CPU--برطرف-کردن-مشکل-مصرف-زیاد
آموزش برطرف کردن مشکل مصرف زیاد CPU

مشکل مصرف زیاد CPU

یکی از نشانه‌های استفاده بیش از حد ظرفیت “CPU”، هنگ کردن‌های مداوم است. عوامل مختلفی در استفاده بیش از حد ظرفیت “CPU” دخیل هستند.

درست مانند نقش مغز در بدن انسان، “CPU” نیز همان نقش در یک سیستم کامپیوتری ایفا می‌کند و عملاً بدون داشتن “CPU” چیزی به عنوان کامپیوتر معنی نخواهد داشت.

تمامی پردازش‌ها در این قسمت حیاتی سیستم رایانه‌ای انجام می‌پذیرد. بنابراین بروز هرگونه خلل در این قسمت، شما را با مشکل مواجه خواهد کرد.

در این مقاله اونیکس کالا میخواهیم به شما آموزش دهیم که چطور مصرف cup را کاهش دهید که با این کار عمر cpu خود را بالا خواهید برد پس تاپایان این مقاله همراه ما باشید .

اگر فن کامپیوتر شما اغلب با سرعت بالا کار می کند و ضربه می زند، به معنای این است که میزان مصرف استفاده CPU شما به ۱۰۰% رسیده است. در نتیجه سرعت کامپیوتر شما پایین می آید. این واقعا آزار دهنده است بخصوص اگر در حال انجام دادن کار یا پروژه ای باشید.

واحد پردازش مرکزی یا CPU که به عنوان پردازنده نیز شناخته می شود، مغز کامپیوتر شما است که اگر با فرایندهای زیادی بمباران شود یا اگر به یک واحد کار غیر ضروری توجه کند می تواند در هم شکسته شود. درست همانند وقتی که شما یک کار مشکل را پیدا می کنید و در آن غرق می شوید. توجه داشته باشید اگر بیش از حد از پردازنده کار بخواهید به مرور کند خواهد شد و به آن آسیب وارد خواهید کرد. به طور معمول شما می توانید با دوری از برنامه های سخت و مبرم از این وضعیت جلوگیری کنید. با این حال استفاده از CPU ممکن است در یک فرایند مانند WmiPrvSE.exe از کنترل خارج شود.

محصولات پیشنهادی :

خرید کامپیوتر لنوو

خرید مینی کیس استوک

کامپیوتر دسکتاپ اماده

خرید لپ تاپ استوک

اما جای هیچ گونه نگرانی نیست، زیرا در بیشتر موارد شما می توانید مسئله اساسی را حل کنید و مصرف زیاد CPU را پایین بیاورد.

ریستارت کردن  Windows Management Instrumentation

1. ابتدا “Task Manager” را باز کنید.

2. در قسمت “Services” به دنبال “Windows Management Instrumentation” بگردید. (روی فلش سرویس‌های مختلف کلیک کنید، در زیر شاخه یکی از آن‌ها خواهد بود)

3. سپس روی آن راست کلیک کرده و گزینه “Open Sevices” را انتخاب کنید تا پنجره زیر ظاهر شود.

4. اینک مجدداً “Windows Management Instrumentation” را پیدا کرده و پس از راست کلیک کردن روی آن، گزینه “Restart” را انتخاب کنید.

برترین مقالات :

خرید کامپیوتر صنعتی

خرید کامپیوتر استوک

کیس مناسب حسابداری

تست سرعت لپ تاپ

راه اندازی مجدد WMI Provider Host

برای انجام این کار در ویندوز Services را جستجو کنید و در پنجره ای که باز می شود به دنبال Windows Management Instrumentation باشید. حال بر روی آن راست کلیک کرده، سپس گزینه Restart را انتخاب کنید. همچنین شما می توانید در صورت تمایل سرویس را به صورت کامل متوقف کنید یا به سادگی کامپیوتر خود را دوباره راه اندازی کنید.

