مواردی-که-باعث-خرابی-کامپیوتر-میشود
مواردی که باعث خرابی کامپیوتر میشود

عوامل خرابی کامپیوتر

عوامل خرابی کامپیوتر کدامند ؟

اونیکس کالا امروز در این مقاله میخواهد لیستی از مواردی که باعث خرابی سیستم کامپیوتری شما مشود را توضیح دهد.

بسیاری از ما روزانه کارهای انجام میدهیم بدون انکنه بخواهیم باعث خرابی سیستم کامپیوتری خودمان میشود .

تا پایان این مقاله همراه ما باشید با عوامل خرابی سیستم کامپیوتر :

زمانی که میخواهیم یک سیستم کامپیوتری را خریداری کنیم یکی از بیشترین دغدغه های ما اجزای داخلی کیس میباشد ، بعد از آن ویندوزی که روی سیستم می باشد عرض اندام میکند و مواردی که میخواهیم را روی سیستم اجرا میکنیم .

بعد ممکن است ترس این را داشته باشیم که مبادا ویروس بلای جان سیستممان شود و یا استفاده بیش از اندازه ی از سیستم جدیدی که خریده اید لطمه بزند.

بعد از آن سعی می‌کنید برنامه هایی را نصب کنید که ویروس ها را از بیین ببرد، فایل های قدیمی را پاک می‌کنید و حتی کارهای دیگری را که سیستم عاملتان را بهبود می‌بخشد انجام می‌دهید.

به این نکته توجه داشته باشید که :

باید بدانید که همه چیز در سیستم عامل و نرم افزارها خلاصه نمی‌شود و تا زمانی که سخت افزارها به شکل بهینه کارآیی خود را نداشته باشند، نرم افزارها نیز دچار اختلال خواهند شد. 

پس یادمان باشد که حتما از سخت افزار سیستم جدیدمون محافظت کنیم ، از لحاظ ضربه خوردن ، گردگیری و ……

محصولات پیشنهادی :

خرید کامپیوتر لنوو

خرید مینی کیس استوک

کامپیوتر دسکتاپ اماده

خرید لپ تاپ استوک

مواردی که باعث خرابی کامپیوتر میشود :

1- گرد و خاک ها :

گرد و خاک ها، یکی از موثرترین عواملی هستند که سیستم کامپیوتر شما را به آرامی نابود می‌کنند. هر یک ماه یکبار نسبت به تمیز کردن کیس خود اقدام کنید. البته توجه داشته باشید که عملیات پاکسازی به خوبی انجام شود و الا عواقب نامطلوبی را خواهید داشت. خدمات کامپیوتری، ابزارهای مکنده و دمنده ای را با نام بلوئر ساخته اند که گرد و خاک ها را با سرعت و شتاب زیادی از کیس به بیرون پرتاب می‌کنند. همچنین برای پاستور کردن قطعات کامپیوتری از تمیز کننده هایی با عنوان «تینر» استفاده می‌شود تا ذرات چسبیده به قطعات شما را بکند و تمیز نگه دارد.

استفاده‌ی بیش از اندازه تینرها و بادگیری بدون تجربه، می‌تواند بیشتر به اجزای سیستم شما صدمه بزند. لذا ضدعفونی الکلی قطعات را بر عهده ی کسانی بگذارید که پیش از این تجربه داشته اند.

عوامل خرابی کامپیوتر

مواردی-که-باعث-خرابی-کامپیوتر-میشود
مواردی-که-باعث-خرابی-کامپیوتر-میشود

2- بروز صفحه آبی :

بار ها شده که سیستم کامپیوتر شما پس از استفاده های مکرر، با یک صفحه آبی مواجه خواهد شد. به این خطا «صفحه‌ی آبی مرگ» گفته می‌شود. این صفحه ممکن است ناشی از سوخته شدن یک قطعه‌ی داخلی باشد و یا یک خطا از جانب هارد. لذا ترجیحاً خیلی زود آن را جهت چک و اصلاح به دست خدمات کامپیوتری برسانید. اما این صفحات چگونه رخ می‌دهند؟ این امر ممکن است ناشی از استفاده‌ی بیش از اندازه فضای رم باشد که در استفاده ی بیش از اندازه از برنامه ها اتفاق می‌افتد. یا شاید از خطای شناخت فایل ها و شکستگی فایل ها توسط هارد به دست می آید.

