لپ-تاپ-Cpu--علائم-سوختن-
علائم سوختن Cpu لپ تاپ

هر بار که از لپ تاپ خود استفاده میکنیم ، خاموش یا روشن کردن ان و یا مرور کردن وب و … سخت افزاری که بیشترین استفاده از ان میشود cpu می باشد . وظیفه cpu که یکی از سخت افزارهای کامپیوتر می باشد این است که دستورالعمل های داده شده توسط کاربر را اجرا کند.

چگونه تشخیص دهیم CPU در حال سوختن است؟

رایج ترین خطاهای مشاهده شده در یک سیستم عملکرد به شرح زیر است:

  • خاموش شدن تصادفی
  •  سیستم مکرر خراب می‌شود.
  •  خطاهای سیستم در هنگام POST
  • فریز شدن سیستم
  •  رایانه روشن نمی شود.
  • فن ها می‌چرخند اما روی صفحه نمایش ندارند.
  • حلقه‌های بوت بی نهایت

علائم سوختن Cpu

رایانه شما یک بررسی خودکار و خود به خودی انجام می‌دهد تا ارزیابی شود که آیا تمام لوازم جانبی ضروری برای شروع به کار لپ تاپ درست کار می‌کند یا خیر. اگر این ارزیابی نشان دهد که cpu لپ تاپ خراب و یا سوخته است فرایند راه اندازی مجدد (بوت boot) مجدداً قطع شده و مادربرد بوق اخطار میزند.

این صدای بوق اخطار در واقع همان کدهایی هستند که به یک تکنسین کامپیوتر کمک می‌کند تا مشکل را دقیق شناسایی کند. بنابراین مطمئن شوید که تعداد بوق‌ها چند تا است و تعداد آن را یادداشت نمایید سپس می‌توانید معنای کد بوق را در گوگل سرچ کنید و علت خرابی را بفهمید.

فهرستی از مطالب پیشنهادی اونیکس کالا :

راهنمای خرید کامپیوتر صنعتی

راهنمای خرید مانیتور استوک

راهنمای خرید کامپیوتر استوک

معایب مینی کیس استوک

علائم سوختن مادربرد و cpu

لپ تاپ به طور خودکار خاموش می‌شود.

رایانه‌ای که به طور خودکار خاموش می‌شود یکی از نا‌ امیدکننده‌ترین موارد برای هر‌‌ کاربر است و یکی از نشانه‌های احتمالی خراب بودن  CPUو از علائم سوختن cpu است. در این حالت ، مهم است که بتوانید با آزمایش و تشخیص سایر مولفه‌ها مانند منبع تغذیه و / یا GPU تا زمان شناسایی سخت افزار معیوب ، متوجه شوید که کدام قسمت از سیستم شما به درستی کار نمی‌کند.

دمای بالای CPU یکی از عوامل اصلی خاموش شدن خودکار کامپیوتر است. این مسئله معمولاً با شروع یک یا چند خاموش شدن خودکار نشان داده می‌شود و در نهایت با گذشت زمان شدیدتر می‌شود. اگر این اتفاق افتاد ، خوب است که دمای پردازنده خود را بررسی کرده و ترکیب حرارتی یا سیستم خنک‌کننده را تغییر دهید .

کامپیوتر روشن نمی‌شود.

یکی دیگر از علائم سوختن cpu ممکن است سیستمی باشد که روشن نمی‌شود. این می‌تواند به اشکال مختلف باشد. ممکن است دکمه روشن / خاموش را فشار دهید و مشاهده کنید که رایانه شما پاسخ نمی‌دهد.

در موارد دیگر ، طرفداران برای چند ثانیه چرخیده و خاموش می‌شوند. همان‌طور که قبلاً گفته شد ، اگرچه ممکن است سایر مولفه‌ها مسئول این رفتار باشند ، در این بلاگ ما از نقطه نظر CPU به بررسی این مسئله می‌پردازیم ، سعی می‌کنیم توضیحی در مورد این‌که چرا یک پردازنده معیوب ممکن است باعث چنین مواردی شود و در نهایت ، نکاتی برای تشخیص ، عیب یابی و رفع آن‌ها را می توانید در ادامه این  بیابید.

اگرچه این ممکن است به دلیل یک سری دیگر از اشکالات سخت افزاری و / یا پرونده‌های خراب سیستم باشد ، اما هم‌چنین ممکن است از علائم سوختن CPU باشد.

دلایل-از-کار-افتادن-cpu-لپ-تاپ
دلایل-از-کار-افتادن-cpu-لپ-تاپ

مشکلات راه‌اندازی سیستم

هنگامی که کامپیوتر خود را روشن می‌کنید ، اولین چیزی که مشاهده خواهید‌کرد BIOS POST (خودآزمایی روشن) است. خودآزمایی روشن یا خاموش یک تست تشخیصی سیستم است که تعیین می‌کند مشکلی در سخت افزار شما وجود دارد یا خیر. اگر در هنگام POST مشکلی پیدا نشد ، رایانه باید طبق معمول بوت شود. برعکس ، در صورت شناسایی خطا ، سیستم بوت نمی‌شود و پیغام خطایی که اطلاعات مربوط به موضوع را نشان می‌دهد نمایش داده می‌شود.

