انواع-پرینترهای-اچ-پی-HP
انواع پرینترهای اچ پی HP

راهنمای خرید پرینتر اچ پی ، انواع پرینتر اچ پی

راهنمای خرید پرینتر اچ پی

همانطور که می دانید امروزه چاپگرها یکی از ملزومات اصلی برای اکثر شرکت ها و ادارات می باشد. از دانش آموزان گرفته تا دانشجویان و ارباب رجوع شرکت ها و ادارات همگی نیاز به پرینت اسناد و فایل های خود دارند. برخی نیز از پرینتر برای کارهای روزانه خود استفاده کرده و از این طریق کسب درآمد می کنند.

+پرینترها کارایی بالایی در کاربردهای مختلف دارند. امروزه بیشتر مردم به یک چاپگر برای استفاده شخصی در محیط کار و یا منزل نیاز دارند. ولی این افراد در هنگام خرید، به علت تنوع زیاد مدل‌های پرینترها، دچار سردرگمی می‌شوند و نمی‌توانند چاپگر مناسب خود را انتخاب کنند.

قبل از هر چیزی میپردازیم به پاسخ چند سوال در رابطه با پرینترهای اچ پی

ازپرینتر اچ پی برای انجام چه کاری میخواهید استفاده کنید

در مرحله اول، نوع چاپگر انتخابی شما به کاری که می‌خواهید با چاپگر خود انجام دهید بستگی دارد.  مانند چاپ متن و تصاویر گرافیکی سیاه و سفید و یا رنگی. این عامل باعث تغییر نوع چاپگر انتخابی شما می‌شود. به عنوان مثال اگر شما به چاپ تعداد زیادی صفحات متنی احتیاج دارید، برای شما یک چاپگر لیزری تک رنگ مناسب است. ولی برای تصاویر گرافیکی و عکس، نیاز به یک چاپگر رنگی جوهرافشان یا لیزری دارید تا بهترین کارایی را داشته باشید.

پرینتر اچ پی در کجت نگهداری میشود ؟

پرینترها با توجه به مکانی که قرار است، استفاده شوند تولید می‌شوند. پرینترهای اداری و یا صنعتی اغلب بزرگتر از پرینترهای خانگی هستند و امکانات متفاوت تری را شامل می‌شوند . راهنمای خرید پرینتر اچ پی ، انواع پرینتر اچ پی

خرید و هزینه نگهداری پرینتر اچ پی

با توجه به نوع پرینتری که متناسب با نیازهایتان انتخاب می‌کنید، هزینه خرید و نگهداری و تعمیر پرینتر متفاوت خواهد بود. در بین مدل های رایج در بازار، پرینترهای جوهر افشان ارزان تر از پرینترهای لیزری هستند اما هزینه تعمیر و نگهداری از آن‌ها به مراتب بیشتر از پزینترهای لیزری است.

امکانات پرینتر اچ پی

امکانات مورد انتظار در پرینتر انتخابی شما ممکن است متفاوت با فردی دیگر باشد. برای مثال اگر گاهی از را دور تصمیم می‌گیرید فایلی را برای پرینت بفرستید باید از بین پرینترهای وایرلس hp خرید کنید. پرینترهای  اچ پی در انواع مدل‌ها و با امکانات متفاوتی به بازار عرضه می‌شوند. امکاناتی همچون پشتیبانی از چاپ دو رو، دارا بودن کارت شبکه، پشتیبانی از وایرلس و حتی گوشی همراه.

پرینتر-اچ-پی-اونیکس-کالا
پرینتر-اچ-پی-اونیکس-کالا

پرینتر اچ پی به 5 نوع تقسیم میشود که بر اساس نوع آن و کاربرد پرینتر دسته بندی میشود

امروزه تکنولوژِی های مختلفی جهت چاپ تصاویر بر روی کاغذ بکار گرفته می شود. در واقع این تکنولوژی بکار گرفته شده است که در نهایت تعیین کننده ی کیفیت چاپ، عمر دستگاه پرینتر، عمر کارتریج، تعداد صفحات چاپی و…  می باشد. نام گذاری پرینترهای اچ پی و دسته بندی آن ها نیز به تکنولوژی چاپ آن مربوط می شود. در این دسته بندی پرینترهای اچ پی به پنج گروه جوهر افشان، لیزری، سوزنی، حرارتی و سه بعدی تقسیم بندی می شوند. راهنمای خرید پرینتر اچ پی ، انواع پرینتر اچ پی

