روش-انتقال-فایل-بین-گوشی-و-کامپیوتر
روش انتقال فایل بین گوشی و کامپیوتر

انتقال فایل بین گوشی و کامپیوتر

همراهان اونیکس کالا امروز در این مقاله میخواهیم درباره ی روش انتقال فایل بین گوشی و کامپیوتر ، این مشکلی است که بسیاری از کاربران با آن مواجع میشوند . وگاهی نمیتوانند این کار را اتجام دهند .

پر شدن حافظه گوشی به دلیل وجود حجم زیادی از اطلاعات و فایل های مختلف در گوشی  باعث میشود که ما نیاز داشته باشیم تا اطلاعات خودمان را در سیستم کامپیوتری ذخیره کنیم .

علاوه بر این نگهداری اطلاعات شخصی مانند عکس ها و فیلم های خصوصی در گوشی کار عاقلانه ای نیست و اکثر افراد ترجیح می دهند تا اطلاعات و فایل های شخصی خود را در جایی امن تر ذخیره کنند.

روش برای انتقال فایل بین گوشی و کامپیوتر

گوشی های هوشمند حافظه محدودی دارند و امکان ذخیره همه اطلاعات روی آن ها وجود ندارد. اگر صاحب آیفون یا سایر محصولات اپل باشید، به دلیل عدم پشتیبانی از کارت حافظه احتمالا بارها نیاز به انتقال فایل و خالی کردن گوشی خود پیدا کرده اید. در گوشی های اندرویدی نیز پر شدن کارت حافظه یکی از عوامل هنگ کردن گوشی است .

علاوه بر این، ممکن است به دلایل دیگری مانند انتقال فایل های شخصی و کار های روزانه نیاز به جابه جایی اطلاعات و فایل بین گوشی و کامپیوتر داشته باشید.

فرایند انتقال فایل از گوشی اندرویدی مانند گوشی های سامسونگ، هواوی و شیائومی تفاوت زیادی با هم ندارد. روش های گوناگونی برای اینکار وجود دارد که کار انتقال اطلاعات بین گوشی های اندرویدی و کامپیوتر را بسیار ساده می کند. مخصوصا به دلیل پشتیبانی اکثر گوشی های اندرویدی از مموری کارت، به طور کلی انتقال اطلاعات در این گوشی ها از گوشی های آیفون راحت تر است.

استفاده از Cloud برای انتقال اطلاعات بین گوشی و کامپیوتر

یک روش پرکاربرد که برای انتقال بیسیم فایل بین گوشی و کامپیوتر در سیستم عامل‌های مختلف نام‌های متفاوتی دارد استفاده از Cloud است. در سیستم عامل ویندوز می‌توانید از OneDrive و Dropbox یا Google Drive برای انتقال فایل از این طریق استفاده کنید، اما در سیستم عامل MacOS از iCloud برای انتقال فایل بین دو دستگاه اپل استفاده می‌شود.

OneDrive در ویندوز 10

با کمک این روش انتقال فایل بین گوشی و کامپیوتر، انتقال اطلاعات اندروید به ویندوز و کپی اطلاعات از گوشی به کامپیوتر را برای انواع فایل‌ها می‌توانید انجام دهید. فقط لازم است که اپلیکیشن Microsoft OneDrive را در گوشی اندروید خود نصب کنید و فایل‌ها را به Cloud مایکروسافت انتقال دهید یا آپلود کنید. همچنین اگر یک پوشه Android در OneDrive درست کنید، در این صورت بهتر می‌دانید که فایل‌ها را به کجا منتقل کنید و از کجا دریافت کنید.

حتما اطمینان پیدا کنید که فایل‌ها در ویندوز 10 کامپیوترتان نیز هم‌گام‌سازی شده باشند تا بتوانید فایل‌ها را از طریق File Explorer دریافت کنید. 

انتقال-فایل-بین-گوشی-و-کامپیوتر
انتقال-فایل-بین-گوشی-و-کامپیوتر

توجه به مراحل زیر :

 1. روی آیکون Cloud در کنار ساعت سیستم کلیک راست کنید و تنظیمات (Settings) را از منوی ظاهر شده انتخاب کنید.
 2. یک پنجره ظاهر می‌شود، روی نوار Account کلیک کنید.
 3. گزینه Choose Folders را کلیک کنید.
 4. روی باکس کنار پوشه‌ای که می‌خواهید با ویندوز 10 کامپیوتر شما هم‌گام‌سازی شود، کلیک کنید.
 5. وقتی این کار انجام شد، روی گزینه OK کلیک کنید.
 6. اکنون File Explorer را باز کرده و روی Folder نشان داده شده در OneDrive در سمت چپ کلیک کنید. اکنون فایل‌های آپلود شده از اندروید باید در این قسمت قابل دسترس باشند.
 7. در اپلیکیشن OneDrive برای اندروید، می‌توانید به همان پوشه یا فولدر دسترسی داشته باشید و فایل‌های آپلود شده در کامپیوتر را دانلود کنید.

