پردازنده مناسب لپ تاپ
پردازنده مناسب لپ تاپ

کامپیوتر مرکزی

پردازنده لپ تاپ

پردازنده مغز کامپیوتر محسوب می‌شود و پردازش‌ها در این واحد صورت می‌پذیرد. هرچه سرعت پردازنده بالاتر باشد، وب‌گردی، بازی و ویرایش تصاویر با سرعت بیشتری صورت می‌پذیرد؛ اما این پردازنده‌ها مصرف برق بیشتری نیز دارند و باعث کاهش شارژ دهی باتری می‌شوند.

 آیا لپ‌تاپی با پردازنده Core i7-7Y75 از Core i5-7200U سریع‌تر است؟ شما به چه پردازنده‌ای نیاز دارید؟

پردازنده چند هسته ای مناسب است؟

پردازنده‌های تک‌هسته‌ای تقریباً دیگر در بازار یافت نمی‌شوند و بهتر است از آن‌ها هم استفاده نکنید. هسته‌های بیشتر درواقع به معنای عملکرد سریع‌تر هست و در اصل به‌عنوان اجرای همزمان چندین برنامه باید به آن‌ها نگاه کرد (هر چه تعداد هسته‌های یک پردازشگر بیشتر باشد، توانایی اجرای همزمان تعداد بیشتری از برنامه‌ها را دارا است). برخی از برنامه‌ها به‌تنهایی به چند هسته احتیاج دارند، به زبان ساده‌تر اگر برنامه در یک سیستم چندهسته‌ای اجرا شود عملکرد بهتری خواهد داشت.

کامپیوتر مرکزی

هرگز در یک سیستم تنها یک برنامه اجرا نمی‌شود، این نکته را نباید فراموش کنیم که خود سیستم‌عامل ویندوز نیز قسمتی از پردازنده دستگاه را به صورت پیش‌فرض اشغال می‌کند. گفتن این نکته خالی از لطف نیست، در صورت دو برابر کردن تعداد هسته‌های پردازنده یک سیستم به هیچ عنوان نباید انتظار اجرای برنامه‌های قبلی را با دو برابر سرعت داشته باشید. با تمام این توصیف‌ها، اگر یک کاربر عادی کامپیو‌تر و اینترنت هستید دو هسته برای شما کافی است و اگر سرعت بالا‌تر دوست دارید، نهایتاً چهار هسته (quad-core) کار شما را به خوبی راه می‌اندازد. کامپیوتر مرکزی

چگونه مدل یک پردازنده را از روی اسم آن بخوانیم؟

وقتی به جدول مشخصات نگاه می‌کنید، نام پردازنده‌ها شامل ترکیب پیچیده‌ای از حروف و عدد می‌شود. 

اونیکس کالا
اونیکس کالا

اولین کلمه پردازنده، نام برند سازنده پردازنده است. این نام می‌تواند با Intel Core شروع شده و مدل‌های Pentium ،Celeron ، Xeon و یا Atom باشد. همچنین برند AMD Ryzen و AMD FX نیز موجود است. بعد از نام برند، احتمالا با دسته‌بندی برند مواجه می‌شوید که شایع‌ترین آن‌ها i5 ،i3 یا i7 بوده و یا می‌تواند با حروف دیگر به جز “i” به همراه عدد باشد. مانند: E ،x5 ،m5 و یا N. کامپیوتر مرکزی

در پردازنده‌های اینتل، اولین شماره بعد از دسته‌بندی برند، نشان دهنده نسل پردازنده است. هم‌اکنون پردازنده‌های اینتل در نسل ۸ به سر می‌برند. اما تمام لپ‌تاپ‌های تولید شده در سال جاری، به آخرین نسل پردازنده مجهز نشده‌اند و ممکن است نسل هفتم استفاده کنند. کامپیوتر مرکزی

در ادامه ترکیب دو یا سه‌تایی از حروف و عدد را مشاهده می‌کنید که احتمالا با Y، U یا H (می‌تواند HK باشد) آغاز می‌شود. عددها نشان دهنده مشخصه SKU و حروف نشان دهنده سری پردازنده‌اند. عددها بسیار مهم‌اند زیرا به شما میزان وات مصرف پردازنده را نشان می‌دهند. در برند AMD عددها و نام‌ها به این سر راستی نیستند. نسل جدید پردازنده دستگاه‌های قابل حمل این شرکت با نام Ryzen 5 با سری Core i5 U  و Ryzen 7 با سری Core i7 U اینتل قابل مقایسه‌اند. 

