هارد-raid
ریکاور هارد های Radi

ریکاور هارد های Radi ، هارد raid چیست ؟

آموزش بازیابی هارد های رید

هارد raid چیست ؟

هارد raid نوعی از هارد دیسک های کاربردی برای سیستم های رایانه ای می باشد که ممکن است بسیاری از کاربران عادی با ساختار سازنده ی آن آشنایی نداشته باشند.

raid مخففی برای عبارت Redundant Array of Independent Disks است. معنای این واژه ها در “آرایه چندگانه دیسک‌های مستقل” خلاصه می شود. در هارد raid شاهد تکنولوژی هماهنگی چند هارد دیسک فیزیکی می باشیم. مراحل بازیابی اطلاعات هارد raid نیز باید کاملا با توجه به ترکیب فیزیکی چندین هارد به عنوان یک هارد مستقل شکل بگیرد. داده هایی که در این تکنولوژی حضور خواهند داشت؛ در مقادیر متفاوتی میان هارد دیسک های موجود توزیع می شوند.

  • افزایش سرعت ثبت و ضبط اطلاعات و یا بازخوانی آن ها
  • افزایش میزان تحمل خطا در ساختار سازنده ی هارد دیسک های raid

از این رو گاهی تهیه ی هارد raid از اولویت های کاربران سیستم های رایانه ای مختلف می گردد.

نکات مهم در ریکاوری Raid

دیسک را اسکن نکنید.

اگر برای رید مشکلی به وجود آمد و اطلاعات و داده‌‌های ذخیره بر روی آن با مشکل مواجه شد به هیچ وجه درایوهای RAID را اسکن نکنید. علاوه بر این احتمال دارد به صورت خودکار و ناخواسته ویندوز در زمان بالا آمدن بخواهد درایو رید را اسکن کند، که شما باید حواستان جمع باشد و از آن جلوگیری کنید.

محصولات پیشنهادی ما :

خرید کامپیوتر لنوو

خرید مینی کیس استوک

خرابی و مشکلات احتمالی که برای درایو RAID به وجود می‌‌آید در اکثر مواقع به دلیل نقص و تناقص در پیکربندی با دیتای موجود در روی دیسک‌‌ها است که می‌‌توان قبل از این که به ریکاوری رید پرداخت، با پیکربندی مجدد و اصلاح آن، مشکل و عیب درایو RAID را بر طرف کرد. در حالی که اگر در چنین شرایطی اقدام به اسکن دیسک کنید، اسکن سبب مخدوش شدن داده‌‌ها و اطلاعات ذخیره شده بر روی دیسک می‌‌شود در نتیجه ریکاوری رید موفقیت آمیز نخواهد بود. ریکاور هارد های Radi ، هارد raid چیست ؟

از اطلاعات خود بکاپگیری کنید.

بکاپ گیری توصیه‌‌ای است که همیشه در مورد ریکاوری و بازیابی انواع اطلاعات و داده‌‌های ذخیره شده بر روی درایو توصیه می‌‌شود. با انجام بکاپ گیری از داده‌‌ها و اطلاعات، همیشه یک کپی از اطلاعات و داده‌‌های خود داشته باشد و در صورت نیاز از اطلاعات و داده‌‌های خود روی RAID بکاپ گیری کنید. نکته مهم که در بکاپ گیری حتما باید بر روی دیسک جدا یا سیستم و تجهیزات جداگانه‌ای انجام شود.

پیش از این که بخواهید اقدام برای ریکاوری رید کنید، بکاپ گیری از آن را فراموش نکنید.

مقدار دهی اولیه و تعریف مجدد آرایه RAID را انجام ندهید.

