9 روش برای افزایش سرعت کامپیوتر
افزایش سرعت کامپیوتر

9 روش برای افزایش سرعت کامپیوتر

اگر می خواهید شاهد افزایش سرعت کامپیوتر ویندوزی خود باشید چند دقیقه وقت بگذارید و این نکات را مطالعه و امتحان کنید. سپس خواهید دید کامپیوتر شما بهتر از الان کار خواهد کرد و کمتر در معرض مشکلات سیستمی قرار می گیرد. در ادامه با ما باشید.

1- تنظیمات Power Option را تغییر دهید

اگر در ویندوز 10 از حالت Power Saver استفاده می کنید، شما در واقع کامپیوتر را کند می کنید. حالت Power Saver باعث می شود عملکرد کامپیوتر شما به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی کاهش یابد (حتی کامپیوترهای رومیزی دارای حالت Power Saver هستند).
تنظیمات پاور را از Power Saver به High Performance یا Balanced تغییر دهید تا شاهد افزایش سرعت کامپیوتر باشید.

برای این کار کنترل پنل (Control Panel) را باز کنید، سپس به مسیر Hardware and Sound > Power Option بروید (یا در کادر جستجو عبارت Power Option را جستجو کنید). معمولا دو گزینه می بینید، حالت اول Balanced است که توصیه شده و حالت دوم هم Power Saver است (بسته به نوع و مدل ممکن است در اینجا برنامه های دیگری نیز مشاهده کنید، مانند برخی از مارک های سازنده). برای دیدن حالت High Performance بر روی فلش بزنید تا این حالت اضافه شود.

برای تغییر حالت های پاور یکی را انتخاب و آن را تیک دار کنید و سپس از کنترل پنل خارج شوید.
حالت High Performance بهترین عملکرد را برای شما فراهم می کند اما بیشترین انرژی را مصرف می کند.
حالت Balanced یک وضعیت نرمال نسبت به دیگر حالت ها برای شما به وجود می آورد که در بیشتر مواقع همین حالت توصیه می شود.
و حالت Power Saver تمام تلاش خود را می کند تا انرژی کمتری مصرف شود و باتری شما کمترین مصرف را داشته باشد.
دلیلی به استفاده از حالت Power Saver برای کاربران کامپیوترهای رومیزی وجود ندارد و حتی کاربران لپ تاپ باید از حالت Balanced استفاده کنند و حالت High Performance را هنگام اتصال به یک منبع برق تجربه کنید.

اونیکس کالا
اونیکس کالا

۲. غیرفعال‌سازی برنامه‌ها هنگام راه‌اندازی سیستم

یکی از دلایل کندی سیستم، راه‌اندازی تعداد زیادی از برنامه‌ها در پس‌زمینه است؛ برنامه‌هایی که شاید به‌ندرت از آن‌ها استفاده کنید. با متوقف کردن این برنامه‌ها، عملکرد کامپیوتر روان‌تر می‌شود. کار را با اجرای Task Manager آغاز کنید: کلید Ctrl+Shift+Esc را فشار دهید و در گوشه‌ی راست پائین صفحه‌ی نمایش راست کلیک کنید و Task Manager را انتخاب کنید یا می‌توانید در بخش جستجوی ویندوز ۱۰ کلمه‌ی task manager را تایپ کرده و سپس کلید Enter را فشار دهید.

معایب مینی کیس ها

درصورتی‌که Task Manager به‌صورت برنامه‌ای فشرده بدون هیچ تبی اجرا شد در قسمت پائین صفحه‌ی نمایش روی «More details» کلیک کنید. در این مرحله Task Manager با تمام تب‌های مربوطه ظاهر می‌شود. در این پنجره کارهای زیادی را می‌توان انجام داد ولی فعلا روی غیرفعال‌سازی برنامه‌های مزاحم تمرکز کنید که هنگام راه‌اندازی ویندوز ظاهر می‌شوند.