اما در هر صورت صفحه ی آبی مرگ خوش آیند نیست. هنگامی که صفحه آبی مرگ حاصل آسیب دیدگی حافظه‌ی رم شما باشد، دیگر باید از حافظه ی رم خود قطع امید کرد. چرا که حافظه ی شما نیم سوز شده و بیشتر از 5 دقیقه نمی‌تواند سیستمتان را بچرخاند. اما در صورتی که از هارد باشد، می‌توان با تعویض کابل های هارد و حتی جایگاه هارد در کیس، این مشکل را بهبود بخشید. ممکن است صفحه آبی ناشی از خطرات حاصل از GPU شما باشد که به شما هشدار می‌دهد از یک خنک کننده استفاده کنید. اگر نمی‌توانید یک خنک کننده برای گرافیک خود دست و پا کنید، درب کیس خود را باز نگه دارید.

مقالات پیشنهادی :

مینی کیس های لنوو

مینی کیس های دل

خرید کامپیوتر بالا رده

خرید کامپیوتر اسمبل شده

3- عدم استفاده از منبع تغذیه مناسب  CPU و GPU

تمامی اجزای سیستم کامپیوتر وابسته به تغذیه‌ی مناسب پردازنده مرکزی و گرافیکی هستند. CPU که مغز کامپیوتر را تشکیل می‌دهد برای اجرای نرم افزارها فشار زیادی را تحمل می‌کند تا یک نرم افزار را اجرا و با دیگر اجزای سیستم هماهنگ سازد. در حقیقت پردازنده های مرکزی برای همگام سازی بهتر دیگر قطعات بر روی مادربرد طراحی شده اند تا مبادا قطعه ای خارج از دستور خود رفتار کند. استفاده از پردازنده های مرکزی قوی و نسل جدید که با وجود فاصله‌ی بسیاری که با گرافیک و حافظه‌ی رم دارند نه تنها به قطعات و مادربرد صدمه نمی‌زنند، بلکه برای عملکرد سیستم شما بسیار مناسب خواهد بود. لذا برای اینکه از خطاهای آینده ی سیستم خود در امان باشید، یک CPU جدید با هسته های قوی تهیه کنید. در کنار CPU، پردازنده های گرافیکی با عنوان GPU نیز تاثیر زیادی در ماندگاری قطعات شما دارند؛ اگرچه تاثیرات GPU بیشتر غیر مستقیم به چشم می‌خورد.

پردازنده های گرافیکی به شدت در هنگام اجرای نرم افزارها، حساس اند. امروزه این قطعات به دلیل مصرف زیادشان، دمای بیشتر از 70 تا 75 درجه را دارند و همین عامل باعث شده عمر کمتری داشته باشند. سازندگان کارت گرافیک ها سعی کرده اند در کنار قطعه‌ی گرافیکی یک فن خنک کننده طراحی کنند تا دمای گرافیک را در حالت مناسبی نگه دارد. البته گرافیک های قدرتمند گیمینگ در شرایط عادی سیستم از فن استفاده نمی‌کند و معمولا میبینید که فن های گرافیک ثابت هستند و در صورت اجرای بازی سنگین از فن استفاده می‌کنند. اما برخی از گرافیک ها با وجود فن های خنک کننده باز هم نیاز به خنک کنندگی بیشتری دارند. لذا پمپ های مایع خنک کننده ای طراحی شده تا ظرفیت سرمایی گرافیک شما را بیشتر کند. البته این مایعات وابسته به بودجه و سبک کار با گرافیک شما دارد.

