باتری لپ تاپ
راه های افزایش طول عمر باتری لپ تاپ

راه های افزایش طول عمر باتری لپ تاپ

بسیاری از مردم، زمانی که به فکر خرید لپ‌تاپ استوک می‌افتند، ابتدا پیش از هر چیز، برایشان این موضوع مهم است که باتری لپ‌تاپشان مدت زمان بیشتری دوام بیاورد و شارژ بیشتری را نگهداری کند، به‌خاطر همین موضوع، حاضر هستند حتی هزینه بیشتری هم بپردازند ..

اما پس از اینکه این هزینه را پرداختند، اغلب اطلاع ندارند که چگونه از باتری لپ‌تاپ خود به‌درستی استفاده کنند تا طول عمر آن کاهش پیدا نکند. با پیشگیری و رعایت کردن برخی از موارد، می‌توان از این اتفاق ناخوشایند (خراب شدن زودهنگام باتری لپ‌تاپ) جلوگیری کرد یا حداقل آن را به تعویق انداخت …

۱-کاهش روشنایی صفحه نمایش

بزرگترین تخلیه باتری که بر روی هر دستگاه الکترونیکی قابل حمل مدرن که آن یک لپ تاپ، گوشی های هوشمند و یا تبلت اتاق میوفته از طریق صفحه نمایش اون هستش. برای فشار کمتر و افزایش زمان بازدهی قابل توجه باتری لپ تاپ خودتون از تکنیک کاهش روشنایی صفحه نمایش خودتون به این روش عمل کنید ، در یک لپ تاپ معمولی، شما به طور کلی از عملکرد کلید (FN) میتوانید استفاده کنید .این کلید را نگه دارید و دکمه های روشنایی را در صفحه کلید لپ تاپ مانند عکس فشار دهید.سطح روشنایی کمتر، به نفع شماست..

شما همچنین می توانید با استفاده از Windows Mobility Center به سرعت از تنظیم روشنایی صفحه نمایش استفاده کنید. با فشار دادن کلیدهای Windows + X در ویندوز ۷ و باز کردن آن و در ویندوز ۸، شما می توانید آن را از طریق کنترل پنل، راه اندازی و با باز کردن منوی (power user menu instead) یا به جای آن کلید Windows + X برای دسترسی به این منو استفاده کنید .

۲-تنظیم قابلیت خاموش شدن صفحه نمایش بصورت خوکار

اگر شما برای چندین دقیقه از لپ تاپ خود دور هستید، قطعا صفحه نمایش شما روشن هست و داره باتری مصرف میکنه. شما میتونید در زمانی که از دستگاه تون استفاده فیزیکی نمیکنید از تنظیمات پیشرفته تر برای کم نور کردن و خاموش کردن صفحه نمایش به صورت خودکار پس از یک زمان مشخص برای لپ تاپ خودتون بهره ببرید.

۳-غیر فعال کردن بلوتوث و سایر دستگاه های سخت افزاری

لپ تاپ شما به احتمال زیاد دارای رادیو، بلوتوث و ممکنه حتی مادون قرمز داشته باشد. همه این دستگاه ها صرفا در حالت روشن به راحتی از باطری دستگاه شما چه در حال استفاده باشند و یا نباشند برق مصرف میکنند. شما می تونید باتری رو با غیرفعال کردن این تجهیزات زمانی که شما در حال استفاده از آنها نیستین را نجات دهید. برای غیر فعال کردن بلوتوث: شما می تونید با فشار کلید (FN) و کلید با نماد بلوتوث در لپ تاپ خودتون این کار رو انجام بدید. وقتی که شما دسترسی به Wi-Fi ندارید یا سوار هوا پیما شدید یا اصلا ازش قصد ندارید استفاده کنید حتما Wi-Fi رو غیر فعال کنید. اینکار قدری مهم بوده که برای آن کنار یا جلوی لپ تاپتون یک کلید برای خاموش و روشن کردن Wi-Fi در نظر گرفته شده است .

۴- تنظیم عالى تنظیمات کاهش انرژی

ابزاری که ویندوز به شما ارائه می دهد Power plans برنامه های کنترل قدرت و انرژیست که به سرعت می توانید تنظیمات قدرت لپ تاپ خود را به پروفایل های مختلف تغییر دهید. به عنوان مثال، شما می توانید کامپیوتر خودتون رو در حالت Balanced mode یا متعادل قرار داده و زمان بیشتری از لپتاپتون استفاده کنید و اگر شما ذخیره برق نیاز دارید باید به حالت Power saver سوئیچ کنید که در این حالت از هر بیت انرژی شما می توانید بهره برداری کنید. تنظیمات هر حالت انرژی را می توان به صورت جداگانه تغییر داد. شما تنظیمات Power plans را در Control Panel’s و در پنجره Power Options پیدا کنید.

