انواع پرینتر
راهنمای خرید پرینتر خانگی

اگر شما به دنبال خرید یک پرینتر خانگی هستید، برند های متنوعی با طیفی از قیمت ها وجود دارد از جمله HP    ، EPSON ، CANON و … . در ادامه ی مطلب در اونیکس کالا نکاتی ارائه می شود که شما را در خرید این نوع پرینتر ها کمک می کند…

پرینتر لیزری یا جوهر افشان؟

اولین سوالی که خریداران پرینتر را درگیر خود می کند، کارکرد و هزینه ی دستگاه است. پرینتر های رنگی جوهر افشان به دلیل اینکه می توانند تقریبا همه چیز را پرینت بگیرند، بازار را در دست گرفته اند. به علاوه امروزه پرینتر های جوهر افشان سرعت خوبی هم دارند و با پرینتر های لیزری در این مورد برابری می کنند، حتی در برخی مواقع از رقبای لیزری خود پیشی می گیرند. پرینتر های لیزری گزینه ی خوبی برای کارهای اداری به شمار می رود به این دلیل که بیشتر فایل هایی که پرینت می شود تک رنگ هستند. در اکثر موارد پرینتر های تک رنگ قیمت مناسبی و سرعت بالایی دارد. به علاوه چاپ هر صفحه را با هزینه ی کمتری نسبت به پرینتر رنگی جوهر افشان انجام می دهد.  برای استفاده در منزل، دستگاه های چندکاره گزینه ی بسیار مناسبی به شمار می رود هم برای اینکه نسبت به سایر پرینتر ها ارزان تر و هم جای کمتری اشغال می کند..

خرید پرینتر

پرینتر لیزری یا جوهر افشان
پرینتر لیزری یا جوهر افشان

برای انتخاب پرینترهای جوهرافشان موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • هزینه های شارژ کارتریج و مواد مصرفی نسبت به پرینترهای لیزری بیشتر است.
  • سرعت چاپ عکس‌های رنگی روی کاغذهای معمولی و یا مخصوص، نسبت به پرینترهای دیگر کمتر است.
  • پرینترهای جوهرافشان عموماً برای مصارف خانگی بوده و نوع رنگی این پرینترها برای چاپ متن از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند.

همچنین برای انتخاب پرینترهای لیزری موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • مناسب برای مصارف اداری به دلیل سرعت بالا در چاپ صفحات.
  • دوام بیشتر و هزینه مواد مصرفی کمتر.
  • پرینترهای تک کاره لیزری سیاه و سفید برای مصارف خانگی مناسب‌تر است.
  • پرینترهای لیزری رنگی چندکاره حرفه‌ای بیشترین کاربرد را در محیط های اداری بزرگ دارند.

پرینتر های چاپ عکس:

اگر بیشتر از چاپ فایل های متنی، نمودار و تکالیف درسی به حفظ تصاویر خانوادگی خود علاقه دارید بهتر است یک چاپگر اختصاصی عکس را  در نظر بگیرید. با وجود اینکه انعطاف پذیری کمتری نسبت به پرینتر های چندکاره دارند اما از کیفیت چاپ بسیار بالاتری برخوردار هستند. برخی از همین پرینتر ها هم دستگاه هایی کوچک هستند و قابلیت پرینت تصاویر 4*6 را دارند و برخی دیگر اندازه های بزرگ تری دارند و تصاویر تا 24 اینچ را هم پرینت می کنند. لوازم جانبی این نوع پرینتر ها از چاپگر های چندکاره گران تر است. برند های کنون و اپسون نیز چنین چاپگر هایی تولید می کنند.

پورت COM چیست ؟ , پورت Parallel چیست ؟ , معرفی انواع پورت های کامپیوتر

پرینتر های چاپ عکس
پرینتر های چاپ عکس

اگر شما بیشتر تمایل دارید تا عکس های خانوادگی خود را چاپ کنید و دوست ندارید تصاویر شخصی خود را به چاپ خانه ها بسپارید و قرار نیست با پرینتر خود گزارش و یا نمودارهای کاری چاپ کنید، بهترین گزینه پرینتر جوهر افشان است.