روی تب Startup کلیک کنید. فهرستی از برنامه‌ها و سرویس‌ها را می‌بینید که هنگام راه‌اندازی ویندوز ظاهر می‌شوند. صرف‌نظر از اینکه هر برنامه در استارتاپ ظاهر شود این فهرست شامل نام هر برنامه و توزیع‌کننده‌ی آن است و بخش Startup impact نقش و تأثیر برنامه بر کندی ویندوز ۱۰ هنگام راه‌اندازی را نمایش می‌دهد.

برای توقف برنامه یا سرویس هنگام راه‌اندازی ویندوز، روی آن کلیک کرده و گزینه‌ی Disable را انتخاب کنید. با این کار برنامه به‌صورت کامل متوقف نمی‌شود بلکه صرفا از اجرای آن هنگام بالا آمدن ویندوز جلوگیری می‌کنید. همیشه می‌توان برنامه را پس از راه‌اندازی ویندوز اجرا کرد. اگر بعدا تصمیم‌ بگیرید که برنامه هنگام راه‌اندازی ویندوز اجرا شود می‌توانید مجددا به بخش Task Manager رفته، روی برنامه راست‌کلیک کنید و گزینه‌ی Enable را انتخاب کنید.

شاید بسیاری از برنامه‌ها و سرویس‌هایی مثل OneDrive یا Evernote Clipper که هنگام راه‌اندازی ویندوز ظاهر می‌شوند، برای شما آشنا باشند؛ اما بسیاری از آن‌ها را تشخیص ندهید. (برای مثال هرکسی نمی‌داند bzbui.exe چیست).

 Task Manager به شما کمک می‌کند اطلاعاتی را درباره‌ی برنامه‌های غیرآشنا به دست آورید. روی یکی از آیتم‌ها راست‌کلیک کنید و برای اطلاعات بیشتر ازجمله محل ذخیره‌سازی برنامه روی هارد دیسک، یا امضای دیجیتالی و اطلاعات دیگری مثل شماره‌ی نسخه، اندازه‌ی فایل و تاریخ آخرین تغییر برنامه، گزینه‌ی Properties را انتخاب کنید.

همچنین می‌توانید با کلیک روی آیتم موردنظر، گزینه‌ی Open file location را انتخاب کنید. به این صورت File Explorer باز می‌شود و محل قرار گرفتن فایل را نمایش می‌دهد که می‌تواند سرنخ دیگری در مورد برنامه باشد. درنهایت، می‌توانید پس از راست کلیک گزینه‌ی Search online را انتخاب کنید. سپس Bing لینک‌های مرتبط با اطلاعات برنامه یا سرویس را نمایش می‌دهد.

اگر واقعا نسبت به برنامه‌های فهرست‌شده نگران هستید، می‌توانید با نرم‌افزاری به‌نام Should I Block it نام فایل را جست‌وجو کنید. در این سایت اطلاعات بسیار یکپارچه‌ای را درباره‌ی برنامه‌ها یا خدمات دریافت می‌کنید. سپس برنامه‌های موردنظر را که می‌خواهید هنگام راه‌اندازی ویندوز غیرفعال شوند، انتخاب کنید. پس از ری‌استارت سیستم این برنامه‌ها دیگر اجرا نمی‌شوند.

غیرفعال_سازی برنامه_ها هنگام راه_اندازی سیستم
غیرفعال_سازی برنامه_ها هنگام راه_اندازی سیستم

3-غیرفعال‌سازی نکات و ترفندهای ویندوز

معمولا هنگام کار با ویندوز ۱۰، نکاتی درباره‌ی روش انجام کارها در سیستم‌عامل نمایش داده می‌شود. تجربه ثابت کرده است نکات یا tip-ها به‌ندرت مفید واقع می‌شوند. همچنین ممکن است ازنظر حریم خصوصی دوست نداشته باشید ویندوز مرتب روی کارهای شما نظارت کند.

علاوه بر این، نظارت ویندوز بر کارها و توصیه‌های آن می‌تواند سرعت سیستم را کاهش دهد؛ بنابراین برای افزایش سرعت باید نمایش نکات را متوقف کنید. برای این کار روی دکمه‌ی Start کلیک کنید، آیکن Settings را انتخاب کنید و سپس به System > Notification & actions بروید. به بخش Notifications رفته و تیک گزینه‌ی Get tips tricks and suggestions as you use Windows را انتخاب کنید.