Cloud در سیستم عامل مک او اس

متأسفانه با استفاده iCloud نمی‌توانید بین دستگاه‌های اندروید و مک انتقال فایل انجام دهید. در این مورد به Microsoft OneDrive و Dropbox یا Google Drive نیاز خواهید داشت. اما برای انتقال اطلاعات بین آیفون و مک او اس می‌توانید از iCloud استفاده کنید. اگر به اینترنت دسترسی داشته باشید، انتقال فایل با سرعت بالا در اندروید و انتقال اطلاعات آیفون به کامپیوتر را می‌توانید راحت‌تر انجام دهید.

استفاده از Google Drive در سیستم عامل کروم او اس

برای دستگاه‌های کروم او اس (Chrome OS) می‌توانید از خدمات Google Drive استفاده کنید. این خدمات در اپلیکیشن Files از قبل قرار داده شده است و در سمت چپ در منو قرار دارد. به این ترتیب برای انتقال اطلاعات اندروید به کامپیوتر کروم بوک و برعکس می‌توانید از اپلیکیشن Files گوگل در دستگاه اندروید خود استفاده کنید.

انتقال فایل بین کامپیوتر و گوشی با استفاده از اتصال USB

یکی از روش‌های مشترک بین هر سه سیستم عامل، استفاده از اتصال USB میان دو دستگاه مورد نظر برای انتقال فایل است.

انتقال فایل با اتصال USB در اندروید و ویندوز 10

برای انتقال فایل بین گوشی و کامپیوتر و انتقال اطلاعات از اندروید به کامپیوتر یا برعکس از طریق اتصال USB، به یکی از کابل‌های زیر نیاز خواهید داشت:

 1. میکرو یو اس بی به یو اس بی ای (Micro-USB to USB-A)
 2. میکرو یو اس بی به یو اس بی سی (Micro-USB to USB-C)
 3. یو اس بی سی به یو اس بی ای (USB-C to USB-A)
 4. یو اس بی سی به یو اس بی سی (USB-C to USB-C)

به عنوان مثال، اگر گوشی اندروید شما USB-C دارد، اما کامپیوترتان فقط درگاه USB-A دارد، لازم است که از کابل USB-C به USB-A استفاده کنید. یا اگر گوشی شما دارای کابل USB-C به USB-C است، به یک کابل متفاوت یا USB-C به USB-A نیاز خواهید داشت.

برای انتقال فایل بین گوشی و کامپیوتر از طریق USB مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. گوشی اندروید را با کابل USB به کامپیوتر وصل کنید.
 2. نوتیفیکیشن Charging this device via USB را در گوشی خود لمس کنید.
 3. گزینه File Transfer را در زیر USB Use For لمس کنید.
 1. اکنون باید گوشی در File Explorer به عنوان یک درایو USB ظاهر شود. به این ترتیب، می‌توانید انتقال اطلاعات اندروید به کامپیوتر یا برعکس را انجام دهید.
 2. سپس گوشی را از کابل جدا کرده و کابل را نیز از کامپیوتر بیرون بکشید.
آموزش-انتقال-فایل-بین-گوشی-و-کامپیوتر
آموزش-انتقال-فایل-بین-گوشی-و-کامپیوتر

انتقال فایل با اتصال USB در اندروید و مک او اس

برای کپی اطلاعات از گوشی به کامپیوتر و برعکس از طریق اتصال USB در مک و مک بوک نیز به همان کابل‌های ذکر شده در بالا نیاز خواهید داشت. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. برنامه Android File Transfer را از گوگل دانلود و نصب کنید.
 2. برنامه را در مک باز کنید. این برنامه را در Launchpad پیدا خواهید کرد.
 3. قفل گوشی اندروید را باز کرده و آن را با استفاده از کابل USB به مک وصل کنید.
 4. گزینه Charing this device via USB را در گوشی انتخاب کنید.
 5. گزینه File Transfer را از قسمت Use USB For انتخاب کنید.
 6. گوشی باید در Android File Transfer در مک ظاهر شود. فایل‌ها را بین Finder و Android File Transfer بکشید یا درگ کنید.
 7. اکنون که کپی اطلاعات از گوشی به کامپیوتر و برعکس انجام شد، گوشی را از کابل جدا کرده و کابل را نیز از مک جدا کنید.

انتقال فایل با اتصال USB در اندروید و سیستم عامل کروم

برای انتقال اطلاعات اندروید به کامپیوتر یا انتقال فایل بین گوشی و کامپیوتر با استفاده از اتصال USB مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. قفل گوشی اندروید را باز کرده و آن را با استفاده از USB به کامپیوتر وصل کنید.
 2. نوتیفیکیشن Charging this device via USB را در گوشی لمس کنید.
 3. گزینه File Transfer را در قسمت Use USB For انتخاب کنید.
 4. اکنون اپلیکیشن Files در سیستم عامل کروم باز می‌شود. با استفاده از آن فایل‌ها را بین دو دستگاه درگ کنید یا بکشید و انتقال دهید.
 5. همین که کپی اطلاعات از گوشی به کامپیوتر یا برعکس تمام شد، گوشی و کامپیوتر یا لپ تاپ را از کابل جدا کنید.

