10 کاری که باعث خرابی مادربرد میشود
10 کاری که باعث خرابی مادربرد میشود

کامپیوتر مرکزی

مادربرد چیست ؟

مادربرد یا برد اصلی تخته مداری الکتریکی است که بخش‌های گوناگون رایانه مانند واحد پردازنده مرکزی، حافظه دسترسی اتفاقی(RAM) و… بر روی آن سوار می‌شوند و قطعه‌های بسیار کاربردی و مهم دیجیتالی نظیر بایوس (BIOS) در آن قرار گرفته‌اند. در کامپیوترهای اپل آن را برد منطقی می‌نامند.

مادربرد اصلی‌ترین بخش یک رایانه به‌شمار می‌رود و کار آن کنترل کردن پردازشگر مرکزی و ارتباط دادن آن با قسمت‌های دیگر است. خود پردازشگر با هیج کدام از ابزار آلات بیرونی ارتباط مستقیم ندارد و همان‌طور که از نامش پیداست تنها یک پردازنده‌است .

نتخاب مادربرد ، یکی از تصمیمات مهم در زمان تهیه و یا ارتقاء یک کامپیوتر است .انتخاب فوق ، علاوه بر تاثیر مستقیم بر عملکرد فعلی سیستم ، بیانگر انعطاف سیستم در زمان ارتقاء نیز می باشد . قابلیت های فعلی یک کامپیوتر و پتانسیل های ارتقاء آن در آینده ، جملگی به نوع مادربرد انتخابی بستگی خواهد داشت . امروزه بر روی مادربردها ، پورت های پیشرفته ای نظیر  FireWare IEEE 1394و یا USB 2.0 و حتی کارت های ( تراشه ) صدای شش کاناله و کنترل های RAID وجود داشته که می توان از آنان در زمان ارتقاء سیستم و بدون نیاز به نصب امکانات جانبی دیگر ، استفاده بعمل آورد.

کامپیوتر مرکزی

کامپیوتر مرکزی
کامپیوتر مرکزی

دلایل خرابی مادربرد

آسیب الکتریکی

این رایج ترین شکل خرابی مادربرد است که اغلب در هنگام نگهداری کامپیوتر در مادربرد اتفاق می افتد. نصب دستگاه های جانبی جدید ، اگر تکنسین دارای الکتریسیته ساکن ساخته شده روی دست خود باشد ، می تواند وارد مادربرد شود که منجر به خرابی مادربرد می شود.

بخوانید : معایب مینی کیس استوک

نصب سخت افزار

اگر هر یک از مؤلفه های نصب شده روی کامپیوتر دارای  نقص  باشند ، ممکن است کامپیوتر شما حتی روشن نشود. نصب نادرست رم و کارتهای گرافیکی به احتمال زیاد منبع مشکلات شما هستند زیرا مشکلات در آن مناطق به راحتی نادیده گرفته می شوند. بنابراین ، حتماً بررسی کنید که هر مؤلفه به درستی نصب شده باشد.

 مشکل گرمایشی

بیشترین دلیل عدم موفقیت مادربرد ، گرما است. تقریباً همه مؤلفه های کامپیوتر حساس به گرما هستند و در حالی که تمام اجزای سازنده کار می کنند ، گرم می شوند زیرا آنها گرما زیادی تولید می کنند. کامپیوتر مرکزی

اگر مشکل گرمایشی در طی یک دوره زمانی ادامه یابد ، می تواند منجر به خرابی مادربرد شود. بنابراین ، اطمینان حاصل کنید که تمام فن های خنک کننده به درستی کار می کنند و کامپیوتر خود را در جای خنک قرار بدهید ، جایی که هوا در آن ورود و خروج دراد. برای مثال گذاشتن کامپیوتر نزدیک به شومینه یک اشتباه مرگ آور باری هر سیستم رایانه ای می باشد. حتی می توانید سعی کنید آلودگی های موجود در رایانه را تمیز کنید .