RAID را دوباره تعریف نکنید و مجدد مقدار دهی اولیه انجام ندهید. با تعریف دوباره و انجام مقدار دهی اولیه نه تنها ساعت‌‌ها زمان باید صرف شود بلکه همه اطلاعات و داده‌‌های ذخیره شده بر روی رید از بین می‌‌رود و دیگر قابل بازیابی نخواهد بود. هارد raid چیست ؟

اهمیت گذاشتن شماره و یادداشت

اگر در زمان استفاده از RAID ، هارد خراب شد، آن را از دستگاه خارج کرده و شماره روی آن را بر اساس آرایه آن یادداشت کنید و تاریخ و زمانی را که از سیستم خارج نموده‌‌اید را نیز یادداشت کنید. البته شما می‌‌توانید هاردهای سالم را با استفاده از ماژیک و برچسب شماره گذاری کنید و همیشه آن را به خاطر داشته باشید. در هنگام شماره گذاری ریدها باید نحوه شماره گذاری به نحوی باشد که شماره روی دیسک‌‌ها با آنچه داخل سیستم رید است، یکی باشد. چرا که در بسیاری مواقع تعداد هارد خراب با پیغام های خطا وجود دارد، که شما با یاداشت ترتیب زمانی خراب شدن آنها می‌‌توانید خرابی و مشکل را را کدگذاری کنید، تا دیگر مشکلی پیش نیاید.

ریکاور-هارد-های-Radi
ریکاور-هارد-های-Radi

RAID را بازسازی یا Rebuild نکنید.

بازسازی یا Rebuild کردن RAID می‌‌تواند سبب از دست رفتن اطلاعات و داده‌‌های ذخیره شده بر روی آن باشد. بنابراین یکی دیگر از توصیه‌‌های مهم در مورد ریکاوری RAID این است که به هیچ وجه آن را بازسازی نکنید. اگر به صورت ناخواسته بازسازی رید اتفاق افتاد، فورا آن را متوقف کنید. بازسازی مجدد رید عاملی است که ریکاوری آن را غیر ممکن می‌‌کند و اطلاعات و داده‌‌های ذخیره شده روی آن را از بین می‌‌برد.

مطالب پیشنهادی ما :

راهنمای خرید کامپیوتر استوک

راهنمای خرید کامپیوتر صنعتی

راهنمای خرید کامپیوتر کامل

خرید کامپیوتر 3 میلیونی

خرید کامپیوتر بالا رده

فورا هارد معیوب را تعویض کنید.

تعویض هارد معیوب در اسرع وقت و بدون این که زمان را از دست بدهید، از دیگر توصیه‌‌های مهم در مورد ریکاوری RAID است. چنانچه کنسول کارت و یا کنترلر رید با نمایش پیام خطا، هشدار خرابی داد و یا صداهای غیر مکانیکی از هارد خود شنیدید باید فورا اقدام به تعویض هارد کنید. صداهایی مانند تلق تلق، خش خش، بوق بوق و غیره از علائم و نشانه‌‌های مشکل در رید است که نیاز به تعویض دارد. با تعویض به موقع هارد، امکان این که بتوانید داده‌‌ها و اطلاعات خود را ریکاوری کنید خیلی بیشتر است ولی اگر دست دست کنید و سعی کنید هارد را خارج کرده و دوباره جا بیندازید و یا به هر طریقی آن را اصلاح کنید، احتمال ریکاوری و بازیابی اطلاعات و داده‌‌ها را به شدت کاهش می‌‌دهید و احتمال این که ریکاوری انجام شود، بسیار کم می‌‌شود.

بررسی و تست کردن هارد دیسک‌‌ها

تست کردن هارد درایو ها و اطمینان از سلامت آن‌‌ها کاری بسیار مهم است. اگر هارد دیسک تازه‌ای خریده‌اید و می‌‌خواهید آن را با هارد دیسک خراب و معیوبی تعویض کنید، توصیه می‌‌شود قبل از  تعویض حتما هارد دیسک جدید را بررسی و تست کرده و از سالم بودن آن مطمئن شوید. بسیاری از افراد تنها به این نکته که هارد دیسک خریداری شده تازه و آکبند است اکتفا می‌‌کنند و آن را تست نمی‌‌کنند در حالی که در برخی مواقع هارد تازه خریداری شده و نو هم احتمال دارد خراب باشد. برای تست هارد دیسک می‌‌توانید از منوهای نرم افزار کنسول استوریج استفاده کنید. در این منو محلی برای تست هارد دیسک ها وجود دارد و می‌توانید هارد دیسک خود را در آن محل تست نکید.