برای تغییر گزینه Advanced power options تنظیمات پیشرفته انرژی، لینک The Change plan settings کلیک کنید و Change advanced power settings را انتخاب کنید. شما می توانید انواع تنظیمات رو در اینجا از جمله تعیین روشن یا خوش کردن هارد دیسک لپ تاپ خود خود به طور سریع تر و دستور به کامپیوتر خودتون برای کم کردن سرعت پردازنده به جای روشن کردن فن اگر آن را گرم می کنه رو بدید. هر دوی این تکنیک ها میتواند نجات بخش انرژی باطری شما باشه. اگر شما حالت تنظیمات پیش فرض Power saver حالت ذخیره برق را انتخاب کنید نسبتا مطلوب هستش ، اما شما می توانید در بعضی از شرایط حتی از تنظیمات تهاجمی تر و سختگیرانه تری استفاده کنید.

۵-استفاده از Power Troubleshooter ویندوز

ویندوز ۷ و ۸ دارای یک ابزار عیب یابی قدرت است که سیستم شما را در صورت مشکل تخلیه باتری جستجو و به طور خودکار آنها را تعمیر میکند. برای بارگذاری و استفاده از این ابزار، باز کردن پنجره Troubleshooting رفع اشکال در کنترل پنل و انجام جستجو برای عیب یابی و حل مشکل سیستم را انجام دهید.

حال شما با کلیک بر روی Troubleshooting و وارد شدن به پنجره زیر و از این قسمت با کلیک بر روی View all و در لیستی که مشاهده کردین باید به قسمت Power بروید .
حالا ویندوز به مشکلات پاوری دستگاهتون نگاه و بررسی و به طور خودکار آنها را تعمیر میکنه. این یک راه سریع و مطلوب برای چک کردن تنظیمات یک لپ تاپ بدون کنکاش بسیاری گزینه ها از پنجره های مختلف می باشد.

سبک کردن برنامه های ویندوز درحال راه اندازی و استفاده از برنامه های سبک تر برای ویندوز

شما باید برای ذخیره انرژی در لپ تاپ خود باید یکسری تنظیمات عمومی و پیش فرض را تغییر دهید:

۶-از screensaver یا محافظ صفحه نمایش استفاده نکنید.

وقتی شما از محافظ صفحه نمایش استفاده میکنید دقیقا دارید موقعی که از سیستمون بهره نمایشی نمی برید انرژی رو هدر میدید و بهتره همیشه در این مواقع صفحه نمایشتون رو خاموش کنید.

باتری لپ تاپ

۷- اجرای برنامه های کمترموقع Startup ویندوز در پس زمینه

بررسی اینکه بعضی ازبرنامه های شما موقع بالا آمدن سیستم لازم نیست ولی برای غیر فعال کردن آنها حذف آنها راه حل نیست و جلوگیری از اجرای آنها به طور خودکار با بوت شدن کامپیوتر شما راه حل اصلی است باید به قسمت System configuration مراجعه کنید .این عمل رو به روش زیر انجام بدید:
منوی Start گزینه Run و دستور Msconfig رو بزنید و اینتر کنید و وارد پنجره زیر شوید. حالا به تب statup رفته و برنامه هایی که موقع شروع ویندوز شما بارگزاری میشوند را به اسم و نام برنامه پشتیبانی کننده و مسیر نصب و مسیر رجیستری آن را نشان داده و فعال بودن یا نبودنشان را با علامت تیک به شما نشان داده است. فقط مواظب باشید برنامه هایی که مربوط به خود ویندوز و در شاخه c:\windows\system32 می باشد را غیر فعال نکنید یا مثلا گارد آنتی ویروستان را.بعد از انتخاب برنامه ها پیغامی منوط به خارج شدن با restart و بدون آن ظاهر میشود که شما بهتر است دستگاه رو دوباره راه اندازی کنید.

۸- کاهش استفاده از پردازنده

اگر شما با استفاده از برنامه های سنگین که CPU خود را درانجام بسیاری از کار که همه بصورت زمان انجام میشود، CPU شما قدرت و انرژی بیشتری استفاده میکند و نتیجتا باتری دستگاه را سریع تر تخلیه می کند. چه کارکنیم؟؟؟ حالا شما باید برنامه های در حال اجرای کمتری را در پس زمینه قراد داده و می توانید برنامه های بسیار سبک وزن که بسیار آسان از منابع سیستم استفاده می کنند را نصب و اجرا کنید و برنامه های قبلی را حتی المقدور پاک کنید مثلا برای موزیک گوش دادن از ۱۰تا پلیر استفاده نکنید یا از پلیر هایی که از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند و توی ران شدن ویندوز بالا میان و هی میخوان به روز بشن و …