باید توجه داشته باشید که اگر به مدت طولانی از پرینتر استفاده نکنید، هد دستگاه خشک خواهد شد.
در اینگونه مواقع مجبور می شوید برای تعمیر بیشتر از نصف قیمت پرینتر را بپردازید.

قیمت کارتریج برخی از پرینترهای ارزان جوهرافشان با خود پرینتر برابری می کند. یعنی پس از چاپ حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ برگ، مجبور به پرداخت معادل قیمت پرینتر برای کارتریج جدید خواهید شد.

بهتر است از پرینترهای جوهر افشان تانک دار( مخزن جوهر) استفاده کنید که نیازی به شارژ کارتریج ندارند و مقرون به صرفه هستند.در این نوع پرینتر‌ها اگر هر روز بتوانید پرینت داشته باشید هد پرینترتان خشک  نخواهد شد.

این پرینترها می توانند نمودارهای رنگی و عکس های براق را چاپ کنند اما نمی توانند نوشته ها را به خوبی و خوانایی پرینترهای لیزری چاپ کنند.

پرینترهای جوهر افشان بسیار کند تر از پرینترهای لیزری می باشند و هزینه مواد مصرفی آنها نیز بسیار بیشتر از پرینترهای لیزری است.

پرینترهای لیزری برای چاپ متن بسیار عالی هستند. شاید قیمت اولیه دستگاه بالا باشد ولی دوام این نوع پرینترها نسبت به جوهر افشانها بسیار بالاست و هزینه مواد مصرفی کارتریج و حتی تعمیرات خود دستگاهها نسبت به جوهر افشانها پایین است..

خرید پرینتر

چاپ و اسکن به صورت دو رو:

یکی از ویژگی های بسیار مهم توانایی خودکار پرینتر به پرینت و یا اسکن به صورت دو رو است. این قابلیت بدون اینکه شما به صورت دستی کاغذ ها را پشت و رو کنید انجام می گیرد. در پرینتری که این ویژگی را دارد، پس از اینکه مطالب در یک طرف کاغذ پرینت شد، صفحه برگردانده می شود و ادامه ی مطلب بر صفحه ی پشتی پرینت می شود. بسیاری از دستگاه های چند کاره ADF (AUTOMATIC DOCUMENT FEEDER) دارند. ین قابلیتی است که به شما این امکان را می دهد که به صورت خودکار هر دو طرف برگه را پرینت و یا اسکن کنید. دستگاه های چند کاره ای که ADF  نداشته باشند نمی توانند به صورت اتوماتیک دو رو را اسکن کنند و شما باید به صورت دستی صفحه را برگردانید..

چاپ و اسکن به صورت دو رو
چاپ و اسکن به صورت دو رو

جایگاه کارت حافظه:

اگر شما می خواهید تصاویر زیادی را پرینت کنید باید دستگاهی خریداری کنید که جایگاه کارت حافظه، امکانات بلوتوث و … داشته باشد. این امکانات به شما اجازه می دهند که شما تصاویرتان را به صورت مستقیم از دوربین و دستگاه های هوشمند پرینت کنید. کارت حافظه دوربین را می توانید در جایگاه کارت حافظه پرینتر قرار دهید. برخی از پرینتر ها این امکان را می دهند که در صورت دسترسی دستگاه به اینترنت، عکس هایی که در فیس بوک، دراپ باکس، گوگل درایو و…. ذخیره کرده اید را پرینت کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که اگر پرینتر به اینترنت متصل نباشد نمی توانید از این قابلیت ها استفاده کنید.

