کارت گرافیک کوادرو ، خرید کامپیوتر
کارت گرافیک کوادرو چیست ؟

کارت گرافیک کوادرو چیست ؟ ، خرید کامپیوتر ، خرید کامپیوتر صنعتی ، خرید کامپیوتر استوک

کارت گرافیک کوادرو از محصولات شرکت Nvidia که در زمینه طراحی گرافیکی و جلوه های بصری و سیستمهای ایستگاه کاری (Workstation)ورک استیشن یا طراحی به کمک کامپیوتر و DCC یعنی تولید محتوای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کارت‌های گرافیک معمولا در سیستم‌های حرفه‌ای نصب می‌شوند و کاربرد آنها نیز کاملا حرفه‌ای است.

اما صرف نظر از نوع کاربرد این کارت‌ها یک تفاوت دیگر نیز در این مدل‌ها دیده می‌شود و آن هم قیمت بالای این کارت‌های گرافیکی است.

معمولا زمانی که نام کارت‌ گرافیک به زبان می‌آید بیشتر کاربران به یاد بازی‌های رایانه‌ای می‌افتند اما نوع دیگر از کارت‌های گرافیک هستند که در کارهای تخصصی نظیر پویا نمایی در سیستم‌های صنعتی و برای انجام کار‌هایی چون طراحی سه بعدی و استفاده در سیستم‌هایی با چندین خروجی نمایشگر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کارت‌های گرافیکی Nvidia به چند دسته تقسیم می‌شودکه برجسته‌ترین محصول تولید شده توسط شرکت  Nvidia، کارت گرافیک های زیر می‌باشد.

  • سری (GeForce)، مناسب برای بازی
  • سری (Quadro) مناسب برای کارهای حرفه‌ای
  • سری (Tesla) مناسب برای سرور ها و رندرهای زرات با حجم سنگین

 سازندگان کارت‌های گرافیک سعی می‌کنند با اختصاص دادن نام‌های متفاوتی، این محصولات را از مدل‌های مخصوص بازی متمایز کنند.

کارت گرافیک کوادرو چیست ؟ ، خرید کامپیوتر ، خرید کامپیوتر صنعتی ، خرید کامپیوتر استوک

از مشخصه‌های این کارت‌ها قدرت بسیار بالای آن‌ها در پردازش‌های موازی است که سبب می‌شود سرعت عملکرد آن‌ها در پردازش کارهای انیمیشن‌ سازی بسیار بالا باشد.

قدرت پردازش کارت‌های گرافیک Quadro از درایو سخت‌افزاری آن‌ها حاصل می‌شود. درایور طوری طراحی می‌شود که توانایی پردازش کارت برای کاربردهای حرفه‌ای صنعتی و سه‌بعدی بهینه وحداکثر باشد. به عنوان مثال کارت گرافیک مدل FX 1800 دارای ۶۴ سایه‌زن بوده و با توجه به شباهت در چیپ استفاده شده، بسیار نزدیک به جی فورس ۹۶۰۰ GT است. ولی به دلیل نوع کارآیی متفاوتی که از این دو کارت انتظار می‌رود، طراحی درایورهای آ‌ن‌ها به گونه‌ای انجام شده که یکی در اجرای بازی‌ها و دیگری درکار با نرم‌افزارهای حرفه‌ای بهتر ظاهر می‌شود.

از سری کارتهای کوادرو به روز بازار میتوان به کارتهای زیز اشاره نمود:

NVIDIA Quadro RTX 6000

NVIDIA Quadro RTX 5000

NVIDIA Quadro RTX 4000

NVIDIA Quadro GV100

NVIDIA Quadro GP100

NVIDIA Quadro P6000

NVIDIA Quadro P6000

NVIDIA Quadro P5000

NVIDIA Quadro P4000

NVIDIA Quadro P2000

گرافیک AMD

گرافیک اینتل چیست ؟