 1. چاپگرهای جوهرافشان (inkjet)
 2. چاپگرهای لیزری رنگی (Laser color printer)
 3. چاپگرهای لیزری سیاه و سفید (monochrome printer)
 4. چاپگرهای چند کاره (Multifunction)
 5. چاپگرهای قابل حمل (Portable Printer) 


چاپگرهای جوهرافشان به وسیله پاشیدن قطرات ریز جوهر روی یک صفحه کاغذ از طریق منافذ ریزی که در هد وجود دارد، باعث به وجود آوردن تصاویر سیاه و سفید و رنگی در حد کیفیت مناسب می‌شوند. رنگ‌های اصلی در چاپگرهای جوهر افشان، شامل سه رنگ: زرد و قرمز و آبی می‌شوند.

پرینترهای جوهر افشان خود شامل سه دسته زیر می‌شوند:

 • لنگر پرینترهای جوهری خانگی Deskjet
 • پرینترهای جوهری اداری  Officejet
 • پرینترهای جوهری مخصوص عکسPhotosmart cyan

به همراه پرینترهای جوهری مخصوص عکس یک رنگ سیاه نیز وجود دارد که برای تولید تصویر با رنگ مشکی به کار می‌رود. بعضی از چاپگرهای جوهرافشان، از ترکیب سه رنگ اصلی، رنگ مشکی مرکبی به وجود می‌آورند که برای نوشتن متن چندان مناسب نیست و رنگ آن به صورت مشکی متمایل به سبز یا آبی است. در سری قدیم چاپگرهای جوهرافشان اچ پی، کارتریج‌های سه رنگ اصلی به یکدیگر متصل بودند و در صورت تمام شدن یکی از رنگ‌ها شما مجبور به تعویض هر سه رنگ بودید.

ولی امروزه در چاپگرهای جوهرافشان، این سه رنگ از یکدیگر جدا شده‌اند. در پرینتر های hp بیشتر چاپگرهای جوهر افشان از چهار رنگ اصلی تشکیل شده‌اند. ولی شما برای چاپ حرفه‌ای عکس، به یک چاپگر اچ پی با شش رنگ مجزا احتیاج دارید که علاوه بر سه رنگ اصلی و رنگ مشکی، دارای یک رنگ قرمز روشن و آبی روشن باشد که این امکان، در ایجاد تصاویر با رنگ های طبیعی‌‌تر تاثیرگذار است. راهنمای خرید پرینتر اچ پی ، انواع پرینتر اچ پی

فهرستی از مطالب پیشنهادی اونیکس کالا :

راهنمای خرید کامپیوتر صنعتی

راهنمای خرید مانیتور استوک

راهنمای خرید کامپیوتر استوک

معایب مینی کیس استوک

راهنمای خرید کامپیوتر بالا رده

سرعت چاپ در چاپگرهای جوهر افشان در حدود ۶/۲ صفحه در دقیقه بوده که این حالت برای چاپ متن مناسب است و همچنین در چاپ تصاویر، سرعت چاپ یک چاپگر جوهر افشان، در حدود ۳/۲ صفحه در دقیقه است. در کل چاپگرهای جوهر افشان یک قیمت معقول را به شما ارائه می‌دهند و برای مصارف عمومی، انتخاب مناسبی هستند. اما توجه داشته ابشید که هزینه نگهداری و تعمیر پرینترهای جوهر افشان اغلب بالا است.

به یاد داشته باشید که چاپگرهای جوهرافشان فقط برای مصارف عمومی کاربرد ندارد، بلکه مدل‌های حرفه‌ای چاپگرهای اچ پی را می‌توان در محیط‌های عکاسی و مکان‌های حرفه‌ای نیز به کار برد. چاپگرهای جوهرافشان، قیمتی بین ۱۵۰ تا ۱۲۰۰ دلار دارند که باعث افزایش طیف انتخاب برای کاربران می‌شود. 

خرید-پرینترHp
خرید-پرینترHp

پرینترهای رنگی لیزری

بهترین انتخاب برای چاپ تصاویر گرافیکی و عکس، یک چاپگر رنگی لیزری است که به جای استفاده از جوهر، از تونرهای CMYK برای چاپ استفاده می‌کند.

