خرید کامپیوتر
خرید کامپیوتر

خرید کامپیوتر ، کامپیوتر استوک ، مینی کیس استوک ، خرید کامپیوتر صنعتی

در بخش های قبل به بخش های پردازنده (CPU) مادربرد (MotherBoard)  کارت گرافیک (GPU)  رم (Ram) و  حافظه ذخیره‌سازی (HDD یا SSD)پرداختیم و حالا نوبت دو نکته پایانی هست . ..

منبع تغذیه یا PSU

هر سیستم کامپیوتری باید بتواند جریانی ثابت را از یک منبع تغذیه دریافت کرده تا بتواند به درستی کار کند. همین موضوع باعث شده که خرید یک منبع تغذیه مناسب و کافی برای سیستم‌های کامپیوتری تبدیل به موضوعی حیاتی شود. .

برای انتخاب یک منبع تغذیه خوب، باید دو نکته را مد نظر داشت:‌

۱- اگر قصد ارتقای سیستم در آینده را دارید، بهتر است منبع تغذیه ای با ۱۰۰-۲۰۰ وات بیشتر از قدرت مورد نیاز سیستم تهیه کنید. این موضوع دست شما را برای اضافه کردن قطعات دیگر باز می‌گذارد. 

۲- اگر قصدی برای ارتقای سیستم ندارید، باز هم بهتر است ۴۰-۵۰ وات توان بیشتر برای سیستم خود در نظر بگیرید، چرا که سیستم در زمان کارکرد سنگین مصرفی به مراتب بیشتر از حالت عادی دارد و در این شرایط، ممکن است منبع تغذیه نتواند انرژی مورد نیاز سیستم را تامین کند. ..

خرید کامپیوتر ، کامپیوتر استوک ، مینی کیس استوک ، خرید کامپیوتر صنعتی

همچنین برای محاسبه‌ی این که قطعات مورد نیاز شما به چه مقدار قدرت نیاز دارند،

خرید کامپیوتر قسمت اول

خرید کامپیوتر استوک و بایدها ، نبایدها

راهنمای خرید کامپیوتر استوک

کیس

 

در زمینه انتخاب کیس برای اسمبل کامپیوتر باید به چند نکته مهم دقت داشت: 

  • مطمئن شوید که سایز کیس شما با اندازه مادربرد دستگاه تطابق داشته باشد. برای مثال یک مادربرد ATX در کیس ITX جا نمی شود! 
  • بهتر است فن‌های کیس بسیار بی صدا باشند. برای این که بدانید فن یک کیس بی صداست، می‌توانید نقد و بررسی های مدل مورد نظرتان را بخوانید..
  • برای انتخاب کیس سلیقه به خرج داده و یک قاب زیبا را انتخاب کنید، چرا که تنها قسمت ظاهری دستگاه کامپیوتری، کیس دستگاه است. 
  • بهتر است کیس شما جایی برای سوار و پیاده کردن خنک‌کننده‌های آبی داشته باشد.

خرید کامپیوتر قسمت دوم

خنک کننده پردازنده (کولر CPU)

حتما در صورت خریداری پردازنده‌های سری K شرکت اینتل، متوجه عدم حضور فن در بسته بندی این سری از محصولات شده‌اید. از آن‌جایی که این سری از پردازنده‌ها برای اورکلاک طراحی شده‌اند، شرکت اینتل ترجیه داده تا انتخاب خنک‌کننده را به کاربر بسپارد. همچنین فن استوک اینتل یا AMD، توانایی چندانی نداشته و صرفا به عنوان یک گزینه منطقی و دم دست می‌توان از آن استفاده کرد.

کامپیوتر استوک ، مینی کیس استوک ، خرید کامپیوتر صنعتی

به همین دلیل بهتر است برای پردازنده‌ خود یک فن جداگانه تهیه کرده تا گرمای تولیدی آن به نحو احسنت مدیریت شود. در این مطلب راهنمای خرید کامپیوتر به شما هرچیزی که باید در مورد خنک کننده‌ها بدانید را می‌گوییم.

در حال حاضر سه مدل خنک کننده پردازنده در بازارهای قطعات دیجیتال موجود است:

خنک کننده بادی: همانند تمامی فن‌های کیس، این خنک کننده با استفاده از یک هیت‌سینک و فن‌های پرقدرت، اقدام به خنک کردن CPU می‌کند. دقت داشته باشید که بهترین مدل از این خنک‌ کننده‌ها، می‌تواند بهبود ۴۰ تا ۵۰ درصدی نسبت به فن استوک را رقم بزند.

خنک کننده آبی (‌Water Cooling)این مدل از خنک‌کننده‌ها برای خنک کردن هیت سینک، از محلولی مانند آب (یا هر محلولی با تحمل گرمایی بالا) استفاده می‌کنند. سیستم کارکرد این مدل از خنک کننده‌ها شباهت زیادی به سیستم رادیاتور خودرو دارد.

خنک کننده نیتروژنیاین سبک از خنک‌کننده‌ها مخصوص اورکلاکر‌ها بوده و متریال آن اکثرا در دسترس کاربر عادی قرار نمی‌گیرد. همچنین از آن‌جایی که نیتروژن مایع یک ماده مصرفی است، نمی‌توان از این مدل از خنک‌کننده‌ها برای مدتی طولانی استفاده کرد.

دقت داشته باشید که در هنگام خرید فن پردازنده، به سوکت دستگاه خود توجه کنید. برای مثال، امکان دارد خنک کننده‌ای به صورت اختصاصی برای سوکت LGA 1155 تولید شده باشد.

نکات مهم درباره خرید خنک کننده پردازنده:‌

  • اندازه کیس و جایگیری درست خنک کننده در داخل آن اهمیت زیادی دارد. پیش از خرید، حتما به سازگاری ابعاد خنک کننده و کیس توجه داشته باشید.
  • بسیاری از خنک کننده‌های فعلی دارای نورپردازی RGB برای زیبایی بیشتر هستند. دقت داشته باشید که قدرت خنک کنندگی بر زیبایی قطعه ارجحیت دارد.
  • بسیاری از افراد به دنبال خرید خنک کننده برای کارت‌های گرافیک هستند. در این شرایط، تنها در صورتی که کارت گرافیکی شما بسیار قدیمی بوده و سیستم خنک کننده آن نیز معیوب است، خرید خنک کننده گرافیک منطقی به نظر می‌رسد. در حقیقت مدت‌هاست که فن‌های کارت‌های گرافیک پیشرفت خیره کننده‌ای داشته‌اند و از بابت سیستم خنک کننده، هیچ مشکلی برای آن‌ها وجود ندارد. همچنین با توجه به این که برای نصب خنک کننده کارت گرافیک، باید بدنه آن به صورت کامل باز شود، گارانتی/وارانتی دستگاه شما بدون شک باطل خواهد شد.
  • در اکثر مواقع برای نصب خنک کننده پردازنده، باید مادربرد را از کیس جدا کرده و پیچ‌های خنک کننده را از زیر مادربرد نصب کنید.
  •  

 

خرید کامپیوتر قسمت سوم

خرید کامپیوتر قسمت چهارم

کامپیوتر کارکرده ، گرافیک AMD ، گرافیک اینتل چیست ؟