پورت eSATA چیست ؟
پورت eSATA چیست ؟

پورت eSATA چیست ؟ ، خرید کامپیوتر ، خرید کامپیوتر استوک ، خرید مینی کیس

پورت eSATA چیه و چه کاربردی داره؟


حتما شما هم پورت هایی رو روی مادربرد ها و لپ تاپ ها دیدید که از نظر ظاهری بسیار شبیه به پورت های USB هستن و به پورت های eSATA معروف هستن. همنطور که از اسم این پورت (External SATA) مشخصه، eSATA یک رابط خارجی از پورت SATA هست به همین دلیل سرعت خواندن و نوشتن تو این پورت مشابه پورت SATA و معادل 3Gb/s هست. درسته که این پورت دقیقا کار پورت های SATA رو انجام میده اما سوکت های eSATA از نظر ظاهری با SATA فرق دارن بنابراین شما نمیتونید یه هارد یا دی وی دی رایتر ساتا رو از طریق eSATA به لپ تاپ یا کامپیوترتون وصل کنید(برای این کار یا باید دستگاهتون پورت eSATA داشته باشه و یا از تبدیل استفاده کنید)درواقع فقط می تونید از مزایای ساتا استفاده کنید نه از دستگاه های ساتا. اگه بخوایم خیلی کوتاه و سریع eSATA رو با USB مقایسه کنیم باید گفت که سرعت انتقال eSATA حدود 3Gb/s هست که از USB 2 بیشتر و از USB 3 کمتره، از نظر راحتی استفاده و پرکاربرد بودن USB یک سر و گردن بالاتر از eSATA قرار داره. اما جالبه که بدونید پورت های eSATA که معمولا روی لپ تاپ ها و مادربرد ها هستن درواقع ترکیبی از eSATA و USB هست که این ترکیب دو مزیت عالی رو بوجود میاره اول اینکه هم می تونید دستگاه های USB رو به اون وصل کنید و هم eSATA و دوم اینکه همونطور که میدونید دستگاه های SATA برای اتصال به کامپیوتر به دو کابل احتیاج دارن، یکی دیتا و دیگری برق اما با ترکیب eSATA با USB برای اتصال دستگاه های eSATA تنها به یک کابل نیاز دارید..
در یک کلام میشه گفت که پورت های eSATA یکی از کم کاربردترین پورت ها هستن (حداقل تو ایران، شاید به جرأت میشه گفت که 90 درصد کابرای ایرانی حتی یک وسیله با پورت eSATA رو ندیدن) و تنها کاربردی که دارن وصل کردن دستگاه های USB به اون هاست..

پورت eSATA چیست ؟ ، خرید کامپیوتر ، خرید کامپیوتر استوک ، خرید مینی کیس

eSATA

 از همان نوع کابل مورد استفاده SATA با همان پیکربندی الکتریکی بهره می گیرد؛ اما شکل رابط آن متفاوت است. اضافه کردن پورت های eSATA برای کامپیوتر آسان است.

نظر به این که USB 2.0 برخلاف eSATA بر روی بسیاری از کامپیوترها تعبیه شده است، اکثر وسایل eSATA حاوی یک رابط USB نیز هستند..

کامپیوتر کارکرده  ،  گرافیک AMD  ،  گرافیک اینتل چیست ؟

اگر یک دیسک سخت اینترنال SATA داشته باشید آن را می توانید در جعبه های مخصوصی مانند NexStars محصول Vantec (4)قرار دهید، و با آنها یک دیسک سخت اکسترنال eSATA بسازید. رابط SATA برای این کارضروری است؛ یک دیسک سخت قدیمی IDE(5) یا PATA(6) را نمی توانید به یک دیسک سخت eSATA تبدیل کنید..