آموزش-برطرف-کردن-مشکل-مصرف-زیاد-CPU
آموزش-برطرف-کردن-مشکل-مصرف-زیاد-CPU

با استفاده از Event Viewer مشکل WMI Provider Host را شناسایی کنید

برای شناسایی مشکل WmiPrvSE.exe، شما می توانید با استفاده از Windows Event Viewer علت را شناسایی کنید. این علت می تواند یک فرایند دیگر در سیستم باشد که Windows Event Viewer را مشغول نگه می دارد در نتیجه باعث مصرف بالای CPU می شود. برای دسترسی به Event Viewer در سیستم عامل های ویندوز باید به صورت زیر عمل کنید:

  • در ویندوز ۸ و ۱۰ بر روی منو Start راست کلیک کرده و گزینه Event Viewer را انتخاب کنید.
  • در ویندوز ۷ از منو start برای پیدا کردن Eventvwr.msc استفاده کنید.

حال با دسترسی به برنامه Event Viewer گزینه های زیر را به ترتیب انتخاب کنید.

Applications and Service Logs > Microsoft > Windows > WMI-Activity > Operational

اکنون از طریق لیست operational events  ورودی خطاهای اخیر را پیدا کنید. سپس، برای هر خطا ClientProcessId را شناسایی کنید.

مقالات پیشنهادی :

مینی کیس های لنوو

مینی کیس های دل

خرید کامپیوتر بالا رده

خرید کامپیوتر اسمبل شده

توجه:

توجه داشته باشید هر بار که فرایند را مجدداً راه اندازی می کنید، شناسه یا ID آن تغییر می کند، بنابراین هیچ علامتی برای بررسی خطاهای قدیمی وجود ندارد.

توجه :

اگر گمان می کنید که یکی از فرایندها باعث مصرف زیاد CPU می شود، می توانید از شناسه آن در Task Manager استفاده کنید و مشکل را شناسایی و پیدا کنید. برای انجام این کار ابتدا Task Manager را باز کنید و به تب Services بروید. سپس، تمامی سرویس های در حال اجرا به وسیله PID یعنی شناسه پردازش مرتب کنید. اگر مشکل همچنان ادامه داشته باشد شما قادر خواهید بود آن را شناسایی و بررسی کنید.

اکنون بر روی فرایند راست کلیک کرده و گزینه Open File Location را انتخاب کنید تا نرم افزاری را که به آن تعلق دارد را بررسی کنید. با بروزرسانی یا حذف برنامه مربوطه، شما می توانید مصرف بالا پردازنده WMI Provider Host را حل کنید.

در نهایت احتمالی که وجود دارد این است که این سرویس دارای ویروس باشد. شما باید در هر زمان تنها یک نسخه از فرایند را مشاهده کنید و اگر آن را از طریق پنجره Services متوقف کنید، روند باید متوقف شود. اما اگر دو نسخه از فرایند را مشاهده کردید یا روند متوقف نشود، بهتر است هر چه سریع تر اسکن ویروس را اجرا کنید.

مشکل-مصرف-زیاد-CPU
مشکل-مصرف-زیاد-CPU

آیا Svchost.exe باعث مشکل مصرف زیاد CPU می شود؟

اگر Task Manager را بررسی کرده باشید، که فرایند (svchost.exe (netscvs باعث حافظه بالا یا استفاده از CPU می شود. این روند یک فرایند مهم در سیستم به شمار می آید. برای حذف این علت به پنجره Control Panel بروید و بر روی Network and Sharing Center کلیک کنید. سپس، Change advanced sharing settings را انتخاب کنید. حال در این قسمت Turn off network discovery را انتخاب کنید.

همچنین Svchost.exe هنگامی که ویندوز در حال بروزرسانی است مصرف بالای CPU را نشان می دهد. معمولا هنگامی که ویندوز را نصب کردید، استفاده از CPU را ۲۵% یا بیشتر مشاهده خواهید کرد. در این حالت فقط اجازه دهید که ویندوز آپدیت خود را به اتمام برساند.  

مقالات پیشنهادی :

مینی کیس های لنوو

مینی کیس های دل

خرید کامپیوتر بالا رده

خرید کامپیوتر اسمبل شده

نکته:

در ویندوز ۱۰ شما نمی توانید آپدیت ویندوز را متوقف یا به تعویق بیاندازید. در حالی که می توانید زمان نصب بروزرسانی های جدید را تعیین کنید و ویندوز در صورت لزوم بروزرسانی ها را بارگیری می کند. این ممکن است به طور تصادفی باعث شود که svchost.exe استفاده از CPU را افزایش دهد. با این وجود آنچه که شما می توانید تغییر دهید این است که آیا کامپیوتر شما بروزرسانی های دریافت شده را با جفت های خود به اشتراک بگذارد یا خیر.