معمولاً ، اگر یک جزء قبلاً آسیب دیده باشد ، POST این مشکل را به عنوان سخت افزار از دست رفته تلقی می‌کند. در موارد دیگر ، BIOS POST ممکن است نتواند تمام مشکلات موجود در رایانه را شناسایی و تشخیص دهد. سیستم شما ممکن است به طور معمول راه اندازی شود و سپس به طور ناگهانی فریز کرده یا به طور خودکار دوباره راه اندازی شود.این گزینه ممکن است یکی از علائم سوختن cpu باشد.

سیستم فریز می‌شود

انجماد سیستم یک مشکل آزار‌دهنده است و هنگامی رخ می‌دهد که سیستم پاسخ ندهد و یکی از رایج ترین علائم سوختنcpu  می‌باشد. در این حالت تعجب خواهید کرد که چرا رایانه کار نمی‌کند یا نشانگر ماوس شما از حرکت متوقف شده است. انجماد سیستم می‌تواند به صورت تصادفی اتفاق بیفتد.

این می‌تواند در هنگام راه اندازی ، هنگام استفاده زیاد از سیستم یا حتی هنگامی که رایانه در حالت بیکار است ، رخ دهد. در این سناریو ممکن است مشکلی در مورد سخت افزار یا نرم افزار شما وجود داشته باشد و ممکن است خطرناک باشد که یک CPU بد یکی از عواملی است که رایانه شما از فریزینگ تصادفی رنج می‌برد. مراحل صحیح عیب‌یابی ممکن است این مشکل را برطرف کند.

بوق زدن

آیا تاکنون نام کد مورس را شنیده‌اید؟ این کد به سادگی نوعی روش مخابراتی است که در زمان‌های قدیم استفاده می‌شده‌است. با یک سری یا ترکیبی از بوق کوتاه و بلند کار می‌کند. به همین ترتیب ، مادربرد شما همچنین قادر به تولید کدهای بیپ است.

این کدها درست مانند کد مورس کار می‌کنند ، که آن‌ها نیز از بوق های کوتاه و بلند تشکیل می‌شوند. هر سری از کدها به مسئله خاصی در سخت افزار سیستم شما اشاره دارند. برای کسب اطلاعات بیش تر در مورد هر کد ، با کتابچه راهنمای مادربرد خود مراجعه کنید. به عنوان مثال ، در برخی مادربردهای ایسوس که از سیستم عامل Megatrends آمریکایی استفاده می‌کنند ، پنج بوق کوتاه نشان می‌دهد که مشکل از CPU یا مادربرد وجود دارد.

با این وجود همه مادربردها قادر به “بوق زدن” نیستند. در این صورت ، یک بلندگوی داخلی ارزان قیمت که می‌تواند به هدر روی مادربرد شما متصل شود ، قابل استفاده است.

صفحه آبی

BSOD یا صفحه آبی مرگ یک خطای سیستم یا خطای مهلک است که در سیستم عامل های Microsoft Windows یافت می‌شود. BSOD معمولاً هنگامی اتفاق می‌افتد که سیستم عامل مانند همیشه متوقف شود.

دلایل مختلفی می تواند باعث BSOD شود ، یکی از آن‌ها ممکن است سخت افزار معیوب و یکی از علائم سوختن cpu باشد. وقتی رایانه شخصی شما از BSOD رنج م‌ برد ، صفحه شما آبی می شود و یک کد خطا شامل اطلاعاتی در مورد این‌که چرا سیستم شما به شرایطی رسیده است که دیگر نمی‌تواند به طور ایمن کار کند ، نمایش داده می‌شود.

سوختن-cpu
سوختن-cpu

دلایل از کار افتادن cpu لپ تاپ

مانند هر وسیله الکترونیکی دیگری cpu نیز می‌تواند به راحتی بسوزد و از بین برود. در متن زیر همه آیتم‌هایی که می‌تواند طول عمر یک پردازنده cpu را افزایش دهد ذکر شده است که باید آنها را در سیستم به حداقل ممکن برسانید.

طول عمر و قدمت cpu

بعضی از پردازنده‌ها می‌توانند از سایر اجزای کامپیوتر بیشتر کار کنند و طول عمر بیشتری داشته باشند بیشترین طول عمر که می‌توان از cpu انتظار داشت ۵ سال است پردازنده حتی اگر عملکرد صحیحی نیز داشته باشد و به درستی مراقبت شود در یک سیستم پیچیده کامپیوتری می‌تواند به سرعت از بین برود. اولین جزء پردازنده که می‌تواند زودتر از خود پردازنده از بین برود فن یا خنک کننده است.

