نشانه-های-داغ-شدن-CPU
نشانه های داغ شدن CPU

مشکل داغ شدن CPU

امروز در این مقاله آموزشی میخواهیم بپردایم به نشانه های داغ شدن CPU ، اگر نمیدانید CPU چیست حتما پیشنهاد میکنم مقاله مربوط به (CPU چیست ) را بخوانید تا قبل از هرچیزی بیشتر با سی پی یو آشنا شوید .

نشانه های داغ شدن CPU

همانطور که در مقاله CPU چیست توضیح دادین ، CPU -مغز سیستم کامپیوتر شما می باشد .

از آن جایی که CPU بسیار حساس است، حرارت بسیار بالا به آن صدمه های زیادی وارد می کند و گاهی اوقات باعث سوختن آن می شود.

پس با دیدن موارد زیر حتما برای رفع مشکل ان اقدام کنید برای اینکه به CPU کامپیوتر شما اسیبی وارد نشود .

  • کاهش بازدهی کامپیوتر
  • صدای زیاد فن پردازنده
  • خاموش شدن و یا ریستارت شدن کامپیوتر
  • مشاهده دمای CPU

این مواردی هستن که اگر با آن مواجع شدین قبل از اینکه اسیب جدی به سیسام شما وارد کند باید اقدام به رفع این مشکل ها کنید ، در ادامه مقاله نشانه های داغ شدن CPU میپردازیم به برسی جز به جز نشانه های داغ شدن CPU .

مقالات پیشنهادی :

مینی کیس های لنوو

مینی کیس های دل

خرید کامپیوتر بالا رده

خرید کامپیوتر اسمبل شده

صدای زیاد فن پردازنده و گرم شدن CPU

اگر دمای CPU افزایش یابد، فن آن هم برای تخلیه گرما با سرعت بسیار بیشتری کار می کند. پس اگر شما متوجه شده اید که صدای فن شما بیشتر از گذشته شده است، می توان به داغ شدن بیش از حد CPU شک کرد.

البته اشتباه نکنید، برخی اوقات اگر شما یک برنامه و یا بازی سنگین را باز کنید، به طور طبیعی دمای CPU افزایش می یابد و به همین دلیل فن آن هم با سرعت بیشتری می چرخد.

شکل-داغ-شدن-CPU
شکل-داغ-شدن-CPU

خاموش شدن و یا ریستارت شدن کامپیوتر با گرم شدن CPU

اگر گاهی اوقات با باز کردن بازی ها و یا برنامه ها ویندوز به طور خودکار ریستارت می شود و یا این که به طور کلی خاموش می شود، باز هم داغ شدن CPU می تواند یکی از عوامل آن باشد.

پردازنده های جدید به گونه ای طراحی شده اند که برای محافظت از خود، زمانی که دمای آن ها از حالت استاندارد خارج می شود، خاموش می شوند. البته دمایی که برای خاموش شدن و یا ریستارت شدن در آن ها تنظیم شده است، 90 درجه سانتی گراد است که دمای بسیار بالایی است.

محصولات پیشنهادی :

خرید کامپیوتر لنوو

خرید مینی کیس استوک

خرید لوازم جانبی موبایل

خرید کامپیوتر دست دوم

خرید لپ تاپ استوک

کاهش بازدهی کامپیوتر بر اثر گرم شدن سی پی یو

اگر افت عملکرد کامپیوتر شما به طرز محسوسی قابل مشاهده است، داغ شدن CPU می تواند یکی از عوامل ایجاد این افت کارایی باشد.  افزایش دما باعث کاهش کارایی CPU می شود و در نتیجه تمامی کامپیوتر با افت کارایی مواجه می شود. دلیل این افت کارایی محافظت از CPU است.

وقتی که CPU داغ می شود، سیستم برای محافظت از CPU آن را مجبور می کند تا در فرکانس پایین تری کار کند و در نتیجه کارایی آن بسیار پایین تر می آید

مشاهده دمای CPU

برای این کار روش های بسیار زیادی وجود دارد که یکی از راحت ترین روش ها استفاده از نرم افزار های ساخته شده برای این کار است. نرم افزار های زیادی برای مشاهده کردن خصوصیات پردازنده و دمای آن وجود دارد.

برترین مقالات :

خرید کامپیوتر صنعتی

خرید کامپیوتر استوک

کیس مناسب حسابداری

تست سرعت لپ تاپ

ما در این آموزش از نرم افزار استفاده میکنیم  Quick CPU

این نرم افزار در کنار قابلیت نمایش دمای CPU و دیگر خصوصیات آن مانند نام، تعداد هسته، فرکانس کارایی و… بخشی دارد که می توانید با استفاده از آن کارایی پردازنده خود را افزایش دهید.

برای چک کردن دمای CPU با استفاده از این نرم افزار، پس از دانلود و باز کردن آن، در همان صفحه اول و در قسمت CPU Temperature می توانید دمای دقیق و لحظه ای پردازنده خود را مشاهده کنید.

بهترین دما برای پردازنده تا 50 درجه است. البته این مقدار برای هر CPU متغیر است اما به طور کلی اگر دما پردازنده شما در حالت عادی بیش از 50 درجه شود، سیستم شما رفته رفته با کاهش کارایی روبه رو می شود.