باتری لپ تاپ

۹-اجتناب از خارج شدن برنامه ها از رَم

اگر رم کامپیوتر شما پر شده و احتیاج به انتقال دیتا ها به هارد و استفاده از رم مجازی رو دارید یا از هارد درایو های خارجی برای این کار استفاده میکنید این راه حل قضیه در کامپیوتر های مدرن نیست و اینها همه انرژی باتری را تخلیه میکنند. راه حل این قضیه بستن برنامه های اظافی که از مقدار رم سیستم شما بهره زیادی میبرند و در پشت سیستم شما فعالیت کرده و به چشم نمی آیند و در حال حاضر شما بکارتان نمی آیند می باشد.از طریق بازکردن Task manager و رفتن به تب processes وحالا Mem usage را سورت کرده و مقدار استفاده برنامه ها از رم و خود آنها را ببینید و با کلیک راست کردن به آنها و زدن گزینه End process به کار آنها خاتمه میدهید و از شر آنها خلاص میشوید.

حال در این پنجره شما می توانید اطلاعات بیشتری در مورد CPU و استفاده از RAM خود را پیدا کنید.

۱۰- Hibernate بجای Sleep

وقتی لپ تاپ شما بخواب میرود مقداری کمی انرژی برای منبع تغذیه و مقدار کمی برای رَم دستگاه به جهت اینکه سیستم شما وقتی از خواب بیدار شد برای ادامه کار سیستم در کمتر از چند ثانیه لود و بارگزاری بشه. اما و قتی سیستمتون رو Hibernate یا اصطلاحا به خواب زمستانی میبرید چند مزیت رو برای شما داره ، اینکه اولا منبع تغذیه Power شما خاموش میشه دیسکت ها و هارد درایو ها و تمام قطعات سیستمون دیگه انرژی مصرف نمیکنن انگار دستگاهتون رو خاموش کردین این بهترین صرفه جویی برای باتری شماست اما فرقش اینجاست که وقتی Hibernate میکنید در لحظه خاموش شدن اطلاعات رم شما در قسمتی از هارد که قبلا به این عملیات اختصاص داده شده کپی شده و موقع بالا امدن دوباره رَم از اون محل از حافظه اطلاعاتش رو باز یابی کرده و انگار سیستم به خواب رفته بوده وموقع بالا اومدن تمام برنامه ها و اطلاعاتی که هنگام Hibernate کردن در حال اجرا بوده اند رو همونطور برای شما نشان میده. پس حتما موقعی که برای مدتی نا معلوم با لپ تاپتون کاری ندارید خیلی خیلی بهتره که اون رو Hibernate کنید.

باس رم چیست ؟

باتری لپ تاپ

فروشگاه اونیکس کالا ارایه دهنده ی ، انواع کامپیوتر (کامپیوتر استوک) ، انواع لپ تاپ از جمله لپ تاپ های اپل ، ایسوس ، لنوو ، اچ پی ، ایسر دل ، سونی و …. (لپ تاپ دست دوم)  قطعات لپ تاپ و لوازم جانبی لپ تاپ ، مانیتور ، مینی کیس و لوازم جانبی قطعات کامپیوتر رم ، انواع پردازنده ، انواع گرافیک ، مادربورد ، هارد اکسترنال ، هارد اینترنال ، حافظه  ssd اکسترنال ، حافظه  ssd اینترنال و لوازم جانبی مثل موس ،کیبورد ، پدموس ، کابل ، تبدیل ، میکروفون ، وب کم ، اسپیکر ، هدفون و هدست ، فلش مموری ، رم ریدر ، کارت حافظه ، لوح فشرده ، کیف هارد ، هاب USB ، گیرنده و فرستنده بلوتوث و …. و لوازم کامپیوتر مثل پایه مانیتور ، تاچ پد ، اچ پد اپل ، تاچ پد لاجیتک ، داپلیکیتور ، داپلیکیتور ، داپلیکیتور ، هاب USB ، لوازم کارت گرافیک ، تستر سخت افزار ، لوازم نور پردازی کامپیوتر ، جوهر خنک کننده و …تبلت و لوازم جانبی تبلت و کامپیوتر های اماده ازجمله کامپیوتر آماده اپل ، کامپیوتر آماده ایسر ، کامپیوتر آماده ایسوس ، کامپیوتر آماده دل ، کامپیوتر آماده لنوو ، کامپیوتر های اماده استوک و …. تاچ پد اپل ، داپلیکیتور ، لوازم جانبی هدقون و هدست ، لوازم کارت گرافیک  ، نرم افزار ها در شیراز می باشد …