علت-کند-شدن-ویندوز-چیست-؟
علت کند شدن ویندوز چیست ؟

علت کند شدن ویندوز چیست ؟

علت کند شدن سرعت وینوز چیست ؟

کند شدن ویندوز یکی از مشکلاتی است که هم کاربران حرفه ای و هم کاربران مبتدی با ان مواجعه می شوند . کند شدن سرعت ویندوز دلایل زیادی دارد ، قبل از تعویض ویندوز باید حتما علت ان را برسی کنیم .

بعد از ان که مشکل کند شدن ویندوز را پیدا کردیم میتوانیم با توجه به راهکارهای که در ادامه به ان میپردازیم ، این مشکل را برطرف کنیم .

برترین مقالات :

خرید کامپیوتر صنعتی

خرید کامپیوتر استوک

کیس مناسب حسابداری

تست سرعت لپ تاپ

علت کند شدن کامپیوتر :

کند شدن کامپیوتر دلایل زیادی دارد که میتوان از مهمترین آن ها به این موضوعات اشاره کرد:

 • برنامه هایی که در پس زمینه ویندوز اجرا می شوند.
 • پرونده های موقت
 • کمبود فضا
 • خرابی هارد
 • ویروسی بودن سیستم
 • آپدیت نکردن درایورهای ویندوز
 • تنظیمات رجیستری
 • یکپارچه نبودن درایوها
 • کمبود حافظه RAM
 • داغ کردن قطعات کامپیوتر
 • آپدیت نبودن بایوس

مقالات پیشنهادی :

مینی کیس های لنوو

مینی کیس های دل

خرید کامپیوتر بالا رده

خرید کامپیوتر اسمبل شده

* پر شدن دیسک سخت

نخستین چیزی که باید آن را بررسی کنید این است که آیا دیسک سخت شما و درایوی که ویندوز روی آن نصب شده است فضای خالی کافی در اختیار دارد یا خیر. فضای کافی خالی در حدود ۳۰ درصد فضای دیسک است. اگر فضای باقیمانده کمتر از این مقدار است. مخصوصا هنگامی که فضای باقیمانده بسیار کمتر از مقدار فوق باشد، به احتمال زیاد علت اصلی کندی سیستم همین مسئله است.

راه حل چیست ؟

برای حل این مشکل می‌توانید درایو ویندوز را به صورت دستی بررسی کنید. اگر برنامه‌های پرحجمی در این درایو نصب کرده‌اید که به آن نیاز ندارید، آن‌ها را حذف کنید. اگر برنامه‌ی پرحجم یا بازی کامپیوتری پرحجمی در این درایو نصب شده و نمی‌خواهید آن را حذف کنید، ابتدا از اطلاعات خود پشتیبان تهیه کنید، برنامه را حذف کنید و مجددا در یک درایو دیگر آن را نصب نمایید.

با اجرای نرم‌افزار Disk Cleanup ویندوز یا استفاده از نرم‌افزارهای مشابه دیگر می‌توانید برخی فایل‌های اضافی که در درایو ویندوز شما قرار گرفته‌اند را شناسای و حذف نمایید.

راهنمای خرید :

خرید کامپیوتر ۳ میلیونی

راهنمای خرید کامپیوتر کامل

خرید کامپیوتر اداری

 *استفاده از ویروس‌یاب

علاوه بر ویروس‌ها، ویروس‌یاب‌ها نیز ممکن است سیستم شما را کند کنند. ساختار ویروس‌یاب‌ها به شکلی طراحی شده است که در هنگام استفاده‌ی شما از سیستم، تمامی فایل‌های اجرا شده را پیش از آنکه مورد استفاده قرار گیرند، بررسی می‌کنند. این کار اگرچه باعث افزایش امنیت شما می‌شود، ولی می‌تواند سرعت سیستم را به ویژه هنگامی که از نرم‌افزارهای سنگین گرافیکی یا بازی‌های کامپیوتری استفاده می‌کنید، کاهش دهند.

راه حل چیست ؟

اگر دانش کافی برای پیش‌گیری از آلوده شدن سیستم به ویروس را ندارید و نمی‌خواهید که ویروس‌یاب را غیرفعال کنید، در اغلب ویروس‌یاب‌ها تنظیماتی وجود دارد که فشار بر روی سیستم را به صورت موقتی کاهش می‌دهند. این قابلیت معمولا با نام Game Mode یا گزینه‌هایی برای غیرفعال کردن زمان‌دار ویروس‌یاب قابل استفاده می‌باشد. هنگامی که می‌خواهید از بازی‌های کامپیوتری استفاده کنید یا کارهای سنگین با سیستم انجام دهید، می‌توانید به صورت موقت این قابلیت را فعال کنید.

علت-کند-شدن-سرعت-وینوز-چیست-؟
علت-کند-شدن-سرعت-وینوز-چیست-؟

*کم بودن مقدار حافظه موقت( RAM )

ممکن است حافظه موقت سیستم شما برای مصرفی که از سیستم دارید، ناکافی باشد. بسته به اینکه از چه نرم‌افزارهایی استفاده می‌کنید، ممکن است مقادیر متفاوتی از RAM را نیاز داشته باشید. اگر مقدار حافظه موقت شما کم باشد، ویندوز برای نگهداری اطلاعات از دیسک سخت که بسیار سرعت کمی دارد کمک می‌گیرد.