پورت eSATA چیست ؟ ، خرید کامپیوتر ، خرید مینی کیس
پورت eSATA چیست ؟

 

اضافه کردن رابط eSATA

اگر مادربورد کامپیوترتان دست کم یک هدر(7) SATA استفاده نشده و یک شکاف کارت توسعه آزاد داشته باشد، اضافه کردن یک یا چندرابط SATA آسان است..

برای نصب یک تیغه eSATA بی تغذیه، کامپیوتر را خاموش کنید و درپوش جعبه را باز کنید. (هر چند وقت، به یک بخش فلزی رنگ نشده شاسی جعبه دست بزنید تا الکتریسیته ساکن موجود در بدن تان تخلیه شود). یک تیغه آزاد مربوط به کارتهای توسعه را خارج کنید. در بعضی از کامپیوترها، ممکن است مجبور باشید با خم کردن تیغه، چند اتصال فلزی تیغه به شاسی را بشکنید تا جدا شود. سپس، تیغه eSATA را به جای آن قرار دهید و سرانتهایی آن را با پیچ به جعبه ببندید (یا گیره آن را به جعبه قفل کنید). اگر پیچ مخصوص سفت کردن تیغه به جعبه را نداشتید آن را می توانید از فروشگاه های لوازم کامپیوتر بخرید. کابل های تیغه را به هدرهای (رابط های نری) SATA بر روی مادربورد وصل کنید. ه محض آن که کامپیوتر را روشن کنید باید پورت (های) eSATA آماده استفاده باشند.

پورت eSATA چیست ؟ ، خرید کامپیوتر ، خرید کامپیوتر استوک ، خرید مینی کیس

استفاده از eSATA

بسته به کنترل کننده ی دیسک سخت کامپیوتر، هنگامی که یک وسیله eSATA وصل شود ممکن است به طور خودکار آن را تشخیص بدهد، ممکن است تشخیص ندهد. اگر ویندوز در گوشه پایین – راست پیام هایی را درباره نصب کردن یک دستگاه ران برای وسیله جدید ذخیره گر به نمایش درآورد، به محض این که سیستم عامل به شما اطلاع بدهد که آن وسیله آماده استفاده است می توانید داده ها را به آن انتقال دهید یا از آن به وسایل ذخیره گر دیگر منتقل کنید. از سوی دیگر اگر یک یا چند دقیقه پس از آن که یک وسیله eSATA را نصب کرده باشید (و در صورت لزوم آن راروشن کرده باشید)، هیچ اتفاقی نیفتد، کلید ترکیبیWIN-PAUSE را به طور همزمان بزنید. در ویندوز اکس پی، به برگه Hardware و Device Manage بروید. در ویستا و ویندوز 7 کافی است روی Device Manager کلیک کنید. روی بالاترین مورد در فهرست کلیک کنید، که باید نام کامپیوتر باشد. آنگاه، تحت منوی Action، روی Scan For Hardware Changes کلیک کنید. ویندوز باید وسیله ذخیره گرجدید را شناسایی و یک دستگاه ران برای آن نصب کند.

خرید کامپیوتر

برای این که با رعایت اصول ایمنی یک وسیله eSATA را از کامپیوتر جدا کنید، روی نام آن در Device Manager تحت Disk Drives کلیک – راست کنید و روی Uninstall کلیک کنید. هنگامی که ویندوز به شما بگوید که حالا می توانید وسیله eSATA را جدا کنید، این کار را انجام دهید یا آن را خاموش کنید. این رویه، بسته به کنترل کننده شما ممکن است همیشه درست کار نکند. اگر یک پیام خطا ظاهر شود، منتظر بمانید و پس از آن که کامپیوترتان را خاموش کردید، eSATA را جدا یا خاموش کنید.

پورت SATA چیست ؟ ، پورت LAN چیست ؟ ، پورت PS/2 چیست ؟ ، پورت SPDIF چیست؟ ، پورت VGA چیست؟ ، پورت DVI چیست ؟

دوست داری فروشگاه انلاینتو خودت بسازی ؟ پس حتما به این پست سر بزن .