آموزش-ریکاوری-هارد-اکسترنال
ریکاوری هارد اکسترنال

ریکاوری هارد اکسترنال

آموزش ریکاوری هارد اکسترنال

برای ریکاوری فایل های یک هارد دو روش وجود دارد یکی از این روش ها با استفاده از نرم افزارهای بازیابی اطلاعات هارد می باشد و دیگری این که مراجعه کرد به مراکز تخصصی برای بازیابی اطلاعات هارد .

هارد اکسترنال یکی از پرکاربرد دترین ابزارهای ذخیره ی اطلاعات کاربران می باشد ، هارد اکسترنال هم مانند تمامی قطعات دیگر ممکن است خراب شود یا اطلاعات ذخیره شده در این هارد از بین برود ، تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا  اگر هارد دیسک اکسترنال شما خراب شده و یا به هر دلیلی اطلاعات را از دست داده‌اید با چند نکته آموزش ریکاوری هارد اکسترنال را یاد بگیرید .

ریکاوری هارد اکسترنال

هرد خرابی در هارد اکسترنال که باعث از بین رفتن اطلاعات میشود دلایل خاصی دارد ، پس اول باید دلیل خرابی هارد را برسی کنیم بعد با توجه به ان خرابی هارد اکسترنال اقدانات لازم برای ریکاوری هارد اکسترنال را انجام دهیم .

 1. هارد اکسترنالی که مشکل فیزیکی دارد را بدون دانش تعمیر نکنید.
 2. هارد دیسکی که آسیب فیزیکی، مثل ضربه خوردن داشته را با نرم افزار اقدام به ریکاوری نکنید.
 3. هارد دیسک را در فریزر نگذارید. (قرار دادن هارد دیسک در فریزر در اواخر دهه ۹۰ میلادی استفاده می‌شد).
 4. هارد را باز کنید و یا اقدام به تعویض هد نمایید..

 قبل از آن که بدانید نحوه بازیابی اطلاعات هارد اکسترنال چگونه می‌تواند باشد، آن را روی یک سیستم دیگر امتحان کنید. امکان دارد مشکل از کامپیوتر و یا کابل شما باشد. بنابراین سعی کنید هارد اکسترنال خود را به یک کامپیوتر دیگر وصل کنید و کابل اتصال که معمولا USB است را عوض کنید. اگر به کامپیوتر دیگر دسترسی ندارید می‌توانید هارد دیسک خود را به پورت اتصال دیگری وصل کنید.

کیس مناسب حسابداری

علت خراب شدن هارد دیسک اکسترنال

 1. قطع کردن از کامپیوتر بدون اجکت کردن
 2. آلوده شدن به ویروس
 3. بوجود آمدن بدسکتور در هارد اکسترنال
 4. خطای سیستم فایل
 5. آسیب‌های فیزیکی مثل ضربه
 6. وصل کردن هارد به موبایل یا تلویزیون
 7. فرمت شدن هارد اکسترنال 
ریکاوری هارد اکسترنال
ریکاوری هارد اکسترنال

ریکاوری هارد اکسترنال با نرم‌افزار 

می‌دانیم که بسیاری از افراد سعی دارند بازیابی اطلاعات را خودشان انجام دهند، که در این صورت برخی از نرم ‌افزارهای قوی بازیابی اطلاعات می‌تواند به شما کمک کند تا اطلاعاتتان را از هاردهایی که داده‌ها پاک یا فرمت شده، ریکاوری کنید. ما به عنوان یک شرکت بازیابی اطلاعات نمی‌توانیم این را توصیه کنیم زیرا بسیاری از مشتریان ما در حالی که سعی می‌کنند با استفاد از نرم‌افزار اطلاعاتشان را بازیابی کنند به طور تصادفی یک سری دیگر از فایل‌هایشان را پاک کرده‌اند. بنابراین توصیه می‌کنیم هنگام استفاده از نرم‌افزار موارد زیر را مد نظر داشته باشید:

 1. حتما از سایت‌های معتبر دانلود کنید چون اکثر کرک‌های موجود در اینترنت عمل هک سیستم را هم انجام می‌دهند.
 2. هر برنامه برای یک روش از دست رفتن اطلاعات کاربرد دارد، پس باید برنامه متناسب با مشکل خود را انتخاب کنید.
 3. اطلاعات ریکاوری شده را روی همان هارد ذخیره نکنید.
 4. در طول اسکن، می‌توانید نتایج اسکن را بررسی کنید و فایل را با دابل‌ کلیک کردن روی آن پیش نمایش کنید.

محصولات پیشنهادی ما :

خرید کامپیوتر لنوو

خرید مینی کیس استوک

نکته: استفاده از برنامه‌های بازیابی اطلاعات رایگان به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

اگر با نرم‌افزار هم موفق نشدید، هارد دیسک خود را خاموش کنید. ریکاوری ناموفق ممکن است باعث ایجاد بازنویسی اطلاعات گردد (اور رایت). این عامل می‌تواند یک اشتباه جدی باشد و درست کردن آن معمولا از سطح تخصص یک کاربر خانگی خارج است. اگر فایل‌ها مهم هستند با یک شرکت بازیابی اطلاعات مورد تایید تماس بگیرید. اگر اطلاعات شما آنقدر مهم نیست که برای آن پول خرج کنید پس یک درس مهم را یاد گرفته‌اید که از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

ریکاوری هارد اکسترنال خراب و فایل‌های خراب شده از طریق CMD

اگر هارد دیسک اکسترنال شما در کامپیوتر شناسایی می‌شود، اما فایل‌های ذخیره شده در آن خراب شده‌اند، یا هنگام باز کردن هارد با دستور فرمت روبرو می‌شوید می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید تا فایل‌های آسیب دیده بازیابی شوند.

(البته همان طور که در بالا اشاره کردیم هر مورد خرابی راه روش خود را دارد که بهتر است کارشناس تشخیص بدهد).

Start را باز کرده و عبارت cmd را تایپ کنید. اینتر بزنید و  پنجره خط فرمان را باز کنید و عبارت chkdsk g:/f را تایپ کنید، (به جای g درایو هارد اکسترنال خود را وارد کنید)، اینتر بزنید.

اگر نمی‌توانید به اطلاعات ذخیره شده در دستگاه خراب دسترسی پیدا کنید، نگران نباشید. اگر حتی فایل‌ها به طور تصادفی حذف شده باشند ، می توانید آنها را از هارد اکسترنال ریکاوری کنید. بازیابی هارد اکسترنال حتی پس از فرمت و قالب بندی یا آسیب دیدن باز هم امکان پذیر است.

مطالب پیشنهادی ما :

راهنمای خرید کامپیوتر استوک

راهنمای خرید کامپیوتر صنعتی

راهنمای خرید کامپیوتر کامل

خرید کامپیوتر 3 میلیونی

خرید کامپیوتر بالا رده