور روی لپ تاپی که می‌خواهید از آن پرینت بگیرید، می‌توانید ارتباط را برقرار کنید. برای اطلاع از جزییات مرحله به مرحله، به دفترچه راهنما و یا راهنمای آنلاین پرینتر خود، مراجعه کنید.

WiFi مستقیم بهترین راه ارتباط مستقیم است. نه تنها آسان‌ترین راه است، بلکه شما می‌توانید دو دستگاهی را که تنها یکی از آنها WiFi مستقیم را پشتیبانی می‌کند، به هم متصل کنید.

فهرستی از مطالب پیشنهادی اونیکس کالا :

راهنمای خرید کامپیوتر صنعتی

راهنمای خرید مانیتور استوک

راهنمای خرید کامپیوتر استوک

معایب مینی کیس استوک

راهنمای خرید کامپیوتر بالا رده

اتصال پرینتر با Access Point

برای اتصال به پرینتر از طریق Access Point، از کامپیوتری که درایور پرینتر روی آن نصب شده و نیز به شبکه هم متصل است، استفاده می‌کنیم. در این صورت تنظیمات پرینتر فقط شامل دو مرحله می‌شود:

 1. ایجاد اتصال WIFI بین پرینتر و شبکه
 2. نصب درایور پرینتر به گونه‌ای که، بتواند دستورات پرینت را به پرینتر ارسال کند.

اتصال wifi به توع پرینتر بستگی دارد :

 • در برخی موارد شما باید Setup Wizard را در منوی پرینتر پیدا کرده و وارد بخش تنظیمات آن شوید و SSID شبکه را در این قسمت وارد کنید.
 • در سایر موارد، منوی جداگانه‌ای است که باید آن را انتخاب کرده و به صورت جداگانه پر کنید.
 • در برخی موارد دیگر، درایور نصب برنامه روی دیسک وجود دارد و از شما می‌خواهد که با کابل USB متصل شوید تا تنظیمات را روی پرینتر ارسال کند.

نکته: برای پیدا کردن روش اتصال شما می‌توانید راهنمای تنظیمات پرینتر خود را مطالعه کنید. در صورتی که به این فایل دسترسی ندارید، از سایت کمپانی تولید کننده دستگاه پرینتر خود، آن را دانلود کنید.

با صرف نظر از روش انجام مراحل، وقتی که اطلاعات مورد نیاز پرینتر را وارد می‌کنید، اتصال باید برقرار شود، در غیر این صورت، باید نگاه دقیقی به تمام تغییراتی که در تنظیمات Access Point داده‌اید، بیاندازید و آنها را مجدد بررسی و درصورت نیاز اصلاح کنید.

راهنمای-اتصال-پرینتر-بی-سبم
راهنمای-اتصال-پرینتر-بی-سبم

رفع مشکل عدم برقراری ارتباط بعد از اعمال تنظیمات در  Access Point

ابتدا تنظیمات فعلی را یادداشت کنید، و همه آنها را به حالت پیش فرض برگردانید و سپس دوباره جهت برقراری ارتباط تلاش کنید. اگر ارتباط برقرار شد، شما باید از روش مرحله به مرحله استفاده کنید (آزمون و خطا). به این صورت که یک یا چند مورد از تنظیمات را به حالت تنظیم قبلی خود تغییر دهید و تلاش کنید تا دوباره اتصال برقرار شود تا اینکه یکی از تغییراتی که باعث جلوگیری از برقراری ارتباط می‌شود را پیدا و رفع کنید. توجه داشته باشید وقتی مشکلی که از برقراری ارتباط جلوگیری می‌کند را یافتید و آن را تغییر دادید و پرینتر شروع به کار کرد، باید تنظیمات WiFi را برای سایر دستگاه‌های متصل به آن شبکه را نیز، تغییر دهید.

با برقراری اتصال WiFi ، مابقی کارها آسان است. اگر پرینتر را از طریق برنامه نصب متصل کرده‌اید، به سادگی مراحل نصب را تا نصب درایو دنبال کنید. اگر از منوهای پرینتر برای تنظیمات اتصال استفاده کرده‌اید، برنامه نصب را اجرا کرده و گزینه اتصال از طریق WiFi را انتخاب کنید. 

اتصال پرینتر به گوشی های هوشمند و تبلت

از دیگر راه‌های اتصال به پرینتر بی‌ سیم، استفاده از گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها است. اغلب کمپانی‌های سازنده پرینترهای بی‌سیم‌، اپلیکیشنی را نیز برای انجام پرینت و اتصال به پرینتر به صورت وایرلس ارائه می‌دهند. برای مثال کمپانی Hp اپلیکیشنی را تحت عنوان Hp eprint عرضه کرده است. اما همه‌ی این اپلیکیشن‌ها با هر گوشی و یا تبلتی سازگاری ندارند، در همین راستا از ابزارهای Cloude Base استفاده می‌شود. برای گوشی‌ها و سیستم‌های اندرویدی از نرم افزار Google Cloud Print و برای گوشی‌ها و سیستم‌های IOS از قابلیت AirPrint می‌توان بهره برد.