آموزش نحوه نصب درایور کارت گرافیک
آموزش نحوه نصب درایور کارت گرافیک

نصب درایور کارت گرافیک

کارت گرافیک ، مسئولیت نمایش تصاویر بر روی صفحه نمایشگر هر دستگاهی را برعهد دارد مثل گوشی، کامپیوتر، تبلت و… به همین خاطر نقش بسیار مهمی در دستگاه های مختلف دارد و بدون آن بدون شک به مشکل برخورد خواهیم کرد.

با این حال از مهم ترین و اصلی ترین شرکت هایی که در زمینه کارت گرافیک فعالیت می کنند، می توان به دو شرکت بزرگ AMD و VIDIA اشاره کرد که هر دو آنها نیز تفاوت های جزئی که نسبت به یکدیگر دارند، بسیار محبوب هستند.

پس اگر از این رو کامپیوتر یا لپ تاپ شما به یکی از این دو کارت گرافیک مجهز هستند در ادامه این اموزش همراه اونیکس کالا باشید تا نحوی نصب درایور کارت گرافیک AMD و nVIDIA آشنا شویم .

هنگام خرید کامپیوتر یا لپ تاپ  فایل نصبی کارت گرافیک در قالب یک سی دی برای شما اماده شده است که بعد از نصب ویندوز می توانید آن را نصب کنید. 

مقاله های پیشنهادی اونیکس کالا :

راهنمای خرید کامپیوتر استوک

راهنمای خرید کامپیوتر صنعتی

راهنمای خرید مانیتور استوک

معایب و مزایای مینی کیس

در غیر این صورت اگر فایل نصب کارت گرافیک را در اختیار نداشتین میتوانید از دو روشی که به شما معرفی میکنیم ، کارت گرافیک را نصب کیند .

را حل اول :

وارد گوگل شوید و عبارت “Download…drivers” را سرچ کنید البته بجای ۳ نقطه باید مدل دقیق لپ تاپ را خود را وارد کنید.

برای مثال “Download hp ay 118 ne drivers” که باید سیستم عامل و نسخه سیستم عامل را انتخاب کنید تا همانند تصویر زیر قادر به دانلود درایورهای مختلف باشید. اما اگر شما کامپیوتر دارید، باید نسخه کارت گرافیک را با نام تجاری آن مشاهده کنید و سپس با جستجو عبارت “Download…graohic driver” که ۳ نقطه نام تجاری کارت گرافیک است را اقدام به دانلود کنید.

آموزش نحوه نصب درایور کارت گرافیک
آموزش نحوه نصب درایور کارت گرافیک

راه حل دوم :

استفاده از وب سایت مرجع تولید کننده کارت گرافیک است که ما در دو بخش زیر آنها را معرفی کردیم .

آموزش نصب درایور کارت گرافیک amd

کارت های گرافیک شرکت AMD، از محبوب ترین کارت های گرافیک میان کاربران است که شرکت های مختلفی از کارت های گرافیک این شرکت برای محصولات خود استفاده می کنند. یکی از اصلی ترین مشتریان این شرکت، شرکت HP می باشد که یکی از محبوب ترین شرکت ها در زمینه تولید لپ تاپ و کامپیوتر می باشد. از این رو اگر کارت گرافیک لپ تاپ یا کامپیوتر شما از این شرکت می باشد، می توانید خیلی ساده آنرا نصب کنید .

  •  اول فایل نصبی را فراهم کنید .
  • در صفحه اصلی برنامه همانند تصویر زیر مشخصات کارت گرافیک را انتخاب کنید (برای مشاهده اطلاعات کارت گرافیک، از منو استارت وارد بخش Device manager شوید و از بخش Display adapters می توانید نام کارت گرافیک را مشاهده و همانند تصویر ذیل در سایت AMD انتخاب کنید). بعد از انتخاب درایور کارت گرافیک بر روی گزینه SUBMIT کلیک کنید و صبر کنید تا به تب جدید منتقل شوید.
آموزش نصب درایور کارت گرافیک amd
آموزش نصب درایور کارت گرافیک amd
  • سپس شما وارد صفحه جدید شده اید که در بخش بالا نام دقیق کارت گرافیک انتخاب شده و در بخش زیرین می توانید لینک های دانلود را مشاهده می کنید . پس نسخه سیستم عامل خود را دانلود کنید .
آموزش نحوه نصب درایور کارت گرافیک
آموزش نحوه نصب درایور کارت گرافیک
  1. فایلی را که دانلود کرده اید راست کلیک کنید و گزینه Run as administrator را انتخاب کنید .
  2. مسیر نصب را انتخاب کنید و سپس بر روی گزینه Install کلیک کنید.
  3. چند دقیه صبر کنید تا فایل های مربوطه Extract شوند.
  4. بعد از کمی صبر فایل نصبی اصلی اجرا خواهد شد که با چند کلیک ساده می توانید درایور کارت گرافیک AMD را نصب کنید.

آموزش نصب درایور کارت گرافیک nvidia

دومین سازنده کارت گرافیکی که در این مقاله به آموزش نصب آن خواهیم پرداخت، کارت گرافیک nvidia می باشد که یکی از محبوب ترین کارت گرافیک ها میان گیمرها می باشد و از این رو طرفداران این نسخه از کارت های گرافیک نسبت به کارت گرافیک AMD نسبتا بیشتر می باشد.

  • فایل نصبی را انتخاب کنید.
  • با وارد شدن به سایت اصلی، اطلاعات کارت گرافیک را انتخاب کنید تا فایل نصبی مختص به کارت گرافیک کامپیوتر و یا لپ تاپ خود را بتوانید دانلود کنید. اما اگر اطلاعی در مورد آن ندارید، دو کلید win+x را با یکدیگر بفشارید و وارد بخش Device manager شوید و از بخش Display adapters می توانید نام کارت گرافیک را مشاهده و همانند تصویر ذیل در سایت nvidia انتخاب کنید. سپس بر روی کلید سبز رنگ Search کلیک کنید.
آموزش نصب درایور کارت گرافیک nvidia
آموزش نصب درایور کارت گرافیک nvidia

بعد از جستجو، فایل نصبی مختص کارت گرافیک خود را می توانید انتخاب و دانلود کنید

فایل نصبی را انتخاب و بر روی آن راست کلیک کنید و از میان گزینه ها، گزینه Run as adminstrator را انتخاب نمائید.

محل Extract کردن را در صورت تمایل تغییر دهید و در غیر اینصورت بر روی گزینه OK کلیک کنید.

کمی صبر کنید تا فایل ها بر روی کامپیوتر ذخیره شوند.

سپس فایل نصبی برای شما اجرا خواهد شد و با چند کلیک ساده می توانید در طی چند دقیقه درایور کارت گرافیک را نصب کنید .

دوستان عزیز امیدواریم که این اموزش مورد توجهتون قرار گرفته باشد .