راهنمای خرید کامپیوتر استوک

افزایش سرعت کامپیوتر
افزایش سرعت کامپیوتر

4 -فهرست بندی جستجو را خاموش کنید

ویندوز 10 هارد دیسک شما را در پس زمینه فهرست بندی می کند (در تئوری). این فهرست بندی برای این که جستجوی سریعتری در کامپیوتر داشته باشید به شما کمک می کند اما می تواند سرعت کامپیوتر شما را بگیرد، شما با خاموش کردن این فهرست بندی می توانید به کامپیوتر سرعت بدهید. حتی اگر دیسک شما از نوع SSD است خاموش کردن این فهرست بندی می تواند عملکرد مثبتی روی سرعت کامپیوتر داشته باشد، چون نوشتن مداوم روی دیسکی که فهرست بندی را انجام می دهد در نهایت باعث کاهش سرعت SSD می شود.

شما برای تجربه کردن بیشترین سرعت در ویندوز 10 نیاز دارید تا فهرست بندی را خاموش کنید. برای این کار عبارت services.msc را در کادر جستجوی ویندوز 10 بنویسید و اینتر را بزنید.  پنجره سرویس ها را خواهید دید.
Windows Search یا Indexing Service را پیدا کنید. روی آن کلیک کنید و در پنجره باز شده گزینه Stop را بزنید. سپس کامپیوتر را ریستارت کنید. جستجوهای شما ممکن است کمی کندتر باشد اگرچه ممکن است تفاوت را متوجه نشوید، اما شما افزایش عملکرد کلی را بدست آورید.

همچنین شما می توانید این فهرست بندی را در مکان های خاص و بر روی فایل ها خاموش و غیرفعال کنید. برای این کار عبارت index را در کادر جستجوی ویندوز 10 بنویسید و اینتر را بزنید یا index Option را انتخاب کنید. در پنجره باز شده گزینه modify را بزنید، شما لیستی از مکان های را می بینید که فهرست بندی در آن ها اعمال می شود مانند Microsoft Outlook و فایل های شخصی.  تیک گزینه ها را بردارید تا فهرست بندی روی آن ها غیرفعال شود.

فهرست بندی جستجو را خاموش کنید
فهرست بندی جستجو را خاموش کنید

5- همگام سازی One Drive را متوقف کنید

سرویس ابری مایکروسافت که در ویندوز 10 قرار دارد فایل ها را در همه ی کامپیوترها همگام و آپدیت می کند.
One Drive یک ابزار پشتیبان گیری مفید است، در صورتی که کامپیوتر یا هارد دیسک شما از بین برود شما هنوز فایل های خود را دست نخورده دارید و می توانید آن ها را بازیابی کنید.

وان درایو با همگام سازی مداوم فایل ها بین کامپیوتر و سرویس ابری، باعث کند شدن کامپیوتر شما می شود. به همین دلیل یکی از راه های افزایش سرعت کامپیوتر شما متوقف کردن همگام سازی است.

برای انجام این کار در قسمت اعلانات در تسک بار بر روی آیکون وان درایو راست کلیک کنید، سپس روی More بزنید و در پاپ آپ باز شده Pause Syncing را بزنید و برای 24 ساعت آن را متوقف کنید. می توانید مقایسه کنید که آیا در طی این زمان شاهد افزایش سرعت کامپیوتر بوده اید یا خیر؟ اگر جواب به این سوال مثبت است و می خواهید برای همیشه همگام سازی را خاموش کنید، روی آیکون وان درایو راست کلیک کنید و More را بزنید و سپس Setting را انتخاب کنید و در پنجره باز شده در تب Account گزینه Unlink this PC را بزنید. وقتی این کار را انجام دادید همچنان می توانید فایل های خود را به صورت محلی در پوشه وان درایو ذخیره کنید اما با سرویس ابری همگام نمی شود.