این چاپگرها باعث ایجاد تصاویر گرافیکی و عکس با کیفیت فوق العاده می‌شود که نیاز عکاسان و گرافیست‌های حرفه‌ای را برآورده‌ می‌کند. این چاپگرها در چاپ متن نیز دارای قدرت چاپ مناسبی هستند و متن های ریز را به خوبی چاپ می‌کنند. یکی از ویژگی‌های جالب این چاپگرها، سرعت بالای آنها در چاپ تصاویر و متن است که تقریباً با هیچکدام از انواع چاپگرها قابل مقایسه نیست. یک چاپگر لیزری رنگی، قدرت چاپ ۶ تا ۸ صفحه متن تمام صفحه و ۱ تا ۳ صفحه تصاویر گرافیکی یا عکس را در دقیقه دارد. راهنمای خرید پرینتر اچ پی ، انواع پرینتر اچ پی

شاید یکی از نقاط ضعف این چاپگرها قیمت بالای آنها باشد که برای اکثر افراد خرید این چاپگر را مشکل کرده است. ولی به یاد داشته باشید که همیشه در کنار قیمت بالا، امکانات و ویژگی‌هایی وجود دارد که ضعف قیمت بالای آن دستگاه را می‌پوشاند. در کل هزینه‌ای که برای چاپ هر صفحه تصویر گرافیکی یا عکس در چاپگرهای لیزری به دست می‌آید، در مقایسه با یک چاپگر جوهرافشان، در سطح پایین تری قرار دارد. این عامل باعث کاهش هزینه تعویض مجدد تانر می‌شود.

در کل چاپگرهای لیزری برای مصارف حرفه‌ای کاربرد زیادی دارد. ولی استفاده یا خرید آنها در محیط منزل و برای کارهای عمومی چندان جالب به نظر نمی‌رسد. انواع پرینتر اچ پی

پرینترهای لیزری سیاه و سفید

چاپگرهای لیزری تک رنگ همانند سیستم الکتروستاتیکی که در دستگاه فتوکپی وجود دارد، عمل چاپ را انجام می‌دهند که این عامل باعث افزایش سرعت و کارایی چاپگر می‌شود. یک دستگاه چاپگر لیزری سیاه و سفید اچ پی، صفحات متنی را با کیفیت بسیار مناسب، در مدت زمان کوتاهی چاپ می‌کند.

سرعت این نوع چاپگر در چاپ متون در حدود ۶ تا ۸ صفحه در دقیقه در حالت تمام صفحه است. سرعت چاپ تصاویر گرافیکی سیاه و سفید نیز در این چاپگر در حدود ۲ تا ۵ صفحه در دقیقه است.

چاپگرهای لیزری سیاه و سفید، بهترین انتخاب برای چاپ صفحات متنی در تعداد بالا است. به خصوص زمانی به تأثیر کارایی چاپگرها لیزری پی می‌برید که نیاز به چاپ متن با اندازه فونت کوچک‌تر از ۱۰ داشته باشید. در این موقع به طور واضح تاثیر چاپگر لیزری سیاه و سفید در چاپ متن‌های ریز را مشاهده می‌کنید.

از ویژگی‌های جالب استفاده از چاپگرهای لیزری تک رنگ، قیمت پایین برای هر صفحه چاپ است که در کل باعث کاهش هزینه تعویض و با شارژ کارتریج می‌شود. همچنین استفاده از کاغذهای معمولی می‌تواند باعث کاهش هزینه کاغذ مصرفی در طولانی مدت شود.

در کل یک چاپگر لیزری، بهترین انتخاب برای یک دفتر کار یا محیط اداری بزرگ است که نیاز به چاپ متن‌های زیاد در طول روز دارند. چاپگرهای لیزری قیمتی در حدود ۳۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار دارند که برحسب مصرف و کارایی که دارند، قیمت آنها تغییر می‌کند.