اگر دما به 80 و یا 90 درجه سانتی گراد برسد، سیستم شما به طور خودکار ریستارت و یا خاموش می شود.

نشانه های داغ شدن CPU
نشانه های داغ شدن CPU

راه حل جلوگیری از داغ شدن CPU

1.رفع داغ شدن CPU در کامپیوتر با خنک سازی پردازنده

در صورت که بخواهید کامپیوترتان خنک شود باید به خنک سازی پردازنده سیستم تان بپردازید که با استفاده از دستور العمل های زیر می توان پیش روید :

راهنمای خرید :

خرید کامپیوتر ۳ میلیونی

راهنمای خرید کامپیوتر کامل

خرید کامپیوتر اداری

• بهبود فن خنک کننده فعال در سیستم جریان هوا

• اطمینان از عبور جریان کامل هوا به بیرون و درون سیستم

• اطمینان از خروج دمای بالا از درون اجزاء گرم از شاسی

• تمیز کردن حداقل سالی یکبار خنک کننده CPU و کارت گرافیک و جمع آوری گرد وغبار با اسفاده از هوای فشرده

2.رفع داغ شدن CPU در کامپیوتر با تنظیم دمای پردازنده

• جهت تنظیم دمای پردازنده ابتدا اجزاء خارجی سخت افزار سیستم تان نظیر مرتب کردن کابل ها و نظم دهی به قطعات سخت افزاری را درست نمایید  .

• گرد و غبار درون کیس را تمیز و پاک کنید .

• حتماً سیستم تان را به یک فن و گرماگیر مجهز نمایید .

• اطمینان پیدا کنید که هوا به قطعاتی از کامپیوتر که با دمای بالایی کار می نمایند نفوذ می کند که این قطعات شامل س پی یو ، کارت گرافیک و … است و هم چنین هوا از درون این قطعات راهی به بیرون دارد .

• اکنون جهت بررسی دمای CPU می توان با استفاده از چند روش زیر عمل نمایید :

از راه دست یابی به BIOS setup ، با استفاده از نرم افزار Core Temp و یا از طریق نصب یک کاوشگر می توانید دمای CPU را بررسی و تنظیم نمایید .

3.رفع داغ شدن CPU در کامپیوتر با بالا بردن سرعت فن

تنظیمات پیش فرضی که فن هر سیستمی دارد موجب بال رفتن دمای سیستم می شود که ممکن سرعت بالای آن ها برای خنک کردن قسمت های کامپیوتر پایین باشد . با استفاده از برنامه ی SpeedFan می توان سرعت فن ها را کنترل نمایید

علت داغ شدن CPU در ویندوز ۱۰ چیست ؟

همانطور که میدانید ویندوز 10 درس خوشو پس داده ، در نتیجه نمیتوان گفت که داغ شدن سی پی یو سیستم شما بخاطر داشتن ویندوز 10 است .

البته باید به این نکته هم توجه داشته که ایا ویندوزی که نصب کرده اید متناسب با CPU سیستم شما هست یا خیر ، اگر ویندوز نصب شده متناسب با سیستم شما نباشد باعث داغ شدن CPU نیز میشود .

مشکلات خمیر سیلیکون

خمیر سیلیکون، نام ماده ای است که فضای بین CPU و هیت سینک را که معمولا آلومینیومی است را پر می کند. منظور از هیت سینک همان پایه فن پردازنده است. در حالت عادی بین پردازنده و هیت سینک، یک فضای خالی باقی می ماند و این فضای خالی مانع از انتقال گرمای CPU می شود.

به همین دلیل از خمیر سیلیکون برای پر کردن فضای خالی بین پردازنده و هیت سینک استفاده می کنند.

پس اگر خمیر سیلیکون شما مشکلی داشته باشد، انتقال دما به صورت درست انجام نمی شود و در نتیجه دمای CPU افزایش می یابد.

به طور مثال اگر شما از یک خمیر سیلیکون بی کیفیت استفاده کرده باشید، مدت انقضای خمیر سیلیکون تمام شده باشد و یا نصب پردازنده به شکل اصولی انجام نشده باشد، در نهایت منجر به افزایش دمای پردازنده خواهد شد.

خرابی در فن CPU

فن پردازنده وظیفه خارج کردن گرما از آن را دارد و به همین دلیل هرگونه اخلال و مشکلی که در کارایی آن به وجود بیاید، باعث افزایش دمای CPU می شود.

گاهی اوقات حتی شل شدن یک پیچ فن پردازنده می تواند منجر به کاهش کارایی آن بشود. از طرفی فن ها هم یک قطعه الکترونیکی هستند و به همین دلیل در طول زمان کارایی خود را از دست می دهند. و طبیعتاً از دست دادن کارایی منجر به افزایش دمای پردازنده خواهد شد.

ما در این آموزش سعی کردیم نشانه ها ، علل و را حل جلوگیری از داغ شدن CPU را برای شما ذکر کنیم .

امیدواریم که این اموزش مورد توجهتون قرار گرفته باشد .