راهنمای خرید کامپیوتر صنعتی

همگام سازی One Drive را متوقف کنید
همگام سازی One Drive را متوقف کنید

6- هارد دیسک را تمیز کنید

اگر هارد دیسک شما با فایل های اضافی پر شده که آن ها را لازم ندارید در این صورت شما کامپیوتر را کند می کنید.
تمیز کردن آن باعث افزایش سرعت می شود. ویندوز 10 برای انجام این کار یک ابزار داخلی مفید به نام Storage Sense دارد. به مسیرSetting > System > Storage بروید و در بالای صفحه گزینه Storage Sense را فعال کنید.
با انجام این کار، ویندوز مرتباً کامپیوتر شما را کنترل می کند و پرونده های ناخواسته قدیمی که دیگر نیازی به آن ندارید را حذف می کند  مانند فایل های موقتی (temporary files) فایل های موجود در پوشه دانلود که به مدت یک ماه تغییر نکرده اند و فایل های قدیمی سطل آشغال.

شما می توانید نحوه عملکرد Storage Sense را سفارشی کنید  تا فضای بیشتری را نسبت به حالت عادی آزاد کنید، برای این کار Configure Storage Sense or run it now را بزنید. در این صفحه شما می توانید تعیین کنید فایل ها در چه بازه های زمانی حذف شوند یا فایل ها از پوشه دانلود حذف شوند یا خیر.
همچنین شما می توانید نسخه قبلی ویندوز را پاک کنید برای این کار Delete previous versions of Windows را بزنید. به خاطر داشته باشید که با حذف نسخه قبلی ویندوز دیگر نمی توانید به آن نسخه ی ویندوز برگردید.

هارد دیسک را تمیز کنید
هارد دیسک را تمیز کنید

7- تعمیر خودکار ویندوز را روشن کنید

هر روزه در پشت صحنه، ویندوز 10 وظیفه ی تعمیر و نگهداری کامپیوتر شما را بر عهده دارد، مواردی مانند اسکن امنیتی و سیستم تشخیص عیب تا اطمینان حاصل شود همه چیز درست است و اگر مشکلی وجود داشت به صورت خودکار آن را برطرف می کند.
این امر باعث می شود که کامپیوتر شما با بهترین عملکرد کار کند. به طور پیش فرض این تعمیر و نگهداری خودکار هر روز از ساعت 2:00 صبح انجام می شود و تا زمانی که کامپیوتر به یک منبع شارژ متصل یا در حالت Sleep باشد ادامه دارد.

راهنمای خرید مانیتور استوک

با این وجود احتمال این وجود دارد که این ویژگی به طور تصادفی خاموش شده باشد یا اینکه مدتی است که کامپیوتر خود را وصل نکرده اید. بنابراین تعمیر و نگهداری انجام نشده است. شما می توانید مطمئن شوید که این ویژگی روشن است و آن را هر روز اجرا کنید و یا به صورت دستی آن را انجام دهید.

برای این کار کنترل پنل را باز کنید و این مسیر را دنبال کنید System and Security > Security > Maintenance .
در قسمت 
Maintenance اگر می خواهید همین الان تعمیر را انجام دهید بر روی Start Maintenance بزنید.
اگر می خواهید براساس زمان بندی این تعمیر انجام شود روی 
Change maintenance settings بزنید و در پنجره ای که ظاهر می شود ساعت تعمیر را مشخص کنید و Allow scheduled maintenance to wake up my computer at the scheduled time را تیک دار کنید و Ok را بزنید.

همچنین اگر آخرین نسخه های ویندوز 10 را نصب کرده اید می توانید به مسیر Setting > Privacy > Diagnostics & feedback بروید و در اخر صفحه Recommended troubleshooting را پیدا کنید و آن را روی Fix problems for me without asking بگذارید تا در صورت بروز مشکل آن را به صورت خودکار برطرف کند.

سرعت کامپیوتر
سرعت کامپیوتر

8- انیمیشن، افکت و سایه ها را غیرفعال کنید

ویندوز 10 با استفاده از انیمیشن، افکت و سایه ها جلوه های بصری زیبایی به شما می دهد. در کامپیوترهای جدید این ها معمولاً بر عملکرد سیستم تأثیر نمی گذارند اما بر روی کامپیوترهای قدیمی تر می تواند تاثیر منفی بگذارد.