اونیکس-کالا
اونیکس-کالا

4- عدم استفاده از نرم افزارهای اورجینال و با کیفیت

سیستم کامپیوتر شما در حالات بسیاری در مقوله‌ی خطرناکی قرار می‌گیرند که به تدریج ضعیف و ضعیف تر می‌شوند. حتی این مورد ممکن است به صورت آشکار نمود نکند و به صورت پنهان در حال از بین رفتن باشد. قطعات یک سیستم کامپیوتری با نرم افزارهای داخل ویندوز رابطه ی مستقیمی دارند. عملکرد نرم افزارها هرچه بهتر و مطلوب تر باشد، اجزای داخل کیس نیز مطلوب تر عمل می‌کنند. استفاده از نرم افزارهای سنگین بر روی هارد و CPU شما تاثیر می‌گذارند لذا به خوبی از آن ها استفاده کنید. به طور مثال هنگامی که از یک نرم افزار سنگینی مانند افتر افکت، پریمایر و … در حال رندر گرفتن هستید، از کار با دیگر برنامه ها و حتی کپی کردن یک فایل سنگین در فلش مموری خود خودداری کنید. حتی در هنگام اکسترکت کردن فایل های حجیم و سنگین، به هیچ وجه کار سنگین مشابه آن را انجام ندهید، چرا که به هارد شما صدمه خواهد زد.

در هنگام بازی کردن، از نرم افزارهایی که با قطعات شما هم سو هستند، جهت ضبط فیلم ها و استریم ها استفاده کنید و در غیر این صورت یک قطعه‌ی مناسب تری را برای سیستم کامپیوتری خود در نظر بگیرید.

مقالات پیشنهادی :

مینی کیس های لنوو

مینی کیس های دل

خرید کامپیوتر بالا رده

خرید کامپیوتر اسمبل شده

نکات مهم برای بالا بردن طول عمر سیستم کامپیوتری :

سیستم کامپیوتری بر عکس صحبت های بسیاری از دوستان که می‌تواند تا چند سال عمری بهینه داشته باشد، می تواند با یک اشتباهات ساده ای به آرامی نابود شود. لذا نکات زیر را به دقت مطالعه کنید:

– باز گذاشتن درب کیس در محیط خاکی: اگر کیس ها را در زیر پای خود و در محیطی گرد و خاکی گذاشته اید، به هیچ وجه درب کیس را باز نگذارید.

– به هیچ وجه از حیوانات خانگی در کنار کیس خود استفاده نکنید. ممکن است قطع ارتباط کابل پاور از قطعه‌ی پاور مستقیماً مادربرد شما را دچار نوسان کند.

– حتما برای سیستم خود یک محافظ جدا و مستقیم وصل کنید تا از نوسانات برق جلوگیری کند. هر بار خاموش شدن برق مادربرد بدون وجود محافظ چند دقیقه از عمر مادربرد کم می‌شود.

– کابل های درون کیس به هیچ وجه انباشته و یا به هم ریخته نباشند. آن ها را با یک «بَست» به هم ببندید.

– به خوبی از بلوئرها و خنک کننده ها استفاده کنید. چرا که بلوئرها ممکن است خاک را با نفوذ بیشتری به سمت CPU و پاور هدایت کنند.

– حجم و عرضه ی قطعات و اجزایی که برای سیستم خود میبندید نزدیک به هم باشند. به طور مثال هنگامی که یک گرافیک RX580 گیمینگ برای خود می بندید، از رم 4 یا پردازنده‌ی پایین استفاده نکنید و قطعات هم سو تر و بهتری را خریداری نمایید.

برترین مقالات :

خرید کامپیوتر صنعتی

خرید کامپیوتر استوک

کیس مناسب حسابداری

تست سرعت لپ تاپ