AMD Ryzen یا Intel Core؟

 برای سال‌ها، پردازنده‌های ساخت AMD تنها در دستگاه‌های خوش قیمت با عملکرد و شارژدهی متوسط مشاهده می‌شدند. اما شرکت در سال ۲۰۱۷ از خط جدید Ryzen برای دستگاه‌های قابل حمل رونمایی کرد. در آزمون‌ها به عنوان مثال پردازنده Ryzen 5 قرار گرفته در دستگاه HP Envy x360 عملکردی کاملا مشابه با چیپ Core i5-8250U داشته و نمرات برابر با بیش‌تر دستگاه‌ها در این بازه را کسب می‌کند. 

هم‌اکنون تنها سه مدل دستگاه با پردازنده Ryzen دیده می‌شود. مدل‌های Acer Swift و Lenovo IdeaPad 720S و HP Envy x360. به هر حال اگر لپ‌تاپ منتخب شما به پردازنده AMD Ryzen مجهز شده و دارای قیمتی یکسان و یا کمتر از مدل مشابه Intel است، بهتر است آن را در نظر بگیرید. اما برای پردازنده Ryzen مبلغی بیش از اینتل نپردازید، زیرا عملکرد مشابهی دارند.  کامپیوتر مرکزی

دیگر مدل‌های AMD (به غیر از Ryzen) به اندازه مدل‌های اینتل Core i5 و i7 قابل استفاده نبوده و تنها برای رایانه‌های پایین رده بایستی استفاده شود

مشخصات پردازنده: هسته‌ها، مراکز پردازشی و سرعت کلاک

زمانی که در مورد هر پردازنده مشخصی مطالعه می‌کنید، متوجه می‌شود که پردازنده تیز برای خود جدول مشخصات دارد. مهمترین آن‌ها شامل موارد زیر است:

 • هسته‌ها (Cores): هسته، پردازنده‌ای است در داخل پردازنده. تعدد هسته اجازه می‌دهد که هر کدام از هسته‌ها به وظایف گوناگون به صورت هم‌زمان بپردازند. بیش‌تر پردازنده‌های به کار رفته در لپ‌تاپ دارای دو هسته پردازشی‌اند. اما برخی مدل‌های بالارده دارای چهار هسته‌اند. با عرضه نسل هشتم پردازنده‌ها اکنون مدل‌های پرکاربرد Core i5 و Core i7 نیز به چهار هسته پردازشی، ارتقا پیدا کرده‌اند. 
   
 • مراکز پردازشی (Hyper-Threading): فرآیندی که طی آن هر هسته فیزیکی پردازنده، به دو هسته مجازی تبدیل می‌شود. بیش‌تر پردازنده‌های دو هسته‌ای اینتل دارای دو مرکز پردازشی هستند که مجموع ۴ مرکز را تشکیل می‌دهد و در پردازنده‌های ۴ هسته‌ای این تعداد به ۸ افزایش میابد.  کامپیوتر مرکزی
   
 • سرعت کلاک (Clock Speed): تعداد دورهایی که پردازنده در ثانیه می‌تواند یک فرمان را اجرا کنند را سرعت کلاک می‌گویند و با واحد گیگاهرتز نمایش داده می‌شود. هرچه این عدد بزرگتر باشد، بهتر است. 
   
 • توربو بوست (Turbo Boost): به منظور انجام یک وظیفه خاص با سرعت بیش‌تر، پردازنده سرعت کلاک را به صورت موقت افزایش می‌دهد. بیش‌تر مدل‌های Core i5 و Core i7 به این قابلیت مجهز‌اند در حالی که Core i3 از آن بهره نمی‌برد. فرکانس پایه کلاک به عنوان “Processor base frequency” و حداکثر فرکانس ممکن پردازنده به عنوان “max turbo frequency” شناخته می‌شود.
   