خاموش کردن آن ها آسان است. در ویندوز 10 عبارت sysdm.cpl  را در کادر جستجو بنویسید و اینتر را بزنید. در تب بالا گزینه Advanced را انتخاب کنید و سپس در قسمت Performance روی Settings بزنید. حالا شما لیستی از انیمیشن ها و افکت ها را می بینید.

اگر وقت زیادی دارید می توانید به تنهایی گزینه ها را امتحان کنید و تاثیر آن ها را ببینید اما اگر این طور نیست می توانید از لیست زیر گزینه ها را انتخاب کنید، این ها انیمیشن و جلوه های ویژه ای هستند که احتمالاً می خواهید آنها را خاموش کنید زیرا آنها بیشترین تأثیر را در عملکرد سیستم دارند:

Animate controls and elements inside windows
Animate windows when minimizing and maximizing
Animations in the taskbar
Fade or slide menus into view
Fade or slide ToolTips into view
Fade out menu items after clicking
Show shadows under windows

با این وجود  فقط انتخاب  Adjust for best performance در بالای صفحه بسیار ساده تر است و باعث افزایش سرعت کامپیوتر شما می شود
و با انتخاب گزینه Let Windows Choose What is best for my computer ویندوز بهترین گزینه های متناسب با کامپیوتر را برای شما انتخاب می کند.

ترفندهای افزایش سرعت کامپیوتر
ترفندهای افزایش سرعت کامپیوتر

9- رجیستری خود را تمیز کنید

در  ویندوز، رجیستری تقریباً همه چیز را در مورد نحوه کار و ظاهر ویندوز ردیابی و کنترل می کند. این شامل اطلاعاتی است که در آن برنامه های شما ذخیره می شوند، DLL هایی که آنها استفاده می کنند و به اشتراک می گذارند، چه نوع فایل هایی باید توسط کدام برنامه باز شوند و…
اما رجیستری یک چیز بسیار شلوغ است. به عنوان مثال هنگامی که یک برنامه را حذف می کنید تنظیمات برنامه در Registry پاک نمی شوند. بنابراین با گذشت زمان  می تواند با بسیاری از تنظیمات منسوخ از انواع مختلف پر شود. و این می تواند به کند شدن سیستم منجر شود.

حتی فکر نکنید که می توانید هر یک از این موارد را خودتان پاک کنید. غیرممکن است. برای انجام این کار به یک پاک کننده رجیستری نیاز دارید. نرم افزار های زیادی برای انجام این کار وجود دارد که برخی پولی و برخی رایگان هستند. اما شما نیازی به هزینه کردن ندارید چون نسخه رایگان نرم افزار Auslogics Registry Cleaner کارش را به خوبی انجام می دهد.

قبل از استفاده از این نرم افزار یا هر نرم افزار دیگری برای پاک کردن رجیستری، شما باید از رجیستری خودتان بکاپ بگیرید تا در صورت بروز هر اشتباهی بتوانید آن را بازیابی کنید. (Auslogics Registry Cleaner هم برای شما می تواند بکاپ بگیرد اما شما نیز می توانید این کار را بدون استفاده از نرم افزار انجام دهید و ضرری ندارد اگر دو بار نسخه بکاپ بگیرید).
برای گرفتن بکاپ از رجیستری بدون استفاده از نرم افزار عبارت registry را در کادر جستجو بنویسید و اینتر را بزنید. صفحه ویرایش رجیستری باز می شود. از منوی File گزینه  Export را بزنید. در پنجره باز شده در پایین صفحه Export range را بر روی ALL بگذارید، سپس مکان ذخیره را مشخص کنید و نامی برای آن بنویسید و Save را بزنید.
برای بازیابی رجیستری از منوی فایل گزینه import را بزنید و سپس فایلی را که ذخیره کرده بودید را باز کنید.

رجیستری خود را تمیز کنید
رجیستری خود را تمیز کنید