سرعت-لینوکس-یا-ویندوز
سرعت لینوکس یا ویندوز

تفاوت‌ لینوکس و ویندوز

مقایسه سیستم عامل لینوکس و ویندوز در سرعت

همیشه اختلاف نظرهای درباره ی سیستم عامل لینوکس و وینوز وجود دارد و طرفداران این دو سیستم عامل همیشه در بلاگ ها نظراتشون را ثبت میکنند .این دو سیستم‌عامل به صورت کاملاً متفاوت عمل کرده و هر کدام برای کاربران خاصی طراحی شده  و استفاده می‌شود.

ویندوز یک سیستم عامل کاربردی است که برای تمامی کاربران مورد استفاده قرار میگیرد ، به همین دلیل که کاربران از سیستم عامل ویندوز بیشتر استفاده میکنن برنامه های زیادی هم برای این سیستم عامل وجود دارد .

در این مقاله میپردازیم به مقایسه سرعت لینوکس و ویندوز.

به طور کلی سرعت لینوکس از  ویندوز بیشتر است و این سرعت را می‌توان در زمینه‌های مختلف تست کرد. لینوکس یک سیستم‌عامل متن باز است؛ در واقع لینوکس یک هسته به حساب می‌آید که بر روی سیستم‌عامل‌های مختلف سازگار با آن نصب می‌شود. لینوکس به‌عنوان یک هسته با نام‌های رسمی مانند ابونتو، رد هت و … عرضه می‌شود.

می‌خواهیم از توزیع ابونتو بر روی لینوکس حرف بزنیم. قبل از هرچیزی ابونتو چیست ؟

اوبونتو Ubuntu یک توزیع لینوکس کاربرپسند است و توانسته رشد بالایی در جذب کاربران ویندوز و تازه‌کار داشته باشد و پشتیبانی نسبتاً خوبی از تمام زبان‌های زنده دنیا از جمله زبان فارسی دارد . تفاوت‌ لینوکس و ویندوز

 شما می‌توانید به جای توزیع اوبونتو از سایر توزیع‌های لینوکس استفاده کنید که سبک‌تر هستند و به رم کمتری نیاز دارند و در نتیجه سرعت سیستم شما را زیادتر می‌کنند. اما  این قابلیت در ویندوز وجود ندارد، در ویندوز شما تنها با چند عملکرد محدود می‌توانید سیستمتان را به اصطلاح سبک کنید؛ مثلاً تم را تغییر دهید یا برخی انیمیشن‌ها را غیرفعال کنید. این عملکردها آن‌قدر سیستم شما را سبک نخواهند کرد. بنابراین به طور کلی لینوکس یک سیستم سریع‌تر از ویندوز به حساب می‌آید.

سرعت استفاده از مرورگر در لینوکس و ویندوز

استفاده از مرورگرها در سیستم‌عامل لینوکس به لطف انعطاف‌پذیری و پشتیبانی بهتر و قیمت ارزان‌تر بهتر و جذاب‌تر از ویندوز می‌باشد؛ اما به طور کلی در سرعت اجرای مرورگرها در هر دو سیستم‌عامل با توجه به نوع مرورگر تغییر چندانی وجود نخواهد داشت. مایکروسافت ویندوز را به نسخه اینترنت اکسپلورر ارائه می‌دهد اما مرورگر پیش‌فرض در اوبونتو، فایرفاکس است که سرعت  آن ده برابر بیشتر از اینترنت اکسپلورر می‌باشد.

سرعت عملکرد در لینوکس و ویندوز

از نظر عملکردی نیز لینوکس بهتر از ویندوز عمل می‌کند؛ این کار را می‌توان از طریق روشن کردن سیستم و لاگین شدن آن بررسی کرد. در زمان روشن شدن و لاگین شده سیستم، سیستم ویندوز سریع‌تر وارد صفحه اصلی می‌شود؛ اما زمانی که صرف بالا آمدن برنامه‌ها خواهد شد؛ طولانی‌تر است. لینوکس ممکن است نسبت به ویندوز زمان زیادتری برای ورود به صفحه اصلی نیاز داشته باشد (چند صدم ثانیه)، اما به محض ورود به سیستم، روان‌تر  است و برنامه‌ها با سرعت بیشتری اجرا می‌شوند.

فهرستی از مطالب پیشنهادی اونیکس کالا :