تفاوت پرینتر های چندکاره و تک کاره 

سوال بعدی که در زمان خرید پرینتر باید از خود بپرسید این است که علاوه بر پرینت نیاز به کپی یا اسکن از برگه را دارید یا خیر؟ به عنوان مثال برخی از چاپگرها علاوه بر چاپ می توانند اسکن، کپی و فکس کنند. از جمله پرینتر هایی که برای این منظور طراحی شده اند می توان به HP LaserJet Pro MFP M130fn اشاره کرد.  

onyxkala
onyxkala

پرینترهای چند کاره اچ پی (Multifunction)

در کارهای اداری، وجود یک چاپگر چند منظوره تاثیر بسیار زیادی بر روی سرعت کار دارد و شما می‌توانید در جایی کم‌تر، چاپگر، اسکنر، و دستگاه فکس خود را به صورت یک جا داشته باشید. با دستگاه MFD”s  که اختصار از کلمات multi Function devices است، شما به راحتی می‌توانید ترکیبی از تمام وسایل بالا را در یک دستگاه داشته باشید.در کل این دستگاه نسبت به خرید تک تک وسایل هم از قیمت ارزان‌تری برخوردار است و هم جای کم‌تری را در محیط کاری به خود اختصاص می‌دهد.

مشکلات پرینترهای چندکاره

 • یکی از ایرادات دستگاه MFD”s این است که در صورتی که یک مشکل در یکی از اجزای این دستگاه به وجود آید، وسایل دیگر را تحت الشعاع قرار می‌دهد. مثلاً اگر چاپگر شما دچار اشکال شود و کار نکند، دیگر فکس و دستگاه کپی شما نیز کار نخواهد کرد و تقریبا دستگاه شما به طور کامل از کار می‌افتد.
 • دومین ایراد این دستگاه، عدم امکان ارتقای ویژگی‌های این دستگاه است و شما از یک سری امکانات ثابت و غیرقابل تغییر برخوردار هستید که این عامل برای بعضی از کاربران چندان خوشایند نیست.

در لیست مقایسه پرینترهای اچ پی در کل این دستگاه برای مصارف عمومی و یا اداری کوچک کاربرد دارد و استفاده آن در محیط‌های اداری بزرگ مناسب نیست. به خاطر این که این دستگاه برای کاربردهای حرفه‌ای و سنگین طراحی نشده است، بعد از مدتی با مشکلات زیادی در این دستگاه روبرو خواهند شد. قیمت این دستگاه در حدود ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ دلار است که نسبت به امکانات و کارایی دستگاه مناسب است.

پرینترهای قابل حمل ‌‌‌(Portable printer (hp

در ادامه راهنمای خرید و مقایسه پرینترهای اچ پی میخواهیم به معرفی پرینترهای قابل حمل hp بپردازیم. اگر شما از افرادی هستید که همیشه در حال مسافرت هستید، پس به چاپگرهای قابل حمل نیاز پیدا می‌کنید. چاپگرهای قابل حمل امروزه یکی از پرطرفدارترین چاپگرها در کشورهای اروپایی و آمریکایی هستند. این چاپگرها اندازه بسیار کوچکی دارند که به راحتی می‌توانید آن را در هر جایی که خواستید حمل کنید.

از ویژگی‌های جالب این چاپگر، وزن کم آن است که در حدود ۵ پوند وزن دارد و به راحتی با باتری کار می‌کند. این چاپگرها از تکنولوژی چاپگرهای جوهرافشان و یا روش تونرهای حرارتی (ریبون) استفاده می‌کند.

استفاده از ریبون، بر اثر فشار و گرمایی که دارد، باعث انتقال رنگ به کاغذ و در نتیجه ایجاد تصویر می‌شود.

مشکلات پرینترهای قابل حمل اچ پی

 • کیفیت پایین‌تر از چاپگرهای جوهر افشان
 • سرعت چاپ پایین
 • افزایش قیمت چاپ در هر صفحه
 • به طور کل هزینه چاپ متن و تصاویر رنگی در هر صفحه، برای دستگاه‌های قابل حمل بالاتر است، برای اینکه تانک‌های این چاپگرها نسبت به چاپگرهای جوهرافشان کوچکتر بوده و نمی‌توانند تعداد زیادی صفحه را چاپ کنند.
 • عدم وجود منابع تامین صفحه برخلاف چاپگرهای دیگر (در این چاپگر باید به صورت تک تک ورق‌ها را به چاپگر وارد کنید.)

انرژی مورد نیاز چاپگرهای قابل حمل، از باتری تامین می‌شود. اگر شما به چاپ تعداد زیادی صفحه نیاز دارید، یک باتری استاندارد (NiCad Nickel Cadmium) می‌تواند در حدود ۹۰ صفحه، چاپگر را در حالت شارژ کامل پشتیبانی کند، بدون آنکه نیاز به شارژ دوباره داشته باشد ولی اگر می‌خواهید مدت زمان چاپ شما از این مقدار هم بیشتر شود، می‌توانید از باتری‌های سری (Ni-MH Nickel metal Hydride) استفاده کنید، چرا که می‌تواند مدت طولانی‌تری انرژی برای چاپگر تامین کند.