چاپ و اسکن به صورت دو رو:

یکی از ویژگی های بسیار مهم توانایی خودکار پرینتر به پرینت و یا اسکن به صورت دو رو است. این قابلیت بدون اینکه شما به صورت دستی کاغذ ها را پشت و رو کنید انجام می گیرد. در پرینتری که این ویژگی را دارد، پس از اینکه مطالب در یک طرف کاغذ پرینت شد، صفحه برگردانده می شود و ادامه ی مطلب بر صفحه ی پشتی پرینت می شود. بسیاری از دستگاه های چند کاره ADF (AUTOMATIC DOCUMENT FEEDER) دارند. ین قابلیتی است که به شما این امکان را می دهد که به صورت خودکار هر دو طرف برگه را پرینت و یا اسکن کنید. دستگاه های چند کاره ای که ADF  نداشته باشند نمی توانند به صورت اتوماتیک دو رو را اسکن کنند و شما باید به صورت دستی صفحه را برگردانید.

خرید پرینتر

هزینه های جانبی:

پیش از خرید پرینتر در رابطه با هزینه های جانبی آن به صورت مفصل تحقیق کنید که وقتی کارتریج دستگاه تمام یا خشک شد باید چه کاری انجام دهید. با توجه به این که شما چقدر به پرینتر احتیاج دارید، می توانید دستگاهی گران تر خریداری کنید که کارتریج های ارزانتری داشته باشند. به خاطر داشته باشید که امروزه فروشندگان پرینتر، تراشه های کوچکی به کارتریج ها یا تونر ها اضافه می کنند که آنها زمان حدودی اتمام آن را در نظر دارند و این امر باعث این شده که تعویض و دوباره پر کردن آن سخت تر شود. برند های متفاوتی وجود دارند که شما می توانید بسته به نیاز خود از آنها پرینتر خریداری کنید.

چه برندی بخریم؟

تفاوتی ندارد که چاپگر شما از کدام برند انتخاب شده باشد و فقط رعایت کردن موارد بالا به همراه یک ضمانتنامه معتبر می تواند به شما کمک کند که برای منزل یا محل کار یک چاپگر خوب خریداری کنید 

اگر میخواهید یک لپ تاپ گیمینگ خریداری کنید این مطلب را از دست ندین .

فروشگاه اونیکس کالا ارایه دهنده ی ، انواع کامپیوتر (کامپیوتر استوک) ، انواع لپ تاپ از جمله لپ تاپ های اپل ، ایسوس ، لنوو ، اچ پی ، ایسر دل ، سونی و …. (لپ تاپ دست دوم)  قطعات لپ تاپ و لوازم جانبی لپ تاپ ، مانیتور ، مینی کیس و لوازم جانبی قطعات کامپیوتر رم ، انواع پردازنده ، انواع گرافیک ، مادربورد ، هارد اکسترنال ، هارد اینترنال ، حافظه  ssd اکسترنال ، حافظه  ssd اینترنال و لوازم جانبی مثل موس ،کیبورد ، پدموس ، کابل ، تبدیل ، میکروفون ، وب کم ، اسپیکر ، هدفون و هدست ، فلش مموری ، رم ریدر ، کارت حافظه ، لوح فشرده ، کیف هارد ، هاب USB ، گیرنده و فرستنده بلوتوث و …. و لوازم کامپیوتر مثل پایه مانیتور ، تاچ پد ، اچ پد اپل ، تاچ پد لاجیتک ، داپلیکیتور ، داپلیکیتور ، داپلیکیتور ، هاب USB ، لوازم کارت گرافیک ، تستر سخت افزار ، لوازم نور پردازی کامپیوتر ، جوهر خنک کننده و …تبلت و لوازم جانبی تبلت و کامپیوتر های اماده ازجمله کامپیوتر آماده اپل ، کامپیوتر آماده ایسر ، کامپیوتر آماده ایسوس ، کامپیوتر آماده دل ، کامپیوتر آماده لنوو ، کامپیوتر های اماده استوک و …. تاچ پد اپل ، داپلیکیتور ، لوازم جانبی هدقون و هدست ، لوازم کارت گرافیک  ، نرم افزار ها در شیراز می باشد …