راهنمای خرید کامپیوتر صنعتی

راهنمای خرید مانیتور استوک

راهنمای خرید کامپیوتر استوک

معایب مینی کیس استوک

سرعت اجرای برنامه‌های کاربردی در لینوکس و ویندوز

مقایسه-سرعت-لینوکس-و-ویندوز
مقایسه-سرعت-لینوکس-و-ویندوز

یکی از زمینه‌هایی که سرعت لینوکس از ویندوز پیشی می‌گیرد؛ اجرای برنامه‌های کاربردی است. طبق نتایج و آمار سیستم‌هایی که با لینوکس کار می‌کنند با وجود رم کمتری که از سیستم‌های ویندوز دارند سرعت بیشتری را در اختیار کاربر قرار می‌دهند. به طور کلی لینوکس در ارائه برنامه‌های  کاربردی بهتر از ویندوز عمل می‌کند؛ در لینوکس عملکرد هسته از محیط گرافیکی و سایر نرم‌افزارها جدا می‌باشد. در نتیجه وقتی شما در حین کار کردن با یک برنامه، برنامه موردنظرتان  هنگ می‌کند؛ این اختلال در برنامه باعث هنگ کردن کل سیستم نمی‌شود؛ در نتیجه سرعت کلی سیستمتان را پایین نمی‌آورد. اما در ویندوز با هنگ کردن یک برنامه به علت سیستم یکپارچه‌ای که دارد؛ کل سیستم هنگ کرده و سرعت سیستم کم می‌شود. بنابراین در این مواقع در ویندوز کل سیستم ری استارت می‌شود؛ اما در لینوکس تنها برنامه موردنظر را ری استارت می‌کنیم.

سرعت در انتقال اطلاعات در لینوکس و ویندوز

به طور کلی و طبق آمار سرعت انتقال اطلاعات در سیستم لینوکس سریع‌تر از ویندوز است. در یک سیستم کامپیوتری درایوهای سخت به بخش‌هایی از داده‌ها تقسیم می‌شوند که هر بخش فضایی را به وجود می‌آورد. برای مدیریت این فضاها سیستم‌عامل از فایل سیستم استفاده می‌کند. هر دو سیستم‌عامل ویندوز و لینوکس از سیستم‌های فایل متفاوتی بهره می‌برند؛ فایل سیستم‌ها ویندوز NTFS مخفف New Technology File System است؛ در حالی که سیستم‌عامل‌های مبتنی بر لینوکس از سیستم‌های فایل EXT4 یا Fourth Extended File System استفاده می‌کنند. به طور کلی ext4 سرعت بیشتری داشته و بهتر عمل می‌کند. یکی از دلایلی که سرعت انتقال اطلاعات در ویندوز کمتر از لینوکس است برنامه‌هایی است که در پس زمینه اجرا می‌شوند. این برنامه‌ها می‌توانند سی پی یو را در گیر کنند؛ میزان درگیری برنامه‌های پس زمینه در لینوکس بسیار کمتر از ویندوز است.

تفاوت‌ لینوکس و ویندوز

نرم‌افزارهای کاربردی و میزان دسترسی و تنوع آن‌ها یکی دیگر از عواملی است که افراد از یک سیستم‌عامل خاص استفاده می‌کنند؛ از نظر تنوع برنامه‌های موجود، سیستم‌عامل ویندوز مایکروسافت همیشه سرآمد بوده و بیشتر برنامه‌های کاربردی آن دارای نمونه‌های مشابه رایگان هستند اما امروزه توسعه‌دهندگان نرم‌افزار برنامه‌های متنوع و رایگانی برای لینوکس ارائه می‌دهند که تعداد آن‌ها هر رو بیشتر از قبل می‌شود. البته برنامه‌های ویندوز در لینوکس وجود ندارد و این سیستم‌عامل از برنامه‌های مختص خود استفاده می‌کند.

لینوکس یک سیستم‌عامل منبع باز است که هر کسی می‌تواند آن را دانلود کرده و متناسب با نیاز خود تغییر دهد؛ اما ویندوز سیستم‌عامل منبع باز نیست. هر شخص باید ویندوز را به صورت قانونی خریداری کرده و نصب کند و نمی‌تواند در آن تغییری ایجاد نماید. لینوکس به دلیل منبع باز بودن به راحتی در بازار موجود نیست؛ برخلاف ویندوز که درایوهای آن به راحتی قابل دسترس هستند. شما با هر نصب ویندوز باید برنامه‌های مورد نظر را نصب کرده و سخت افزارها را از طریق درایو به ویندوزتان معرفی کنید. اما لینوکس نیازی به درایو ندارد و به صورت پیش فرض برنامه‌هایی در آن نصب است.

تفاوت-ویندوز-و-لینوکس
تفاوت-ویندوز-و-لینوکس

از آنجایی که ویندوز  به صورت گسترده‌تری استفاده می‌شود؛ بسیاری از هکرها و اسپم‌ها اغلب ویندوز را مورد هدف قرار می‌دهند. از نظر امنیتی لینوکس بسیار بهتر از ویندوز عمل می‌کند؛ درون لینوکس ابزارهای امنیتی وجود دارد که به صورت پیش فرض از دستگاه شما محافظت می‌کنند. اما ویندوز تنها با نصب برنامه‌های کمکی و آپدیت‌های جدید به روز شده و امنیتش زیادتر می‌شود.

رابط کاربری و محیط ویندوز از آنجا که برای کاربران آشناتر است و با قابلیت‌های عادت کرده‌اند؛ بهتر و کاربردی‌تر است. اما از نظر کارشناسی محیط و فضای سیستم‌عامل لینوکس بهتر عمل می‌کند؛ فضا و محیط لینوکس از پیش تعیین نشده و  شما می‌توانید آن را شخصی سازی کنید.