محصولات پیشنهادی :

خرید کامپیوتر لنوو

خرید مینی کیس استوک

کامپیوتر دسکتاپ اماده

خرید لپ تاپ استوک

راه حل چیست ؟

برای حل این مشکل لازم است تا مقدار RAM سیستم خود را افزایش دهید. اگر بتوانید RAM سازگار با RAM قدیمی خود بیابید، امکان اضافه کردن قطعه جدید در کنار قطعه قدیمی وجود دارد. در صورت عدم سازگاری، لازم است تا RAM قدیمی را کنار بگذارید و یک RAM با حجم بیشتر خریداری کنید.

*مشکلات سخت‌افزاری

برخی قطعات سخت‌افزاری اگر کیفیت خوبی نداشته باشند یا به خوبی نصب نشده باشند، می‌توانند سرعت عملکرد سیستم شما را کاهش دهند. برای مثال برخی قطعات شبکه یا برخی قطعات متصل شده به درگاه USB ممکن است توان زیادی از سیستم را هدر دهند. علت کند شدن ویندوز چیست ؟

راه حل چیست ؟

می‌بایست با آزمون و خطا این قطعات را شناسایی کنید و از ابزارهای جایگزین کمک بگیرید.

*نرم‌افزارهای متعدد یا غیراستاندارد

اگر روی ویندوز خود صدها و هزاران نرم‌افزار نصب کنید، یا برخی از نرم‌افزارهای شما اصول فنی لازم برای عملکرد بهینه‌ی سیستم را رعایت نکنند، سیستم شما با کندی سرعت مواجه خواهد شد.

راه حل چیست ؟

چنانچه تعداد زیادی نرم‌افزار روی سیستم شما وجود دارد، حتی ممکن است پاکسازی آن‌ها، نتیجه‌ی مورد نظر را در پی نداشته باشد و ناچار شوید تا ویندوز را از ابتدا نصب کنید.

اگر فکر می‌کنید برخی از برنامه‌ها باعث شده‌اند که سیستم شما کند شود، می‌بایست از نرم‌افزارهای مشابه که عملکرد مورد نظر شما را دارند، استفاده نمایید. همچنین با اجرای برخی از نرم‌افزارها در محیط ایزوله مانند Sandbox یا ماشین مجازی می‌توانید از اثرگذاری آن‌ها روی نرم‌افزارهای دیگر جلوگیری نمایید.

*برنامه های پس زمینه

یکی از شایع ترین دلایل کند شدن کامپیوتر برنامه هایی است که در پس زمینه اجرا می شوند.برای دیدن اینکه چه برنامه هایی در پس زمینه اجرا می شوند و از چه مقدار حافظه و CPU استفاده می کنند ، Task Manager را باز کنید. اگر ویندوز 7 یا بالاتر را اجرا می کنید ، می توانید Resmon را اجرا کنید تا درک بیشتری از نحوه استفاده از منابع رایانه خود داشته باشید .

*پرونده های موقت

هنگام اجرای برنامه ها، کامپیوتر فایل های موقتی می سازد. این فایل های موقتی در هارد دیسک ذخیره می شوند. حذف این پرونده ها می تواند به بهبود عملکرد رایانه کمک کند. برای این کار 3 راه حل دارید:

روش اول: ابتدا پیشنهاد می کنیم برای پاک کردن پرونده های موقتی و سایر فایل هایی که دیگر نیازی به رایانه ندارند از ابزار Windows Clean Disk Cleanup استفاده کنیدو رفع کاهش سرعت کامپیوتر انجام دهید.

روش دوم: برای راهکار دوم باید بگوییم متأسفانه Windows Clean Disk Cleanup ممکن است تمام پرونده های موجود در فهرست فهرست را حذف نکند. بنابراین پیشنهاد می کنیم پرونده های موقت را به صورت دستی پاک کنید. برای این کار:

 1. به مسیر C:\Users\Pc\AppData\Local\Temp بروید.
 2. تمام پرونده های موجود در این پوشه را حذف کنید.
 3. در صورت استفاده از هر پرونده که محیط ویندوز در حال استفاده آت است میتوان حذف آنها را رد کرد.

روش سوم: استفاده از برنامه های سوم شخص مثل CCleaner میباشد که کار با آن بسیار راحت است اما گاهی ممکن است در صورتی که استفاده انها را بلد نباشید فایل های دیگر  مثل عکس ها و فیلم ها را هم پاک کند.

*داغ کردن قطعات کامپیوتر

داغ کردن قطعات کامپیوتر یکی از نکاتی است که میتواند باعث کند شدن سیستم شما شود سعی کنید سیستم خود را به هر روشی که میتوانید خنک نگه دارید برای لپ تاپ ها از فن استفاده کنید و برای PC ها اگر سیستم خنک کننده ندارند درب کیس را یاز نگهدارید.

اونیکس-کالا
اونیکس-کالا

در این مقاله سعی کردیم که به برسی عوامل کند شدن سیستم کامپیوتری بپردازیم ، اگر سیستم شما هم کند شده حتما این مواردی که در بالا ذکر کردیم را برسی کنید . علت کند شدن ویندوز چیست ؟

موفق باشید