نمایشگر LED چیست ؟
نمایشگر LED چیست ؟

نمایشگر LED چیست ؟

تکنولوژی LED

LED مخفف واژه Diode Light Emitted و به معنای دیود ساطع کننده نوراست.
دیودهای ساطع‌کننده نور در واقع جزء خانواده‌ دیودها هستند که دیودها نیز در زیر گروه نیمه هادی‌ها به شمار می‌آیند.
خاصیتی که  LED ها را از سایر نیمه‌‌هادی‌ها متمایز می‌کند این است که با گذرجریان از آنها مقداری انرژی به صورت نور ازآنها ساطع می‌شود.

به دلیل آسیب رسانی انواع لامپ های قدیمی به محیط زیست ، برخی کشورها مردم را ملزم به استفاده از لامپهای LED کرده و حتی برنامه‌ریزی کرده اند تا در تولیدات خود در برخی محصولات از جمله انواع تلویزیون از لامپ‌های LED که عمر بیشتری دارد ، مصرف انرژی کمتری دارد و به حفظ محیط زیست نیز کمک می‌کند استفاده کنند.
البته لازم به ذکر است که استفاده از لامپ‌های LED در تولید تلویزیون محدودیت‌هایی دارد که یکی ازآنها محدودیت استفاده از این تکنولوژی در سایزهای پایین است اما خوشبختانه صنعتگران به خصوص در داخل کشور توانسته اند با استفاده از این لامپ ها به تکنولوژی ساخت تلویزیون در ابعاد بزرگ که همان تلویزون شهری غولپیکر می باشد دست پیدا کنند .

نمایشگر LED چیست ؟
نمایشگر LED چیست ؟

لامپهای  LED قبلاً  فقط دارای سه نور آبی، سبز و قرمز بودند که این موضوع باعث کاربرد آنها فقط جهت تولید نمایشگر های غولپیکر بود، اما این اواخر LEDهایی با طیف رنگ آبی وارد بازار شده‌اند که می‌توانند نور سفید با هاله‌ای از رنگ آبی تولید کنند به این واسطه درآینده نزدیک می‌توان شاهد استفاده از این تکنولوژی در تولید تلویزیون خانگی و مانیتور بود.

کاربردهای LED
LEDهایی که از دهه‌های گذشته در الکترونیک مورد استفاده بودند ، عموما برای نمایش خاموش یا روشن بودن نمایشگرها در لوازم مولتی مدیا کاربرد داشتند . اما در‌حال‌حاضر LEDها به نحوی ساخته می‌شوند که نور را در جهت خاصی متمرکز می‌کنند و به صورت چیپ‌های کوچکی هستند که معمولا داخل یک شیشه گنبدی شکل قرار می‌گیرند و درسایزی معادل یک چوب کبریت هستند و به سختی می‌شکنند.این خاصیت در تولید تلویزیون شهری های مقاوم بسیار حائز اهمیت است .
LED‌ها فاقد پرتوهای مادون قرمز و فرابنفشی هستند که سایر منابع روشنایی ایجاد می‌کنند و به سلامت چشم و محیط زیست آسیب نمی‌رسانند .با توجه به مزایای استفاده از لامپ‌های LED پپش‌بینی می‌شود تا کمتر از ۵ سال آینده شاهد تحولات عمده‌ای در عرصه محصولات تصویری باشیم.

نمایشگرهای LED
استفاده از لامپ‌های LED در تولید نمایشگر های دیجیتال باعث می‌شود وضوح تصویر حدود ۱۰۰ برابر بالاتر از LCD‌های معمولی باشد به اضافه اینکه چنانچه در مقاله مربوط به مقایسه ویدئو والها و نمایشگرهای LED پرداخته بودیم ایجاد خط در بین قابهای LCD و سایر نواقص ذکر شده در آن مقاله هم دلایل واضحی بر برتری LED می باشد لازم به ذکر است شدت روشنایی بیشتر، صرفه‌جویی در مصرف انرژی و از همه مهم‌تر برگشت‌پذیری به چرخه طبیعت از مزایای مهم استفاده از تکنولوژی LED در تولید تلویزنهای شهریست است .