 • کَش (Cash): مقدار بسیار کم رم که بر روی پردازنده قرار دارد و در زمان انجام محاسبات، مقادیر تکرار شونده را ذخیره می‌کند تا از محاسبه دوباره آن‌ها جلوگیری شود.  بیش‌تر پردازنده‌ها بین ۱ تا ۴ مگابایت کَش دارند.  کامپیوتر مرکزی
   
 • TDP یا Thermal Design Power: مقدار واتی که پردازنده استفاده می‌کند. وات بیش‌تر یعنی عملکرد بهتر، دمای بالاتر و مصرف باتری بیش‌تر. 
   
 • vPro: یک کنترل از راه دور داخلی که برای واحد‌های فناوری اطلاعات (IT) طراحی شده است. لپ‌تاپ‌های مخصوص کسب و کار دارای vPro هستند اما لپ‌تاپ‌های عمومی خیر. 
پردازنده کامپیوتر
پردازنده کامپیوتر

Core i3 یا Core i5 یا Core i7؟

بیش‌تر پردازنده‌های اینتل بالای ۴۰۰ دلار که در لپ‌تاپ‌ها به کار می‌روند ، از مدل‌های Core i3 یا Core i5 یا Core i7 هستند. همان‌طور که ترتیب منطقی شماره‌ها حکم می‌کند، Core i3 ضعیف‌ترین مدل و Core i7 قوی‌ترین مدل است. مدل Core i5 نیز به عنوان ترکیب میانی کاربرد دارد  و برای کاربران روزمره که علاقه‌ای به کارهای سنگین گرافیکی، مهندسی و یا علمی ندارند، توصیه می‌شود. کامپیوتر مرکزی

هر دو مدل Core i5 و Core i7 از فناوری Turbo boost پشتیبانی می‌کنند که اجازه می‌دهد سرعت کلاک (Clock speed) پردازنده بنا بر شدت فعالیت افزایش یافته و با استفاده از فناوری Hyper Thread در هر هسته پردازنده از دو Thread استفاده شود. مدل Core i3 هیچ کدام از ویژگی‌های بالا را ندارد و اصولا نسل هشتم پردازنده‌های اینتل شامل دو مدل i5 و i7 می‌شود. 

نسل‌های پردازنده (CPU)

هر ۱۲ تا ۱۸ ماه، اینتل نسل جدید پردازنده‌های خود را معرفی می‌کند که معمولا مقداری سریع‌تر بود و مصرف انرژی پایین‌تری دارند. متاسفانه اما همه مدل‌ها به نسل جدید ارتقا پیدا نمی‌کنند. در حالی که اینتل تعدادی پردازنده “Kaby Lake Refresh” را در پاییز ۲۰۱۷ و ژانویه ۲۰۱۸ معرفی کرد، از نسل “Coffee Lake” در پردازنده‌های لپ‌تاپ، مخصوص بازی و کاربری حرفه‌ای، در آپریل ۲۰۱۸ نیز پرده برداشت. این شرکت همچنین از نسل جدید “Ice Lake” در پردازنده‌های دسکتاپ رونمایی کرد ولی هنوز پردازنده‌های مخصوص دستگاه‌های قابل حمل به این نسل ارتقا پیدا نکرده‌اند. حتی برخی از تولیدکنندگان لپ‌تاپ مخصوص بازی، از پردازنده‌های دسکتاپ در تعدادی از مدل‌های خود استفاده کرده‌اند تا عملکرد آن‌ها را ارتقا دهند.  کامپیوتر مرکزی

نسل
اسم رمز
سال عرضه
فناوری مونتاژ

8th
Kaby Lake Refresh, Kaby Lake G, Coffee Lake
2017, 2018
14nm

7th
Kaby Lake
2016
14nm

6th 
Skylake2015
14nm

هر چند نسل یک بار اینتل اندازه پردازنده‌های خود را کاهش می‌دهد، یعنی تعداد بیش‌تری ترانزیستور را در همان فضای قبلی جای می‌دهد. این کار باعث افزایش کارایی و مدیریت تولید گرمای بهتر می‌شود. این اقدام و فناوری به کار رفته در مونتاژ را با واحد نانومتر اندازه‌گیری می‌کنند و هرچقدر این عدد کوچک‌تر باشد، فناوری پیشرفته‌تر است. 

