هارد-دیسک
قسمت های تشکیل دهنده هارد دیسک

قسمت های تشکیل دهنده هارد دیسک

قسمت های تشکیل دهنده هارد دیسک

در این مقاله میخواهیم اجزای تشکیل دهنده ی یک هارد را باهم برسی کنیم.

هارد دیسک یک قطعه الکترومکانیکی است یعنی قطعات داخلی آن حرکت می‌کنند ، در ادامه میپردازیم به جزئیات بیشتر هارد دیسک .

ابتدایی‌ترین هاردها از سال ۱۹۸۰ میلادی به بازار آمدند. تا پیش از این، هاردها با اندازه‌های بزرگ موجود بودند و برای مصارف خانگی و شخصی به کار برده نمی‌شدند. اولین بار شرکتی با نام Seagate نخستین هارد را با اندازه‌ی ۵.۲۵ اینچی که ۵ مگابایت حافظه داشت را روانه‌ی بازار کرد. کار هارددیسک حفظ دائمی اطلاعات است. هر اطلاعاتی که برای ذخیره سازی به هارددیسک منتقل می‌شود، تا زمانی که حذف نشود روی سکتورها، در جای خود می‌ماند. البته ممکن است شرایط محیطی نیز در از بین رفتن این اطلاعات موثر باشد.

قسمت-های-تشکیل-دهنده-هارد-دیسک
قسمت-های-تشکیل-دهنده-هارد-دیسک

اجزای تشکیل دهنده هارد دیسک جزء به جزء

کانکتور برق و کانکتور دیتا

در هارد دیسک‌ها دو گروه پین اصلی وجود دارد که گروه اول شامل پین‌های برق و گروه دوم شامل پین‌های انتقال دیتا می‌باشند. پین‌های برق، ۱۵ تایی هستند و پین‌های دیتا ۷ تایی هستند به گونه‌ای که دو تا از ۷ پین دیتا برای ارسال دیتا و دو تا پین دیگر برای دریافت دیتا استفاده می‌شوند. از ۱۵ پین برق نیز برای تامین سه ولتاژ ۳٫۵، ۵ و ۱۲ ولت استفاده می‌شود. درواقع پین‌های برق و دیتا از اصلی‌ترین اجزا هارد دیسک به شمار می‌روند.

کیس مناسب حسابداری

کنترلر هارد دیسک

اگر روی هارد دیسک را تا به حال دیده باشید چشمتان به چند آی سی و چیپست خورده است. یکی از بزرگترین آی سی‌ها روی برد الکترونیکی هارد، کنترلر هارد دیسک است. درواقع کنترلر هارد دیسک، مغز مدار می‌باشد و تمامی دستورات بین هارد و مادربرد را مدیریت می‌کند و عملکردی مشابه CPU دارد.

حافظه کش هارد

در کنار کنترلر هارد دیسک بر روی برد الکترونیکی هارد، یک چیپ مستطیل شکل وجود دارد که درواقع همان حافظه رم می‌باشد اما به عنوان حافظه کش استفاده می‌شود. البته به آن بافر هارد نیز گفته می‌شود. بخشی از اطلاعات که توسط کاربر بر روی هارد نوشته می‌شود وارد حافظه بافر شده و سپس به پردازنده فرستاده می‌شود تا مورد پردازش قرار بگیرد. با این وجود یکی دیگر از اجزا هارد دیسک ، حافظه کش هارد یا همان بافر است که در پردازش اطلاعات نقش ویژه‌ای دارد.

آی سی رام هارد

فرق بین حافظه رام و رم این است که حافظه رام اطلاعات خودش را به صورت بلند مدت نگه می‌دارد اما حافظه رم با قطع جریان برق اطلاعاتش را از دست می‌دهد. بنابراین حافظه رام یک آی سی قابل برنامه‌ریزی شده می‌باشد. در برخی از هاردها حافظه رام به صورت ۸ پین جداگانه مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در برخی دیگر از هاردها حافظه رام درون خود کنترلر جاساز شده است. فریمور هارد داخل حافظه رام ذخیره می‌شود. منظور از فریمور مجموعه‌ای از اطلاعات شامل: سریال هارد، مدل هارد و … می‌باشد که برای ذخیره اطلاعات درون حافظه رام قرار گرفته است.

مطالب پیشنهادی ما :

راهنمای خرید کامپیوتر استوک

راهنمای خرید کامپیوتر صنعتی

راهنمای خرید کامپیوتر کامل

خرید کامپیوتر ۳ میلیونی

خرید کامپیوتر بالا رده

آی سی درایور موتور هارد

یکی دیگر از مهم‌ترین اجزا هارد دیسک ، موتور هارد است. درواقع هارد دیسک دارای یک موتور حرفه‌ای است که دیسک گردان هارد را می‌چرخاند. از آن جایی که چرخاندن دیسک گردان هارد دیسک انرژی زیادی می‌خواهد در کنار اکثر موتورهای هارد دیسک، یک آی سی راه‌انداز یا درایور قرار گرفته است. درایور موتور هارد، نقش یک تقویت کننده را برعهده دارد به گونه‌ای که سیگنال را از هارد گرفته و همان سیگنال را با جریان بیشتری به موتور ارسال می‌کند. با این وجود موتور هارد با قدرت بالایی می‌تواند دیسک گردان را حدود ۷۲۰۰ بار در دقیقه بچرخاند.