برای انجام این کار، به قسمت تنظیمات بروید و بر روی Update & security کلیک کرده و Windows Update را انتخاب کنید. سپس، Advanced options را انتخاب و بر روی Delivery Optimization کلیک کنید. در نهایت یک بار دیگر بر روی Advanced options کلیک کنید. در این قسمت شما می توانید limit the bandwidth used to download updates in the background. یا uploading updates to other PCs on the Internet را محدود کنید. شما باید هر دو را حداقل بر روی ۵% تنظیم کنید.

مشکل-مصرف-زیاد-CPU
مشکل-مصرف-زیاد-CPU

آیا فرایندهای پس زمینه ای باعث مصرف زیاد CPU می شوند؟

فرایند پس زمینه ای برنامه ای است که در رایانه های شخصی اجرا می شود، حتی اگر پنجره ای باز نشود. یک رایانه معمولی بسیاری از فرایندهای پس زمینه ای را به صورت همزمان اجرا می کند، زیرا ویندوز خود به اجرای برخی برنامه ها نیاز دارد. اما با نصب برنامه های زیاد در طول سال در نهایت رایانه شخصی خود را تحت الشعاع قرار خواهید داد.

برای بررسی این کار شما می توانید با باز کردن Task Manager از طریق جستجو در ویندوز یا اجرا taskmgr.exe استفاده کنید. تب Processes به صورت پیش فرض نه تنها برای استفاده کلی از CPU بلکه هر برنامه ای دیگری ظاهر خواهد شد. شما باید به برنامه ای توجه کنید که به نظر می رسد به طور منظم از ۱۰% درصد توانایی پردازنده شما استفاده می کند.

برای انجام این کار در سیستم عامل های ویندوز به صورت زیر عمل کنید:

  • در ویندوز ۱۰، در Task Manager به تب Startup بروید.
  • در ویندوز ۷، از Task Manager خارج شوید و msconfig.exe را با استفاده از Search در ویندوز یا کادر محاوره ای Run (فشار دادن کلیدهای Windows + R) باز کنید. حال در پنجره System Configuration به تب Startup بروید.

اکنون موارد startup را پیدا کنید که با مواردی که اشاره کردید ارتباط دارند. علامت آن ها را بردارید و بر روی okay کلیک کنید. سپس، سیستم خود را ریستارت کنید. این کار مانع راه اندازی آن برنامه ها در بوت می شود.

آیا آنتی ویروس های می توانند در مصرف زیاد CPU نقش داشته باشند؟

رنامه آنتی ویروس در هنگام جستجو عامل تهدید کننده، می تواند به طور شگفت آوری استفاده از پردازنده را بالا می برد. معمولا این به اندازه ای نیست که باعث کند شدن سرعت رایانه های رومیزی یا لپ تاپ های جدید شود اما می تواند به صورت قابل توجهی بر روی سرعت سیستم های قدیمی تاثیر بگذارد.

حل این مشکل بسیار آسان است. تقریبا بیشتر برنامه های ضد ویروس دارای یک عملکرد هستند که به شما این امکان را می دهند در هنگام اسکن آن را به صورت خودکار تنظیم کنید. سعی کنید برنامه ها را زمانی تغییر دهید که از لپ تاپ استفاده نمی کنید.

نکته:

از طرف دیگر، برنامه های ویروسی و بدافزارهای می توانند باعث بالا رفتن مصرف پردازنده شوند. کامپیوتری که آلوده باشد، ممکن است فرایندهایی را در پس زمینه ایجاد کند و با ارسال بدافزارهای به دیگران از طریق ایمیل، شبکه شما یا منابع دیگر، سعی در گسترش آن داشته باشند. همه این ها به قدرت پردازشگر نیاز دارد که می تواند به عملکرد ضعیف تبدیل شود.

اگر آنتی ویروس ندارید و بخواهید یک برنامه بدافزار رایگان را بارگیری و اجرا کنید، در حقیقت ممکن است چندین ابزار ضد بدافزار را امتحان کنید. زیرا بدافزارهایی که قبلا نصب شده اند این مزیت را دارند که بتوانند در هر برنامه آنتی ویروس مخفی شوند. هنگامی که مشکل را پیدا کردید، می توانید با استفاده از برنامه آنتی ویروسی که برای اسکن استفاده کرده اید، آن را حذف کنید.