خطوط پردازنده (از بیشترین تا کمترین توان)

انتخاب خط پردازنده مناسب بسیار مهمتر از انتخاب Core i5 و Core i3 است. اینتل دارای چهار خط اصلی است، که هر کدام دارای مجموعه ای از هسته های i3، i5 و i7 هستند. هر خط دارای یک TDP متفاوت (قدرت طراحی حرارتی) است که از 4.5 وات در سری Y تا 45 وات برای یک سری H استفاده می شود.

TDP بالاتر به معنی پردازش سریع تر، اما بیشتر استفاده از حرارت و انرژی است. با این حال، فقط به این دلیل که یک پردازنده دارای TDP بسیار کم است، به این معنا نیست که لپ تاپ هایی که از آن استفاده می کنند عمر باتری بیشتری داشته باشند. به عنوان مثال، بسیاری از سیستم هایی که ما با پردازنده های 4.5 وات مورد آزمایش قرار دادیم، عمر باتری کمتر از حد متوسط بوده است، زیرا آنها همچنین دارای باتری های کم مصرف یا صفحه نمایش قدرتمند گرسنه بودند. کامپیوتر مرکزی

onyxkala
onyxkala

Xeon E: فقط صنعتی های سطح بالا

مزیت: مهندسی، تحقیق و انیمیشن حرفه ای

معایب : عمر باتری، هزینه، وزن

 • برای صنعتی های حرفه ای، اینتل پردازنده Xeon E3 وجود دارد. لپ تاپ هایی با این پردازنده در داخل قادر به انجام محاسبات بیشتر هستند، به طوری که آنها می توانند انیمیشن های 3D و یا اجرای شبیه سازی های پیچیده برای کسی مانند یک محقق پزشکی و یا مهندس. پردازنده های Xeon E3 دارای یک TDP 45 وات، چهار هسته فیزیکی و با هر دو hyperthreading و افزایش توربو.
 • آخرین پردازنده های Xeon، که اکنون معماری Coffee Lake دارند، اینتل Xeon E-2186M و E-2176M است. از آنجا که برای کسب و کار ساخته شده اند، تمامی پردازنده های Xeon دارای فن آوری مدیریت vPro ساخته شده اند.

سری H: شش هسته، عملکرد بالا

مزیت: گیمرها، حرفه ای های خلاق، کاربران حرفه ای

معایب: حمل و نقل، هزینه، عمر باتری

 • اگر شما یک کاربرحرفه ای یا گیمر هستید، یک لپ تاپ با یک پردازنده H احتمالا بهترین انتخاب شماست. پردازنده های سری H دارای چهار تا شش هسته به جای دو یا چهار هسته که در بسیاری از پردازنده های اینتل دیگر می بینید هستند. با تشکر از Hyper Threading، واحد Core i7 در واقع می تواند 12 موضوع همزمان داشته باشد. پردازنده های HQ همچنین TDP 45 وات دارند که بدین معنی است که لپ تاپ هایی که آنها را نگه دارند، عمر باتری کمتری دارند. از آنجا که آنها حرارت بیشتری از تراشه های سری U تولید می کنند، شما  پردازنده های H  را در لپ تاپ های فوق سبک یا ناز  پیدا نخواهید کرد.
 • یکی از کوچکترین لپ تاپ ها با یک پردازنده HQ لنوو ThinkPad T470p است که دارای یک صفحه نمایش 14 اینچی و مقیاس های 3.6 پوند (4 پوند با باتری 6 سلولی) است. با استفاده از باتری 3 سلولی، T470p پس از کوتاه مدت 3 ساعت و 7 دقیقه خاموش می شود، اما این زمان تا 8:50 با استفاده از باتری 6 سلولی بر روی صفحه نمایش رشد می کند.
 • ممکن است پردازنده هایی را که H، HQ یا HK نامگذاری شده اند را مشاهده کنید. H و HQ استاندارد هستند در حالی که HK نشان دهنده یک پردازنده است که برای اورکلاکینگ قفل شده است. شما فقط آن هارا  در لپ تاپ های گیمینگ پیدا خواهید کرد.

