چطور بفهمیم چه کسی کامپیوترمان را چک کرده؟

چطور بفهمیم چه کسی کامپیوترمان را چک کرده؟

شما هم مثل من دوست دارید بدانید که در نبود شما آیا کسی سراغ سیستم کامپیوترتان رفته یا نه ؟ در نسخه های حرفه ای ویندوز این قابلیت وجود دارد که شما میتوانید هر کسی که وارد لپ تاپ یا کامپیوترتان شد را ردیابی کنید .

چطور بفهمیم چه کسی کامپیوترمان را چک کرده؟

اونیکس کالا در این مقاله روش های را برای شما اماده کرده مه با استفاده از این روش ها میتوانید بفهمید که ایا کسی سراغ کامپیوتر و یا لپ تاپ شما رفته یا نه .

میپردازیم به ۳ روش بسیار ساده و کاربردی :

  •  تاریخچه‌ی مرورگر
  •  بررسی لاگ‌ها
  •  نرم‌افزارهای دیده‌بان

در این مرحله میپردازیم به توضیح کتمل روش های فوق ، همانطور که به ان اشاره کردیم ۳ تا از اسان ترین و کاربردی ترین روش ها را جمع اوری کردیم در این مقاله .

محصولات پیشنهادی :

خرید کامپیوتر لنوو

خرید مینی کیس استوک

کیس اماده

 تاریخچه‌ی مرورگر

معمولا افراد بعد از کار با مرورگز تاریخ ان را پاک میکنند ، باید به این نکته توجه داشته باشید که ، تاریخچه مرورگر شما بطور کلی پاک شده یا نه ، اگر تاریخچه مرورگر شما کلا پاک شده بود این یعنی که شخصی وارد سیستم شما شده و از مرورگر شما استفاده کرده و از انجای که بلد نبوده ، بصورت کلی تاریخچه مرورگر شما را پاک کرده .

البته اگر فعالیت مشکوکی در مرورگر خود پیدا نکردید ، احتمالا ان شخص که وارد سیستم شما شده از Private Browsing -در فایرفاکس یا سافاری- یا حالت Incognito در کروم، استفاده کرده است. در این صورت می‌توانید با کمک بررسی لاگ ابزارهایی مانند OpenDNS، کلیه‌ی درخواست‌هایی که از طریق کامپیوتر و مرورگر(های) شما ارسال شده را مشاهده کنید و بدین‌ترتیب بفهمید هم‌اتاقی‌تان چه سایت‌هایی را با کامپیوتر شما مرور کرده است.

برترین مقالات :

خرید کامپیوتر استوک

کیس مناسب حسابداری

 نرم‌افزارهای دیده‌بان

اپلیکیشن Prey می‌تواند در این زمینه به کمک شما بیاید. با کمک آن می‌توانید به‌صورت همزمان چندین ابزار را با سیستم‌های ‌عامل‌ مختلف (مک، ویندوز، اندروید و iOS) تحت نظر داشته باشید. این نرم‌افزار که در واقع برای مواقعی که ابزارتان دزدیده شده کاربرد دارد، می‌تواند محل کامپیوتر، تبلت یا گوشی را به شما بگوید، صفحه را قفل کند و پیام اخطار برای کسی که ابزار را دزدیده یا پیدا کرده ارسال کند. تمامی این‌ها از طریق نصب نسخه‌ی رایگان این اپ در دسترس است. اما در نسخه‌ی پولی، امکان نصب Keylogger (برای بررسی واژه‌ها و جملات یابنده‌ی ابزار) وجود دارد. بدین ترتیب با کمک این نرم‌افزار می‌توانید هر آنچه را دوستتان در زمان استفاده‌ی غیرمجاز از کامپیوتر شما تایپ می‌کند ببینید. اپلیکیشن‌های Revealer Keylogger و Elite Keylogger به‌ترتیب برای ویندوز و مک، ابزارهای جایگزین کاربردی و خوبی در این زمینه هستند.

 بررسی لاگ‌ها

قبل از هرچیزی شاید برای شما سوال پیش اید که لاگ چیست ؟

لاگ‌ها در واقع لیستی از کلیه‌ی اعمالی هستند که با کامپیوتر انجام می‌شود و کامپیوتر به‌صورت خودکار همه‌ی آن‌ها را ثبت می‌کند. این اطلاعات ثبت‌شده در دسترس هستند و با مشاهده و بررسی آن‌ها، می‌توان فهمید چه کارهایی با کامپیوتر انجام شده است. این اطلاعات فاکتور زمان را هم در خود دارند. پس می‌توان علاوه بر نوع عمل، از زمان وقوع آن هم مطلع شد.

راهنمای خرید :

خرید کامپیوتر ۳ میلیونی

راهنمای خرید کامپیوتر کامل

خرید کامپیوتر اداری

آسان‌ترین راه برای اینکه متوجه شویم کسی بدون اجازه از کامپیوتر استفاده کرده، این است که کامپیوتر را روی حالت Sleep قرار دهید و سپس در بخش لاگ‌ها زمانی که کامپیوتر از حالت Sleep خارج شده را چک کنیم.

اگر در زمانی که در اتاق نبوده‌اید، کامپیوتر از حالت Sleep خارج شده باشد، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که شخصی یا یکی از افرادی که در اتاق رفت‌وآمد داشته، به کامپیوتر شما سرک کشیده است.

اگر رمز عبوری برای کامپیوتر تنظیم نکرده باشید، احتمالا فعالیت‌های دیگری را هم در لاگ‌ها مشاهده می‌کنید. با همین روش می‌توانید بفهمید در زمان‌هایی که در اتاق‌تان نیستید، آیا کسی به کامپیوترتان دست زده یا خیر.

راهنمای خرید لوازم برقی خانگی :

راهنمای خرید ابمیوه گیری