راهنمای-خرید-پرینتر-اچ-پی
راهنمای-خرید-پرینتر-اچ-پی

تعدادی از چاپگرهای قابل حمل دارای یک برد اختیاری اسکنر هستند که با اضافه کردن آن، می‌توان از آن به عنوان یک اسکنر قابل حمل استفاده کرد.

یکی دیگر از ویژگی‌های جالب این چاپگر، وجود یک پورت infrared است که به شما اجازه می‌دهد اطلاعات خود را بین چاپگر و کامپیوتر بدون نصب هیچگونه رابطی انتقال دهید. همچنین این ویژگی به شما این امکان را می‌دهد تا اطلاعات مورد نظر خود را از PDA و نوت‌بوک به چاپگر منتقل کنید. (باید بدانید که کامپیوتر شما باید دارای دستگاه infrared باشد تا شما بتوانید از این امکان استفاده کنید.)

چاپگرهای قابل حمل قیمتی در حدود ۱۵۰ تا ۵۰۰ دلار دارند که تمام کاربران می‌توانند به راحتی آن را خریداری کند و در مسافرت‌های خود از آن استفاده کنند.

نکات مهم در خرید پرینترهای اچ پی

سرعت چاپ (Speed)

یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب چاپگر اچ پی هنگام خرید، سرعت چاپ آن است. زیرا برای بعضی از افراد، حتی چند ثانیه چاپ باتاخیر نیز تاثیرگذار است. به همین خاطر، یکی از فاکتورهای مهم در خرید چاپگر، سرعت چاپ آن است. 

تعداد صفحات بر روی اطلاعات چاپگرهای جوهرافشان موجود در بازار که نشان دهنده سرعت سرعت چاپ آنها در حالت متن است، بین ۵ تا۲۱ صفحه در دقیقه نوشته شده، اما در تست‌های انجام گرفته در چاپ متن چاپگرها، در حدود ۲ تا ۷ صفحه را توانستند به چاپ برسانند. همچنین در چاپ صفحات گرافیکی، کارخانه‌های سازنده ادعا کرده‌اند که چاپگرهای آن‌ها در حدود ۲ تا ۱۵ صفحه در دقیقه را چاپ می‌کنند، ولی در تست‌های انجام گرفته، سرعت چاپ واقعی آنها در حدود ۱ تا ۳ صفحه در دقیقه است.

در چاپگرهای لیزری نیز موضوع همین طور است. یک چاپگر لیزری تک رنگ، قدرت چاپ ۱۰ تا ۱۸ صفحه در دقیقه را دارد. چاپگرهای لیزری رنگی برای چاپ تصاویر گرافیکی، حدود ۱ تا ۴ برگ در دقیقه را چاپ می‌کنند که این مقدار چیزی در حدود یک به هشت مقداری است که خود شرکت ادعا می‌کند. پس همیشه نباید در خرید چاپگر، فقط به مشخصاتی که بر روی چاپگر نوشته شده است اتکا کرد و باید از کسانی که به طور عملی از آن وسیله استفاده کرده‌اند، سوال پرسید .

کیفیت چاپ هنگام خرید پرینتر اچ پی

بهترین راه برای بررسی کیفیت چاپ یک چاپگر، تصویری است که بعد از چاپ از چاپگر خارج می‌شود و شخص آن را در مقابل چشم خود می‌بیند. این حالت بهترین نوع قضاوت در دقت چاپ است. چاپگرهای لیزری تک رنگ در حدود ۶۰۰ * ۶۰۰ نقطه در اینچ را به چاپ می‌رسانند که این دقت برای چاپ متن و تصاویر سیاه و سفید بسیار مناسب است. دقت چاپ در چاپگرهای لیزری از ۱۲۰۰ * ۱۲۰۰ تا ۱۲۰۰ * ۲۴۰۰ نقطه در اینچ است که با این دقت می‌توانید تصاویر گرافیکی و عکس‌های خود را با بهترین کیفیت ممکن چاپ کنید.

راهنمای-خرید-پرینتر-hp-اونیکس-کالا
راهنمای-خرید-پرینتر-hp-اونیکس-کالا