انجام دادن صحیح تعویض هارد معیوب

هارد معیوب را به درستی تعویض کنید. اگر نمی‌‌دانید منظور از درست انجام دادن تعویض هارد چیست بهتر است به صورتی که گفته می‌‌شود عمل کنید. اگر هارد دیسک موجود در سرورها و استوریج‌‌هایی که هارد هات پلاگ دارند، معیوب شود برای تعویض هارد معیوب، دستگاه را خاموش نکنید و بدون خاموش کردن دستگاه، هارد معیوب را با هارد سالم عوض کنید تا بتوانید در زمان جابه جایی و تا زمانی که کار تعویض هارد تمام می‌‌شود، وضعیت مربوط به آرایه‌‌ها را در کنسول مدیریت و نظارت کنید.

اگر در حین کار و زمان تعویض کردن با نوسانات برق مواجه شدید و دستگاه خاموش شد، به احتمال زیاد داده‌‌ها و اطلاعات از دسترس خارج می‌شود. توجه کنید برای ریکاوری و قابل دسترس کردن داده‌‌ها و اطلاعات از نرم افزارها و یا ابزارهای تعمیر درایو و اسکن دیسک استفاده نکنید.

کیس مناسب حسابداری

شرایط بازیابی اطلاعات هارد raid

همان طور که اشاره شد، داده ها در این تکنولوژی هارد raid به مقدار متفاوت میان هارد دیسک های موجود توزیع می شوند. از این رو بازیابی اطلاعات هارد raid یک پروسه ی پیچیده است. کوچک ترین اشتباه در حین ریکاوری هارد raid تمامی دیتاهای ذخیره شده را از بین خواهد برد. این مشکل می تواند در حالتی رخ دهد که دیگر به هیچ عنوان امکان ریکاوری وجود نداشته باشد. دقت کنید که باید زمان رویارویی با اختلالات هارد raid دستگاه را خاموش کرد تا امکان بازگردانی اطلاعات از بین نرود. تمامی فعالیت هایی که قبل از بروز خطا در سیستم انجام داده اید، می تواند در پروسه ی ریکاوری هارد raid تاثیر گذار باشد. بنابراین هنگام خرابی این هارد و از حذف ناخودآگاه اطلاعات، رایانه را خاموش کرده و به یکی از شعب نمایندگی تعمیرات هارد مراجعه نمایید.

آموزش-بازیابی-هارد-های-رید
آموزش-بازیابی-هارد-های-رید

مشکلات احتمالی هارد raid

اگر بخواهیم در مورد معایب هارد raid توضیح دهیم، باید بگوییم که بازیابی اطلاعات هارد raid ممکن است بدون هیچ خرابی خاصی هم ضروری گردد. مسلما این مسئله عیب بزرگی است که خریداران بسیاری را از تهیه ی این هارد منصرف می سازد. اما می توانید با تهیه ی دوره ای بک آپ آماده ی رویارویی با فرمت شدن هارد باشید. به طور کلی بسیاری از هارد دیسک های موجود در بازار هم می توانند با فرمت ناگهانی رو به رو شوند. در نتیجه عدم دسترسی به اطلاعات هارد مشکل حادی نیست. به هر حال باید بدانید که هارد rain هم مانند سایر هارد دیسک ها ساختار حساس و آسیب پذیری دارد و در برابر ضربه و نفوذ مایعات به شدت واکنش نشان می دهد. با این تفاوت که خرابی یک هارد دیسک در مجموعه ی raid قابلیت سرایت به هارد کناری را هم دارد.