پلاتر (Platter) هارد

همانطور که اشاره کردیم هر هارد دیسکی دارای یک دیسک گردان است البته برخی از هارد دیسک‌ها دارای چندین دیسک گردان هستند. در کل به دیسک گردان هارد پلاتر گفته می‌شود. هر چه تعداد دیسک‌های گردان هارد یا همان پلاترهای هارد بیشتر باشد، ظرفیت هارد نیز بیشتر است.

موتور Spindle هارد

دیسک‌های گردان هارد به وسیله موتور Spindle می‌چرخند. سرعت موتور Spindle در هر هارد دیسکی متفاوت است. برخی از هارد دیسک‌‌ها نیز از موتور Spindle پیشرفته‌ای برخوردار هستند که از قابلیت تغییر سرعت به صورت داینامیک برخوردار است. برای مثال زمانی که هارد خیلی درگیر نیست سرعت موتور Spindle آن به صورت خودکار کاهش پیدا می‌کند تا توان مصرفی نیز کاهش پیدا کند.

هد هارد

هد هارد نیز از مهم‌ترین اجزا هارد دیسک به شمار می‌رود که بر روی نوک بازوی محرک هارد دیسک قرار گرفته است. درواقع یک بازو بر روی دیسک گردان هارد دیسک حرکت می‌کند تا به هر نقطه‌ای از هارد دسترسی داشته باشد. روی نوک این بازوی محرک دو عدد هد قرار گرفته است که از آن‌ها برای خواندن و نوشتن اطلاعات روی هارد استفاده می‌شود. البته هد هارد تماس فیزیکی با سطح دیسک گردان ندارد و به صورت مغناطیسی اطلاعات را بر روی آن می‌خواند و می‌نویسد.

اجزای-تشکیل-دهنده-هارد-دیسک
اجزای-تشکیل-دهنده-هارد-دیسک

ریکاوری اطلاعات هارد‌

برای اینکه ریکاوری اطلاعات هارد خود را انجام دهید بهتر است پس از آشنایی با قسمت‌های مختلف هارد دیسک، بدانید که عملکرد این دستگاه چگونه است. عملکرد هارد به‌طور خلاصه به این صورت است که قسمت کنترل کننده دستورها را تفسیر می‌کند و این بدان معناست که هارد دیسک می‌فهمد که طبق دستور داده شده، مکان داده مورد نظر در کجا قرار داشته و طبق آن عمل خواندن یا نوشتن آغاز می‌‌شود.

ریکاوری اطلاعات هارد‌های فرمت شده

در این مورد، به‌دلیل اشتباهات کاربر، در حین کار با انواع مختلف سیستم عامل‌ها مانند ویندوز یا در حین نصب ویندوز، اطلاعات درایو (پارتیشن) فرمت می‌شود. اگر به هر دلیلی درایو یا پارتیشنی از اطلاعات شما فرمت شد، از ریختن مجدد اطللاعات خودداری کنید.

محصولات پیشنهادی ما :

خرید کامپیوتر لنوو

خرید مینی کیس استوک

ریکاوری اطلاعات هارد داینامیک شده

داینامیک شدن در مواقعی اتفاق می‌افتد که پارتیشن‌های هارد دیسک از حالت Basic به حالت Dynamic تغییر می‌کند، که این مورد را می‌توان در Disk management دید. این اتفاق اغلب به دلیل اشتباه‌های کاربران بوجود می‌آید. در زمان بروز این مشکل نیز باید روش‌های ریکاوری اطلاعات هارد را انجام داد.

ریکاوری اطلاعات هارد سوخته

می‌دانید که هارددیسک‌ها بدنه‌های حساسی دارند و نسبت به ضریه‌های فیزیکی به شدت آسیب پذیرند. جالب است بدانید که هاردهای اکسترنال بیشتر از انواع دیگر آسیب پذیر هستند. در این جور مواقع مراکز تخصصی با استفاده از افراد متخصص به تعمیر هاردهای آسیب دیده می‌پردازند.

ریکاوری اطلاعات هارد پاک شده

این مشکل اغلب در زمان اشتباه سهوی از طرف کاربر اتفاق می‌افتد. شاید این امر رایج‌ترین اتفاق باشد که منجر به از دست رفتن داده‌های هارد می‌شود. البته گاهی پاک شدن اطلاعات، به‌دلیل نصب ویندوز نیز هست.

امید واریم که این مقاله قابل توجه شما عزیزان قرار گرفته شده باشد .