گرما

خود پردازنده در هنگام کار گرما تولید می‌کند اما اگر سطح این حرارت از آستانه تحمل طبیعی پردازنده فراتر برود cpu میسوزد و غیرقابل استفاده می‌شود. هیچگاه توان یک خنک کننده (فن) و کاربرد بسزای آن را در سیستم دست کم نگیرید و به هنگام خرید فن گران بودن آن را بهانه نخریدن نکنید دلیل گران بودن سیستم‌های خنک کننده همین قابلیت گسترده تهویه مناسب و خنک سازی سریع سیستم است. پس از مشاهده گرمای بیش از حد کامپیوتر آن را در یک محیط خنک قرار دهید تا سرد شود.

اورکلاک شدن cpu

پردازنده‌ها بر اساس سرعت کلاک آنها درجه بندی می‌شوند برخی از پردازنده‌های مرکزی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که امکان افزایش سرعت کلاک را جهت عملکرد بهتر و سریعتر کامپیوتر فراهم می‌کنند، اما این افزایش سرعت CPU هزینه‌هایی به دنبال دارد و می‌تواند علاوه بر فشار بیش از حد باعث کاهش طول عمر موثر CPU شود.

افزایش ناگهانی قدرت و ولتاژ برق

بسیاری از پردازنده‌های امروزی به گونه‌ای بهینه شده‌اند که بسیار قابل اعتماد هستند و می‌توانند سال‌ها به طور مداوم و بدون خرابی کار کنند با این حال اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که رعد و برق زیاد می‌زند و یا خطوط برق ناپایدار در جریان است این افزایش قدرت ولتاژ ناگهانی و بالای برق نیز می‌تواند یک پردازنده را بسوزاند و از کار بیندازد، بنابراین هیچگاه رایانه خود را مستقیماً به برق نزنید و از محافظ ولتاژ جهت محافظت از لپ تاپ در برابر افزایش ناگهانی برق استفاده کنید.

مادربرد بی‌کیفیت

مادربرد از جمله اتصالات پیچیده در سیستم است که از اجزای مختلفی تشکیل شده است. در سیستم یک مادربرد گاهی اوقات یک خازن بی‌کیفیت نیز می‌تواند باعث خرابی و از کار افتادن کل مادربرد و یا قطعات دیگر شود، بنابراین سعی کنید همیشه قبل از خرید یک مادربرد یک بررسی سخت افزاری و سریع روی مادربرد انجام دهید و مراقب برآمدگی خازن یا خوردگی روی آن باشید.

عیب یابی لپ تاپ

همه موارد ، از جمله پردازنده ، RAM ، GPU (در صورت وجود) و تنظیم گرمای پردازنده را بازنشانی کنید. گاهی اوقات ، دلیل عدم توانایی بوت شدن رایانه شما ممکن است نصبنادرست یک یا چند مورد از این قطعات باشد.

-کابل ها را محکم کنید. سیم‌کشی شل از استفاده صحیح رایانه جلوگیری می‌کند. گاهی حتی سیستم شما حتی روشن نشود.

-سخت افزارها را یکی یکی بردارید و تست کنید. این تا حد زیادی موثرترین راه برای عیب یابی رایانه است. شناسایی اینکه کدام یک از مولفه‌های خاص از بین چندین مورد نصب شده در سیستم شما ممکن است کار دشواری باشد. حذف یک به یک سخت افزار و آزمایش سیستم پس از هر تغییر ممکن است موثر ترین راه برای محدود کردن مسئله به یک عنصر خاص باشد.

-کارت گرافیک را بردارید. اگر کارت گرافیک اختصاصی روی رایانه شخصی خود نصب کرده اید ، سعی کنید آن را بردارید و کابل نمایش را مستقیماً به پنل ورودی / خروجی مادربرد خود که در پشت سیستم شما قرار دارد وصل کنید. بسته به سخت افزار شما ، این می تواند یک درگاه HDMI ، VGA یا DVI باشد.

علائم-خرابی-cpu
علائم-خرابی-cpu

– هر قسمت را عوض کنید. اگر مراحل فوق مشکلی را برطرف نکرده و قطعات یدکی در قسمت خوابیده دارید ، می‌توانید این موارد را در سیستم خود تعویض و نصب کنید. اگر جایگزینی یک مولفه خاص منجر به رفع مشکل شود ، به احتمال زیاد این مولفه خاص معیوب بوده است.

اگرچه ما بر اساس دانش خود ، رایج ترین موضوعاتی را که ممکن است در نتیجه CPU معیوب ایجاد شوند ، و از علائم سوختن CPU باشد ذکر کردیم ، اما باز هم ممکن است شاخص‌های دیگری وجود داشته باشد. پیروی از مراحل فوق عیب یابی باید به شما کمک کند مشکل رایانه خود را تشخیص داده و عیب یابی کنید.