سری G: با گرافیک بهتر

مزیت :  ویرایش عکس، بازی های سبک

معایب : عمر باتری؛ بازی های سنگین

 • سری Kaby Lake G اینتل، پردازنده های اینتل را با پردازنده گرافیکی Radeon RX Vega AMD متصل می کند. اولین لپ تاپ هایی که در بهار 2018 منتشر شدند، Dell XPS 15 2 in 1 و HP Specter x360 15 اینچی بودند. تراشه ها در هر دو نوع Core i5 و Core i7 عرضه می شوند.

سری U: عملکرد روزمره

مزیت : مصرف محتوا، عمر باتری

معایب : بازی، انیمیشن حرفه ای

 • اگر شما به دنبال یک تجربه معمولی لپ تاپ، با عملکرد معمولی و امکان عمر باتری خوب هستید، اینتل U Series برای شما مناسب است. به طور خاص، یک پردازنده Core i5 U مانند Core i5-8250U باید برای اکثر کاربران روزمره مناسب باشد.
 • از زمستان سال 2018، بسیاری از لپ تاپ های اصلی و تجاری، با پردازنده های 8 هسته ای Intel Cube “Kaby Lake Refresh” که تعداد دو هسته را از دو تا چهار برابر می کنند، حمل می کنند. با توجه به تفاوت عملکرد چشمگیر بین Core i5-7200U و معادل (Core i5-8250U (Gen Gen 8، شما قطعا باید Gen Gen 8 را دنبال کنید.
 • بیشتر پردازنده های سری U دارای TDP 15 وات است که نشانه عمر باتری خوب است اما نیاز به خنک شدن فعال در قالب یک فن دارد. چند CPU سری U با 28 وات TDP وجود دارد، اما فقط تعداد انگشت شماری از لپ تاپ ها از آنها استفاده می کنند. با یک باتری بزرگ و یک صفحه نمایش قدرتمند، لپ تاپ های  سری U  می توانند بیش از 10 ساعت حتی در برخی از سیستم ها نزدیک به 20 ساعت برسد.
onyxkala
onyxkala

Y Series / Core m: طراحی فانتزی، عملکرد متوسط

مزیت : قابلیت حمل، طراحی بی نظیر، بهره وری نور

معایب : عمر باتری

 • هنگام خرید یک لپ تاپ، از مجموعه ی Y مراقب باشید، که ممکن است با Core i5 / Core i7 با مارک Core m3 / m5 / m7 همراه باشد (برای مدل های پایین تر یا نسل قبلی). پردازنده های Y سری Y دارای TDP بسیار کم 4.5 وات است، که اجازه می دهد تا تولید کنندگان از آنها در لپ تاپ های بدون فن و لپ تاپ استفاده کنند. متاسفانه بسیاری از این لپ تاپ ها دارای باتری های با ظرفیت پایین یا صفحه نمایش های با قدرت بالا هستند، به طوری که عملا قدرت کمتری نسبت به رقبا با پردازنده های سری U دارند.
 • به عنوان مثال، Acer Spin 7 دارای یک پردازنده Core i7-7Y75 است و فقط 6 ساعت و 53 دقیقه با شارژ کار می کند و امتیاز   5777 را در تست عملکرد Geekbench دارد . در همین حال، HP Specter x360 با یک پردازنده Core i7-7500U با همان وزن حدود 10 ساعت طول می کشد در حالی که 8147 امتیاز را Geekbench  به دست آورده است.

Celeron / Pentium:برای کارهای بسیار ساده

مزیت : وب گشت و گذار، صرفه جویی در پول
معایب : بازی، بهره وری جدی، ویرایش ویدئو

این پردازنده های با هزینه کم، عملکردی را ارائه می دهند که فقط برای وب گشت و گذار، ایمیل و بهره وری نور بسیار مناسب است.