استفاده از فلش مموری با اتصال USB

ممکن است بگویید که در دورانی که همه چیز به سمت ارتباط وای فای و ذخیره سازی ابری می‌رود، استفاده از Flash Memory،‌ بازگشت به گذشته است.

شاید برای انتقال عکس و فایل‌های کوچک، این حرف درست باشد. اما برای کسانی که مجموعه گسترده‌ای از کتابهای دیجیتال یا موسیقی دارند و دائماً‌ آنها را به روز می‌کنند (و واقعاً از آنها استفاده می‌کنند!) این شیوه می‌تواند مزیت‌های زیادی داشته باشد.

هم آیفون و هم گوشی‌های اندروید، رابط‌های مختلفی برای ارتباط با فلش مموری دارند که با قیمت نسبتاً پایین قابل خریداری است.

استفاده از نرم افزار Airdroid

متمم فکر می‌کند کسانی که از سیستم عامل اندروید استفاده می‌کنند، لازم است تجربه‌ی استفاده از Airdroid را داشته باشند. این نرم افزار، چیزی فراتر از یک ابزار انتقال فایل بین موبایل و کامپیوتر است و عملاً‌ دسترسی مناسب به موبایل یا تبلت شما را از طریق صفحه نمایش کامپیوترتان فراهم می‌کند.

استفاده از نرم افزار Portal

نرم افزار Portal، ابزارمناسب دیگری است که هم برای سیستم عامل اندروید و هم برای سیستم عامل iOS قابل استفاده است و با استفاده از آن می‌توان فایل‌های تا حجم یک گیگابایت را جابجا کرد. اگر از Chrome به عنوان مرورگر وب استفاده می‌کنید، این نرم افزار برای شما بسیار قدرتمند و راحت خواهد بود.

اونیکس-کالا
اونیکس-کالا

 انتقال فایل با وای فای دایرکت بین کامپیوتر و گوشی

برای انتقال فایل از طریق این روش باید وای فای دایرکت (WiFi direct) در هر دو دستگاه فعال باشد. در مورد دستگاه‌های اندروید، باید گفته شود که اندروید 11 فقط می‌تواند از طریق وای فای دایرکت فایل‌ها را دریافت کند، اما نمی‌تواند ارسال کند. وای فای دایرکت در آیفون نیز با نام دیگری تحت عنوان MultipeerConnectivity در قسمت AirDrop قرار دارد. به این ترتیب، با استفاده از Wi-Fi Direct می‌توانید انتقال فایل با وای فای به لپ تاپ را انجام دهید. برای استفاده از وای فای دایرکت در ویندوز 10 جهت انتقال فایل بین گوشی و کامپیوتر می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. در قسمت Settings گوشی که قرار است آن را به کامپیوتر وصل کنید، وارد Network & Internet و سپس Manage WiFi Settings شوید.
 2. در منوی نمایان شده، دستگاه مورد نظر خود را برای اتصال به گوشی پیدا کنید و نام شبکه و رمز عبور (Network name & passcode) را به خاطر بسپارید.
 3. در قسمت Search در ویندوز 10، عبارت وایرلس (Wireless) را به انگلیسی جست‌وجو کنید و سپس Manage Wireless Networks را باز کنید.
 4. روی Add کلیک و سپس شبکه وای فای مشترک با گوشی را انتخاب کنید.

به این ترتیب، گوشی و ویندوز با استفاده از وای فای دایرکت به هم وصل می‌شوند و می‌توانید انتقال فایل با وای فای به لپ تاپ به ویژه فایل‌های سنگین و دارای حجم بالا را انجام دهید. برای مدیریت فایل‌ها نیز می‌توانید از اپلیکیشن Feem استفاده کنید.

 انتقال فایل بین اندروید و کروم او اس با Nearby Share

برای انتقال فایل بین گوشی و کامپیوتر با Nearby Share در کروم او اس مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ابتدا Sharesheet و Nearby Sharing flags را از طریق chrome://flags در Chrome Omnibox فعال کنید.
 2. سپس با باز کردن Settings مطمئن شوید که نیربای شیر در تنظیمات کروم او اس فعال شده است و روی لیست دستگاه‌های وصل شده یا Connected Devices در سمت چپ کلیک کنید. اکنون نیربای شیر باید روشن باشد.
 3. همچنین مطمئن شوید که نیربای شیر در دستگاه اندروید فعال است. تنظیمات (Settings) را باز کرده، به قسمت Google بروید و سپس Device Connections را باز کرده و در قسمت Nearby Share مطمئن شوید که این گزینه روشن است.
 4. در Files در کروم بوک، فایلی را که می‌خواهید انتقال بدهید انتخاب کرده و روی گزینه Share کلیک کنید.
 5. سپس گزینه Nearby Share را از منو انتخاب کنید.
 6. در گوشی اندروید گزینه Accept را برای دریافت فایل انتخاب کنید.

به این ترتیب، کپی اطلاعات از گوشی به کامپیوتر و برعکس از طریق نیربای شیر انجام می‌شود .