علائم-خرابی-مادربرد-لپ-تاپ
علائم خرابی مادربرد لپ تاپ

علائم خرابی مادربرد لپ تاپ

خرابی مادربرد

مادربرد یا مدار اصلی در کامپیوترهای قدیمی و جدید پایه و اساس یک کامپیوتر است و نیروی مناسب را به سایر قطعات سیستم از جمله RAM ،CPU و… رسانده و امکان برقراری ارتباط بین سخت افزارهای کامپیوتری را فراهم می‌کند. مادربردها انواع مختلفی دارند که هر نوع مادربرد برای کار با انواع خاصی از پردازنده و حافظه‌ها طراحی شده است بنابراین با هر پردازنده و حافظه کار نمی‌کند.

علائم خراب شدن مادربرد لپ تاپ

اگر به تازگی مادربرد لپ تاپ‌تان را تعویض کرده‌اید و متوجه خرابی و کار نکردن آن شده‌اید حتماً پس از عملکرد نادرست سیستم‌تان گمان می‌کنید خرابی از قطعه تازه تعویض شده یعنی مادربرد است اما باید توجه کنید که خرابی در مادربرد نشانه‌هایی دارد که با مشاهده این علائم می‌توانید بگویید مادربرد خراب است.

۱- عدم راه اندازی مجدد

کامپیوتر شما ممکن است راه اندازی مجدد شود و بلافاصله خاموش شود و این روشن و خاموش شدن پی در پی و ادامه‌دار باشد.

۲- افزایش خطاهای ویندوز یا صفحه آبی مرگ

یکی دیگر از علائمی که می‌گوید مادربرد خراب است نمایش صفحه آبی رنگ بر روی صفحه نمایش و یا خطاهای ویندوزی مکرر بر روی سیستم است و یا اینکه رایانه شما بدون هیچ دلیل مشخصی هنگ می‌کند و دستگاه‌های متصل به آن دیگر کار نمی‌کنند. علائم خرابی مادربرد لپ تاپ

عیب یابی خرابی مادربرد

بررسی کنید که از چه زمانی مشکل در سیستم شما شروع شده است


مثلا آیا اخیراً برنامه جدیدی نصب کرده‌اید یا خیر؛ نصب برنامه جدید ممکن است با یک یا چند جز از رایانه شما هم خوانی و سازگاری لازم را نداشته باشد بنابراین باید برنامه را حذف و نصب کنید و بررسی کنید آیا مشکل windows system شما همچنان ادامه دارد یا از بین رفته است. پس از حذف نصب دکمه restore کامپیوتر را بزنید و سپس برنامه را دوباره نصب کنید.

فهرستی از مطالب پیشنهادی اونیکس کالا :

راهنمای خرید کامپیوتر صنعتی

راهنمای خرید مانیتور استوک

راهنمای خرید کامپیوتر استوک

معایب مینی کیس استوک

خاموش شدن بطور ناگهانی


روی هر کلید ضربه بزنید و ببینید آیا دوباره عمل می‌کند یا خیر اگر اینگونه باشد می‌توانید لپ تاپ خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که پس از مدت کوتاهی استفاده به حالت خواب برود برای این کار control panel را باز کنید بر‌ روی گزینه power option بزنید و آن را به وضعیت خواب تغییر دهید.

بدافزارها و ویروس‌ها را بررسی کنید


ویروس‌ها و بدافزارها باعث می‌شوند گمان کنید مادربرد خراب است؛ بنابراین یک scan ویروس کامل انجام دهید و تمام درایوها و پرونده‌های سیستم را اسکن کنید. اگر به تازگی نرم افزار یا رسانه‌ای را بارگیری کرده‌اید قبل از بارگیری سیستم را اسکن ویروس کنید.

به صدای بوق سیستم هنگام روشن کردن آن گوش کنید


هنگام روشن کردن سیستم به صدای سیستم گوش کنید وقتی رایانه را روشن می‌کنید صدای بوق بوق مکرر در آن به شما می‌گوید که مشکل احتمالی چیست. خرابی مادربرد معمولا با یک تک بوق و به دنبال آن سه بوق یا چهار تا پنج بوق پشت هم نشان داده می‌شود، این مشکل نشان‌دهنده بروز اختلال در پورت سریال یا پورت موازی است و آسیب دیدگی مادربرد را نشان می‌دهد.

خراب-شدن-مادربرد-لپ-تاپ
خراب-شدن-مادربرد-لپ-تاپ

اتصالات و لوازم جانبی را بررسی کنید


شل بودن سیم‌های برق باعث خاموش و روشن شدن مکرر سیستم می‌شود و همچنین اتصالات نامناسب و یا شل نیز ممکن است در سیستم اختلال ایجاد کند بنابراین آنها را محکم کرده و اتصالات سیستم را چک کنید. درایو یا فلش یا CD /DVD و یک درایو خارجی قابل بوت می‌تواند از راه اندازی صحیح رایانه شما جلوگیری کند همه قطعات متصل شده را به سیستم ازجملهUSB، چاپگرها و اسکنرها را جدا کرده و رایانه را مجدداً راه اندازی کنید اگر با این کار مشکل برطرف شد ممکن است لازم باشد که شما در تنظیمات تغییراتی اعمال کنید تا Bios بوت دستگاه بوت نشود و دستگاه را تنظیم مجدد کنید.

سیستم را از نظر سخت افزاری بررسی کنید


حالا زمان بررسی سخت افزاری فرارسیده است حالا باید لپ تاپتان را به یک متخصص نشان دهید و یا اینکه اگر خود به این امر آشنایی دارید مدارها و مقاومت‌ها را از نظر وجود حباب یا سوختگی بررسی نمایید؛ همچنین اگر کارت اضافی، کارت گرافیک، حافظه، هارد دیسک دارید آن را یکی یکی عوض کنید تا ببینید آیا تفاوتی ایجاد می شود یاخیر.

مادربرد-لپ-تاپ
مادربرد-لپ-تاپ