خرید کامپیوتر
خرید کامپیوتر

کامپیوتر خرید ، خرید کامپیوتر استوک ، خرید کامپیوتر صنعتی ، خرید مینی کیس

اگر نوبتی هم باشه نوبت میرسه به حافظه ذخیره سازی

حافظه‌های ذخیره سازی عبارت‌اند از ابزاری که کاربر می‌تواند اطلاعات خود را در آن‌ها ذخیره کند. حافظه‌های ذخیره سازی به دو مدل SSD و HDD تقسیم می‌شوند. .

حافظه‌های HDD یا هارد دیسک درایو: 

این نوع از حافظه‌ها جزئی از قدیمی‌ترین اجزای کامپیوتر بوده و تقریبا هیچ پیشرفت خاصی در آن‌ها حاصل نشده است. سیستم کار آن‌ها دقیقا شبیه به گرامافون است و دیسک سخت درون هارد، وظیفه‌ای مشابه با دیسک گرامافون را ایفا می‌کند. .

راهنمای خرید کامپیوتر صنعتی

راهنمای خرید کامپیوتر استوک

کامپیوتر خرید ، خرید کامپیوتر استوک ، خرید کامپیوتر صنعتی ، خرید مینی کیس

هارد‌های سخت همیشه از سرعت پایینی برخوردار بوده و بهترین نمونه از آن‌ها،‌ می‌تواند اطلاعات را با سرعت ۸۰ مگابایت بر ثانیه جابجا کند.  از مزیت‌های دیسک‌سخت می‌توان به قیمت ارزان آن‌ها به ازای فضای ذخیره سازی اشاره داشت. این نوع از ابزار‌های ذخیره‌سازی در برابر ضربه مقاومت بسیار کمی دارند و همچنین عمر مفید آن‌ها از ۱۰-۱۲ سال تجاوز نمی‌کند. 

حافظه‌های SSD یا حافظه‌های جامد: 

با گذشت زمان و پیشرفت تمامی قطعات کامپیوترها، هیچ پیشرفتی در زمینه هارد دیسک ها رخ نداد. این موضوع تا جایی ادامه داشت که هارد دیسک‌ها به تنها قطعه بسیار کند و ضعیف کامپیوترهای امروزی تبدیل شدند. همین موضوع باعث شد که نسل جدیدی از ابزارهای ذخیره سازی اطلاعات با نام SSD یا Solid State Drive به وجود بیاید. این نوع از ابزار‌های ذخیره سازی هیچ قطعه مکانیکی ندارند و همین موضوع آن‌ها را دربرابر شرایط سخت محیطی مقاوم می‌کند. 

حافظه‌های رم گوشی‌ها از اولین نوع‌های حافظه‌های جامد به شمار می‌رفتند و در حال حاضر، این حافظه‌ها با انواع حجم‌ها و سرعت‌های مختلف در بازار موجود هستند. ضعیف‌ترین و ارزان‌ترین حافظه جامد می‌تواند سرعتی ۱۰ برابر هارد دیسک‌ها را ارائه دهد و همین موضوع باعث جهش کلی پرفورمنس دستگاه می‌شود. 

حافظه‌های جامد مرسوم در بازار از دو کانکتور SATA و M.2 استفاده می‌کنند. مدل‌های SATA می‌توانند حداکثر سرعتی برابر با ۶۰۰ مگابایت بر ثانیه را ارائه دهند و نسخه‌های M.2، می‌توانند به سرعت‌های بسیار بالاتری دست پیدا کنند. برای مثال حافظه‌های جامد Evo 960 سامسونگ قادر به جابجایی اطلاعات با سرعت ۲۴۰۰ مگابایت بر ثانیه هستند! .

خرید مینی کیس

جمع بندی بخش SSD

از آن‌جایی که یک حافظه SSD با ظرفیت ۱ ترابایت نسبت به هارد دیسکی با ظرفیت ۱ ترابایت، قیمتی چندبرابری را بر کاربر تحمیل می‌کند، بهتر است که یک حافظه جامد برای نصب ویندوز و برنامه‌های کاربردی انتخاب کرده و یک هارد درایو با ظرفیت بالا برای آرشیو‌کردن اطلاعات خود انتخاب کنید. 

با نصب ویندوز روی درایو جامد، شاهد افزایش سرعت در همه‌ی زمینه‌ها خواهید بود. از سرعت بالا آمدن سیستم عامل تا سرعت اجرای نرم‌افزار‌ها، همه و همه افزایش راندمان بسیاری را نشان می‌دهند؛ چرا که در حال حاضر تمامی قطعات‌ رایانه‌های شخصی از قدرتی کافی برخوردار هستند و تنها عامل بازدارنده، هارد‌های کم سرعت قدیمی است.

 

هارد SSD چیست ؟

هارد (H.D.D) چیست؟