پورت display
پورت displayport

خرید کامپیوتر ، پورت displayport ، خرید کامپیوتر استوک ، خرید مینی کیس استوک ، خرید کامپیوتر صنعتی

کابل displayport پورت ارتباطی می باشد که در جدیدترین کامپیوترها، لپ تاپ ها، کارت های گرافیک و … کاربرد دارد. کابل دیسپلی‌پورت تحت نظر اتحادیه ی استانداردهای الکترونیکی ویدئو توسعه یافته است. این کابل در سال 2006 به عنوان جایگزین کابل های VGA و DVI معرفی شد. کابل دیسپلی‌پورت توانایی پشتیبانی از کیفیت تصویر و صدای HD را به طور همزمان دارد…

ویژگی های کابل displayport

کابل displayport یک رابط ویدیویی دیجیتال می باشد که تا حدود زیادی مشابه استاندارد HDMI است. این کابل در متراژهای مختلف در بازار موجود است. این کابل از توانایی بالایی در انتقال صدا و تصویر برخوردار می باشد. یکی از مزایای این کابل این است که کانکتور آن نسبت به کابل DVI و VGA کوچک تر است. این کابل توانایی انتقال تصویر و صدا را باهم دارد…

روش انتقال صدا و تصویر در کابل displayport شبیه به عملکرد انتقال داده در شبکه های محلی است. به عبارت دیگر این کابل دیتا را به صورت پاکت های داده تقسیم می کند و به نمایشگر انتقال می دهد. از این کابل با متراژ متفاوت جهت اشتراک گذاشتن و پخش فایل صوتی و تصویری از لپ تاپ و کامپیوتر به تلویزیون، مانیتور و سایر نمایشگرهایی که درگاه displayport  دارند استفاده می شود..

پورت display ، خرید کامپیوتر
پورت display

خرید کامپیوتر ، خرید کامپیوتر استوک ، خرید مینی کیس استوک ، خرید کامپیوتر صنعتی

کانکتور موجود در سر این کابل از جنس پلاستیک با مقاومت بالا است. رشته های سیمی داخل کابل با روکش بسیار مقاومی ساخته اند. این ویژگی باعث شده است که این کابل در برابر گره خوردن یا در هم پیچیده شدن مقاوم باشد.

از کابل دیسپلی‌پورت کمتر در تلویزیون و بیشتر در کامپیوترها استفاده می شود. کابل دیسپلی‌پورت در دو اندازه displayport وmini displayport  در بازار موجود است. Mini displayport در تبلت سرفیس پرو مایکروسافت کاربرد دارد.

یکی از ویژگی های بارز کابل دیسپلی‌پورت این است که از فری سینک و جی سینک پشتیبانی می کند. بنابراین با این کابل می توانید بدون توجه به نوع کارت گرافیکی تان یک بازی بدون قطع تصویر را تجربه کنید. با استفاده از کابل دیسپلی‌پورت می توانید چند مانیتور را به یک پورت متصل کنید. بهتر است بدانید که لپ تاپ ها با استفاده از USB-C می توانند سیگنال های displayport را ارسال کنند.

خرید کامپیوتر

کابل displayport امکان انتقال صدای دیجیتال چندکاناله را دارد. اما کابل دیسپلی‌پورت توانایی انتقال اطلاعات اترانت را ندارد. رایج ترین نوع کابل displayport 1,2 با پهنای باند کافی جهت انتقال ویدئوهایی با رزولوشن 2160*3840 پیکسل می باشد که نرخ نوسازی 60 هرتز را فراهم می کند. این کابل از ویدئوهای سه بعدی پشتیبانی می کند.ُ

ورژن‌های Display Port

ورژن‌های مختلفی از DisplayPort معرفی شده است. نسخه‌های بعدی استاندارد میزان پهنای باند و حالت‌های ویدئو را افزایش داده‌اند و ویژگی‌هایی فراتر از یک استاندارد ویدئویی اجرا می‌کنند. نوع ورژن معمولا به وسیله DisplayPort منبع و مشخصات فنی دستگاه مقصد شناسایی می‌شود. در ادامه به ویژگی‌های کلید هر نسخه اشاره می‌کنیم.

نسخه 1.1

این نسخه در May 2006 منتشر شد و از حداکثر سرعت 8.64Gb/s پشتیبانی می‌کند. نوع کانکتور در این نسخه فقط Display Port است. همراه با انتشار این نسخه ویژگی‌های کابل کشی فیبر و مس، HDCP و DPCP، مبدل‌های اکتیو و صدای 7.1 معرفی شد.

نسخه 1.2

این نسخه در Dec 2009 منتشر شد و از حداکثر سرعت انتقال 17.28Gb/s پشتیبانی می‌کند. نوع کانکتور در این نسخه علاوه بر Display Port استاندارد، mini DisplayPort, Thunderbolt, USB-C نیز بود. همراه با انتشار این نسخه ویژگی‌های انتقال جریان چندگانه MST، مبدل‌های پسیو و بهبود همگام سازی صدا و تصویر هم معرفی شد.

نسخه 1.3

این نسخه در سپتامبر 2014 منتشر شد و از حداکثر سرعت 25.92Gb/s پشتیبانی می‌کند. نوع کانکتورها در این نسخه همانند نسخه قبلی DisplayPort, Mini-DisplayPort, Thunderbolt, USB-C است. همراه با انتشار نسخه 1.3 ویژگی‌های DockPort, HDMI 2.0 و پشتیبانی از کیفیت 4K و 8K نیز معرفی شد.

کامپیوتر کارکرده ، گرافیک AMD ، گرافیک اینتل چیست ؟