بخوانید : راهنمای خرید کامپیوتر صنعتی

مدارهای کوتاه

به طور خلاصه ، مادربرد برق را هدایت می کند و آن را به دیگر مؤلفه های رایانه منتقل می کند ، بنابراین نمی تواند با هیچ فلزی مانند شاسی CPU یا هر مؤلفه بد نصب شده تماس نزدیک برقرار کند. کولرهای CPU دلیل شایع مدارهای کوتاه هستند و غالباً باعث آسیب های جبران ناپذیری به مادربردها می شوند. کامپیوتر مرکزی

بهترین راه برای جلوگیری از مدارهای کوتاه بررسی نحوه نصب مادربرد شما است. شما باید بررسی کنید که آیا تمام سیم های داخلی به درستی از لاستیک یا پلاستیک در قسمت بیرونی محافظت شده اند یا خیر.

10 کاری که باعث خرابی مادربرد میشود
10 کاری که باعث خرابی مادربرد میشود

پردازنده خراب

CPU بد همچنین می تواند به مادربرد شما آسیب برساند ، خوب واحد پردازش مرکزی به مادربرد متصل است. اگر یک CPU آسیب دیده به مادربرد وصل کنید ، می تواند باعث بروز گرمای بیش از حد شود. نتایج ممکن است فوری نباشد ، اما در دراز مدت می تواند به کل مادربرد آسیب برساند. همچنین باید ارتباط پردازنده را بررسی کنید.

افزایش قدرت

سنبله های الکتریکی خروجی کوتاه مدت انرژی در یک مدار الکتریکی هستند. ممکن است هنگام روشن کردن سیستم های تهویه مطبوع یا یخچال خود متوجه تغییر ناگهانی ولتاژ شوید. این نوع از مشکل برق می تواند صدمات جبران ناپذیری را به مادربرد وارد کند.

بخوانید : راهنمای خرید کامپیوتر استوک
بخوانید : راهنمای خرید مانیتور استوک

شرایط آب و هوایی مانند رعد و برق باعث تغییر ناگهانی ولتاژ می شود و همین مسئله باعث آسیب دیدن مدارهای ظریف در مادربرد شما می شود. بنابراین ، برای محافظت از مادربرد خود در برابر لکه های الکتریکی ، از یک محافظ تقویت کننده با کیفیت مناسب استفاده کنید و در هنگام رعد و برق سنگین ، کامپیوتر را خاموش / و برق را از کامپیوتر جدا کنید.

سیگار نزدیک کامپیوتر

سیگار برای سلامتی شما مناسب نیست و همین مورد در مورد رایانه ها نیز صادق است. رایانه ها و دودها هیچ دوستی متقابل با یکدیگر ندارند و  اگر عادت دارید پشت میز کامپیوتر خود سیگار بکشید ، این کار باعث می شود در مرور زمان به مادربرد شما آسیب وارد شود.  دود سیگار وقتی با ذرات گرد و غبار ترکیب می شود ، یک ماده چسبنده درون کامپیوتر تشکیل می دهد که برداشتن آن بسیار دشوار است. این ذرات تار و گرد و غبار می توانند باعث گرم شدن بیش از حد شوند که منجر به خرابی مادربرد شود. با این حال ، این آسیب یک شبه اتفاق نمی افتد ، و با تمیز کردن فضای داخلی رایانه می توان از آن جلوگیری کرد.

ریختن مایعات

خوب ، نشت تصادفب چیز دیگری است که می تواند صدمات شدیدی به مادربرد وارد کند. تقریباً هر نوع مایع می تواند مادربرد را فوراً از بین ببرد ، مایعات ضخیم تر مانند شیر به نظر می رسد بدترین هستند. در واقع مایعات باعث کوتاه شدن عمر مادربرد می شوند و شما نمی توانید آن را برطرف کنید. نه تنها مادربرد ، نشت مایعات همچنین باعث آسیب رساندن به اجزای مختلف رایانه مانند کارت گرافیک ، رم ، پردازنده و غیره می شود.