 • پردازنده های Celeron دارای TDP ها بین 4 تا 15 وات است. نام مدل Celeron که از   N (مثال : N3060) شروع می شود، از 4 تا 6 وات استفاده می کند، در حالی که آنهایی که در U (مثال : 3855U) به پایان می رسند، 15 وات را تحمل می کنند و عملکرد بهتر را تحمل می کنند. با توجه به ظرفیت باتری سیستم، عمر باتری متفاوت است، اما سیستم های با تراشه های 4 و 6 وات تمایل دارند ارزان تر و طولانی تر باقی بمانند.
 • رایج تر، اما سریعتر، CPU های Pentium دارای TDP ها بین 6 تا 15 وات است، اما اکثر آنها 6 یا 7.5 وات است. یکی از لپ تاپ های  مورد علاقه ما، Asus Vivobook E403SA از یک پردازنده Pentium N3700 بهره می برد که این امکان را به شما می دهد تا کارایی چند وظیفه ای با کیفیت عالی و عمر باتری بیش از 9 ساعت با قیمت کمتر از 400 دلار ارائه دهد. برخی از Celerons و Pentium ها دو هسته ای هستند و دیگران چهار هسته ای هستند.

Atom: عمر باتری خوب، عملکرد ضعیف

مزیت : صرفه جویی در پول، طول عمر باتری، وزن سبک
معایب : چند وظیفه، بهره وری جدی

ارزان ترین پردازنده اینتل  ATOM است که در لپ تاپ های ارزان قیمت ارزان به کار برده می شود. پردازنده های Atom  بسیار قدرت پایین و دارایکمترین میزان عملکرد، اما با عمر باتری بسیار عالیمی باشند. توصیه می کنیم که یک لپ تاپ اتم را فقط به عنوان یک دستگاه ثانویه برای کودکان خریداری کنید. Atom فقط مناسب برای گشت و گذار در وب و تماشای فیلم ها است. بیشتر لپ تاپ های ارزان قیمت در حال حاضر از تراشه های Celeron به جای Atom استفاده می کنند، بنابراین شما احتمالا Atom را فقط در سیستم های قدیمی پیدا خواهید کرد.

گرافیک مجتمع

 • تمام پردازنده های لپ تاپ اینتل با پردازنده های گرافیکی ساخته شده اند (GPU ها). در اکثر پردازنده های Core i3 / i5 / i7 از هر خط، این GPU ها به عنوان Intel HD Graphics با تعدادی پس از آنها نامگذاری می شوند. برای پردازنده هاینسل 7 و 8 این رقم با 6 (سابق: Intel HD graphics 620) شروع می شود و برای پردازنده های 6th -gen با 5 (Ex: Intel HD Graphics 520) شروع می شود.
 • پردازنده های نسل هشتم اینتل “Kaby Lake G” اولین سری هستند که گرافیک یکپارچه AMD Radeon Vega را با پردازنده اینتل متصل می کنند. ما هیچ فرصتی برای آزمایش هیچ یک از تراشه های Kaby Lake G نداشتیم، اما اینتل می گوید عملکرد عالی هستند.
 • GPU های مجتمع درست بر روی CPU قرار می گیرند . یک پردازنده Core i7-7600U همیشه با پردازنده گرافیکی اینتل HD Graphics 620 همراه خواهد بود، در حالی که پردازنده Core i7-7660U با گرافیک Iris Plus 640 سریعتر خواهد بود. برای پردازنده های سری 7th Generation U، کسانی که دارای شماره مدل aa هستند که در عدد 60 (به عنوان مثال: i5-7360U) به پایان می رسد، دارای Iris Plus Graphics 640 هستند، در حالی که آنهایی که در 67 (Core i5-7267U) به پایان رسیده اند، دارای Iris Plus Graphics 650 هستند.
کامپیوتر مرکزی
کامپیوتر مرکزی

به طور کلی، GPU های یکپارچه برای گشت و گذار در اینترنت، پخش ویدئو و  بازی های سطح پایین مناسب هستند. اگر میخواهید ویرایش ویدیو با رزولوشن بالا، انیمیشن حرفه ای یا بازی جدی انجام دهید، شما نیاز به یک پردازنده گرافیکی مجزا دارید.